Po remoncie ściany budynku gospodarczego, który został przeprowadzony przez pracowników Polskiej Ceramiki Ogniotrwałej „Żarów” Sp. z o.o. przyszła pora na realizację malunku miejskiego.
Realizacja muralu wpłynie na estetykę tej części Żarowa i pogłębi tożsamość mieszkańców. Żarów był / jest miastem przemysłowym, chemicznym, szamotowym i właśnie w tych kategoriach powinniśmy budować społeczną identyfikację z Ziemią Żarowską.
Mural powstał w nocy z 24 na 25 lipca i został wykonany techniką mapowania i odwzorowania zaprojektowanych wcześniej kształtów. „Widok miejski” o powierzchni 55 m2 jest swoistym kolażem, który składa się z materiałów archiwalnych „Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej” tj. przedwojennych planów sytuacyjnych fabryki, pocztówek, postaci C. Kulmiza oraz innych zabiegów graficznych.
W tym roku Polska Ceramika Ogniotrwała „Żarów” Sp. z o.o. obchodzi szczególną rocznicę. Dokładnie 170 lat temu Carl von Kulmiz dał początek fabryce materiałów ogniotrwałych w Żarowie. To, że nieprzerwanie od 1850 roku wytwarzamy materiały ogniotrwałe pozwalające bezpiecznie, spalać, topić i wygrzewać w ekstremalnie wysokich temperaturach, jest dla nas ogromnym powodem do dumy. Kulmiz postawił na Żarów i my także stawiamy na Żarów. Nasze produkty dostarczane są od Polski do Japonii czy Brazylii, ale to tu w Żarowie są nasze korzenie które chcemy pielęgnować. Robimy to płacąc lokalne podatki, wspierając miejscowe organizacje, rozwijając inwestycje. Robimy to także świętując w sposób, który jeszcze bardziej pozwoli nam się wpisać w historię miasta- poprzez realizację muralu łączącego historię ze współczesnością. Współpraca z Fundacją Inicjatywa B na rzecz miasta na pewno będzie owocna, a mural jest jej pierwszym etapem.