Fundacja Inicjatywa B

Widoki Miejskie – Szamotownia
Drugi mural w Żarowie

Szamotownia w formie muralu

W Żarowie można spotkać wiele miejsc, które straciły swój blask. Są to przeróżne mury lub ściany szczytowe budynków, miejsca przy parkingowe oraz obiekty prywatne, mogące zyskać nowe życie. W Naszej przestrzeni brakuje sztuki, która wpłynęłaby bezpośrednio na estetykę miasta, dlatego też postanowiliśmy tuż obok codzienności stworzyć nowy „Widok” Żarowa! Po realizacji muralu „Silesia / DZCH”, cieszącego się uznaniem mieszkańców miasta, przyszła kolej na drugą industrialną realizację, która tym razem poświęcona będzie „Szamotowni”. Organizatorem projektu jest: Fundacja Inicjatywa B. Realizacja muralu została dofinansowana przez Polską Ceramikę Ogniotrwałą „Żarów” Sp. z o.o.

Odnowiona ściana…

Po remoncie ściany budynku gospodarczego, który został przeprowadzony przez pracowników Polskiej Ceramiki Ogniotrwałej „Żarów” Sp. z o.o. przyszła pora na realizację malunku miejskiego.

Realizacja malunku miejskiego

Oto realizacja muralu SZAMOTOWNIA

Mural został stworzony w nocy z 24 na 25 lipca 2020. Grupa „BenkArt Crew” zrealizowała wcześniej opracowaną grafikę wykorzystując przy tym różne media (mapping przy użyciu projektora) i techniki (malowanie za pomocą różnokolorowych sprayów).
ul. Krasińskiego
Malunek miejski powstał przy ul. Krasińskiego w Żarowie na elewacji budynku gospodarczego za zgodą Urzędu Miasta i Gminy Żarów
Realizacja
Mural składa się z materiałów archiwalnych Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej i został wykonany techniką mapowania i odwzorowania zaprojektowanych wcześniej kształtów
Dofinansowanie
Realizacja muralu była możliwa dzięki dofinansowaniu, które przyznała Polska Ceramika Ogniotrwała ``Żarów`` Sp. z o.o.
Widok Miejski

Żarowska fabryka w przestrzeni miasta

Realizacja muralu wpłynie na estetykę tej części Żarowa i pogłębi tożsamość mieszkańców. Żarów był / jest miastem przemysłowym, chemicznym, szamotowym i właśnie w tych kategoriach powinniśmy budować społeczną identyfikację z Ziemią Żarowską.

Mural powstał w nocy z 24 na 25 lipca i został wykonany techniką mapowania i odwzorowania zaprojektowanych wcześniej kształtów. „Widok miejski” o powierzchni 55 m2 jest swoistym kolażem, który składa się z materiałów archiwalnych „Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej” tj. przedwojennych planów sytuacyjnych fabryki, pocztówek, postaci C. Kulmiza oraz innych zabiegów graficznych.

W tym roku Polska Ceramika Ogniotrwała „Żarów” Sp. z o.o. obchodzi szczególną rocznicę. Dokładnie 170 lat temu Carl von Kulmiz dał początek fabryce materiałów ogniotrwałych w Żarowie. To, że nieprzerwanie od 1850 roku wytwarzamy materiały ogniotrwałe pozwalające bezpiecznie, spalać, topić i wygrzewać w ekstremalnie wysokich temperaturach, jest dla nas ogromnym powodem do dumy. Kulmiz postawił na Żarów i my także stawiamy na Żarów. Nasze produkty dostarczane są od Polski do Japonii czy Brazylii, ale to tu w Żarowie są nasze korzenie które chcemy pielęgnować. Robimy to płacąc lokalne podatki, wspierając miejscowe organizacje, rozwijając inwestycje. Robimy to także świętując w sposób, który jeszcze bardziej pozwoli nam się wpisać w historię miasta- poprzez realizację muralu łączącego historię ze współczesnością. Współpraca z Fundacją Inicjatywa B na rzecz miasta na pewno będzie owocna, a mural jest jej pierwszym etapem.