Fundacja Inicjatywa B

Żarowski Konwent Gier Wideo
W klimacie gier retro

Żarowski Konwent Gier Wideo

Lokalne rozgrywki gier wideo, które Fundacja Inicjatywa B organizuje od 2016 roku ewoluowały w: Żarowski Konwent Gier Wideo, który składać się będzie z bezpłatnych wykładów edukacyjnych oraz spotkań autorskich, wydarzenia muzycznego, testu gry 8874 oraz sesji gamingowej. Wydarzenia odbędą się w dniach 8-11 listopada 2019 roku.

10.45–11.30 – SPOTKANIE: Tomasz Góra i Dariusz Mizidar Miziarski w rozmowie o grze „8874” – Spotkanie autorskie z twórcą gry „8874” Tomaszem Górą oraz autorem ścieżki dźwiękowej Dariuszem Miziarskim, podczas którego dowiemy się w jaki sposób tworzy się grę komputerową, trójwymiarowe postaci i otoczenie. Porozmawiamy o fabule, ale także o kwestiach technicznych. Dowiemy się z ilu warstw muzycznych składa się ścieżka dźwiękowa i w jaki sposób się ją projektuje.

11.40–12.25 – WYKŁAD: Muzyka w grach video. Prowadzenie: Patryk Scelina – Muzyka we współczesnych grach komputerowych pełni ważną rolę. Podczas wykładu poruszone zostaną kwestie związane z tworzeniem dźwięków do gier, projektowaniem nastroju, wpływem obrazu na muzykę etc.

12.45–13.30 – WYKŁAD: Jak polski Wiedźmin podbił świat? Prowadzenie: dr Adam Flamma – Wykład o polskiej, najgłośniejszej grze komputerowej. Podczas spotkania przedstawimy szczegółowe informacje o grze, autorach, produkcji oraz innych elementach które wpłynęły na międzynarodowy sukces Wiedźmina.

20.00–24.00 – WYDARZENIE: Impreza taneczna w rytm 8-bitowej muzyki elektronicznej. Prowadzenie: Robson Okrzesik – Zapraszamy na wydarzenie muzyczne inne niż wszystkie. W piwnicach „Nefrytu” potańczymy w rytm 8-bitowych utworów, które zagra DJ ROBSON. Będzie to sesja dźwiękowo-wizualna podczas której odbędą się konkurencje stworzone na podstawie różnych motywów z gier retro. Będą tematyczne wizualizacje oraz gastronomia. Pierwsze 20 osób na imprezie, otrzyma sałatkę, która powstaje na bazie szpinaku wg przepis Papaja! Wstęp płatny: 10,00 PLN.

16:00-20:00 – SESJA GAMINGOWA: 9999 gier z Commodore, Atari, Amiga i Pegasus + Demo gry 8874 – W ostatni dzień Żarowskiego Konwentu Gier Wideo zapraszamy na rozgrywki. Na kilku stanowiskach pogramy w kultowe 8-16-bitowe gry, które pamiętamy z lat młodości. W rozgrywkach wykorzystamy gry i konsole, które Fundacja Inicjatywa B pozyskała w otwartej zbiórce gier i sprzętu, która została prowadzona wiosną 2019 roku. Pegasus, Commodore, Atari, Amiga, strefa snajpera, stoisko z kartridżami i wiele innych atrakcji czeka na dzieci, młodzież i ich rodziców. Podczas wydarzenia będzie można przetestować demo gry „8874”.

Wykłady i panele autorskie

Dzień 1. Wykłady i panele autorskie z twórcami, badaczami tematu, kompozytorami muzyki do gier.

8.11.2019 w godzinach: 10:45-13.30 
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie
ul. Piastowska 10A

Wydarzenie muzyczne

Dzień 2. Wydarzenie muzycznie w rytm 8-16-bitowych utworów muzycznych, podczas którego nie braknie konkurencji tematycznych, degustacji oraz wizualizacji.

9.11.2019 w godzinach: 20:00-24.00
Piwnice Nefrytu
ul. Dworcowa 2A

Sesja gamingowa

Dzień 3. Sesja gamingowa na starych konsolach oraz testy gry: 8874.

11.11.2019 w godzinach: 16:00-20.00
Biały Lokal Jacka Marczyńskiego
ul. Dworcowa 2A

Wykłady i panele autorskie

Poznaj zaproszonych gości

Pierwszego dnia w auli Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy na ulicy Piastowskiej 10, już od godziny 10:45 rozpocznie spotkanie autorskie z twórcami gry “8874” Tomaszem Góra i autorem muzyki Dariuszem Miziarskim. Następnie o 11:40, Patryk Scelina poprowadzi wykład na temat muzyki w grach komputerowych jej znaczeniu i procesie powstawania oraz wpływie obrazu na jej klimat. Na zakończenie o godzinie 12:45 dr Adam Flamma poprowadzi wykład o tym jak i dlaczego polska gra “Wiedźmin” przysporzyła sobie tylu fanów na całym świecie oraz przybliży nam warunki w jakich powstawała.
01

Spotkanie wokół gry: 8874

Spotkanie autorskie z twórcą gry „8874” Tomaszem Górą oraz autorem ścieżki dźwiękowej Dariuszem Miziarskim, podczas którego dowiemy się w jaki sposób tworzy się grę komputerową, trójwymiarowe postaci i otoczenie. Porozmawiamy o fabule, ale także o kwestiach technicznych. Dowiemy się z ilu warstw muzycznych składa się ścieżka dźwiękowa i w jaki sposób się ją projektuje.

Data: 8.11.2019
Godzina: 10.45–11.30 
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie
ul. Piastowska 10A, 58-130 Żarów
Wstęp: Bezpłatny

02

Muzyka w grach komputerowych

Muzyka we współczesnych grach komputerowych pełni ważną rolę. Podczas wykładu prowadzonego przez Patryka Scelinę, poruszone zostaną kwestie związane z tworzeniem dźwięków do gier, projektowaniem nastroju, wpływem obrazu na muzykę etc.

Data: 8.11.2019
Godzina: 11.40–12.25
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie
ul. Piastowska 10A, 58-130 Żarów
Wstęp: Bezpłatny

03

Jak polski Wiedźmin podbił świat?

Wykład o polskiej, najgłośniejszej grze komputerowej. Podczas spotkania przedstawimy szczegółowe informacje o grze, autorach, produkcji oraz innych elementach które wpłynęły na międzynarodowy sukces Wiedźmina. Jak polski ,,Wiedźmin” podbił świat? – Geralt z Rivii to postać rozpoznawalna na całym świecie. Bohater wspaniałych opowiadań i powieści, a także niesamowitych gier od studia CD Projekt RED. Jak wyglądała droga Wiedźmina do międzynarodowej kariery i co tak naprawdę zachwyciło graczy na całym świecie? Na te inne pytania odpowiedzi pojawią się w trakcie prelekcji.

Data: 8.11.2019
Godzina: 12.45–13.30
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie
ul. Piastowska 10A, 58-130 Żarów
Wstęp: Bezpłatny

Tomasz Góra i jego gra!

Testy gry 8874 w Żarowie

8874 to 2.5D sidescroller którego akcja dzieje się na Dolnym Śląsku - w Wałbrzychu i okolicach. Postać głównego bohatera budzi się w lesie przy Książańskim Parku Krajobrazowym i wraz z postępem gry, odkrywając przy okazji historie i legendy odwiedzanych miejsc, przybliża się do rozwiązania zagadki dlaczego się tam znalazł.

11 listopada (w godzinach: 16:00-20:00) przyjdź na rozgrywki gier wideo, gdzie będzie można bezpłatnie przetestować demo gry pt. „8874” Tomasza Góry.

W klimacie 8-bit

Konwentowe wydarzenie muzyczne

9 listopada w ramach Żarowskiego Konwentu Muzycznego, Fundacja Inicjatywa B we współpracy z Jackiem Marczyńskim, zorganizowała niecodzienne wydarzenie muzyczne, którego motywem przewodnim były elementy z gier komputerowych, które za pomocą różnych środków, zostały przeniesione do przestrzeni piwnicznej Nefrytu! Podczas imprezy muzycznej, którą poprowadził DJ Robson, uczestnicy konwentu tańczyli do 8-bitowych oraz klubowych utworów, mieli okazję zagrać w gry retro i wziąć udział w konkurencjach i zabawach tematycznych tj.: przejście między laserami (inspiracja z „Contry”) czy jedzenie sałatki Papaya.
piwnice Nefrytu

Impreza taneczna

Wydarzenie muzyczne zostało zorganizowane w oparciu o zasoby techniczne i estradowe Fundacji Inicjatywa B. W niedostępnych na co dzień piwnicach Nefrytu, wspólnie z Jackiem Marczyńskim zorganizowaliśmy imprezę muzyczną w rytm 8-bitowych oraz klubowych utworów, którą poprowadził DJ Robson.

Kliknij PLAY i zobacz krótką, multimedialną formę, którą podczas wydarzenia muzycznego stworzył Tomasz Nycz.

W klimacie 8-bit

Rozgrywki gier wideo

Ostatnim punktem programu były rozgrywki gier wideo na starych konsolach i komputerach (Commodore, Amiga, Pegasus), które odbyły się 11 listopada w Białym Lokalu Jacka Marczyńskiego. Międzypokoleniowa rozrywka, przyciągnęła ponad kilkudziesięciu fanów konsol retro, którzy mogli wybierać gry spośród 9999 tytułów. w ramach wydarzenia, Fundacja Inicjatywa B przygotowała, konsole doręczne, strefę snajpera oraz możliwość zakupu lub wymiany kartridży z grami wideo.

Realizacja tej części konwentu była możliwa dzięki Zbiórce konsol i gier 8/16 bit w Żarowie, którą Fundacja Inicjatywa B prowadziła w okresie: od 31 marca do 31 maja w Żarowie. Brakujący sprzęt i akcesoria został zakupiony ze środków własnych fundacji. Dziękujemy za włączenie się w naszą akcję!

Tank 1990

Niepodległościowy turniej

Podczas spotkania został przeprowadzony niepodległościowy turniej w TANKI, którego laureatami (pokonując 5 drużyn) z ilością 24 punktów zostali Grzegorz Animucki oraz Wojciech Majstrzyk. Rozgrywki odbywały się na jednym stanowisku od godz. 17:00.
Żarowski Konwent Gier Wideo

Informacje organizacyjne

Organizator: Fundacja Inicjatywa B . Wsparcie programowe: Dolnośląska Szkoła Wyższa, Centrum Badawczo-Projektowe Gier i Animacji „Digital Masters”, Patryk Scelina, Dariusz Mizidar Miziarski music composer, Ground up studio, Agencja Reklamowa GEOSPACE, Bar u Marina, Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie. Patronat medialny: Swidnica24.pl, ws-24.pl, DOBA.PL , mojaswidnica.pl oraz Telewizja Sudecka.