Fundacja Inicjatywa B

Opowiadania o mieście
Lokalna historia w innej formie

Interdyscyplinarny projekt: OPOWIADANIA O MIEŚCIE

Ideą projektu: „Opowiadania o mieście”, jest ochrona i promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Za pomocą nieszablonowych sposobów oraz technik animacyjnych (audiodeskrypcja, digitalizacja, warsztat fotograficzny, praca w różnorodnych grupach twórczych), przy współpracy z lokalnymi pasjonatami, instytucjami oraz grupami osób, stworzę projekt o charakterze artystycznym i historycznym, składający się z trzech spójnych ze sobą części: mapy opowiadań historycznych, retrospektywnych fotoslajderów oraz kapsuły czasu. Wszystkie dzieła wizualne oraz dźwiękowe, które powstaną w ramach projektu zostaną opublikowane na stronie internetowej, dzięki której jej odbiorcy będą mogli zasięgnąć ciekawych informacji o swoim najbliższym otoczeniu. Opracowane zagadnienia będą udostępnione bezpłatnie na wolnej licencji Creative Commons, która umożliwia darmowe, nieograniczone korzystanie ze zbiorów.

Opowiadania o mieście
– o czym jest projekt ?

Projekt „Opowiadania o mieście” składać się będzie z trzech współgrających ze sobą części: Stworzenie mapy opowiadań historycznych, która funkcjonować będzie na stronie internetowej składającej się z mapy topograficznej Żarowa, zawierającej lokalne opowiadania historyczne. Teksty „historyczne” przeczytane będą na ulicy przez zaproszonych wcześniej do współpracy mieszkańców miasta… Częścią wizualną projektu, która dopełni nagrania dźwiękowe, będą opublikowane na niniejszej stronie internetowej tzw. retrospektywne fotoslajdery, składające się z zeskanowanej przedwojennej pocztówki oraz aktualnej autorskiej fotografii, która zostanie wykonana w takiej samej perspektywie, jak jej odpowiednik; kartka pocztowa. Za pomocą myszki odbiorca strony, będzie mógł przewijać grafiki, odsłaniając widok miasta; aktualny lub przedwojenny. Do stworzenie tego elementu inicjatywy wykorzystamy pocztówki oraz zdjęcia ze zbiorów lokalnych kolekcjonerów.

01

01Audiodeskrypcja

Audiodeskrypcja fragmentów książek (o Żarowie) tu: przekazywany drogą słuchową, werbalny opis treści: spotkamy się w przestrzeni miejskiej, w której nagramy pliki audio zawierające historię oraz wspomnienia o „Dawnym Żarowie”.

04

04Praca z narratorami

Praca twórcza z grupą narratorów zestawienie ze sobą osób o różnym doświadczeniu i kompetencjach: w tej części projektu zaprosimy 10 osób do współpracy przy budowie „mapy opowiadań historycznych”. Może masz ochotę?

02

02Digitalizacja

Digitalizacja materiałów historycznych tu: ucyfrowienie m.in.: unikatowych kartek pocztowych pochodzących z okresu 1890-1945: na pocztówkach znajdziecie swoje miasto, wybierzecie się w podroż w czasie po wybranych obiektach przedwojennego miasta, które się zmieniło?

05

05Relacja projektu

Relacja wizualna tu: stworzenie fotorelacji i materiału filmowego, ze wszystkich etapów powstawania projektu, dzięki którym będę mógł podzielić się informacjami oraz postępem prac. Będziemy eksperymentować z obrazem!

03

03Foto-warsztat

Warsztat fotograficzny tu: wykonanie niezbędnych zdjęć, które posłużą do stworzenia strony wizualnej projektu: stworzymy ciekawe retro fotoslajdery, które umożliwią rozpoznanie zmian, jakie powstały w przestrzeni miejskiej oraz zdjęcia z lotu ptaka…

06

06Wolna licencja

Wolne licencje Creative Commons (CC BY-NC-SA 3.0 PL): możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłączne korzystania z dzieła: gdy stworzymy projekt, będzie mogli z niego korzystać do woli, bezpłatnie!

Kapsuła czasu. Zamykamy na 25 lat

Stworzenie kapsuły czasu – pliki wchodzące w skład „mapy opowiadań historycznych”, wspomnienia narracyjne bohaterów projektu, zeskanowane pocztówki – stanowić będą podstawę kapsuły czasu. W tej części projektu stworzą ogólnodostępną akcję polegające na rozdaniu osobom zainteresowanym nośników pamięci typu: pendrive, w celu zapisania na nich własnych wspomnień związanych z miastem, zeskanowanych fotografii z rodzinnych albumów, nagrań dźwiękowych (być może autorstwa lokalnych grup muzycznych), amatorskich lub profesjonalnych nagrań video oraz listów do kolejnych pokoleń. Wszystkie zebrane pendrive oraz napisane listy w formie kapsuły, umieścimy w przestrzeni miejskiej za zgodą Urzędu Miasta. Kapsuła z wieloma informacjami zostanie otworzona po 25 latach w celu skopiowaniu materiałów i dodaniu kolejnych lokalnych opowiadań dla potomnych.

Instalacja w przestrzeni miejskiej

KAPSUŁA CZASU - Zamykamy na 25 lat

Chcesz wziąć udział w niesamowitym projekcie? Schowaj „cząstkę siebie” na 25 lat… napisz list do rodziców, rodzeństwa lub wnuków… kapsuła czasu zostanie otwarta komisyjnie za 25 lat i dostarczy Nam wszystkim, społeczności żarowskiej wielu informacji na temat ówczesnego Żarowa. Jak otworzymy kapsułę czasu… wszystkie zaklejone koperty trafią do adresatów, NIE OTWIERAMY Państwa korespondencji, zadbamy o to aby poczta historyczna dotarła na wskazany na kopercie adres. Pliki cyfrowe skopiujemy, wgramy nowe pliki, a następnie… zamkniemy kapsułę na kolejne 25 lat!

Co zbieramy ?

W kapsule czasu znajdą się dwa rodzaje dokumentów: drukowane (tutaj przewidujemy zamknięcie ok 100 kopert zawierających listy drukowane i pisane ręcznie dla potomnych) oraz cyfrowe (tu zachęcamy do dzielenia się np. własną twórczością, zbiorami rodzinnymi, refleksją ta temat otaczającego nas świata, wspomnienia i komentarze dot. szeroko pojętej Gminy Żarów etc.)

KOPERTY wrzucamy do skrzynki poczty historycznej lub zostawiamy na Regale pamięci w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Żarów. Koperty muszą być starannie zaklejone oraz zaadresowane. Po 25 latach postaramy się dostarczyć korespondencję pod wskazany adres! PLIKI CYFROWE wysyłamy na adres: wezmeudzial@inicjatywab.pl. W tytule wiadomości należy wpisać „Kapsuła czasu – Zamykamy na 25 lat). Jeżeli tworzysz autorskie materiały dźwiękowe, wizualne, jeśli posiadasz zeskanowane zdjęcia rodzinne lub przedstawiające przestrzeń miejską podeślij je do kapsuły czasu. Dozwolonymi formatami są:  mp3, mp4, jpg, png, pdf…

10 niezwykłych miejsc w Żarowie…

W ramach pierwszej edycji projektu „Opowiadania o mieście”, który realizowany jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które otrzymał Tomasz Nycz; wytypowaliśmy 10 niezwykłych miejsc i obiektów: „Silesia”, „Szamotownia”, „Szkoła katolicka”, „Marienhaus”, „Plac wolności”, „Kaplica cmentarna”, „Zamek Kulmitzów”, „Park miejski”, „Staw miejski” oraz „Kościół katolicki”.

Odsłuchaj wspomnień oraz historii

Mapa opowiadań historycznych

Przedstawiamy „mapę opowiadań historycznych”, która funkcjonować będzie na tej stronie internetowej. Mapa (eksperyment), składa się z opracowanych punktów, które zawierają historię oraz lokalne opowiadania (wspomnienia). Wspomniane narracje można posłuchać, można odbyć podróż w czasie za pomocą fotosjalderów, które mają pełnić funkcję poznawczą i edukacyjną. Wirtualna mapa pokrywa się z rzeczywistą topografią Żarowa; w tenże sposób odbiorca wie o jakim budynku, rejonie mówimy… Drogi odbiorco jeżeli, podczas spaceru po Żarowie natkniesz się na kody, naklejone w przestrzeni miejskiej, możesz mieć pewność, że dotyczą one Naszych „Opowiadań” – zeskanuj je smartphonem lub tabletem, a przeniesiesz się do mapy i fotoslajderów…

Witaj w Parku Miejskim w Żarowie

`{`…`}` Ogromne wrażenie, jakie robił park na odwiedzających, wynikało m.in. z kontrastu spowodowanego bliskością hal fabrycznych i dymiących kominów. Dziś dymiące kominy są już przeszłością, jednak zainteresowanie mieszkańców Gminy Żarów miejskim parkiem nie maleje. To właśnie w tym miejscu, odbywają się liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne tj. Dni Żarowa czy różnorodne projekty realizowane przez Fundację Inicjatywa B. To na zielonych trawnikach można spotkać mieszkańców Naszego miasta oraz wiewiórki skaczące w koronach unikatowych drzew. Tomasz Nycz
RYSZARD DYKCIK
Narratorem jest Ryszard Dykcik... Historię Parku Miejskiego w Żarowie czyta Ryszard Dykcik – ur. 1952: Reżyser i założyciel teatru „Tolerancja” oraz teatru „Bezdomnego”. Animator i działacz kulturalny. Wyróżniony za działalność kulturalną przez Ministra Kultury i Oświaty w 1998 roku.
PLIKI EDUKACYJNE
Poszczególne punkty projektu: „Opowiadania o mieście„, który realizuje Tomasz Nycz w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, można kopiować oraz przetwarzać w celach edukacyjnych.
FOTO-SLAJDER PARKU MIEJSKIEGO W ŻAROWIE
Foto-slajder, został stworzony na podstawie autorskiej fotografii Grzegorza Lewickiego oraz zdigitalizowanej kartki pocztowej datowanej na rok 1919, pochodzącej ze zbiorów Biblioteki Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego Gminy Żarów. Niniejszy fotoslajder, wyposażony w interaktywny suwak ma spełniać funkcję edukacyjną i poznawczą, ma budować wiedzę na temat przeszłości prezentowanego miejsca.
ZMIANY W PRZESTRZENI
Z dokumentów rodziny von Kulmiz wynika, że w 1866 roku, Carl Friedrich von Kulmiz zaangażował robotników swoich fabryk do kopania sztucznego stawu, który został zasypany najprawdopodobniej w latach czterdziestych XX wieku. Na wysepce nieistniejącego „romantycznego” stawu, zostały posadzone cztery Cypry­śniki Błotne, które dziś są unikatowymi okazami o wymiarach pomnikowych i próżno ich szukać w innych dolnośląskich parkach. W oddali możemy zauważyć zachodnią stronę kompleksu pałacowego, wraz z „ogrodem zimowym” po lewej stronie, po którym dziś nie ma śladu…

Witaj w Zamku Kulmizów w Żarowie

`{`…`}` Szczególnie malowniczo prezentuje się zamek właśnie od strony parku za sprawą prostokątnych i okrągłych wież oraz balkonów i loggii. Zamek w dalszym ciągu zachwyca swoją architekturą i historią, pomimo kontrastujących ze starą cegłą okien plastikowych, pomalowanych balkonów oraz zagrodzonych terenów, znajdujących się tuż przy murami. W okresie letnim można spotkać turystów z Niemiec, którzy fotografują posiadłość Kulmiza i rozmawiają o jego kondycji: być może to potomkowie – rodzina dawnych mieszkańców ? Tomasz Nycz
IWONA NIERADKA
Historię Zamku Kulmizów w Żarowie czyta Iwona Nieradka – ur. 1967, wieloletni nauczyciel w Szkole Podstawowej w Żarowie. Wyróżniona w plebiscycie Gazety Wrocławskiej w konkursie BELFER 2003. Współautorka książeczki – kolorowanki dla najmłodszych dzieci ” Żarów – moje miasto’. Współautorka publikacji dla dzieci i młodzieży z zakresu profilaktyki „Kalendarz Ucznia”.
PLIKI EDUKACYJNE
Poszczególne punkty projektu: „Opowiadania o mieście„, który realizuje Tomasz Nycz w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, można kopiować oraz przetwarzać w celach edukacyjnych.
FOTO-SLAJDER ZAMKU KULMIZÓW W ŻAROWIE
Foto-slajder, został stworzony na podstawie autorskiej fotografii Grzegorza Lewickiego oraz zdigitalizowanej kartki pocztowej datowanej na rok 1921, pochodzącej ze zbiorów Biblioteki Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego Gminy Żarów. Niniejszy fotoslajder, wyposażony w interaktywny suwak ma spełniać funkcję edukacyjną i poznawczą, ma budować wiedzę na temat przeszłości prezentowanego miejsca.
ZMIANY W PRZESTRZENI
Z dokumentów rodziny von Kulmiz wynika, że sąsiedztwie zamku funkcjonowała ujeżdżalnia, stajnie, ogrodnictwo, szklarnie i inne zabudowania gospodarcze, po których dziś nie ma śladu. Elewacja obiektu ze strony północnej oraz zachodniej porośnięta była bluszczem, a w najbliższym sąsiedztwie można było natknąć się na liczne krzewy, kwiaty. Był też staw. Dziś o takim wizerunku Zamku Kulmizów możemy tylko pomarzyć oglądając stare fotografie i pocztówki z Saarau.

Witaj w żarowskiej Silesii

W żarowskiej Silesii; mi znanej już jako „Dolnośląskie Zakłady Chemiczne Organika w Żarowie”, pracowali moi rodzice. Pamiętam jak czekałem przy portierni na tatę, który kończył poranną zmianę w fabryce. Gdy ojciec, idący długą prostą drogą w kierunku bramy zakładu pojawił się w zasięgu mojego wzroku, przeskakiwałem szlaban portierni i biegłem w jego kierunku. Zawsze dostawał za to reprymendę, a ja zawsze to robiłem. Dziś nie ma już Silesii (DZCH), nie ma mojego taty. Tomasz Nycz
dorota sip-malczewska
Historię Silesii w Żarowie czyta Dorota Sip-Malczewska – ur. w 1974, nieuleczalna optymistka z nieustającym apetytem na życie. Urodzona i wychowana w czasach PRL, nie wyzbyła się ciągotek do udzielania się w życiu społecznym.
PLIKI EDUKACYJNE
Poszczególne punkty projektu: „Opowiadania o mieście„, który realizuje Tomasz Nycz w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, można kopiować oraz przetwarzać w celach edukacyjnych.
Foto-slajder Silesii w Żarowie
Foto-slajder, został stworzony na podstawie autorskiej fotografii Grzegorza Lewickiego oraz zdigitalizowanej kartki pocztowej datowanej na lata 20-te XX wieku, pochodzącej ze zbiorów Pana Marka Wąsowskiego. Niniejszy fotoslajder, wyposażony w interaktywny suwak ma spełniać funkcję edukacyjną i poznawczą, ma budować wiedzę na temat przeszłości prezentowanego miejsca.
ZMIANY W PRZESTRZENI
Dolnośląskie Zakłady Chemiczne „Organika”, nazywane przez wszystkich mieszkańców Żarowa; „Silesią” zostały zamknięte w 2004 roku. Kilka lat później, wszystkie budynki przemysłowe zostały wyburzone przez firmę „Ardok” z Gliwic, która kupiła niniejszy teren od syndyka zakładowego. Teren fabryki porasta młody las, w którym można wyczuć unoszącą się woń różnych chemikaliów. Jednym z niewielu punktów orientacyjnych, który przetrwał do dziś, jest wysoki komin widoczny powyżej na foto-slajderze. Budując powyższy foto-slajder staraliśmy się wykonać zdjęcie z identycznej perspektywy – niestety było to niemożliwe ze względu na brak budynku z okien którego został wykonany pierwowzór.

Witaj nad Stawem miejskim w Żarowie!

Staw miejski w Żarowie jest miejscem rekreacji wielu mieszkańców Żarowa. Zimą, gdy tafla wody zamarza można spotkać dzieci i młodzież, którzy ślizgają się wzdłuż brzegu na własnych butach. Latem siedząc pod dębami, można obserwować zachód słońca, które przegląda się w tym niewielkim zbiorniku. Tomasz Nycz
PAWEŁ ZIELIŃSKI
Historię Stawu miejskiego w Żarowie czyta Paweł Zieliński – ur. w 1990, raper, muzyk, organizator imprez hip-hop. Piewca miasta Żarów, aktywny w jego życiu społecznym.
PLIKI EDUKACYJNE
Poszczególne punkty projektu: „Opowiadania o mieście„, który realizuje Tomasz Nycz w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, można kopiować oraz przetwarzać w celach edukacyjnych.
Foto-slajder Stawu miejskiego w Żarowie
Foto-slajder, został stworzony na podstawie autorskiej fotografii Grzegorza Lewickiego oraz zdigitalizowanej kartki pocztowej datowanej na 1930 rok, pochodzącej ze zbiorów Pana Andrzeja Bielca. Niniejszy fotoslajder, wyposażony w interaktywny suwak ma spełniać funkcję edukacyjną i poznawczą, ma budować wiedzę na temat przeszłości prezentowanego miejsca.
ZMIANY W PRZESTRZENI
„Sześć świadków historii” – mowa tu o pokaźnych dębach; na przedwojennej pocztówce znajdowały się za infrastrukturą kąpieliska, po którym dziś nie ma już śladu. Poziom wody w stawie miejskim, nieco się podniósł czyniąc brzeg bardziej wąskim i stromym. Dziś w tym miejscu obowiązuje zakaz kąpieli, jest sporo wędkarzy, dęby urosły.

Witaj Kościele katolickim w Żarowie!

Rok 1910 przyniósł Naszej małej społeczności spełnienie długo oczekiwanych pragnień – własną świątynię. Nasze pokolenie zadało sobie wiele trudu, żeby ten wielki cel osiągnąć, pisał na wstępie swojej książki, cytując akapit „Podręcznika katolickiego dla duszpasterstwa Żarów, Zbigniew Malicki. Neogotycka budowla jest piękna i mam nadzieję, że będzie zachwycać przez kolejne dekady. Tomasz Nycz
KLAUDIA PIASECKA
Historię Kościoła katolickiego w Żarowie czyta Klaudia Piasecka – ur. w 1997 roku; niedługo po powodzi 100-lecia. Kilka lat związana z chórem działającym przy kościele NSPJ w Żarowie, nieprzerwanie aktywna muzycznie, studentka. Entuzjastka dobrej sztuki, starego kina, muzyki filmowej, szukająca wartościowych ludzi. Optymistka, powtarzająca jak mantrę, że w życiu nie ma rzeczy niemożliwych i spraw beznadziejnych.
PLIKI EDUKACYJNE
Poszczególne punkty projektu: „Opowiadania o mieście„, który realizuje Tomasz Nycz w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, można kopiować oraz przetwarzać w celach edukacyjnych.
Foto-slajder Kościoła katolickiego w Żarowie
Foto-slajder, został stworzony na podstawie autorskiej fotografii Grzegorza Lewickiego oraz zdigitalizowanej kartki pocztowej datowanej na 1917 rok, pochodzącej ze zbiorów Biblioteki Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego Gminy Żarów, prowadzonej przez Fundację Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl. Niniejszy fotoslajder, wyposażony w interaktywny suwak ma spełniać funkcję edukacyjną i poznawczą, ma budować wiedzę na temat przeszłości prezentowanego miejsca.
ZMIANY W PRZESTRZENI
Zdjęcie z widokiem na Kościół katolicki w Żarowie zostało wykonane z ul. Juliusza Słowackiego (dawniej Moltkestrasse). Na prezentowanej, przedwojennej pocztówce możemy zauważyć miejską latarnię olejną po lewej stronie, po której dziś nie ma już śladu. Nieutwardzoną drogę po obu strona ograniczały niegdyś przydomowe ogródki z drewnianymi płotami. Wieża kościelna się nie zmieniła.

Witaj Szkole katolickiej w Żarowie!

Kiedyś szkoła katolicka, później gimnazjum, a teraz mieszkania prywatne. Budynek z nieotynkowanej cegły posiada jeden z ładniejszych trawników w Żarowie. Wspólnota mieszkaniowa dba o walory estetyczne, które poprawiają wizerunek miasta. Życzyłbym sobie więcej takich działań w moim otoczeniu. Tomasz Nycz
LESZEK MICHALAK
Historię Szkoły katolickiej w Żarowie czyta Leszek Michalak – Burmistrz Miasta i Gminy Żarów.
PLIKI EDUKACYJNE
Poszczególne punkty projektu: „Opowiadania o mieście„, który realizuje Tomasz Nycz w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, można kopiować oraz przetwarzać w celach edukacyjnych.
Foto-slajder Szkoły katolickiej w Żarowie
Foto-slajder, został stworzony na podstawie autorskiej fotografii Grzegorza Lewickiego oraz zdigitalizowanej kartki pocztowej datowanej na rok 1930, pochodzącej ze zbiorów Pana Andrzeja Bielca. Niniejszy foto-slajder, wyposażony w interaktywny suwak ma spełniać funkcję edukacyjną i poznawczą, ma budować wiedzę na temat przeszłości prezentowanego miejsca.
ZMIANY W PRZESTRZENI
Zniknął drewniany płot – bardzo charakterystyczny dla dawnego Saarau. Na przedwojennej pocztówce możemy dostrzec drzewo kasztanowca, po którym dziś już nie ma śladu. Tuż obok budynku z pasją pielęgnowany jest trawnik, będący wizytówką tego miejsca. Po lewej stronie brak domu jednorodzinnego „Ogrodnika”.

Witaj w Kaplicy cmentarnej w Żarowie!

Dziś teren cmentarza zajmuje znacznie większą powierzchnię niż na początku XX wieku, teren przyłączany jest od strony południowej. Kaplica cmentarna z nieotynkowanej cegły przeszła wiele remontów; podczas ostatniego odkryto kapsułę czasu z listem od dawnych mieszkańców Saarau.
MACIEJ WABIK
Historię Kaplicy cmentarnej w Żarowie czyta Maciej Wabik – ur. 1971 współzałożyciel Stowarzyszenia „Labiryntarium.pl”, świdniczanin mieszkający od niemal 10 lat w Żarowie, rozmiłowany w historii swojego nowego domu i jego okolic…
PLIKI EDUKACYJNE
Poszczególne punkty projektu: „Opowiadania o mieście„, który realizuje Tomasz Nycz w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, można kopiować oraz przetwarzać w celach edukacyjnych.
Foto-slajder Kaplicy cmentarnej w Żarowie
Foto-slajder, został stworzony na podstawie autorskiej fotografii Grzegorza Lewickiego oraz zdigitalizowanego zdjęcia datowanego na okres 1930-1939, pochodzącej ze zbiorów Pana Horsta Schöpe. Niniejszy foto-slajder, wyposażony w interaktywny suwak ma spełniać funkcję edukacyjną i poznawczą, ma budować wiedzę na temat przeszłości prezentowanego miejsca.
ZMIANY W PRZESTRZENI
Zdjęcie z lat 30-tych XX wieku, wykonane jest z miejsca w którym kiedyś znajdowało się pole uprawne, dziś jest to teren stacji „Orlen”. Ze względu na drzewa rosnące przy zbiornikach paliwowych, nie udało się wykonać współczesnej fotografii w perspektywie, z jaką mamy do czynienia w pierwowzorze. Drzewa urosły, brama została oczyszczona i odnowiona. Cmentarz sukcesywnie zwiększa swoją powierzchnie.

Witaj w żarowskim Marienhaus!

W latach 70-tych XX wieku wyburzono były dom modlitwy – Marienhaus oraz pobliski dom książki, w wyniku czego Żarów stracił możliwość posiadania maluteńkiego ryneczku. Dawny kościół ewangelicki, posiadał małą wieżyczkę z zegarem, która dziś mogłaby pełnić funkcję „ratusza”. Domniemam, że zamknięta przez budynki przestrzeń, pełniłaby funkcję miejsca spotkań wielu mieszkańców Gminy Żarów. Tomasz Nycz
ROMAN DOMAŃSKI
Historię Marienhaus w Żarowie czyta Roman Domański – Ur. w 1967 r. Pierwsze lata swojego życia mieszkał w Marienhaus. Wieczny optymista pasjonujący się całe życie historią starożytną, naukami ścisłymi, techniką, elektroniką i krótkofalarstwem. Chętnie pomaga w działaniach społecznych.
PLIKI EDUKACYJNE
Poszczególne punkty projektu: „Opowiadania o mieście„, który realizuje Tomasz Nycz w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, można kopiować oraz przetwarzać w celach edukacyjnych.
Foto-slajder żarowskiego Marienhaus
Foto-slajder, został stworzony na podstawie autorskiej fotografii Grzegorza Lewickiego oraz zdigitalizowanej kartki pocztowej datowanej na rok 1929, pochodzącej ze zbiorów Pana Andrzeja Bielca. Niniejszy foto-slajder, wyposażony w interaktywny suwak ma spełniać funkcję edukacyjną i poznawczą, ma budować wiedzę na temat przeszłości prezentowanego miejsca.
ZMIANY W PRZESTRZENI
Przestrzeń w miejscu, w którym stał Marienhaus zmieniła się nie do poznania. Brak samego budynku i pobliskiej pastorówki, która znajdowała się na terenie dzisiejszego pareczku w centrum miasta. Dziś patrzymy na obiekt usługowy, który w porównaniu z piękną architekturą domu modlitwy, przegrywa w kwestii estetyki. Jednak i w „Nefrycie”, tak samo jak i w pomieszczeniach Marienhaus, spotykają się ludzie, są punkty gastronomiczne…

Witaj na Placu Wolności w Żarowie!

Plac Wolności w Żarowie, to nie tylko zniszczony pomnik. Ciekawym elementem tej części miasta są wille: np. willa Gollnick, willa Dietze, willa Mabdel oraz willa Mandel, znajdująca się dawniej na (Kulmizplatz 2), niegdyś porośnięta bluszczem. Tomasz Nycz
DOROTA KUTOŁOWSKA
Historię Placu Wolności w Żarowie czyta Dorota Kutołowska – Ur. w 1993 roku w Przemyślu. Od wczesnej młodości zakochana w Żarowie. 11 lat związana z nim przez Teatr Bezdomny. Od lat 3 szczęśliwa jego mieszkanka.
PLIKI EDUKACYJNE
Poszczególne punkty projektu: „Opowiadania o mieście„, który realizuje Tomasz Nycz w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, można kopiować oraz przetwarzać w celach edukacyjnych.
Foto-slajder żarowskiego Placu Wolności
Foto-slajder, został stworzony na podstawie autorskiej fotografii Grzegorza Lewickiego oraz zdigitalizowanej kartki pocztowej datowanej na rok 1936, pochodzącej ze zbiorów Pana Andrzeja Bielca. Niniejszy foto-slajder, wyposażony w interaktywny suwak ma spełniać funkcję edukacyjną i poznawczą, ma budować wiedzę na temat przeszłości prezentowanego miejsca.
ZMIANY W PRZESTRZENI
Pomnik został zniszczony po 1945 roku. Obelisk wykonany z kamienia strzegomskiego, zastąpił sześciokątny klomb w którym nic nie rośnie. Niewysoki murek ugina się pod wpływem czasu, krusząc się w niektórych miejscach. Ruiny pomnika chyba już nie kojarzą się z III Rzeszą, miejsce to raczej plac zabaw niż miejsce, jakiejkolwiek pamięci.

Witaj w żarowskiej Szamotowni!

„Szamotownia”, dziś Polska Ceramika Ogniotrwała „Żarów” S.A, to jest jednym z najbardziej nowoczesnych zakładów w Europie produkujących glinokrzemianowe materiały ogniotrwałe przeznaczone głównie dla hutnictwa stali i metali kolorowych (w tym aluminium), odlewni, koksowni, cementowni, energetyki oraz hut szkła. Jest to jedyny założony przez Kulmiza zakład, który istnieje do dnia dzisiejszego. Tomasz Nycz
JANUSZ KLUBA
Historię Placu Wolności w Żarowie czyta Janusz Kluba – Ur. w 1982 roku. „Czerwcowy rocznik ’82. Nie licząc zagranicznych wojaży to można powiedzieć, że całe swoje życie przemieszkał w Żarowie. Lubuje się nieco w językach obcych, aerografii i komiksach.
PLIKI EDUKACYJNE
Poszczególne punkty projektu: „Opowiadania o mieście„, który realizuje Tomasz Nycz w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, można kopiować oraz przetwarzać w celach edukacyjnych.
Foto-slajder żarowskiej Szamotowni
Powyższy foto-slajder, został stworzony na podstawie autorskiej fotografii Grzegorza Lewickiego oraz zdigitalizowanej kartki pocztowej datowanej na rok 1909, pochodzącej ze zbiorów Biblioteki Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego Gminy Żarów. Niniejszy foto-slajder, wyposażony w interaktywny suwak ma spełniać funkcję edukacyjną i poznawczą, ma budować wiedzę na temat przeszłości prezentowanego miejsca.
ZMIANY W PRZESTRZENI
Widok opublikowany na przedwojennej pocztówce został uwieczniony najprawdopodobniej z pierwszego lub drugiego piętra budynku znajdującego się pod adresem Plac Wolności 3 lub 7. Willa Mandel przysłonięta jest drzewami, w oddali brak dymiących kominów. Przy willi Gollnick można zauważyć charakterystyczny maszt, który dziś nie istnieje…
Odsłuchaj opowiadania na mieście

Poszukaj tabliczek dźwiękowych z barcodami

Na początku listopada 2017 roku, w miejscach o których narratorzy „opowiadali o mieście”, Fundacja Inicjatywa B zainstalowała tabliczki opisowe. 10 tabliczek zawierających mapkę terenu z uwzględnieniem miejsca historycznego, którego dot. „opowiadanie”, informacje podstawowe o projekcie oraz dwa kody, które można zeskanować aplikacjami znajdującymi się w smartphonach i tabletach. Jeżeli napotkasz na mieście Naszą tabliczkę, zeskanuj kody i posłuchaj na miejscu historii i wspomnień! Poniżej przedstawiamy 6 z 10 tabliczek…
MEDIA O PROJEKCIE

Poniższe media pisały o projekcie

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o akcji „Kapsuła czasu – Zamykamy na 25 lat” o której pisali: Urząd Miejski w Żarowie, Biblioteka Publiczna w Żarowie, Gazeta Żarowska, Portal regionfakty.pl, Portal swidnica24.pl, Polskie Radio Wrocław.
kilka ostatnich słów

Informacje dodatkowe

W projekcie „Opowiadania o mieście” wzięło udział 10 narratorów, którzy nagrali 20 dźwiękowych opowiadań, stworzyliśmy 10 retrospektywnych foto-slajderów i taką samą ilość filmów składających się z aktualnych zdjęć i starych pocztówek... Zaprosiliśmy 2 kolekcjonerów, aby udostępnili Nam swoje zbiory, fotografie powstały w ramach projektu są autorstwa Grzegorza Lewickiego oraz Marcina Cudo. Fundacja Inicjatywa B informuje, że projekt: Opowiadania o mieście” cieszył się dużym uznaniem wśród mieszkańców Gminy Żarów. W projekcie uczestniczyło kilkadziesiąt osób aktywnych oraz prawie 1000 odbiorców pośrednich, za co dziękujemy!