Fundacja Inicjatywa B

Wernisaż „Praca w DZCH 'Organika’ w Żarowie

Wernisaż „Praca w DZCH 'Organika’ w Żarowie

Fundacja Inicjatywa B 14 stycznia 2023 w Żarowskiej Strefy Wystawienniczej zorganizowała wernisaż wystawy pt. „Praca w Dolnośląskich Zakładach Chemicznych 'Organika’ w Żarowie”, której celem było unaocznienie ówczesnych relacji ogólnoludzkich, wykształconych w obrębie fabryki podsystemów i inicjatyw oraz tymczasowe odtworzenie wspólnoty byłych pracowników „Organiki” poprzez ich udział w wydarzeniu.

Wystawa o nieistniejącej już fabryce składa się z: archiwalnych fotografii, przedstawionych w kilku działach tematycznych tj. „Czyn społeczny”, „Chór Cantata”, „HDK przy Organice”, „Zakładowe Oddziały Samoobrony”, „Dzień Kobiet”, „Silesianie”, elementów interaktywnych tj. kody QR, „Plan sytuacyjny DZCH”, służący do zmapowania miejsc pracy byłych pracowników, „Wspomnień”, które pisane przez gości wernisażu rozbudowywały tę cześć ekspozycji, multimediów, pamiątek mieszkańców Żarowa oraz eksponatów z Regału Pamięci.

W organizację wernisażu i obsługę wystawy zaangażowane były Agencja Reklamowa Geospace, Stowarzyszenie Labiryntarium.pl, Winnica Markowa oraz grupa wolontariuszy, składająca się z osób dorosłych i młodzieży szkolnej, która zajmie się również „żarowską galerią” w godzinach jej funkcjonowania.

Fundacja Inicjatywa B składa podziękowania Edwardowi Lisieckiemu oraz Stanisławowi Płaszczakowi za owocne konsultacje i wsparcie merytoryczne w budowie wystawy o DZCH, którą można zwiedzać w czwartki i niedziele do 28. lutego br. w godz. 17.00-20.00.

Podczas wernisażu wzięło udział kilkadziesiąt osób. O całej frekwencji wystawy „Praca w Dolnośląskich Zakładach Chemicznych 'Organika’ w Żarowie, poinformujemy po zakończonej wystawie.

Informacje organizacyjne

Informacje organizacyjne: Organizator: Fundacja Inicjatywa B, Kurator wystawy: Tomasz Nycz, Sfinansowano ze środków: Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Wsparcie merytoryczne: Stowarzyszenie Labiryntarium.pl, Realizacja materiałów organizacyjnych: Agencja Reklamowa Geospace.