Fundacja Inicjatywa B

Edycja 10

Jubileuszowa edycja
Different Point of View

Program w skrócie
10 spotkanie z OKIEM

W roku 2018, festiwal „Different Point of View” zagości w kilku miejscowościach województwa dolnośląskiego. Kalno, Żarów oraz Sobótka; te miejscowości wezmą udział w wydarzeniach filmowych. W ramach festiwalu wyświetlimy 12 znakomitych filmów w formie kina plenerowego, przeprowadzimy serię wykładów multimedialnych, zorganizujemy wystawę polskiego plakatu filmowego, zaprosimy na spotkanie autorskie z animatorem rysownikiem oraz przeprowadzimy wykład „Piksele i tekstury”…

Informacje dodatkowe
o Different Point of View

„Different Point of View”, czyli „Inny Punkt Widzenia” powstał w 2012 roku. Po kilku realizacjach edukacyjnych, przerodził się w festiwal. Wydarzenie składa się z plenerowych projekcji filmowych oraz dodatkowych wydarzeń, które realizowane są cyklicznie, co rok w okresie czerwiec-sierpień. Organizatorem festiwalu jest Fundacja inicjatywa B. Twórcą festiwalu jest Tomasz Nycz.

Repertuar

10 edycja festiwalu Different Point of View

Prezentujemy rozkład jazdy OKA w 10 edycji „Different Point of View 2018”! Gospodarzami tegorocznej odsłony artystycznego projektu, który realizowany jest od 2012 roku będą: Agencja Reklamowa GEOSPACE, Fundacja Inicjatywa B oraz ŚOKSIR Sobótka. Szczegółowy repertuar filmowy, który wspierany jest m.in.: przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Ogólnopolski Festiwal Filmów Animowanych O!PLA, Etiuda i Anima oraz inne wydarzenia towarzyszące, będą publikowane na WWW.INICJATYWAB.PL oraz na Naszym facebookowym profilu ! Gotowi na „Inny Punkt Widzenia” ? Wstęp bezpłatny na wszystkie wydarzenia i projekcje!

Geospace

Zapraszamy do śledzenia strony wydarzenia na Facebooku oraz do odwiedzin oficjalnej strony festiwalu „Different Point of View”! Jeżeli chcesz poznać szczegóły repertuaru filmowego, kliknij na poniższy przycisk i pobierz pełną specyfikację!

Czas trwania projekcji: 108``

 • Chryzantemy, reż. Magdalena Zambrzycka, Polska 2015
 • 400 Toreb, reż. Fernanda Valadez, Meksyk 2014
 • Przed świtem, reż. Łukasz Borowski, Polska 2016
 • Trzy rozmowy o życiu, reż. Julia Staniszewska, Polska 2016

Park Miejski

Zapraszamy do śledzenia strony wydarzenia na Facebooku oraz do odwiedzin oficjalnej strony festiwalu „Different Point of View”! Jeżeli chcesz poznać szczegóły repertuaru filmowego, kliknij na poniższy przycisk i pobierz pełną specyfikację!

Czas trwania projekcji: 119``

 • Męczeństwo Mariana, reż. Adrian Panek, Polska 2006
 • F 63.9, reż. Jarosław Sztandera, Polska 2017
 • Księżniczka i mur, reż. Małgorzata Kozera, Polska 2012
 • Ze wsi Grunwald, reż. Artur Wierzbicki, Polska 2014

Park Górka

Zapraszamy do śledzenia strony wydarzenia na Facebooku oraz do odwiedzin oficjalnej strony festiwalu „Different Point of View”! Jeżeli chcesz poznać szczegóły repertuaru filmowego, kliknij na poniższy przycisk i pobierz pełną specyfikację!

Czas trwania projekcji: 97'45``

 • Pod Sutannami, reż. Michel Zarazir, Liban 2015
 • Punkt wyjścia, reż. Michał Szcześniak, Polska 2014
 • P*DZIO, reż. Martin Bautista, Meksyk 2015
 • Obcy na mojej kanapie, reż. Grzegorz Brzozowski, Polska 2017
Different Point of View

10 festiwalowe spotkanie z OKIEM

10 edycja festiwalu filmowego „Different Point of View” odbędzie się w trzech miejscowościach: w Kalnie (Agencja Reklamowa Geospace), w Żarowie (Park Miejski) oraz w Sobótce (Park Górka oraz przestrzeń Regionalnego Centrum Kultury Słowiańskiej), w okresie od 18 sierpnia do 28 października 2018 roku. Wstęp na wszystkie wydarzenia: kina plenerowe oraz inne spotkania są bezpłatne. Festiwal finansowany jest ze środków własnych Fundacji Inicjatywa B.
Different Point of View

O festiwalu kilka słów...

9 edycja festiwalu „Different Point of View” charakteryzuje się bogatym repertuarem filmowym, który został zbudowany przez Fundację Inicjatywa B przy współpracy z Piotrem Kardasem (z Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Animowanych O!PLA) oraz Anną Kot (ze Stowarzyszenia Filmowców Polskich: Studia Munka). Łącznie w ramach wszystkich wydarzeń festiwalowych wyświetlimy: 28 filmów! Projekcje filmowe, w poszczególnych miejscach realizacji festiwalu, dopełniać będą wydarzenia towarzyszące, których tematyka poświęcona jest szeroko pojętej sztuce filmowej. Wśród Naszych propozycji znajdują się: wykłady multimedialne realizowane pod hasłem „Kinowe Spotkania Młodych”, warsztaty i wykłady: „Filmowa postprodukcja – Standardy branżowe”, warsztaty i wykłady: „Ruch kamery – Tradycyjna technologia VS nowinki techniczne”, warsztaty i wykłady: „Wideodziennikarz”,muzyczny live act do filmu pt. „Nosferatu – Symfonia grozy”, wykład Stowarzyszenia Badaczy Popkultury Trickster: „Jak kreować i promować młode polskie kino” oraz performace: „Eksperymentujemy z filmem”.
Kilka zdjeć z kin plenerowych

Zobacz fotorelację z kin plenerowych

którą stworzył Grzegorz Lewicki z Żarowa. Fotorelacja powstała na trzech plenerowych spotkaniach filmowych, które Fundacja Inicjatywa B zorganizowała w Kalnie, w Żarowie oraz w Sobótce!

Wydarzenia towarzyszące w ramach 10 edycji Different Point of View

10 edycja festiwalu filmowego Different Point of View, poza serią kin plenerowych składać się będzie z 6 wydarzeń towarzyszących: kino sferyczne 360 w Żarowie, wystawa polskiego plakatu filmowego z lat 60-70-80-tych, Kinowe Spotkania Młodych prowadzone przez Tomasza Nycza, Spotkanie autorskie z animatorem rysownikiem Arturem Mąką, Wykład pt.: „Piksele i Tekstury” prowadzony przez prof. dr hab. Jana Stasieńko oraz muzyczny live act do filmu pt.: „Metropolis” w wykonaniu Dariusza Miziarskiego – a to wszystko w Kalnie, w Żarowie oraz w Sobótce!
01

01Kino Sferyczne 360

Naukowcy udowodnili, że wypukły obraz, podobnie jak jasne kolory, mają pozytywny wpływ na ludzki centralny układ nerwowy, a także na stan emocjonalny i fizjologiczny. Widzowie będą mogli nie tylko biernie oglądać, ale także poczuć się uczestnikami niesamowitych wydarzeń dzięki technologii MB SFERINIS KINAS. MB SFERINIS KINAS z jego systemem projekcyjnym, umożliwia dzieciom i młodzieży przyswojenie jak największej ilości informacji. Zapewniamy, że nie jest to tylko „sucha” teoria, gdyż wiadomości są dostarczane widzom nie tylko za pomocą kolorowych efektów wizualnych, niesamowitych efektów dźwiękowych, ale także pod kątem 360°. Zapraszamy wszystkich do świata pełnego tajemnic. Z nami odkryjecie niepowtarzalne widoki z głębi oceanu oraz przeniesiecie się do planetarium, aby zobaczyć kosmos z bliska…

Data: 18.08.2018 r.
Czas: 12:00-15:30
Wstęp: 5 PLN
Miejsce: Park miejski
Adres: ul. Zamkowa, 58-130 Żarów

02

02Wystawa Polskiego Plakatu Filmowego z lat 70/80

Zapraszamy na wystawę kilkunastu oryginalnych afiszy filmowych, które zostały stworzone przez przedstawicieli „Polskiej szkoły plakatu”. Grafiki promujące filmy, tworzone m.in. przez: Pągowskiego, Wasilewskiego, Młodożeńca, Erola cechowała różnorodność stylistyczna. Ich wspólnymi cechami były lapidarność i oszczędność formy, ironia, nowatorskie liternictwo, a wszystko to dopełniała pewnego rodzaju „improwizacja”. Poza wernisażem plakatów w tradycyjnych „ramach”, będzie można zobaczyć projekcję „ożywionych” afiszy, wyświetlanych na ścianie galerii RCKS, usłyszeć kilka słów o wystawie oraz wziąć udział w wspólnej dyskusji na temat plakatów oraz filmów, które zapowiadają… Dodatkowym punktem programu będzie projekcja filmu: Behind the poster / Druga strona plakatu to pierwszy film dokumentalny o polskiej szkole plakatu, który został zrealizowany w 2010 roku. Plakat w Polsce, w latach 70-80-tych, był nie tylko estetyczną formą ubarwiającą pejzaż miast, ale także swoistym przekazem.

Data: 19-26.10.2018 r.
Czas: 18:00-20:00
Wstęp bezpłatny
Miejsce: Regionalne Centrum Kultury Słowiańskiej
Adres: ul. Fryderyka Chopina 25, 55-050 Sobótka

03

03Kinowe Spotkania Młodych

Fundacja Inicjatywa B realizuje niniejsze wykłady multimedialne w ramach autorskiego projektu artystycznego: „Different Point of View – Inny Punkt Widzenia”. Niniejsze spotkania angażują lokalną społeczność szkolną, która post factum rozpoczyna swoją przygodę z szeroko pojętym materiałem wizualnym… Tematami niniejszych wykładów są: Green Screen w hollywoodzkich produkcjach, Trójwymiarowa grafika i animacja w filmach fabularnych oraz Techniki filmu animowanego.

Data: 22-24.10.2018 r.
Czas: 10:00-12:30
Wstęp bezpłatny
Miejsce: Regionalne Centrum Kultury Słowiańskiej
Adres: ul. Fryderyka Chopina 25, 55-050 Sobótka

04

04Spotkanie autorskie z animatorem rysownikiem Arturem Mąką

Spotkanie autorskie z animatorem rysownikiem: Arturem Mąką oparte będzie na interakcji prowadzącego z animatorem. W ramach spotkania zostaną poruszone następujące kwestie: powstawanie filmu w technice „klasycznej”; tzw. kreskówce, omówienie poszczególnych etapów powstawania filmu, projektowanie postaci do filmu, wykonywanie animacji, ze szczególnym uwzględnieniem pracy animatora…

Data: 24.10.2018 r.
Czas: 18:00-20:00
Wstęp bezpłatny
Miejsce: Regionalne Centrum Kultury Słowiańskiej
Adres: ul. Fryderyka Chopina 25, 55-050 Sobótka

05

05Wykład multimedialny PIKSELE I TEKSTURY

Wykład multimedialny, przedstawiający historię animacji komputerowej, która posiada już wieloletnią tradycję. Ideą pokazu będzie przybliżenie jej początków, wraz z uwzględnieniem jej różnorodnych technik, które wyłaniały się w różnych okresach historycznych i miejscach geograficznych. Prezentowane animacje pokażą także unikalną inwencję twórców, którzy dysponowali wielokrotnie skromnymi środkami i prymitywnym oprogramowaniem. Zdarzało się także, że twórcy w kreatywny sposób byli w stanie symulować graficzne środowisko cyfrowe, nawet jeśli technologie komputerowe nie pozwalały jeszcze na wiele. W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną wybrane animacje komputerowe powstałe w pierwszym okresie ich tworzenia. Na zestaw składać się będą m.in.::  „Yantra” Jamesa Whitneya, Animacja „Kitty” Nikołaja Konstantinova, „Meta data” i „Hunger” Petera Foldesa, “Kwadrat” Zbigniewa Rybczyńskiego, Teledyski “Hard Woman” the Roling Stones i “Money for Nothing” Dire Straits, Reklama “Brilliance”, Animacja “Tony de Paltrie”, Animacje Pixara “Adventures of Andre and Wally B”, “Tin Toy” oraz jeden z odcinków serialu “Ren and Stimpy” Projekcja zostanie uzupełniona wykładem prezentującym najważniejsze kamienie milowe w rozwoju filmowej animacji komputerowej. Wykład multimedialny zostanie zrealizowany bezpłatnie dla dzieci, młodzieży, a także osób dorosłych w Sali konferencyjnej, wystawowej lub scenicznej… Spotkanie poprowadzi Prof. dr hab. Jan Stasieńko z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Data: 28.10.2018 r.
Czas: 18:00-19:30
Wstęp bezpłatny
Miejsce: Regionalne Centrum Kultury Słowiańskiej
Adres: ul. Fryderyka Chopina 25, 55-050 Sobótka

06

06Muzyczny Live Act do filmu Metropolis

Muzyczny live act do fragmentów filmu: „Metropolis” – Zapraszamy wszystkich miłośników starego kina, na muzyczny live act w wykonaniu Dariusza Miziarskiego. Muzyka na żywo do fragmentów filmu pt. Metropolis z 1927 roku w reżyserii Fritza Langa

Data: 28.10.2018 r.
Czas: 19:45-20:30
Wstęp bezpłatny
Miejsce: Regionalne Centrum Kultury Słowiańskiej
Adres: ul. Fryderyka Chopina 25, 55-050 Sobótka

Inicjatywa B
Fundacja
+48 781 041 989
kontakt@inicjatywab.pl

Jeśli chcesz nawiązać współprace dot. organizacji kolejnej edycji Different Point of View zapraszamy do kontaktu… Masz pytania ? Napisz lub zadzwoń do Fundacji Inicjatywa B.