Fundacja Inicjatywa B

Żarowska Strefa Wystawiennicza

Praca w „Dolnośląskich Zakładach Chemicznych 'Organika’ w Żarowie”

„Babic – żarowskim fotografem był” to tytuł kolejnej wystawy, która powstała w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej. W ramach wystawy zaprezentowany został przekrój fotografii (w różnych formatach) pochodzących głównie z Cyfrowego Archiwum Ziemi Żarowskiej. Na wyselekcjonowanych materiałach wizualnych znaleźli się mieszkańcy Żarowa pozujący do zdjęć z konikiem Józefa Babica w zakładzie fotograficznym i w przestrzeni miasta oraz inne zdjęcia autorstwa żarowskiego fotografika.

Wystawę o Józefie Babicu można zwiedzać w czwartki i niedziele do 30. czerwca br. w godz. 17.00-20.00 w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej (ul. Armii Krajowej 22, Żarów).

Życie codzienne za czasów PRL w Żarowie

Wystawa nacechowana lokalnymi akcentami składała się: archiwalnych fotografii (pochodzących ze zbiorów Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej, Cyfrowego Archiwum Ziemi Żarowskiej oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy), elementów multimedialnych (prezentowanych na monitorze, tabletach, telefonie „Bratek” oraz radioodbiorniku UNITRA „Klawesyn”), archiwaliów (oryginalnych dokumentów) oraz przedmiotów (charakterystycznych dla czasów PRL; udostępnionych przez mieszkańców Żarowa).

Wystawę o PRL w Żarowie można zwiedzać w czwartki i niedziele do 30. kwietnia br. w godz. 17.00-20.00 w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej (ul. Armii Krajowej 22, Żarów).

Babic – żarowskim fotografem był

Wystawa o nieistniejącej już fabryce składa się z: archiwalnych fotografii, przedstawionych w kilku działach tematycznych tj. „Czyn społeczny”, „Chór Cantata”, „HDK przy Organice”, „Zakładowe Oddziały Samoobrony”, „Dzień Kobiet”, „Silesianie”, elementów interaktywnych tj. kody QR, „Plan sytuacyjny DZCH”, służący do zmapowania miejsc pracy byłych pracowników, „Wspomnień”, które pisane przez gości wernisażu rozbudowywały tę cześć ekspozycji, multimediów, pamiątek mieszkańców Żarowa oraz eksponatów z Regału Pamięci.

Wystawę o Józefie Babicu można zwiedzać w czwartki i niedziele do 30. czerwca br. w godz. 17.00-20.00 w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej (ul. Armii Krajowej 22, Żarów).

C. Kulmiz – Wernisaż postaci i działalności

Nietuzinkowa postać żarowskiej historii została przedstawiona za pomocą fotografii oraz archiwaliów w kontekście inwestycji przemysłowych i społecznych, które odmieniły przedwojenny Żarów i wpłynęły na dzisiejsze postrzeganie miasta. Na ekspozycji nie zabrakło przedwojennych widoków, dokumentów oraz artefaktów związanych pośrednio i bezpośrednio z Carlem Friedrichem von Kulmizem, który był nie tylko ojcem żarowskiego przemysłu, ale również człowiekiem otwartym na potrzeby ówczesnych mieszkańców miasta.

Wystawę o Carlu Kulmizu można zwiedzać w czwartki i niedziele do 31. sierpnia br. w godz. 17.00-20.00 w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej (ul. Armii Krajowej 22, Żarów).

Przed i powojenna działalność sportowa w Żarowie

Piąte spotkanie w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej poświęcone było „Przed i powojennej działalności sportowej w Żarowie”. Wystawa prezentowała przekrojowo w dużych formatach pierwszą lokalną drużynę piłkarską „SV Saarau”, Żarowskie Towarzystwo Gimnastyczne oraz mniej znane aktywności niemieckich mieszkańców Żarowa tj. zawody pływackie czy „amatorską” ligę kręglarską. W okresie powojennym, do lat 60. XX wieku w Żarowie działały zakładowe drużyny piłkarskie – „Unia” oraz „Ceramik”, które następnie połączyły siły tworząc działający do dziś KS „Zjednoczeni Żarów”, które również były eksponowane.

Wystawę o żarowskim sporcie można zwiedzać w czwartki i niedziele do 31. października br. w godz. 17.00-20.00 w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej (ul. Armii Krajowej 22, Żarów).

Żarowska Strefa Wystawiennicza prezentuje repertuar wystaw tematycznych na rok 2023.

1
Praca w Dolnośląskich Zakładach Chemicznych ``Organika`` w Żarowie

14.01-28.02.2023 – Wernisaż archiwaliów, fotografii oraz wspomnień związanych z pracą w DZCH ma na celu unaocznienie relacji ogólnoludzkich i wykształconych w obrębie fabryki podsystemów, a także chwilowe odtworzenie wspólnoty byłych pracowników „Organiki”, których zapraszamy do obejrzenia naszej wystawy.

2
Życie codzienne w PRL w Żarowie

18.03-30.04.2023 – Wernisaż fotografii, archiwaliów i gadżetów przedstawiających codzienne sytuacje, wydarzenia kulturalne, polityczne oraz „zakładowe” mieszkańców Żarowa za czasów „Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej”. Krytykujecie PRL, czy wrócilibyście do tych czasów? = Zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia naszej wystawy.

3
Babic żarowskim fotografem był

13.05-30.06.2023 – Wernisaż-happening w ramach którego zaprezentujemy wybrane fotografie mieszkańców Żarowa, którzy pozowali do zdjęć z konikiem Józefa Babica w zakładzie fotograficznym oraz w przestrzeni miasta.

4
C. Kulmiz. Wernisaż postaci i działalności

15.07-31.08.2023 – Nietuzinkowa postać żarowskiej historii zostanie przedstawiona za pomocą fotografii oraz archiwaliów w kontekście inwestycji przemysłowych i społecznych, które odmieniły przedwojenny Żarów i wpłynęły na dzisiejsze postrzeganie miasta.

5
Przed i powojenna działalność sportowa w Żarowie

16.09-31.10.2023 – Od „Żarowskiego Towarzystwa Gimnastycznego” i niemieckich zwyczajów sportowych na terenie przedwojennego Żarowa po „zakładowe” kluby piłkarskie, amatorskie mecze siatkówki w centrum miasta i zawody konne na osiedlu Piastów.

6
Wystawa podsumowująca działanie Żarowskiej Strefy Wystawienniczej

18.11-31.12.2023 – Tematyczna próba prezentacji fragmentów zrealizowanych w ramach „Żarowskiej Strefy Wystawienniczej” wystaw, które zostaną okraszone dźwiękiem, obrazem i autorskimi formami animacyjnymi.

Żarowska Strefa Wystawiennicza – Zgłoszenie uczestnictwa w działaniach wolontarystycznych

Fundacja Inicjatywa B zaprasza osoby powyżej 13 roku życia do udziału w programie wolontarystycznym realizowanym w ramach „Żarowskiej Strefy Wystawienniczej”. Działania z udziałem wolontariuszy mają charakter czasowy i polegają na dobrowolnej, bezpłatnej i świadomej pracy na rzecz powyższego projektu.

Aby zostać Wolontariuszem/Wolontariuszką i móc budować wydarzenia ważne dla lokalnej społeczności, wystarczy wypełnić i wysłać zgłoszenie on-line.

Powstanie i prowadzenie „Żarowskiej Strefy Wystawienniczej” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – „Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego” w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.