Fundacja Inicjatywa B

Budka Nietelefoniczna
Maciej Hanusek

OPOWIADA O INSTALACJI ARTYSTYCZNEJ

„Szukając pomysłu na muzyczną instalację w Świdnicy uświadomiłem sobie, że są rzeczy które znikają i prawdopodobnie już nigdy nie wrócą”- mówi autor pracy, Maciej Hanusek: Jedną z takich rzeczy jest telefon. Dziś każdy ma go w kieszeni, choć jeszcze 15 lat temu dzwoniliśmy do siebie korzystając z budek telefonicznych, umawiając się na randki, czytając przez telefon wiersze, czasem chowając się w środku przed deszczem.

Ile godzin spędziliśmy na wyczekiwaniu, aż telefon zadzwoni…

wtedy czas nie miał znaczenia. Czasem zupełnie zatracaliśmy się w rozmowie, w historiach płynących z słuchawki, w głosie, w ciszy. Ta instalacja działa podobnie. Wchodzisz do środka i znikasz w atmosferze wyjątkowej poezji. To jest miejsce na którym zatrzymuje się czas. Tak jak zatrzymuje się podczas ważnej rozmowy – uwaga jest tylko tu i teraz.

W przestrzeni miejskiej pojawiła się...

Budka Nietelefoniczna

Ile waży 17 wierszy ? – Bardzo dużo. Niecodzienna publikacja w postaci „Budki nietelefonicznej”, promowała twórczość świdnickich poetów oraz literatów spoza powiatu świdnickiego, w rynku k/ Simply Baru Kupieckiego. 18 maja 2016 roku, odbyła się premierowa odsłona instalacji, wykonanej wg pomysłu Macieja Hanuska, którego świdniczanie mieli okazję poznać podczas projektu: Duety – Program Rezydencji Artystycznych, który został zrealizowany w 2015 roku.

.01

Świdnica - Premiera w rynku

Budka nietelefoniczna była eksponowana w przestrzeni publicznej Świdnicy i innych dolnośląskich miejscowości. Premierowa wędrówka, muzycznej instalacji, objęła trzy punkty – wernisaże w Świdnicy. 8 maja 2016 roku, premierowa odsłona instalacji w świdnickim rynku, rozpoczęła trasę niezwykłej „publikacji” utworów literackich lokalnych poetów. W majowy wieczór 18 maja 2016 roku na świdnickim rynku spotkali się twórcy i organizatorzy projektu, którzy przy wsparciu przedstawicieli miasta dokonali otwarcia mobilnej instalacji artystycznej. To wszystko odbyło się przy pomocy Simply baru kupieckiego.

.02

Świdnica - Plac pokoju

Ze świdnickiego rynku, muzyczna instalacja artystyczna – „Budka nietelefoniczna”, została przeniesiona na Plac Pokoju 1, gdzie nieopodal Baroccafe od 25 maja do 3 czerwca, promowała twórczość lokalnych literatów. Podczas otwarcia drugiej lokalizacji, Fundacja Inicjatywa B przy współpracy ze świdnickim gronem poetów, zorganizowała Spotkanie Z Poezją: Inspirujące rozmowy o poezji. – Gdzie ? Baroccafe, to miejsce często odwiedzane przez świdnickich literatów, którzy nie tylko dyskutują, ale także bawią się w improwizowane twory poetyckie, w których mieliśmy okazję uczestniczyć z ogromną swadą!

.03

Żarów - Plac k/ Nefrytu

Po świdnickich wernisażach w przestrzeni miejskiej, „Budka nietelefoniczna” przywędrowała do Żarowa, gdzie w towarzystwie „Nagiej Panny” cieszyła przechodniów swoją poezją. 26 lipca 2016 roku, nastąpiło otwarcie artystycznej instalacji: „Budka nietelefoniczna – ile waży siedemnaście wierszy ?” W ramach spotkania porozmawialiśmy sobie o przeznaczeniu niecodziennej publikacji oraz jej przyszłości, pozwoliliśmy sobie zważyć budkę i odpowiedzieć na wyżej postawione pytanie. Otóż cała instalacja waży 172 kg i z pewnością jest to jeden z najcięższych tomików poezji na świecie.

Chcesz posłuchać

Wiersze z Budki ?

„Budka nietelefoniczna”, to muzyczna instalacja, w której słowo płynie prosto ze słuchawki niedzwoniącego aparatu telefonicznego. Słuchacz, ograniczony surową strukturą budki, zostawia codzienność za sobą i oddaje się poezji. Pierwsza koncepcja zakłada promocję lokalnej literatury oraz jej twórców, dlatego też pragniemy podziękować autorom wierszy, które zakwalifikowały się do Naszego projektu
Projekt współfinansowany jest ze środków

Gminy Miasta Świdnica

Za szczególne wsparcie dziękujemy Panu Wojciechowi Korycińskiemu, który pomógł nam w wyborze utworów literackich. Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem lokalnych mediów na temat Naszej inicjatywy: Teraz Sudety – Budka nietelefoniczna – Artystyczna instalacja w przestrzeni publicznej Świdnicy, Region Fakty – Budka nietelefoniczna w Świdnicy, Teletop Sudety – Budka (Nie) telefoniczna, Świdnica24 – Budka telefoniczna z poezją. Zachęcamy do posłuchania utworów literackich, opublikowanych w „Budce Nietelefonicznej”.
Fotografie z realizacji

1 edycji Budki Nietelefonicznej

Ideą projektu jest stworzenie czasowej instalacji dźwiękowej w przestrzeni publicznej Świdnicy. Tytułowa „Budka nietelefoniczna” to odświeżona i zaaranżowana budka , w której aparat telefoniczny nie będzie wcale służył do dzwonienia. Będzie można się natomiast oddać poezji płynącej ze słuchawki , czytanej przez lektora. Będą to utwory rodzimych twórców ze Świdnicy i Dolnego Śląska. Zaprezentowane utwory, które będą miały swój wydźwięk w niniejszej instalacji opublikujemy post factum na tej stronie ! Zapraszamy do zapoznania się z galerią projektu ! W przypadku chęci nawiązania współpracy, prosimy o kontakt !
Skontaktuj się

BUDKA NIETELEFONICZNA U CIEBIE W MIEŚCIE ?

Jeżeli chcesz zaprosić „Budkę nietelefoniczną” do swojego miasta, jeżeli chcesz zrealizować własną koncepcję outdoorową za pomocą Naszej instalacji, skontaktuj się z Nami!

kontakt@inicjatywab.pl

+48 781 041 989