Fundacja Inicjatywa B

Biblioteka Dziedzictwa
Instalacja projektu

BIBLIOTEKA DZIEDZICTWA I REGAŁ PAMIĘCI

Zachęcamy do odwiedzin strony internetowej projektu: www.bibliotekadziedzictwa.pl, na której pojawiają się informacje o projekcie, sponsorach oraz pozyskanych eksponatach… to tutaj publikujemy kopie elektroniczne archiwaliów z możliwością pobrania ich na wolnej licencji, a wszystko po to, aby chronić pamięć o regionie i budować lokalny patriotyzm.

Regał pamięci ma spełniać funkcję wernisażu, ale także biblioteki multimedialnej składającej się dziś z bardzo wielu archiwaliów. Dokumenty, które kupujemy za dobrowolne wpłaty od miłośników Ziemi Żarowskiej, trafiają na autorski Regał i cieszą oko mieszkańców Gminy Żarów, którzy mogą dotknąć, obejrzeć oraz skopiować na własny użytek konkretny eksponat…

Pozyskujemy środki zewnętrzne

Biblioteka Dziedzictwa z dofinansowaniem!

W latach 2019-2021 projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra oraz w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

Biblioteka dziedzictwa Gminy Żarów…

Dbając o zachowanie pamięci o regionie, postanowiliśmy stworzyć ogólnodostępną akcję skupiającą się na wyszukiwaniu (m. in. na zagranicznych aukcjach) materiałów, dokumentów, artefaktów związanych z lokalną historią i kulturą Gminy Żarów, które następnie sprowadzamy do Żarowa.

Biblioteka Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej.
Informacje o projekcie.

Biblioteka Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej to projekt dwóch organizacji pozarządowych z Żarowa: Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenia Labiryntarium.pl, którzy do współpracy zaprosili Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Żarów. Ideą projektu jest ochrona dziedzictwa lokalnej społeczności.

Zapoznaj się z dokumentami

Zawartość Regału pamięci

Na Regale pamięci znajduje się miejsce na przeróżne dokumenty drukowane. Wśród nich możemy wymienić: dokumenty, listy, mapy, pocztówki, fotografie, gazety, reklamy, wspomnienia, broszurki, książki, plakaty oraz dyplomy. Każdy z eksponatów jest odpowiednio opisany oraz zdeponowany w konkretnej szufladzie lub półce.
Dokumenty zakupione
m.in. na aukcjach internetowych

Na Regale pamięci znajdują się materiały, które zostały zakupione na internetowych aukcjach, giełdach staroci oraz od prywatnych kolekcjonerów. Pozyskanie materiałów jest możliwe dzięki dobrowolnym wpłatom mieszkańców Gminy Żarów.

Dokumenty przekazane bezpłatnie
od mieszkańców Gminy Żarów

Na Regale pamięci znajdują się materiały, które zostały przekazane w formie darowizny. Zachęcamy mieszkańców Gminy Żarów do wspólnego pielęgnowania dziedzictwa regionu 58-130.

Cyfrowe Archiwum Lokalne
Wirtualne zbiory regionu

Cyfrowe archiwum, w którym znajdują się dokumenty oraz fotografie prowadzi Stowarzyszenie Labiryntarium.pl. W zbiorach znajdują się zdigitalizowane pamiątki mieszkańców Gminy Żarów.

Zapraszamy na

Cykliczne spotkania przy Regale pamięci.

W miłej atmosferze, przy kawie lub herbacie – posłuchamy Państwa wspomnień, zeskanujemy przyniesione materiały utrwalając je w formie cyfrowej w celach późniejszej publikacji, poszukamy odpowiedzi na zadane pytania, wspólnie postaramy się zbudować świadomość… Dlatego, jeśli w Twoich szufladach lub albumach rodzinnych, znajdują się jakiekolwiek pamiątki dot. przewodniego tematu spotkania, przyjdź i podziel się swoją wiedzą, która jest bardzo wartościowa dla lokalnej wspólnoty!
Spotkania przy Regale pamięci

Podczas 20 spotkania; Podsumowanie roku 2023, które odbędzie się w Bibliotece Publicznej w Żarowie.

25/01/2024

Podczas 19 spotkania; Podsumowanie roku 2022, które odbędzie się w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej

26/01/2023

Podczas 18 spotkania; Podsumowanie roku 2021, które odbędzie się na tarasie Biblioteki Publicznej w Żarowie.

10/02/2022

Podczas 17 spotkania; Zapraszamy na plenerowe podsumowanie roku 2020, które odbędzie się na tarasie Biblioteki Publicznej w Żarowie.

24/06/2021

Podczas 16 spotkania; Zapraszamy na kolejne spotkanie przy Regale pamięci, w ramach którego podsumujemy działalność projektu w roku 2019

30/01/2020

Podczas 15 spotkania; Zapraszamy na kolejne spotkanie przy Regale pamięci, w ramach którego odbędzie się tematyczna prelekcja historyczna pt. „Spacerem po dawnym Żarowie: Wspaniały XX wiek”, którą poprowadzi Zbigniew Malicki.

28/03/2019

Podczas 14 spotkania; Zapraszamy na kolejne spotkanie przy Regale pamięci, w ramach którego dokonamy podsumowania działalności projektu w roku 2018. Drugim punktem programu będzie prelekcja: „Spacerem po XIX wiecznym Żarowie”, którą poprowadzi Zbigniew Malicki.

31/01/2019

Podczas 13 spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa B będą pracować nad przekazanymi ostatnio na Regał pamięci materiałami historycznym. Podczas spotkania będziemy opisywać poszczególne dokumenty oraz je digitalizować. Chętnych do pomocy serdecznie zapraszamy!

01/06/2018

Podczas 12 spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa B będą pracować nad przekazanymi ostatnio na Regał pamięci materiałami historycznym. Podczas spotkania będziemy opisywać poszczególne dokumenty oraz je digitalizować. Chętnych do pomocy serdecznie zapraszamy!

26/04/2018

Podczas 11 spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa B będą pracować nad przekazanymi ostatnio na Regał pamięci materiałami historycznym. Podczas spotkania będziemy opisywać poszczególne dokumenty oraz je digitalizować. Chętnych do pomocy serdecznie zapraszamy!

29/03/2018

Podczas 10 spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa B będą pracować nad przekazanymi ostatnio na Regał pamięci materiałami historycznym. Podczas spotkania będziemy opisywać poszczególne dokumenty oraz je digitalizować. Chętnych do pomocy serdecznie zapraszamy!

22/02/2018

Podczas 9 spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa B zaprezentują pozyskany na Regał pamięci obraz przedstawiający panoramę żarowskiej fabryki: „Silesia Verein Chemischer Fabriken”. Interesująca panorama zakładu została stworzona w 1942 roku przez Theo Johannesa Manna. Obraz prawdopodobnie nigdy nie był eksponowany, nie posiada też cyfrowej kopii, ani przedruków.

25/01/2018

Podczas 8 spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa B podsumują rok 2017. Podczas spotkania będziemy prezentować wszystkie zebrane materiały, podziękujemy sponsorom kultury za ich wkład w budowanie Naszej idei, porozmawiamy o planach na przyszły rok…

28/12/2017

Podczas 7 spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa B będą pracować nad przekazanymi ostatnio na Regał pamięci materiałami historycznym. Podczas spotkania będziemy opisywać poszczególne dokumenty oraz je digitalizować. Chętnych do pomocy serdecznie zapraszamy!

30/11/2017

Podczas 6 spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa B będą pracować nad przekazanymi ostatnio na Regał pamięci materiałami historycznym dot. głównie żarowskiej „Szamotowni”. Podczas spotkania będziemy opisywać poszczególne dokumenty oraz je digitalizować. Chętnych do pomocy serdecznie zapraszamy!

26/10/2017

Podczas 5 spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa B zapraszają na dwa punkty programu: „Spacerem po dawnym Żarowie” – Prelekcję historyczną na temat przeszłości Żarowa poprowadzi Nasz przyjaciel: Zbigniew Malicki. Podczas prelekcji usłyszymy nieznane fakty, niezwykłe wspomnienia oraz informacje. Warto być! Drugi punkt to: 5-lecie Stowarzyszenia Labiryntarium.pl – Spotkanie miłośników, czytelników oraz współpracowników żarowskiego Stowarzyszenia Labiryntarium.pl, które w tym roku obchodzi 5-lecie swojej działalności. Uwaga będzie tort!

28/09/2017

Podczas 4 spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa zapraszają na ekspozycję terenową, która odbędzie się w ramach wydarzenia: Biegiem dla Mileny. Nasze organizacje włączają się w piękną inicjatywę. Poza programem, który przygotują organizatorzy, wszyscy zgromadzeni uczestnicy pikniku charytatywnego, będą mogli porozmawiać o lokalnej historii, będą mogli zobaczyć wszystkie zebrane dokumenty, które znajdują się na „Regale pamięci”.

25/06/2017

Podczas 3 spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa B postarają się zebrać wszelkie możliwe relacje, dokumenty, fotografie, pocztówki, listy, wspomnienia itp. dotyczące Żarowa i miejscowości należących do Gminy Żarów. W ramach spotkanie będziemy także digitalizować posiadane zbiory.

25/05/2017

Podczas 2 spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa B postarają się zebrać wszelkie możliwe dokumenty, fotografie, pocztówki, listy, wspomnienia dot. żarowskiego zakładu, który na przestrzeni lat znany był m.in.: jako „Didier-Verke”, „Chamottefabriken” czy „Szamotkownia”, „Polska Ceramika Ogniotrwała”…

27/04/2017

Podczas inauguracyjnego spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa B dokonają prezentacji i podsumowania dotychczasowych osiągnięć całej „Biblioteki Dziedzictwa”, poinformują o specyfice raczkującego u nas programu: Cyfrowe Archiwum Lokalne.

 

30/03/2017
Lista sponsorów

Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej

Jesteśmy dumni, że przedsięwzięcie Fundacji Inicjatywa B oraz Stowarzyszenia Labiryntarium.pl cieszy się dużym zainteresowaniem oraz zaufaniem ze strony osób, które zdecydowały się wesprzeć projekt „Biblioteka Dziedzictwa Ziemi Zarowskiej. Zakupione dokumenty można zobaczyć na regale pamięci, który od 24 stycznia 2017 roku znajduje się w siedzibie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów…
W jaki sposób zostać sponsorem?

Jeżeli chcesz pomóc w pozyskiwaniu dokumentów, ich digitalizowaniu i archiwizowaniu, możesz wpłacić dobrowolną kwotę na rzecz Biblioteki dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów, no poniższy numer konta:

Fundacja Inicjatywa B
ul. Armii Krajowej 2/1, 58-130 Żarów
tytuł przelewu: Biblioteka Dziedzictwa – Darowizna na cele statutowe

87 2030 0045 1110 0000 0390 4050

Nieregularnik Biblioteki dziedzictwa

GAZETA PROJEKTOWA od Biblioteki Dziedzictwa

W ramach projektu Biblioteka Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej, Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl stworzyli gazetę projektową, której pierwszy numer został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski, drugi ze środków Invest-Park Development Sp. z o. o., a trzeci dzięki wsparciu Polskiej Ceramiki Ogniotrwałej „Żarów” Sp. z. o. o.

Niniejsza gazeta to pewnego rodzaju podsumowanie działań projektowych Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej, która powstała w 2017 roku dzięki żarowskim organizacjom pozarządowym: Fundacji Inicjatywa B oraz Stowarzyszeniu Labiryntarium.pl.

Organizatorzy projektu przekładają na Państwa ręce nieregularnik, który zawiera opis wybranych eksponatów Regału pamięci, zestawienie działań Inicjatywy B oraz Labiryntarium.pl w kontekście otrzymanych dotacji, kilka tematycznych artykułów i innych ciekawych dla pasjonatów lokalnej historii zagadnień.

01.

01.Zbiórka pieniędzy

Pierwszym etapem niniejszego projektu jest publiczna zbiórka pieniędzy na konkretny dokument, który związany jest z Ziemią Żarowską. Pieniądze pochodzące z dobrowolnych wpłat przeznaczamy na zakup materiałów archiwalnych, które najczęściej pojawiają się na zagranicznych aukcjach.

02.

02.Digitalizujemy i publikujemy

Po zakupie i otrzymaniu przesyłki, przystępujemy niezwłocznie do digitalizacji zakupionych dokumentów. Elektroniczne kopie udostępniane są na „wolnej licencji” wszystkim zainteresowanym mieszkańcom Gminy Żarów. Lokalna społeczność może wykorzystywać skopiowane materiały na własne komercyjne i niekomercyjne potrzeby.

03.

03.Regał pamięci

Po procesie digitalizacji od końca stycznia 2017 roku, wszystkie zakupione materiały trafiają na „Regał pamięci”, który został ustawiony w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Żarów. To właśnie tam miłośnicy lokalnej historii „na miejscu” mogą zobaczyć oryginalne dokumenty, mogą je zeskanować i sfotografować.

Zobacz filmy w odcinkach

Z LOTU PTAKA

Przedstawiamy blok tematyczny, w którym prezentujemy cykl filmów z lotu ptaka, których celem jest unaocznienie i promocja zabytków znajdujących się na terenie Gminy Żarów. Filmujemy obiekty (głównie) z drona, ponieważ w ten sposób możemy ``przybliżyć`` detale, których nie możemy dobrze obejrzeć z poziomu ziemi.
PROGRAMY DOTACYJNE

Biblioteka dziedzictwa z Żarowa

Działania projektowe związane z Biblioteką Dziedzictwa otrzymały w 2019 roku dotacje z Muzeum Historii Polski (w programie Patriotyzm Jutra) oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa (w programie Wspólnie dla dziedzictwa). W 2021 roku Narodowy Instytut Dziedzictwa przyznał dotację na „Kontynuacje” działań projektowych. Poniżej prezentujemy programy działań objętych finansowaniem zewnętrznym:

Biblioteka dziedzictwa. Kontynuacje – Projekt z zakresu edukacji historycznej oraz krzewienia historii i tożsamości lokalnej, który złożyła Fundacja Inicjatywa B w programie „Wspólnie dla dziedzictwa” otrzymał dofinansowanie na realizację szeregu działań i rozwój projektu w wysokości: 29.900 zł. Dotację przyznał Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Sprawdź relacje

Realizacja programu dotacyjnego

Fundacja Inicjatywa B zachęca do sprawdzania relacji z zrealizowanego projektu pn. ``Biblioteka Dziedzictwa. Kontynuacje``. Program został zrealizowany dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa w ramach programie ``Wspólnie dla dziedzictwa``. Działania animacyjne składały się z następujących elementów:
Warsztaty

Warsztaty digitalizacji dla seniorów: Zajęcia praktyczne będą polegały na profesjonalnym ucyfrowieniu materiałów archiwalnych: dokumentów oraz fotografii za pomocą skanera płaskiego, skanera do klisz fotograficznych, długopisu skanującego oraz namiotu bezcieniowego.

ZOBACZ RELACJĘ

15/10/2021
Wolontariat

Wspólnie dla skweru: Międzypokoleniowe działania wolontarystyczne odbędą się na skwerze C. Kulmiza w Żarowie, który znajduje się przy ul. Krasińskiego. W ramach spotkania zasadzimy cebulki wiosennych kwiatów tj. żonkile, krokusy oraz tulipany, wyplewimy rabaty, wykosimy trawnik i razem zastanowimy się nad kolejnymi działaniami „Żarowskiego Wolontariatu”.

ZOBACZ RELACJĘ

16/10/2021
Prelekcja

Ida- und Marienhütte. Początki żarowskiego przemysłu: Podczas spotkania dokonamy odsłonięcia tablicy informacyjnej, która zostanie zainstalowana przy ul. Zamkowej w Żarowie. Na edukacyjnej planszy znajdą się: mapka Ida- und Marienhütte, która powstała w oparciu plan sytuacyjny z 1900 roku, archiwalne fotografie, pocztówki oraz tekst stworzony przez Zbigniewa Malickiego. „Żarowskiego Wolontariatu”.

ZOBACZ RELACJĘ

22/10/2021
Wystawa

Wystawa o moście żelaznym: Niniejsza wystawa będzie próbą podsumowania wiedzy o nieistniejącym zabytku techniki, który od 1796 do 1945 roku łączył dwa brzegi Strzegomki, a który dziś łączy lokalnych badaczy i historyków w poszukiwaniu o nim informacji. Wystawa składać się będzie z wcześniej publikowanych materiałów tekstowych oraz wizualnych, które przybliżamy ponownie z okazji 225 rocznicy budowy mostu żelaznego w Łażanach.

ZOBACZ RELACJĘ

24/10/2021
Publikacja

Premiera gry: „Archiwalne memory o Żarowie”: Do stworzenia lokalnej odsłony popularnego schematu „memory”, niezbędne były zdjęcia pochodzące z rodzinnych albumów mieszkańców Żarowa. Spośród dostępnych zdjęć wybrano 36 fotografii, które wydano w postaci 72 planszetek stanowiących główny element gry opakowanej w autorskie pudełko.

ZOBACZ RELACJĘ

29/10/2021

Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów – Projekt z zakresu edukacji historycznej na wniosek, który złożyła Fundacja Inicjatywa B w programie Patriotyzm Jutra, otrzymała dofinansowanie na realizację szeregu działań i rozwój projektu w wysokości: 25,000 zł. Dotację przyznało Muzeum Historii Polski w Warszawie!

Sprawdź relacje

Realizacja programu dotacyjnego

Fundacja Inicjatywa B zachęca do sprawdzania relacji z realizowanego projektu z zakresu edukacji historycznej: Biblioteka dziedzictwa historycznego i kulturowego Gminy Żarów. Program realizowany dzięki wsparciu Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra składa się z następujących elementów:
Wystawa fotograficzna

Plenerowa wystawa fotograficzna: Zaprezentujemy serię fotografii, pochodzących z lat 50-80-tych XX wieku z terenu Miasta i Gminy Żarów. Zdjęcia przedstawiające m.in. nieistniejące budynki, ciekawe punkty miasta, które pod wpływem czasu zmieniły swój wygląd, przedstawimy w formie wielkoformatowej wystawy plenerowej, która będzie realizowana w przestrzeni miejskiej Żarowa.

ZOBACZ RELACJĘ

29/06/2019
Historie mówione

Nagranie serii Historii mówionych: Będą to wspomnienia oraz narracje dot. przeżyć, doświadczeń oraz kwestii związanych z lokalną historią. Do nagrań zaprosimy kilku mieszkańców naszego miasta!

STANISŁAW JARYCZEWSKI STANISŁAWA ŁOMAŃSKA TERESA GOTOWAŁA RYSZARD DYKCIK HELENA SŁOWIK

31.05-30.09/2019
Prelekcje o historii

Prelekcje o lokalnej historii: Przeprowadzenie trzech wykładów edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych na terenach wiejskich Gminy Żarów.

ZOBACZ RELACJĘ

2-4/08/2019
Warsztaty z digitalizacji

Warsztaty z digitalizacji dokumentów historycznych: Warsztaty dedykowane są dla dzieci i młodzieży, zostaną przeprowadzone w siedzibie żarowskiej Biblioteki Publicznej, przy Regale pamięci. W ramach warsztatów wykorzystamy posiadaną już kolekcję unikalnych archiwalnych dokumentów jako materiał źródłowy do przeprowadzenie zajęć praktycznych.

ZOBACZ RELACJĘ

1-30/09/2019
Regał pamięci

Stworzymy drugi Regał pamięci: Aby promować ideę samej ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego, stworzymy drugi Regał pamięci, który zainstalujemy w jednej w sąsiednich gmin graniczących z Gminą Żarów. W ramach tej inicjatywy zrekrutujemy instytucję, która będzie współpracować w ochronie lokalnej historii, będzie uczestniczyć jako partner Fundacji w poszczególnych działaniach twórczych, edukacyjnych oraz artystycznych.

ZOBACZ RELACJĘ

1.07-29.08/2019
Film z drona

Film promocyjny z drona żarowskich zabytków: Wykonamy serię filmów wideo, pokazujących detale oraz charakterystyczne elementy architektoniczne; budynków, kościołów, zamków, kamienic itp. Znajdujących się w Gminie Żarów. Wykonanie zdjęć lotniczych ma na celu przybliżenie form architektonicznych, kopuł, gzymsów, części zabytkowych elewacji, płaskorzeźb itp., które są kiepsko widoczne z poziomu ziemi.

POŻARZYSKO SIEDLIMOWICE ŁAŻANY

1.07-29.08/2019
Gazeta

Wydanie gazety, która zreasumuje działania projektowe oraz zasoby Regału pamięci z lat 2017-2019.

ZOBACZ GAZETĘ

1-31/09/2019

Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów na wniosek, który złożyła Fundacja Inicjatywa B w programie Wspólnie dla dziedzictwa, otrzymała dofinansowanie na realizację szeregu działań i rozwój projektu w wysokości: 32 050 zł. Dotację przyznał Narodowy Instytut Dziedzictwa. https://www.nid.pl/pl/

Sprawdź relacje

Realizacja programu dotacyjnego

Dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Fundacja Inicjatywa B zachęca do sprawdzania relacji z poniższych punktów programowych, które zostały zrealizowane w ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów:
Wystawa fotograficzna

Druga plenerowa wystawa fotograficzna: Zaprezentujemy serię fotografii, pochodzących z lat 50-80-tych XX wieku z terenu Miasta i Gminy Żarów. Zdjęcia przedstawiające m.in. nieistniejące budynki, ciekawe punkty miasta, które pod wpływem czasu zmieniły swój wygląd, przedstawimy w formie wielkoformatowej wystawy plenerowej, która będzie realizowana w przestrzeni miejskiej Żarowa.

ZOBACZ RELACJĘ

13/07/2019
Rowerowa gra

Rowerowa gra miejska pt. Stary Żarów 4: Celem czwartej, rowerowej gry miejskiej w Żarowie będzie zapoznanie uczestników wydarzenia z lokalną historią Miasta i Gminy Żarów oraz aktywizacja istniejących grup rowerowych, za pomocą dynamicznej gry zespołowej, która zapewni dobrą zabawę, przyjazną rywalizację oraz integrację pasjonatów dwóch kółek!

ZOBACZ RELACJĘ

31/08/2019
Wykłady historyczne

Wykłady historyczne związane z regionem Gminy Żarów: Przeprowadzenie trzech wykładów edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych na terenach wiejskich Gminy Żarów.

ZOBACZ RELACJĘ

23-28/08/2019
Warsztaty z digitalizacji

Warsztaty ucyfrowienia materiałów historycznych – Alternatywne metody digitalizacji: Warsztaty dedykowane są dla dzieci i młodzieży, zostaną przeprowadzone w siedzibie żarowskiej Biblioteki Publicznej, przy Regale pamięci. W ramach warsztatów wykorzystamy posiadaną już kolekcję unikalnych archiwalnych dokumentów jako materiał źródłowy do przeprowadzenie zajęć praktycznych.

ZOBACZ RELACJĘ

1-30/09/2019
Zabytki z lotu ptaka

Stworzenie filmu promocyjnego – Żarowskie zabytki z lotu ptaka w odcinkach: Wykonamy serię filmów wideo, pokazujących detale oraz charakterystyczne elementy architektoniczne; budynków, kościołów, zamków, kamienic itp. Znajdujących się w Gminie Żarów. Wykonanie zdjęć lotniczych ma na celu przybliżenie form architektonicznych, kopuł, gzymsów, części zabytkowych elewacji, płaskorzeźb itp., które są kiepsko widoczne z poziomu ziemi.

MROWINY WIERZBNA ŻARÓW

1.08-30.09/2019
Reprodukcje pocztówek

Wydanie folderu reprodukcji przedwojennych kartek pocztowych, które na celu mają promocję i rozpowszechnianie projektu Biblioteki Dziedzictwa. Pocztówki rozdamy w ramach prelekcji historycznych.

ZOBACZ FILM PROMOCYJNY

1/07/2019