Fundacja Inicjatywa B

Skrzynka Poczty Historycznej
Poczta historyczna to instalacja w przestrzeni miejskiej...

Poczta historyczna

Otwieramy skrzynkę niepocztową, a historyczną – skrzynkę dla lokalnej historii, która służyć ma mieszkańcom Gminy Żarów zachować pamięć o Naszym regionie. „Skrzynka historyczna” to tradycyjna pocztowa bryła o innych walorach wizualnych, do której nie wrzucamy już tradycyjnych listów – wrzucamy zaś informacje lub pamiątki, które pomogą zwiększyć świadomość mieszkańców Żarowa na temat ich otoczenia. Pomysłodawcami, organizatorami i wykonawcami projektu są: Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium…
Poczta historyczna to instalacja w przestrzeni miejskiej...

58-130 Poczta historyczna zainstalowana jest przy ul. Armii Krajowej 40

Niecodzienna skrzynka historyczna zostanie zainstalowana 14 stycznia 2016 roku, za zgodą Burmistrza Miasta i Gminy Żarów, przy ul. Armii Krajowej 40 na elewacji budynku, w którym niegdyś mieściły się następujące instytucje: Kino „Świt” oraz Żarowski Ośrodek Kultury...
Skrzynka historyczna
Jedyny taki projekt w Polsce

Skrzynka do której możemy wrzucić swoje wspomnienia oraz inne materiały, mogące pomóc pozyskać nową wiedzę na temat lokalnej przestrzeni, lub rozszerzyć posiadane informacje. Mieszkańcu Żarowa! Jeżeli pamiętasz, jeśli wiesz coś co może wzbogacić naszą tożsamość poinformuj Nas o tym, wrzucając do skrzynki niepocztowej, a historycznej swoją wiadomość!

Co wrzucać ?
Materiały historyczne

Wszystkie materiały źródłowe tj.: listy, dokumenty, fotografie, rachunki, mapy, kartki pocztowe, gazety, broszury, ulotki oraz inne pamiątki, które zmieszczą się w okienku wrzutowym. Po otrzymaniu „wiadomości” organizatorzy projektu postarają się zdigitalizować, sfotografować oraz przeanalizować wrzucone przez Państwa dokumenty, które budują świadomość.

Interakcja
Charakter skrzynki

Boczne ściany autorskiej „skrzynki historycznej”, zawierają informacje utwierdzające przechodniów w przekonaniu, iż nie jest to ZWYKŁA skrzynki na listy, a skrzynka poczty historycznej („dla historii”). Oprócz powyższej informacji, zamieszczono hashtag; #pocztahistoryczna, pozwalający na łatwe wyszukiwanie informacji i postów dot. naszej instalacji w mediach społecznościowych…

Barcode
Zeskanuj kod

Poza hashtagiem załączone zostały dwa barcody, które po odczytaniu za pomocą popularnych aplikacji na smartfony, przeniosą osoby zainteresowane na stronę, którą w tym momencie czytasz oraz na jej odpowiednik stworzony przez Stowarzyszenie Labiryntarium.pl w celu dokładnego przybliżenia informacji o naszym, unikatowym projekcie.

Co zrobimy ?

Gdy w skrzynce znajdzie się wiadomość (historyczna)...

Kolor skrzynki historycznej już z dużej odległości mówi o jej przeznaczeniu. Brązowa barwa zarezerwowana jest w przestrzeni publicznej dla zabytków, szlaków historycznych, skansenów, muzeów etc., dlatego też biorąc pod uwagę jej charakter postanowiliśmy zakryć czerwony kolor skrzynki nową farbą i okleić poszczególne jej ściany własnymi, odautorskimi materiałami.
01

Wiadomości odbierane są w każdy piątek...

Zawartość skrzynki historycznej sprawdzana jest co tydzień (w piątek) przez właścicieli i organizatorów niniejszej instalacji: Fundację Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl.

02

Analizujemy i digitalizujemy pozyskane materiały

Pozyskane dokumenty postaramy się opisać, sfotografować i zdigitalizować. Jeżeli otrzymany przez nas dokument opatrzony będzie wiadomością od osoby, która wrzuciła artefakt do skrzynki, nawiążemy z nią kontakt i dokładnie wypytamy o przekazany artefakt.

03

Artefakty z poczty historycznej trafią na regał pamięci...

Jeżeli otrzymamy zgodę od właściciela wrzuconej wiadomości, otrzymany przez nas artefakt zostanie wyeksponowany na regale pamięci, który od stycznia 2017 roku znajduje się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Żarów. Jeśli wiadomość zostanie przekazana anonimowo, materiał automatycznie zostanie umieszczony na regale pamięci oraz na stronie projektu Biblioteka Dziedzictwa: www.bibliotekadziedzictwa.pl

Co znaleźliśmy w Skrzynce Poczty Historycznej ?

WRZUTKI, czyli co znaleźliśmy w skrzynce poczty historycznej

Skrzynka poczty historycznej ma służyć mieszkańcom Gminy Żarów, ma budować wiedzę na temat lokalnej kultury oraz historii. Składamy serdeczne podziękowania osobom, które dostarczyły organizatorom projektu cenne materiały drukowane.
Wrzut 1
Sprawdź na Regale Pamięci!

Zestaw zdjęć dot. Zjednoczonych Fabryk Chemicznych Silesia, Pochodów majowych, Powodzi z 1977 roku.

Wrzut 2
Sprawdź na Regale Pamięci!

Zestaw 27 zdjęć głównie z lat 50-tych, głównie z Przyłęgowa.

Wrzut 3
Sprawdź na Regale Pamięci!

Dwa dokumenty urzędowe z 1946 roku oraz 1979 roku.

Wrzut 4
Sprawdź na Regale Pamięci!

Banknoty i monety polskie, które wyszły z obiegu.

Wrzut 5
Sprawdź na Regale Pamięci!

O żarowskiej centrali telefonicznej Siemens z 1927 roku.

Wrzut 6
Sprawdź na Regale Pamięci!

Żarów, pocztówka z lat 60-tych XX wiek.

Wrzut 7
Sprawdź na Regale Pamięci!

Kronika klasowa z lat 1977-1980 Szkoły Podstawowej nr 3 w Żarowie.

Wrzut 8
Sprawdź na Regale Pamięci!

Książeczka nadania srebrnej Odznaki Przodownika Pracy Socjalistycznej dla pracownika Jaroszowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych.

Wrzut 9
Sprawdź na Regale Pamięci!

Pamiątka spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w Polsce – w czerwcu 1979 roku.

Wrzut 10
Sprawdź na Regale Pamięci!

Dwie fotografie z Schweidnitzer Straße 12.

Wrzut 11
Sprawdź na Regale Pamięci!

Kartka świąteczno-noworoczna do Żarowian z 1972 roku

Wrzut 12
Sprawdź na Regale Pamięci!

Dwie kartki pocztowe – wagon spalinowy SN 61-183 i Gdańsk (Motława)

Wrzut 13
Sprawdź na Regale Pamięci!

Karta pocztowa Domanze Parkpartie 1914

Wrzut 14
Sprawdź na Regale Pamięci!

Kolekcja pocztówek wydanych po 1945 r., Żarów i okolice.

Wrzut 15
Sprawdź na Regale Pamięci!

Korespondentka Warsztatów Mechanicznych ZSZ w Żarowie lata 80-te XX wieku

Wrzut 16
Sprawdź na Regale Pamięci!

Pocztówki most żelazny i Łażany, plan miasta i folder w j. niemieckim o Żarowie.

Wrzut 17
Sprawdź na Regale Pamięci!

Kolejarze na stacji w Żarowie 1945

Wrzut 18
Sprawdź na Regale Pamięci!

Żarowski Biuletyn Informacyjny 2005

Wrzut 19
Sprawdź na Regale Pamięci!

Kalendarz kieszonkowy ŻZMO 1994

Wrzut 20
Sprawdź w CAZŻ

Fotografie drewnianych pawilonów

Wrzut 21
Sprawdź na Regale Pamięci

Fotografie z Silesii/DZCH

Wrzut 22
Sprawdź na Regale Pamięci

Fotografie, gazeta i wspomnienia

Wrzut 23
Sprawdź na Regale Pamięci

Znaczki, stemple i druki urzędowe z Żarowa 1977-1982

Wrzut 24
Sprawdź na Regale Pamięci

Fotografie z Żarowa sprzed lat – znalezisko śmietnikowe

Piszą o Poczcie Historycznej...

Media o projekcie: 58-130 Poczta historyczna

Dziękujemy za wszelkie publikacje, które informują odbiorców Naszych projektów o nowościach artystycznych, jakie podejmowane są w Fundacji Inicjatywa B. Region Fakty, Świdnica 24 oraz Wiadomości Świdnickie o autorskim projekcie: „58-130 Poczta historyczna”
Chcesz zainstalować Pocztę Historyczną ?

Skrzynka Poczty Historycznej w innych miejscowościach

Organizatorzy przedsięwzięcia: Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl, postanowili rozszerzyć projekt o kolejne odsłony Skrzynki Poczty Historycznej, które znajdują się w sąsiednich miejscowościach. Poniżej znajdują się informacje o kolejnych skrzynkach, Naszych kooperantach oraz nowościach… Urządzenie może pomóc nam pozyskać nową wiedzę na temat lokalnej przestrzeni lub rozszerzyć posiadane informacje. Może ułatwić przekazywanie historycznych treści ludziom, którzy nie korzystają z nowoczesnych technologii lub pragnącym zachować anonimowość. To istotne ułatwienie przy założeniu społecznej aktywności i udziału w tworzeniu zasobów archiwalnych miasta i gminy. Skrzynka, oprócz czysto użytecznych zastosowań, może być także niecodziennym przekaźnikiem treści pasjonatów historii oraz ozdobą, pokazującą turystom dbałość o historię lokalną i kreatywność w jej promocji. Będzie służyć także jako punkt wymiany danych przy innych, konkretnych okazjach.
Skrzynka Poczty Historycznej w Sobótce

Informacje z 55-050 Sobótka

Projekt powstał we współpracy z Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl z Żarowa. Skrzynką w Sobótce opiekować się będzie Miejska i Biblioteka Publiczna działająca przy ŚOKSIR, Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej w Sobótce oraz Muzeum Ślężańskie. Wszystkie informacje o wrzutkach oraz wydarzeniach związanych z projektem będę publikowane na stronie współorganizatorów! Zachęcamy do zapoznania się z relacją filmową z otwarcia instalacji, którą możecie zobaczyć dzięki uprzejmości Foto Video Sobótka
Skrzynka Poczty Historycznej w Mietkowie

Informacje z 55-081 Mietków

Otwieramy skrzynkę niepocztową, a historyczną – skrzynkę dla lokalnej historii, która służyć ma mieszkańcom Gminy Mietków zachować pamięć o Naszym regionie. „Skrzynka historyczna” to tradycyjna pocztowa bryła o innych walorach wizualnych, do której nie wrzucamy już tradycyjnych listów – wrzucamy zaś informacje lub pamiątki, które pomogą zwiększyć świadomość mieszkańców Żarowa na temat ich otoczenia. Pomysłodawcami projektu są: Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl, natomiast lokalnym organizatorem jest: Gminny Ośrodek Kultury w Mietkowie.

W uroczystym odsłonięciu skrzynki „Poczty historycznej” w Mietkowie wzięli udział przedstawiciele Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Kultury, Szkoły Podstawowej, oraz ksiądz proboszcz Andrzej Delwo. Jako pierwsza wstęgę przecinała Przewodnicząca Rady Gminy Mietków, Pani Helena Artymowicz. Relacja z wydarzenia znajduje się na stronie Stowarzyszenia Labiryntarium.pl

Armii Krajowej 40
58-130 Żarów

58-130 Skrzynka historyczna to owoc pracy Fundacji Inicjatywa B oraz Stowarzyszenia Labiryntarium.pl. Za szczególne wsparcie dziękujemy niezawodnej Agencji Reklamowej Geospace. Projekt został sfinansowany ze środków własnych organizatorów…

+48 789 041 989
kontakt@inicjatywab.pl