Fundacja Inicjatywa B

Finisaż „Żarowskiej Strefy Wystawienniczej”

Finisaż „Żarowskiej Strefy Wystawienniczej”

Po rocznej działalności Żarowskiej Strefy Wystawienniczej, która administrowana jest przez Fundację Inicjatywa B przyszła pora na podsumowanie wystaw i całego projektu, który dofinansował „Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego”, w ramach „Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030”.

Od stycznia 2023 roku w Żarowie działa przestrzeń o przeznaczeniu kulturalno-integracyjnym. W dawnym po sklepowym lokalu Fundacja Inicjatywa B zorganizowała m.in. 5 wystaw tematycznych tj.: „Praca w Dolnośląskich Zakładach Chemicznych ‘Organika’ w Żarowie”, „Życie codzienne w PRL w Żarowie”, „Babic – żarowskim fotografem był”, „C. Kulmiz. Wernisaż postaci i działalności”, „Przed i powojenna działalność sportowa w Żarowie” oraz kilka spotkań warsztatowo-wolontarystycznych.

18 listopada odbył się Finisaż „Żarowskiej Strefy Wystawienniczej”, czyli wydarzenie składające się z wystawy „podsumowującej” działalność ŻSW w latach 2022-2023 oraz Archi(walnej potańcówki), którą poprowadził profesjonalnie Mirek Stawski (DJ Blasq). Całość rozpoczęła się wystąpieniem Tomasza Nycza, który przybliżył specyfikę całego projektu i jego realizację, udział wolontariuszy w ŻSW oraz frekwencję, która na dzień 18.11 wyniosła ponad 1200 osób!

„Projektując logo Żarowskiej Strefy Wystawienniczej inspirowaliśmy się rzeźbą, stąd też pomysł aby podsumowująca niniejszy projekt wystawa składała się z różnych tematycznych instalacji, które zostaną okraszone dźwiękiem, obrazem i autorskimi formami animacyjnymi” – odwiedzający wystawę mogli zobaczyć m.in projekcje cyfrowe stworzone na bazie archiwaliów Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej oraz Cyfrowego Archiwum Ziemi Żarowskiej, etiudę filmową inspirowaną „Balladą Żarowską” anonimowego autora z lat 70. XX w., fotografie na które można było patrzeć w okularach 3D oraz zabawę światłem i dźwiękiem będącą dopełnieniem całej prezentacji. Ostatnią ekspozycję w ŻSW można oglądać do 31 grudnia (w czwartki i niedzielę w godz. 17.00-20.00).

Po wernisażu wystawy odbyła się „Archi(walna) potańcówka” na której zaprezentowano m.in. utwory audialne żarowskich zespołów tj.: „Świetliki”, „Combo5” czy też „Lokum”, które udostępnił Leszek Lichwała, współtwórca wymienionych formacji muzycznych. W pełnym nagłośnieniu scenicznym i oprawie wizualnej goście ŻSW stworzyli iście radosną atmosferę.

W organizację wernisażu i obsługę wystawy zaangażowane były Agencja Reklamowa Geospace, Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz grupa wolontariuszy, składająca się z osób dorosłych i młodzieży szkolnej, która zajmie się również „żarowską galerią” w godzinach jej funkcjonowania tj. w czwartki i niedziele do 31. października br. w godz. 17.00-20.00.

Informacje organizacyjne

Wstęp na „Finisaż Żarowskiej Strefy Wystawienniczej” jest wolny. Działalność i organizację ŻSW dofinansował „Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego”, w ramach „Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030”.  Wsparcie merytoryczne i wykonawcze: Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Agencja Reklamowa Geospace. Wsparcie wolontariatu i programu: Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie, Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Żarowie, Klub Sportowy „Silesia Żarów”, Bridgestone Żarów, Wolontariusze i mieszkańcy Żarowa. Wsparcie produktu lokalnego: Winnica Markowa oraz Browar Łażany.