Fundacja Inicjatywa B

Żarowska Strefa Wystawiennicza

„Tak wyglądał Kulmizplatz”

Wystawa-„Panorama” pl. Wolności z początku XX w. powstała w oparciu o materiały archiwalne pozyskane w ramach „Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej”. Na starych pocztówkach przedstawiono dawny widok na Kulmizplatz oraz willową zabudowę.

Wystawę „Tak wyglądał Kulmizplatz” można oglądać na pl. Wolności do końca 2024 r. Autorami plansz są: Tomasz Nycz i Zbigniew Malicki. Sponsor wystawy: Drukarnia „Antex” z Sobótki.

Praca w „Dolnośląskich Zakładach Chemicznych 'Organika’ w Żarowie”

„Wernisaż archiwaliów, fotografii oraz wspomnień związanych z pracą w DZCH ma na celu unaocznienie relacji ogólnoludzkich i wykształconych w obrębie fabryki podsystemów, a także chwilowe odtworzenie wspólnoty byłych pracowników „Organiki”, których zapraszamy do obejrzenia naszej wystawy.”

Otwarcie wystawy odbędzie się 14 stycznia 2023 roku o godz. 19.00. Po wernisażu ekspozycję będzie można oglądać do 28 lutego 2023 roku w każdy czwartek i niedzielę w godz. 17.00-20.00.

Życie codzienne za czasów PRL w Żarowie

Wystawa nacechowana lokalnymi akcentami składała się: archiwalnych fotografii (pochodzących ze zbiorów Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej, Cyfrowego Archiwum Ziemi Żarowskiej oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy), elementów multimedialnych (prezentowanych na monitorze, tabletach, telefonie „Bratek” oraz radioodbiorniku UNITRA „Klawesyn”), archiwaliów (oryginalnych dokumentów) oraz przedmiotów (charakterystycznych dla czasów PRL; udostępnionych przez mieszkańców Żarowa).

Wystawę o PRL w Żarowie można zwiedzać w czwartki i niedziele do 30. kwietnia br. w godz. 17.00-20.00 w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej (ul. Armii Krajowej 22, Żarów).

Babic – żarowskim fotografem był

„Babic – żarowskim fotografem był” to tytuł kolejnej wystawy, która powstała w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej. W ramach wystawy zaprezentowany został przekrój fotografii (w różnych formatach) pochodzących głównie z Cyfrowego Archiwum Ziemi Żarowskiej. Na wyselekcjonowanych materiałach wizualnych znaleźli się mieszkańcy Żarowa pozujący do zdjęć z konikiem Józefa Babica w zakładzie fotograficznym i w przestrzeni miasta oraz inne zdjęcia autorstwa żarowskiego fotografika.

Wystawę o Józefie Babicu można zwiedzać w czwartki i niedziele do 30. czerwca br. w godz. 17.00-20.00 w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej (ul. Armii Krajowej 22, Żarów).

C. Kulmiz – Wernisaż postaci i działalności

Nietuzinkowa postać żarowskiej historii została przedstawiona za pomocą fotografii oraz archiwaliów w kontekście inwestycji przemysłowych i społecznych, które odmieniły przedwojenny Żarów i wpłynęły na dzisiejsze postrzeganie miasta. Na ekspozycji nie zabrakło przedwojennych widoków, dokumentów oraz artefaktów związanych pośrednio i bezpośrednio z Carlem Friedrichem von Kulmizem, który był nie tylko ojcem żarowskiego przemysłu, ale również człowiekiem otwartym na potrzeby ówczesnych mieszkańców miasta.

Wystawę o Carlu Kulmizu można zwiedzać w czwartki i niedziele do 31. sierpnia br. w godz. 17.00-20.00 w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej (ul. Armii Krajowej 22, Żarów).

Przed i powojenna działalność sportowa w Żarowie

Piąte spotkanie w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej poświęcone było „Przed i powojennej działalności sportowej w Żarowie”. Wystawa prezentowała przekrojowo w dużych formatach pierwszą lokalną drużynę piłkarską „SV Saarau”, Żarowskie Towarzystwo Gimnastyczne oraz mniej znane aktywności niemieckich mieszkańców Żarowa tj. zawody pływackie czy „amatorską” ligę kręglarską. W okresie powojennym, do lat 60. XX wieku w Żarowie działały zakładowe drużyny piłkarskie – „Unia” oraz „Ceramik”, które następnie połączyły siły tworząc działający do dziś KS „Zjednoczeni Żarów”, które również były eksponowane.

Wystawę o żarowskim sporcie można zwiedzać w czwartki i niedziele do 31. października br. w godz. 17.00-20.00 w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej (ul. Armii Krajowej 22, Żarów).

Finisaż Żarowskiej Strefy Wystawienniczej

„Projektując logo Żarowskiej Strefy Wystawienniczej inspirowaliśmy się rzeźbą, stąd też pomysł aby podsumowująca niniejszy projekt wystawa składała się z różnych tematycznych instalacji, które zostaną okraszone dźwiękiem, obrazem i autorskimi formami animacyjnymi” – odwiedzający wystawę mogli zobaczyć m.in projekcje cyfrowe stworzone na bazie archiwaliów Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej oraz Cyfrowego Archiwum Ziemi Żarowskiej, etiudę filmową inspirowaną „Balladą Żarowską” anonimowego autora z lat 70. XX w., fotografie na które można było patrzeć w okularach 3D oraz zabawę światłem i dźwiękiem będącą dopełnieniem całej prezentacji.

Wystawę podsumowującą ŻSW można zwiedzać w czwartki i niedziele do 31. grudnia br. w godz. 17.00-20.00 w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej (ul. Armii Krajowej 22, Żarów).

Powstanie i prowadzenie „Żarowskiej Strefy Wystawienniczej” (w 2023 r.) sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – „Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego” w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Projekt od 2024 r. realizowany jest w postaci plenerowych wystaw na terenie miast i gminy Żarów.