Fundacja Inicjatywa B

Fundacja Inicjatywa B zaprasza do zabawy

Stary Żarów. Rowerowa
Gra Miejska Edycja 1

rowerzysto, dobrze znasz żarów ?

Stary Żarów

Pierwszy żaroweski alley cat

Rowerzysto, znasz dobrze Żarów?

Może jesteś przekonany, że znasz swoje miasto ? Organizując rowerową grę miejską, chcemy przybliżyć wybrane obiekty Naszego Miasta, które pod wpływem czasu, zmieniły swój wygląd lub całkowicie zostały usunięte, nie tylko z przestrzeni miejskiej, ale może z waszej pamięci ? 29 maja 2016 roku, przy Teatrze Bezdomnym im. Bohumila Hrabala w Żarowie (ul. Zamkowa 15 – dawna rezydencja Carla Friedricha von Kulmiza), odbyła się pierwsza rowerowa gra miejska (tzw. alleycat), której organizatorami były organizacje pozarządowe. Fundacja Inicjatywa B zaprosiła do współpracy: Stowarzyszenie Filtrator, Pracownię w Sokołowsku oraz Stowarzyszenie Labiryntarium… Zapraszamy do zapoznania się z galerią i relacją wydarzenia, które znajdują się na stronie labiryntarium.pl !
Plansza gry miejskiej

Pierwsza terenowa gra miejska w Żarowie odbył się w obrębie administracyjnych granic miasta. Organizator wydarzenia ustalił start i metę rozgrywki historycznej przy Teatrze Bezdomnym im. Bohumila Hrabala w Żarowie.

Uczestnicy projektu

Uczestnikiem wyścigu mógł zostać praktycznie każdy, kto zapisał się na wcześniej przygotowaną przez organizatorów listę. Wyzwania z gry można było podjąć indywidualnie, w parach lub grupach, a nawet całą rodziną.

Charakter gry

Ze względu na duże odległości pomiędzy punktami kontrolnymi wszyscy uczestnicy wyścigu historycznego brali w nim udział na rowerach. Organizator ustalając punkty kontrolne stworzył przejazd o długości ok 7 km

na rowerze

Rodzinna gra terenowa

STARY ŻARÓW, CZYLI PIERWSZY ALLEYCAT...

Celem pierwszej, rowerowej gry miejskiej w Żarowie było zapoznanie uczestników wydarzenia z lokalną historią Miasta i Gminy Żarów oraz aktywizacja istniejących grup rowerowych, za pomocą dynamicznej gry zespołowej, która zapewniła dobrą zabawę, przyjazną rywalizację oraz integrację pasjonatów dwóch kółek. Zasady gry były bardzo jasne. Uczestnicy wydarzenia poruszali się wyłącznie na własnych rowerach lub pieszo (w przypadku awarii rowerów), zgodnie z zasadami ruchu drogowego oraz wskazówkami przekazanymi przez organizatora. Mapa (przestrzeń, pole gry) oraz karta zadań, zostały rozdane rowerzystom przed rozpoczęciem gry w miejscu organizacyjnym. Niniejsze zagadki historyczne, wykonywane były indywidualnie lub zbiorowo przez uczestników. Rozstrzygnięcie gry: uczestnicy „Starego Żarowa” musieli zdać kartę zadaniową organizatorowi na mecie w ciągu półtora godziny od rozpoczęcia gry (wszyscy uczestnicy „Starego Żarowa” wrócili na metę w czasie regulaminowym). Karta zadaniowa musiała zawierać potwierdzenia z odwiedzonych baz, zdobyte punkty, oraz inne „załączniki” zdobyte w ciągu rywalizacji (Za brak wykonanego zadania organizatorzy doliczali 5 min.karnych. Ogłoszenie wyników nastąpiło niedługo po dotarciu na metę ostatnich rowerzystów !

Trudność trasy
Trudność zadania
Osoby na mecie

Rowerzysto?
Gotowy na wyzwanie?

Manifest gry

Na czym polega pierwsza gra rowerowa ?

W trakcie gry, uczestnicy wyścigu historycznego muszą wypełnić wszystkie zadania zawarte w manifeście gry... Załączone fotografie pochodzą ze zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej oraz Stowarzyszenia Labiryntarium.pl. Jeżeli pominęliśmy autora wykorzystanej fotografii lub przekazaliśmy błędne źródło bardzo prosimy o kontakt. Będziemy bardzo wdzięczni za każdą sugestię oraz informację. DZIĘKUJEMY STOWARZYSZENIU FILTRATOR ZA POMOC W STWORZENIU MANIFESTU Stowarzyszenie Filtrator oraz Pracownia w Sokołowsku w reprezentacji Marcina Rosińskiego pomogły przy tworzeniu manifestu pierwszej rowerowej gry miejskiej. Dziękujemy za wsparcie merytoryczne i organizacyjne.
Rodzinny wyścig historyczny

Kto jest laureatem I Starego Żarowa ?

W ramach pierwszej, rowerowej gry miejskiej pt. ``Stary Żarów``, uczestniczyło ponad 30 cyklistów. Po otrzymaniu manifestów, które wyznaczały zadania i zagadki historyczne, uczestnicy zabawy rozpoczęli wyścig, który zakończył się po upływie 90 min. Wszystkie grupy ukończyły bitwę historyczną w regulaminowym czasie, aczkolwiek nie wszyscy zrealizowali poprawnie wyżej wymienione zadania, które można było wykonywać w dowolnej kolejności. Pełna relacja wydarzenia, z punktu widzenia uczestnika, znajduje się na stronie: Stowarzyszenia Labiryntarium.pl

Zachęcamy wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Żarów do po pobrania manifestu gry i rozpoczęcia samodzielnej zabawy stworzonej przez Fundację Inicjatywa B. Szczegóły przebiegu rowerowej gry miejskiej znajdują się także na Facebooku! Zapraszamy już teraz na kolejną rowerową grę miejską, która odbędzie się jesienią 2016 roku.

Wyniki

Beniamin Dykcik, Aleksandra Dydyńska, Magdalena Tracz, Łucja Nikolska. Czas gry: 56 min. 52 sek.

I miejsce

Maciej Wabik, Maciej Wabik jr. Czas gry: 58 min. 05 sek.

II miejsce

Wojciech Dutkiewicz, Gwidon Pis. Czas gry: 59 min. 35 sek.

III miejsce

Halina Rosińska z zespołem. Czas gry: 60 minut 49 sek.

IV miejsce

Robert Zawalski, Marcel Zawalski. Czas gry: 63 min.

V miejsce

Piotr Zadrożny,Kamil Zadrożny. Czas gry: 64 min. 36 sek.

VI miejsce

Bogumiła, Wojciech, Barbara, Elżbieta, Anna Chodynieccy. Czas gry: 65 min. 11 sek.

VII miejsce

Konrad Wyroba, Kacper Maślankiewicz, Julia Hanc. Czas gry: 87 min

VIII miejsce

Monika Brańka, Łukasz Brańka, Oliwia Brańka, Martyna Brańka. Czas gry: 88 min. 24 sek.

IX miejsce