Fundacja Inicjatywa B

Edycja 3

Trzeci
Different Point of View

Prelekcja
O filmie

[…] Bohaterami obrazu Skalskiego są pary, w średnim wieku, które łączą miłość, przyjaźń oraz kontakt fizyczny. Jest to kolejny polski film dokumentalny, przedstawiający relacje interpersonalne między kobietą, a mężczyzną lub bardziej trafnie: kobietą/mężczyzną na wózku inwalidzkim, a drugą osobą o przeciwnej płci. Zaznaczając stan w jakim znajdują się bohaterowie, chciałbym złamać tabu poszczególnych aspektów życia tych ludzi. Tak też czyni Rafał Skalski. Przedstawia wszystkich bohaterów, każdą parę w sposób linearny i sukcesywny, można powiedzieć, że na przemian, na początku dokumentu, naznaczając status związku – który widz bez problemu zauważa i jest w stanie interpretować. Aktorzy, bo tak możemy mówić o bohaterach „Kochanków”, znajdując się visa vis kamery, udowadniają że ów film, nie jest tylko o kilku jednostkach, lecz o wszystkich osobach niepełnosprawnych. Zachodzi tutaj zabieg generalizacji.

Projekcja filmu
w GCKiS

[…] Istotnym elementem w filmie Skalskiego jest teatralizacja ujawniająca się widzowi, poprzez ujęcia na kanapie, swoistą grę światła i cienia (kontrast poetyckiej sceny w mieszkaniu Aleksandry i Krzysztofa, myślę tutaj o niebieskim zabarwieniu twarzy i czerwonym kolorze ścian), które dopełniają wyrywki z życia par: zakupy w sklepie, spacery, lekcje tańca, opieka nad dzieckiem czy górskie wycieczki. Reżyser nie tworzy filmu pod wpływem chwili, improwizacji dokumentalnej. Opiera się na konkretnym, wcześnie opracowanym scenariuszu; materiale literackim, który zaadaptowali „aktorzy” – bohaterowie dokumentu (są świadomi obecności kamery np. scena po różnicy zdań, w której bohaterka wymawia imię reżysera).

Dyskusja
Dotycząca filmu

[…] Rafał Skalski pomija w swojej narracji przedstawienie trudów życia, z jakim muszą się zmierzyć niepełnosprawni. Nikt się nie żali, nikt się nie skarży. „Kochankowie” z uśmiechem na twarzy zapewniają, że nie są inni, ani nadzwyczajni, o czym mogą świadczyć krótkie sceny relacjonujące ich życie seksualne – utwierdzają nas tym samym w przekonaniu, że robią to tak samo, jak zdrowi ludzie. W tej kwestii naszą uwagę pochłania pozytywny aspekt miłości i pożądania, co sprawiło, że film ogląda się z lekko uśmiechniętą twarzą.

Repertuar

Film Rafała Skalskiego

Kochankowie

„Kochankowie” Rafała Skalskiego posiadają dwojaką, pluralistyczną według mnie naturę. Można mówić tutaj o formie dokumentalnej (w koncepcji reportażu) relacjonującej, przedstawiającej życie osób niepełnosprawnych, w którym to reżyser naznaczył pogodę ducha, ciepło rodzinne oraz jakże wyraźną empatię. Druga strona medalu, to bardzo mocny i celowy zabieg estetyzacji oraz teatralizacji poszczególnych sekwencji filmu. W pierwszym przypadku dostrzegamy proces obserwacji, obiektywnego przedstawienia egzystencji bohaterów filmu. Z drugiej zaś strony, są to bardzo plastyczne koncepcje, fragmenty, które są fabularyzowane przez autora tego dokumentu.

Different Point of View

Trzecie spotkanie z OKIEM!

Realizacja trzeciej edycji projektu „Different Point of View” miała miejsce 19.05.2012 r., o godz. 18:00, w siedzibie Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie (kawiarnia Qltura Cafe: Żarów, ul. Piastowska 10A). Organizatorem przedsięwzięcia był Tomasz Nycz. Patronat nad wydarzeniem objęli: HBO Polska (udostępnienie licencji filmowej).
Different Point of View

O projekcie kilka słów...

Uczestnicy trzeciej odsłony projektu ,„Different Point of View” zagłębili się w twórczość Rafała Skalskiego i jego „Kochanków” (2009), zestawiający ze sobą wartości: miłość oraz przyjaźń. Cały obraz dopełnia seksualny aspekt życia osób niepełnosprawnych, których to obecność w dalszym ciągu staje się tematem tabu. Unikając kontaktu z ludźmi fizycznie upośledzonymi, nie do końca dostrzegamy ich marzenia, pragnienia i aspiracje, które nie różnią się niczym od naszych „zdrowych pragnień”. Bohaterowie dokumentu Skalskiego są ludźmi, którzy pomimo swych ułomności, ograniczenia fizycznego, czerpią z życia i cieszą się nim, nie uciekając od trudności dnia codziennego. Skalski przedstawia obraz ludzi posiadających kogoś bliskiego, kogoś zaufanego. Film pt.: „Kochankowie” pokazuje, że ludzie upośledzeni nie czują się gorsi od innych. Z pewnego rodzaju otwartością oraz intymnością wyznań, wprowadzają widza w relacje damsko-męskie – jak sami mówią, ich seksualna aktywność nie jest niczym nadzwyczajnym. Zdają sobie jednak sprawę, że właśnie ta sfera ich życia budzi największą ciekawość.

Można śmiało stwierdzić, iż film dokumentalny dysponuje szeroką gamą kategorii, opisujących formy ekspresji, które w tej dziedzinie twórczości mają na celu unaocznienie faktów i informacji, reprezentujących specyficzne mechanizmy warunkujące mentalność, sposób bycia oraz egzystencję człowieka. Dokument jest subiektywnym spojrzeniem, krytycznym okiem patrzącym na przestrzeń, która konstruuje wybory jednostki, ale także całych społeczeństw. Mówiąc o dokumencie nie zależy nam, na pokazaniu czystej estetyki, czy artyzmu, ale na unaocznieniu szczerości i uniwersalizmu przekazu…

GCKiS w Żarowie
Piastowska 10A
+48 781 041 989
kontakt@inicjatywab.pl

Jeśli chcesz nawiązać współprace dot. organizacji kolejnej edycji Different Point of View zapraszamy do kontaktu… Masz pytania ? Napisz lub zadzwoń do Fundacji Inicjatywa B.