Fundacja Inicjatywa B

Zaułek Kuglarzy
Zaułek Kuglarzy

Zacznij żonglować, nie tylko piłeczkami

„Zaułek Kuglarzy”, to nowa odsłona warsztatowa, kierowana dla ośrodków miejskich i wiejskich. Autorski projekt składa się z dwóch części: Etap teoretyczny wprowadzi uczestników w niezwykły świat ruchu „magicznych” narzędzi profesjonalnych kuglarzy za pomocą projekcji filmów instruktażowych oraz innych materiałów wizualnych. Część warsztatowa, to forma praktyczna, dzięki której będzie można zdobyć doświadczenie, w dalszej drodze żonglera…

Nauka żonglerki

Nauka żonglerki uczy cierpliwości i wytrwałości w pracy. Wraz z rozwojem umiejętności żonglerskich oraz cech takich jak opanowanie, pewność siebie i równowaga, ruch piłeczek w powietrzu zdaje się zwalniać, co daje więcej czasu na kontrolę sytuacji. Przekłada się to również na umiejętność radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami życiowymi, w których liczy się szybkość oraz pewność działań

CZY WARTO ?

Nauka żonglerki uczy cierpliwości i wytrwałości w pracy. Wraz z rozwojem umiejętności żonglerskich oraz cech takich jak opanowanie, pewność siebie i równowaga, ruch piłeczek w powietrzu zdaje się zwalniać, co daje więcej czasu na kontrolę sytuacji. Przekłada się to również na umiejętność radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami życiowymi, w których liczy się szybkość oraz pewność działań. W nauce żonglerki istotny jest codzienny, konsekwentny trening przez przynajmniej dwadzieścia minut. Lepsze efekty przynosi żonglowanie częściej i w krótszych odstępach czasowych niż długim ciągiem. W czasie treningu zaleca się żonglowanie piłkami w różnych kolorach, co ułatwia wizualną kontrolę ilości powtórzeń oraz rozłożenie złożonych zadań na prostsze elementy. Wzrok powinien być zogniskowany w jednym miejscu co oznacza, że nie powinien on „biegać”za podrzucanymi obiektami. Ważniejsze jest, aby ogarniać wzrokiem moment najwyższego lotu przedmiotów niż dłonie. Istotna jest także kontrola oddechu. Powinien on być regularny i w miarę możliwości zsynchronizowany z rytmiką żonglowania...

Warsztaty kuglarskie

„Zaułek Kuglarzy” posiada zaplecze sprzętowe, które może być użyte jednocześnie przez 40 osób. W skład magazynu wchodzą narzędzia treningowe, ale także służące w profesjonalnych pokazach, w których najważniejsze jest kolorowe światło oraz ogień. Poza Diabolo (różne modele), Flowerstickiem/Devilstickiem (różne modele), Poi (różne modele) posiadamy także piłeczki służące do tradycyjnej żonglerki, slackline (różne długości) oraz zestawy do innych animacji…
POI
Żongluj poikami

Sztuka kuglarska wynaleziona przez Maorysów w celu ćwiczenia gibkości ciała i dobrej formy fizycznej. Poi wykonane się z pary łańcuchów lub sznurków, na końcach, których zawieszony jest cięższy element (może on posiadać różną formę). Poi polega na kręceniu nimi w ręce w taki sposób, aby cięższy przedmiot wykonywał koła. Istnieje kilkadziesiąt kompilacji.

DIABOLO
Żongluj diablo

Jedna ze sztuk kuglarskich. Sprzęt niezbędny do tego typu pokazowych ćwiczeń to dwa kilki połączone ze sobą cienkim sznurkiem i przedmiot przypominający szpulkę. Cała czynność polega na napędzaniu diabolo przy pomocy sznurka rozpiętego między kijkami, a następnie na spektakularnym podrzucaniu, łapaniu, zawijaniu, kręceniu.

FLOWERSTICK
Żongluj flowerstickiem

Sztuka kuglarska, do której niezbędne są dwa kijki z ang. tzw. hand stick i jednego większego Flowersticka. Ten ostatni na swych końcach posiada ozdobę która przypomina kwiat. Celem zabawy jest utrzymanie w powietrzu większego kijka za pomocą dwóch mniejszych. W ten sposób za pomocą odpowiednich ruchów można ożywić ten przedmiot prezentując nawet kilkadziesiąt widowiskowych trików.

Pokazy z ogniem lub światłem!

Organizujesz urodziny, przyjęcie lub ciekawe wydarzenie plenerowe? Zastanawiasz się jak wzbogacić swoją ofertę kulturalną? Napisz do Fundacji Inicjatywa B i zamów warsztaty lub pokaz fire-light show!

Treningowo, z ogniem i światłem. Poznaj Nasze realizacje…

Zrealizowane wydarzenia

Blok teoretyczno-praktyczny dla dzieci i młodzieży, w ramach którego zdradzimy tajniki sztuk kuglarskich. Zespół Fundacji Inicjatywa B poprowadził zajęcia dla początkujących żonglerów na: flowersticku, diabolo oraz poi, w świetlicy wiejskiej w Imbramowicach.

Realizacja: Luty, 2020, Imbramowice

Bezpłatne

W ramach aktywnych zajęć, które odbędą się w Żarowie, Świdnicy oraz Wierzbnej, będziemy rekrutować początkujących oraz zaawansowanych żonglerów do grupy kuglarskiej, którą od 2014 roku prowadzi Inicjatywa B. „Zaułek Kuglarzy”, z powodzeniem prowadzi zajęcia praktyczne, realizuje drobne pokazy z ogniem oraz światłem LED / UV, organizuje happeningi mydlane na terenie Dolnego Śląska… Co oferujemy? Cykliczne treningi, które odbywać się będą w żarowskim Parku Miejskim, profesjonalną pomoc instruktażową od wieloletnich kuglarzy, warsztaty ruchowe z wykorzystaniem światła oraz ognia, pracę przy happeningach mydlanych oraz wspólne budowania autorskich performansów!

Realizacja: Listopad, 2018, Gmina Żarów

Bezpłatne

Adresatem projektu są dzieci i młodzież żarowskich placówek oświatowych. Wyjątkowy, całkowicie spontaniczny happening z wielkimi bańkami mydlanymi. Zaułek kuglarzy zaprosił społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie do uczestnictwa w rodzinnej zabawie, w ramach której – starsi i młodsi – mogli cieszyć się mydlaną przygodą. W ramach projektu uczestnicy mogli tworzyć wielkie bańki mydlane, długie mydlane tunele, mogli puszczać ale także łapań bańki, mogli wdmuchwać małe banieczki w te większe, mogli nawet je łapać na swoje dłonie, a one nie pękały! W ramach przedsięwzięcia finansowanego przez Fundację Inicjatywa B, wzięło udział ok. 300 osób z Gminy Żarów. Dziękujemy za obecność i zapraszamy ponownie do „Zaułka kuglarzy”.

Realizacja: 1 Czerwca, 2016, Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie

Bezpłatne

Adresatem projektu są dzieci i młodzież żarowskich placówek oświatowych. Projekt współfinansowany jest przez: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Aktorzy Teatru „Bezdomnego” im. Bohumila Hrabala w Żarowie z okazji tegorocznego Dnia Dziecka, przygotują bezpłatną ofertę twórczych działań dla najmłodszych mieszkańców Miasta i Gminy Żarów. W ramach autorskiego, realizowanego w całej Polsce projektu: „Zaułek Kuglarzy”, uczestnicy stworzą po wcześniejszych blokach praktycznych, improwizowaną formę teatralną, opierającą się na teatrze ulicznym i innych formach ruchowych, która zostanie zaprezentowana w dzień warsztatów w żarowskiej Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy oraz podczas 7 edycji projektu artystycznego „Different Point of View”. Dzięki plenerowej organizacji warsztatów oscylujących wokół sztuk cyrkowych, poszczególne etapy działań, jak i finalna forma przedsięwzięcia będzie otwarta dla wszystkich, zainteresowanych mieszkańców Żarowa. Finałowy pokaz, wzbogacony wielkimi bańkami mydlanymi, zobaczą rodzice i wychowawcy biorących udział dzieci w „Zaułku Kuglarzy”. Małe przedstawienie utrwali zdobyte doświadczenie , które każdy z uczestników będzie mógł samodzielnie pielęgnować i rozwijać w dalszym etapie nauki kuglarstwa, prowadzonej przez Fundację Inicjatywa B.

Realizacja: 3 Czerwca, 2015, Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie

Bezpłatne