Fundacja Inicjatywa B

Żarowska Strefa Wystawiennicza

Praca w „Dolnośląskich Zakładach Chemicznych 'Organika’ w Żarowie”

„Wernisaż archiwaliów, fotografii oraz wspomnień związanych z pracą w DZCH ma na celu unaocznienie relacji ogólnoludzkich i wykształconych w obrębie fabryki podsystemów, a także chwilowe odtworzenie wspólnoty byłych pracowników „Organiki”, których zapraszamy do obejrzenia naszej wystawy.”

Otwarcie wystawy odbędzie się 14 stycznia 2023 roku o godz. 19.00. Po wernisażu ekspozycję będzie można oglądać do 28 lutego 2023 roku w każdy czwartek i niedzielę w godz. 17.00-20.00.

Życie codzienne za czasów PRL w Żarowie

Wystawa nacechowana lokalnymi akcentami składała się: archiwalnych fotografii (pochodzących ze zbiorów Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej, Cyfrowego Archiwum Ziemi Żarowskiej oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy), elementów multimedialnych (prezentowanych na monitorze, tabletach, telefonie „Bratek” oraz radioodbiorniku UNITRA „Klawesyn”), archiwaliów (oryginalnych dokumentów) oraz przedmiotów (charakterystycznych dla czasów PRL; udostępnionych przez mieszkańców Żarowa).

Wystawę o PRL w Żarowie można zwiedzać w czwartki i niedziele do 30. kwietnia br. w godz. 17.00-20.00 w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej (ul. Armii Krajowej 22, Żarów).

Babic – żarowskim fotografem był

„Babic – żarowskim fotografem był” to tytuł kolejnej wystawy, która powstała w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej. W ramach wystawy zaprezentowany został przekrój fotografii (w różnych formatach) pochodzących głównie z Cyfrowego Archiwum Ziemi Żarowskiej. Na wyselekcjonowanych materiałach wizualnych znaleźli się mieszkańcy Żarowa pozujący do zdjęć z konikiem Józefa Babica w zakładzie fotograficznym i w przestrzeni miasta oraz inne zdjęcia autorstwa żarowskiego fotografika.

Wystawę o Józefie Babicu można zwiedzać w czwartki i niedziele do 30. czerwca br. w godz. 17.00-20.00 w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej (ul. Armii Krajowej 22, Żarów).

C. Kulmiz – Wernisaż postaci i działalności

Nietuzinkowa postać żarowskiej historii została przedstawiona za pomocą fotografii oraz archiwaliów w kontekście inwestycji przemysłowych i społecznych, które odmieniły przedwojenny Żarów i wpłynęły na dzisiejsze postrzeganie miasta. Na ekspozycji nie zabrakło przedwojennych widoków, dokumentów oraz artefaktów związanych pośrednio i bezpośrednio z Carlem Friedrichem von Kulmizem, który był nie tylko ojcem żarowskiego przemysłu, ale również człowiekiem otwartym na potrzeby ówczesnych mieszkańców miasta.

Wystawę o Carlu Kulmizu można zwiedzać w czwartki i niedziele do 31. sierpnia br. w godz. 17.00-20.00 w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej (ul. Armii Krajowej 22, Żarów).

Przed i powojenna działalność sportowa w Żarowie

Piąte spotkanie w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej poświęcone było „Przed i powojennej działalności sportowej w Żarowie”. Wystawa prezentowała przekrojowo w dużych formatach pierwszą lokalną drużynę piłkarską „SV Saarau”, Żarowskie Towarzystwo Gimnastyczne oraz mniej znane aktywności niemieckich mieszkańców Żarowa tj. zawody pływackie czy „amatorską” ligę kręglarską. W okresie powojennym, do lat 60. XX wieku w Żarowie działały zakładowe drużyny piłkarskie – „Unia” oraz „Ceramik”, które następnie połączyły siły tworząc działający do dziś KS „Zjednoczeni Żarów”, które również były eksponowane.

Wystawę o żarowskim sporcie można zwiedzać w czwartki i niedziele do 31. października br. w godz. 17.00-20.00 w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej (ul. Armii Krajowej 22, Żarów).

Finisaż Żarowskiej Strefy Wystawienniczej

„Projektując logo Żarowskiej Strefy Wystawienniczej inspirowaliśmy się rzeźbą, stąd też pomysł aby podsumowująca niniejszy projekt wystawa składała się z różnych tematycznych instalacji, które zostaną okraszone dźwiękiem, obrazem i autorskimi formami animacyjnymi” – odwiedzający wystawę mogli zobaczyć m.in projekcje cyfrowe stworzone na bazie archiwaliów Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej oraz Cyfrowego Archiwum Ziemi Żarowskiej, etiudę filmową inspirowaną „Balladą Żarowską” anonimowego autora z lat 70. XX w., fotografie na które można było patrzeć w okularach 3D oraz zabawę światłem i dźwiękiem będącą dopełnieniem całej prezentacji.

Wystawę podsumowującą ŻSW można zwiedzać w czwartki i niedziele do 31. grudnia br. w godz. 17.00-20.00 w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej (ul. Armii Krajowej 22, Żarów).

Żarowska Strefa Wystawiennicza prezentuje repertuar wystaw tematycznych na rok 2023.

1
Praca w Dolnośląskich Zakładach Chemicznych ``Organika`` w Żarowie

14.01-28.02.2023 – Wernisaż archiwaliów, fotografii oraz wspomnień związanych z pracą w DZCH ma na celu unaocznienie relacji ogólnoludzkich i wykształconych w obrębie fabryki podsystemów, a także chwilowe odtworzenie wspólnoty byłych pracowników „Organiki”, których zapraszamy do obejrzenia naszej wystawy.

2
Życie codzienne w PRL w Żarowie

18.03-30.04.2023 – Wernisaż fotografii, archiwaliów i gadżetów przedstawiających codzienne sytuacje, wydarzenia kulturalne, polityczne oraz „zakładowe” mieszkańców Żarowa za czasów „Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej”. Krytykujecie PRL, czy wrócilibyście do tych czasów? = Zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia naszej wystawy.

3
Babic żarowskim fotografem był

13.05-30.06.2023 – Wernisaż-happening w ramach którego zaprezentujemy wybrane fotografie mieszkańców Żarowa, którzy pozowali do zdjęć z konikiem Józefa Babica w zakładzie fotograficznym oraz w przestrzeni miasta.

4
C. Kulmiz. Wernisaż postaci i działalności

15.07-31.08.2023 – Nietuzinkowa postać żarowskiej historii zostanie przedstawiona za pomocą fotografii oraz archiwaliów w kontekście inwestycji przemysłowych i społecznych, które odmieniły przedwojenny Żarów i wpłynęły na dzisiejsze postrzeganie miasta.

5
Przed i powojenna działalność sportowa w Żarowie

16.09-31.10.2023 – Od „Żarowskiego Towarzystwa Gimnastycznego” i niemieckich zwyczajów sportowych na terenie przedwojennego Żarowa po „zakładowe” kluby piłkarskie, amatorskie mecze siatkówki w centrum miasta i zawody konne na osiedlu Piastów.

6
Wystawa podsumowująca działanie Żarowskiej Strefy Wystawienniczej

18.11-31.12.2023 – Tematyczna próba prezentacji fragmentów zrealizowanych w ramach „Żarowskiej Strefy Wystawienniczej” wystaw, które zostaną okraszone dźwiękiem, obrazem i autorskimi formami animacyjnymi.

Żarowska Strefa Wystawiennicza – Zgłoszenie uczestnictwa w działaniach wolontarystycznych

Fundacja Inicjatywa B zaprasza osoby powyżej 13 roku życia do udziału w programie wolontarystycznym realizowanym w ramach „Żarowskiej Strefy Wystawienniczej”. Działania z udziałem wolontariuszy mają charakter czasowy i polegają na dobrowolnej, bezpłatnej i świadomej pracy na rzecz powyższego projektu.

Aby zostać Wolontariuszem/Wolontariuszką i móc budować wydarzenia ważne dla lokalnej społeczności, wystarczy wypełnić i wysłać zgłoszenie on-line.

Powstanie i prowadzenie „Żarowskiej Strefy Wystawienniczej” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – „Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego” w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.