Fundacja Inicjatywa B

Kinowe Spotkania Młodych
Projekt edukacji filmowej

Kinowe Spotkania Młodych, czyli wykłady multimedialne

DLA KOGO
prowadzimy spotkania filmowe ?

Odbiorcami projektu: „Kinowe Spotkania Młodych” są zorganizowane grupy ze szkół podstawowych oraz średnich. Możliwość uczestnictwa w przedsięwzięciu możliwe jest po wcześniejszym kontakcie z organizatorem: Fundacją Inicjatywa B.

KINOWE SPOTKANIA,
Nie tylko w kinie...

Fundacja Inicjatywa B realizuje niniejsze wykłady multimedialne w ramach autorskiego projektu artystycznego: „Different Point of View – Inny Punkt Widzenia”. Niniejsze spotkania angażują lokalną społeczność szkolną, która post factum rozpoczyna swoją przygodę z szeroko pojętym materiałem wizualnym…

Pomoce dydaktyczne
po spotkaniu dla nauczycieli

Każdorazowo po spotkaniu multimedialnym, opiekun-wychowawca grupy zorganizowanej, otrzymuje kompleksowy materiał dydaktyczny, który zawiera omówienie tematu, analizę problemów, bibliografię oraz testy.

Tematyka wykładów multimedialnych

  • Animowane gatunki filmowe (w produkcji)
  • Dźwięk w filmie
  • Wiedźmin w trzech formach: książka, film, a gra komputerowa (w produkcji)
  • Druga młodość tradycyjnych technik animacyjnych
  • Animacja 3D – Kreacja rzeczywistości
  • Film dokumentalny – Komentarz rzeczywistości
  • Efekty specjalne we współczesnej kinematografii
  • Produkcja filmu – Poszczególne etapy tworzenia filmu
  • Garść gatunków filmowych
Zamów wykład multimedialny

W Twoim mieście, także możemy zorganizować Kinowe Spotkania Młodych…

Opis wykładów multimedialnych

PRZEDSTAWIAMY TEMATYKĘ I OPIS WYKŁADÓW MULTIMEDIALNYCH...

Animowane gatunki filmowe
(w produkcji)

Wykład multimedialny przybliży najmłodszym widzom gatunki filmowe. Podczas projektu, uczestnicy „Kinowego Spotkania…” zapoznają się z różnymi gatunkami filmowymi, które istnieją w filmie animowanym. Za pomocą polskich i zagranicznych produkcji animowanych, widzowie dowiedzą się czym charakteryzuje się western czy film przygodowy, dowiedzą się w jaki sposób rozpoznać gatunek filmowy na podstawie komercyjnych i niekomercyjnych produkcji wizualnych.

Czas trwania: 35 min. | Kategoria wiekowa: Szkoła Podstawowa (klasy 1-4)

Dźwięk w filmie

W ramach spotkania przedstawiona zostaną różne techniki nagrywania-tworzenia dźwięku, na potrzeby współczesnej kinematografii. Widzowie „Kinowego Spotkania…” będą mogli zobaczyć i usłyszeć jak powstaje foley czy sound design, dowiedzą się jakie warstwy dźwiękowe składają się na film oraz jak wygląda praca aktorów dubbingowych. Temat zostanie omówiony na kinie animowanym i fabularnym na podstawie polski i zagranicznych produkcji filmowych. Całość okraszona zostanie niezwykłą dynamiczną grafiką i formami praktycznymi.

Czas trwania: 45 min. | Kategoria wiekowa: Szkoła Podstawowa (klasy 5-8)

Wiedźmin w trzech formach: książka, film, a gra komputerowa?
(w produkcji)

W ramach spotkania dokonamy analizy i charakterystyki głównych wątków w „Wiedźminie”, książka stanie się punktem wyjścia do porównania filmu z głośną grą komputerową. W ramach spotkania dokonamy charakterystyki głównego bohatera, sposobu narracji, warstwy wizualnej, efektów specjalnych… Stworzymy zestawienie najciekawszych scen, które w grze oraz filmie inaczej oddziałują na widza.

Czas trwania: 50 min. | Kategoria wiekowa: Szkoła Podstawowa (klasy 7-8), Szkoły Ponadgimnazjalne (klasy 1-4)

Druga młodość tradycyjnych technik animacyjnych

Wykład multimedialny przybliży techniki i sposoby realizacji szeroko pojętej tradycyjnej animacji, która aktualnie przeżywa drugą młodość, konkurując tym samym z zaawansowanymi animacjami trójwymiarowymi. Podczas projektu, uczestnicy „Kinowego Spotkania…” zapoznają się z różnymi formami animacyjnymi, które służą artystom do komentowania rzeczywistości. Aby wprowadzić widzów w niezwykły świat animacji, warto sięgnąć do historii, w której poruszona zostanie kwestia animacji rysunkowej, twórczości Walta Disneya oraz technik realizacji filmu rysunkowego.

Czas trwania: 35 min. | Kategoria wiekowa: Szkoła Podstawowa (klasy 1-4)

Animacja 3D - Kreacja rzeczywistości

W ramach spotkania przedstawiona zostanie historia animacji 3D, porównamy film z animacją, które relacjonują to samo wydarzenie, przybliżymy język, jakim operuje współczesna animacja trójwymiarowa, scharakteryzujemy studio, w którym powstają animacje. Przedstawimy zastosowanie animacji 3D w grach komputerowych, nagrywanie ruchu na systemie motion capture, powiemy czym jest dubbing i jaką rolę odgrywa w animacjach. Unaocznimy animację 3D w edukacji. Cały wykład okraszony jest zabiegami muzycznym, wizualnym (stosownie dobranymi fragmentami filmowymi) oraz grą aktorską.

Czas trwania: 45 min. | Kategoria wiekowa: Szkoła Podstawowa (klasy 7-8), Szkoła Ponadgimnazjalna (klasy 1-4)

Film dokumentalny - Komentarz rzeczywistości

W ramach spotkania dokonamy analizy i charakterystyki głównych nurtów dokumentalnych. Przedstawione zostaną wady i zalety realizacji filmu dokumentalnego w odniesieniu do polskiej i zagranicznej szkoły filmowej. Omówione zostaną zagadnienia związane z produkcją, scenografią, reportażem, wywiadów narracyjno-biograficznych. Wszystkie powyższe zagadnienia ilustrowane będą dobranymi odpowiednio fragmentami filmowymi. Cały wykład okraszony jest zabiegami muzycznym, wizualnym (stosownie dobranymi fragmentami filmowymi).

Czas trwania: 50 min. | Kategoria wiekowa: Szkoła Podstawowa (klasy 7-8), Szkoła Ponadgimnazjalna (klasy 1-4)

Efekty specjalne we współczesnej kinematografii

Wykład multimedialny przybliży historię i rozwój zaawansowanych efektów specjalnych, których poznanie może sprawić, że dawna – jak i współczesna kinematografia stanie się bardziej zrozumiała, a sam widz przeobrazi się w świadomego odbiorcę filmów. Uczestnictwo w niniejszym wydarzeniu, pozwoli zainteresowanym poznać krótką historię efektów specjalnych, ewolucję i techniki powstawania znakomitych zabiegów kinowych, które szczegółowo omówione zostaną na podstawie atrakcyjnych materiałów filmowych.

Czas trwania: 45 min. | Kategoria wiekowa: Szkoła Podstawowa (klasy 6-8)

Produkcja filmu – Poszczególne etapy tworzenia filmu

Wykład multimedialny poświęcony będzie szeroko pojętej produkcji filmowej, której stopień zaawansowania, wpływa na sukcesy większych i mniejszych projektów filmowych. Podczas wydarzenia uczestnicy „Kinowego Spotkania Młodych”, poznają tajniki tworzenia filmów fabularnych. Sięgną po profesjonalną terminologię filmową, która zobrazowana będzie znakomitymi fragmentami filmowymi.

Czas trwania: 50 min. | Kategoria wiekowa: Szkoła Podstawowa (klasy 7-8), Szkoła Ponadgimnazjalna (klasy 1-4)

Garść gatunków filmowych

Tematem tego wykładu multimedialnego będą gatunki filmowe, które już w postaci swojego literackiego brata, powstawały i rozwijały się w starożytności, gdzie filozofowie i myśliciele, tu: Platon – klasyfikował gatunki literackie, których liczba w renesansie się powiększyła. W romantyzmie lista gatunków literackich się wymieszała, co poskutkowało narodzinami współczesnej hybrydy filmowej. Uczestnicy spotkania wybiorą się w podróż po najnowszych produkcjach filmowych, analizowanych przez pryzmat gatunku filmowego.

Czas trwania: 40 min. | Kategoria wiekowa: Szkoła Podstawowa (klasy 6-8)

Materiały wizualne

Animacje i ciekawe grafiki podczas projektu filmowego

Prezentujemy efekt pracy z dynamiczną grafiką filmową: trójwymiarowa postać, stworzona na potrzebę nowatorskich spektakli teatralno-filmowych, w październiku 2014 roku trójwymiarowy bohater odegrał pierwszą w swoim wirtualnym życiu rolę. Podczas ogólnopolskiego projektu „Kinowe Spotkania Młodych”, bohater FTB, wszedł w interakcję z żywym aktorem w multimedialnym fragmencie scenicznym. Po stworzeniu postaci, animatorzy Fundacji Inicjatywa B, przeprowadzili proces udźwiękowienia materiału filmowego. Dograno także dubbing: głosu użyczył aktor Teatru Bezdomnego im. Bohumila Hrabala w Żarowie, Wojciech Kutołowski. Projekt realizowany jest w kooperacji z „Krzywym Kadrem” oraz „Render Element”. Zapraszamy do zapoznania się z galerią przedsięwzięcia, unaoczniającą powstawanie poszczególnych etapów tworzenia Fruwającego Turbo Bohatera.
RECENZJE PROJEKTU

Wybrane opinie na temat Kinowych Spotkań Młodych

Dzieci zostały zapoznane z różnymi rodzajami animacji w sposób ciekawy, dynamiczny i interesujący. Dodatkowa jedna z technik została urozmaicona przez prowadzącego ciekawym pokazem. Oprócz tego prowadzący zadbał o ciekawą oprawę muzyczną. Język prowadzącego było zrozumiały i ciekawy dla młodego odbiorcy. Prezentację wzbogaciła projekcja kilku filmów animowanych.

Projekt Kinowe Spotkania Młodych został przygotowany i przeprowadzony w sposób profesjonalny. Różnorodność form przedstawiona podczas pokazu zaangażowała wszystkich uczniów i pogłębiła ich wiedzę w zakresie animacji…

Wybrane realizacje

Projektu filmowego: Kinowych Spotkań Młodych

Kinowe Spotkania Młodych cechuje pewnego rodzaju dynamika i świeże spojrzenie na edukację filmową dzieci, młodzieży oraz nauczycieli.
Kinowe Spotkania Młodych

KINOWE SPOTKANIA MŁODYCH 2022

Fundacja Inicjatywa B w związku z realizacją programu edukacyjnego pn. „Kinowe Spotkania Młodych„, który został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje” na rok 2022.” w dniach 17-18-19 oraz 24. października 2022 roku przeprowadziła trzy spotkania filmowe składające się z 9 wykładów multimedialnych dla Szkoły Podstawowej im. Anny Jenke w Mrowinach, Szkole Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach oraz w Szkole Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu.Ponadto w ramach KSM 2022 w Szkole Podstawowej w Żarowie zorganizowano wykład poświęcony historii filmu animowanego, który poprowadził Piotr Kardas z „Polskiej Animacji”.

17-24.10.2022

ZAKOŃCZENIE 10 EDYCJI DIFFERENT POINT OF VIEW

W dniach 07-09 listopada 2018 r., w siedzibie Ślężańskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji (w budynku Regionalnego Centrum Kultury Słowiańskiej). W ramach trzech wykładów multimedialnych, w których omówione zostały trzy tematy: „Druga młodość tradycyjnych technik animacyjnych”, „Green Screen w hollywoodzkich produkcjach” oraz „Trójwymiarowa grafika i animacja w filmach fabularnych” uczestniczyło 538 osób ze szkół podstawowych i średnich gminy Sobótka.

07-09.11.2018

INAUGURACJA 9 EDYCJI DIFFERENT POINT OF VIEW

Inauguracji 9 edycji autorskiego festiwalu filmowego„Different Point of View – Inny Punkt Widzenia” odbyła się w dniach 19-21 czerwca 2017 r., w siedzibie Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. W ramach wykładów multimedialnych, w których omówione zostały trzy tematy: „Druga młodość tradycyjnych technik animacyjnych”, „Animacja 3D – Świat przedstawiony we współczesnej kinematografii” oraz „Film dokumentalny – Komentarz rzeczywistości” uczestniczyło 249 osób z okolicznych szkół: Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy z Żarowa, Szkoła Podstawowa im. UNICEF z Imbramowic, Szkoła Podstawowa im. Anny Jenke z Mrowin! 9 DPoV został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego!

19-21.06.2017

INAUGURACJA 7 EDYCJI DIFFERENT POINT OF VIEW

Inauguracji 7 edycji autorskiego festiwalu artystycznego „Different Point of View – Inny Punkt Widzenia” odbyła się 10 i 11 czerwca 2015 r., w siedzibie Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. W ramach wykładów multimedialnych, w których omówiony został szeroko pojęty proces tworzenia filmów (dokumentalnych, fabularnych oraz animowanych) uczestniczyło 176 osób z żarowskich szkół: Gimnazjum im. Jana Pawła II oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie.

10-11.06.2015