Fundacja Inicjatywa B

Naga Panna
+ działania animacyjne

Renowacja żarowskiej rzeźby AKT

Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl mają koncepcję na przeprowadzenie renowacji ``Nagiej Panny``, która od lat 70-tych XX wiek stoi w centrum Żarowa! Renowacja żarowskiej rzeźby AKT wraz z działaniami animacyjnymi to pomysł Fundacji Inicjatywa B oraz Stowarzyszenia Labiryntarium.pl. Zła kondycja ``Nagiej Panny``, która stoi w centrum miasta zdeterminowała dwie organizacje pozarządowe z Żarowa do działania! I oto jest: koncepcja przeprowadzenia specjalistycznej renowacji oraz szeregu działań związanych z promocją rzeźby Waldemara Zamorskiego, której historia wykracza poza teren naszej gminy...

Aby zrealizować wszystkie założenie, które mamy nadzieje w Państwa oczach są istotne i ważne dla lokalnej społeczności, potrzebujemy każdego wsparcia! Cały projekt został wyceniony na 5000 zł, jednak już pierwszy tysiąc mamy zagwarantowany ze strony Polska Ceramika Ogniotrwała Żarów S.A., która zdecydowała się ponownie wesprzeć artystów, ale tym razem nie w pomoc przy wypalaniu nowego pomnika, a w ratowanie starej rzeźby, która w 1978 roku powstała w ich piecach, w Żarowie!

Naga Panna z Żarowa ®

W związku z pomysłem, otworzyliśmy zbiórkę pieniędzy na zrzutka.pl, gdzie można wpłacać pieniądze na rzecz realizacji poniższych założeń programowych. Wesprzyj nasz projekt: https://zrzutka.pl/jh5vnk. Zbiórka pieniędzy potrwa do: 31.05.2019

Żarowska rzeźba AKT
Autorstwa Waldemara Zamorskiego

Jaki jest program działania?

Co chcemy zrobić gdy uda się uzbierać 5000 PLN? Zebraną kwotę Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl przeznaczą na realizację wymienionych celów projektowych:

RENOWACJA
Renowacja rzeźby - Wykonanie form gipsowych brakujących elementów na podstawie rzeźby z Wałbrzycha, wykonanie betonowych elementów i ich montaż, pokrycie całej rzeźby żywicą poliuretanową. Renowację rzeźby przeprowadzi syn Waldemara Zamorskiego, Pan Jan Zamorski
MONTAŻ PARASOLA
Montaż parasola - Chcielibyśmy, aby rzeźba posiadała pierwotny parasol. Pojawienie się parasola będzie nie lada gratką, ponieważ mało kto zna pochodzenie-historię rzeźby, a jeszcze mniej osób ma świadomość, że poza ``Nagiej Panny`` nie jest przypadkowa.
TABLICA INFORMACYJNA
Stworzymy tablicę informacyjną o rzeźbie i autorach - Posiadamy sporo informacji oraz fotografii, które mogą pomóc w stworzeniu tablicy informacyjnej. Plansza zainstalowana koło rzeźby będzie źródłem informacji, na której także pojawiłby się liczne ciekawostki, ale także elementy interaktywne-kody, dzięki którym osoby zainteresowane ściągną na smartfony informacje, piliki auto oraz fotografie.
Kilka słów wstępu…

Skąd, kiedy i dlaczego, wziął się ustawiony przed „Nefrytem” pomnik przedstawiający „Nagą Pannę”? Tej odpowiedzi szukało Stowarzyszenie Labiryntarium.pl, które dotarło do informacji, że żarowska rzeźba, jest młodszą bliźniaczką „Mokrej Panny” (bo tak nazywają ją Wałbrzyszanie). AKT z Wałbrzycha to rzeźba, do niedawna stojąca w centrum miasta, na Placu Magistrackim. To właśnie w związku z przenosinami wałbrzyskiej „Panny”, cała sprawa wypłynęła na wierzch, dzięki czemu Labiryntarium.pl mogło dotrzeć do pełnej historii jej pochodzenia… Otóż obie rzeźby powstały w ówczesnych Zakładami Ceramicznymi w Żarowie! Więcej o pochodzeniu żarowskiego i wałbrzyskiego AKTU można przeczytać na stronie Stowarzyszenia Labiryntarium.pl

Udało się!

Uzbieraliśmy ponad 5.000 zł

Uzbieraliśmy ponad 5.000 zł na renowację rzeźby, wykonanie oraz montaż parasola i stworzenie tablicy informacyjnej! Więcej informacji można znaleźć na: www.inicjatywab.pl/naga-panna

Zbiórka pieniędzy ne renowację żarowskiej rzeźby AKT wraz z działaniami animacyjnymi, prowadzona była równolegle na kilku płaszczyznach. Pierwszy 1000 zł, przekazała na rzecz projektu Polska Ceramika Ogniotrwała Żarów S.A, poprzez ogólnodostępną akcję na portalu Zrzutka.pl, którą wsparło 21 osób uzbieraliśmy 795 zł. Natomiast brakującą kwotę: 3, 500 zł, przekazała spółka Potoczni. Pomoc przy stworzeniu parasola zaoferowała nam firma MARTECH!

Renowacja

Renowację przeprowadzi Jan Zamorski

Urodzony w 1966 w Elblągu. Studiował rzeźbę we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP), dyplom w 1992 r. Zaraz po dyplomie, poza pracą twórczą, zajął się organizacją Międzynarodowego Sympozjum Rzeźby ``Tuzin-Dozen``, wspomagany stypendium Fundacji Księcia Walii. Uczestnik wielu Sympozjów Rzeźbiarskich w Europie, autor wielu rzeźb zdobiących europejskie miasta, w tym także Wrocław. Jeden z autorów rzeźb prezentujących województwo dolnośląskie na EXPO 2000. Prace w kolekcjach muzeów we Wrocławiu, Wałbrzychu, Panewezys (Litwa), Lucenec (Słowacja), Fuping (Chiny).Tworzy w kamieniu, brązie, drewnie i głównie w ceramice. Duże figury, tworzone najczęściej w fabrykach ceramicznych, są wypalane na wysokie temperatury (ponad 1300 st. c), przez co są odporne na warunki pogodowe.

Rozpoczął się kilkuetapowy proces renowacji żarowskiej rzeźby AKT. W dniu 29 maja 2019 roku, syn autora żarowskiej Panny, Jan Zamorski przystąpił do pierwszych prac mających na celu ratowanie jedynego w mieście pomnika.

W dniu 31 maja 2019 roku, został przeprowadzony drugi etap renowacji żarowskiej rzeźby AKT. Kolejny faza prac polegała na pozbyciu się miejskiego kurzu, mchu i ziemi, którymi pokryta była rzeźba oraz płyta nasadna.

W dniu 14 czerwca 2019 roku, został przeprowadzony trzeci etap renowacji żarowskiej rzeźby AKT. Kolejny faza prac polegała na rekonstrukcji nosa oraz lewej stopy. Wywiercono także otwór na parasolkę.

26 czerwca 2019 roku, został przeprowadzony ostatni etap renowacji żarowskiej rzeźby AKT, która zyskała nie tylko parasol, tablicę informacyjną, ale także nowy blask na kolejne dekady! Dziękujemy!

Parasol oraz Tablica

Działania animacyjne wokół rzeźby

Parasol, którego żarowski „AKT” nigdy nie posiadał (oryginał z Wałbrzycha już tak), został zaprojektowany z metalu (przez Labiryntarium.pl), który idealnie współgra z betonową konstrukcją rzeźby. Natomiast tablica informacyjna (projekt Inicjatywa B) powstała na podstawie wspomnień Anny Malickiej-Zamorskiej (żony autora, najprawdopodobniej modelki) oraz informacji przekazanych przez Jana Zamorskiego i byłych pracowników „Szamotowni”.

Dziękujemy firmie MARTECH za wykonanie parasola zgodnie z założeniami projektu, natomiast Agencji Reklamowej Geospace, składamy wyrazy uznania za przygotowanie i druk tablicy informacyjnej na najlepszym wg nas materiale.

Spotkanie autorskie

45. Rocznica powstania rzeźby ``AKT``

W 2023 roku obchodzimy 45. rocznicę powstania „Nagiej Panny”, którą w 1978 roku w „Żarowskich Zakładach Materiałów Ogniotrwałych” stworzył Ryszard Waldemar Zamorski. Inspirując się 45-leciem istnienia żarowskiej rzeźby, Fundacja Inicjatywa B oraz Partnerzy 7 maja 2023 roku zorganizowali wydarzenie składające się z kilku bloków tematycznych tj. gra terenowa pt. „Czy słońce, czy deszcz”, prezentacja fotografii archiwalnych z „Nagą Panną”, performatywne czytania wierszy w wykonaniu Teatru Bezdomnego oraz plener malarski „Urban Sketching z Nagą Panną”. Całość wydarzenia dopełniły strefa z leżakami, tematyczny poczęstunek – Koła Gospodyń Wiejskich z Imbramowic oraz stoisko z lokalnymi gadżetami.

Informacje organizacyjne: Organizator: Fundacja Inicjatywa B. Partnerzy: Stowarzyszenie Labiryntarium.plTeatr Bezdomny im. Bohumila HrabalaAgencja Reklamowa GeospaceKGW ImbramowiceJacek Marczyński oraz Ślężański Ośrodek Kultury.

Spotkanie autorskie

Zamorscy. Spotkanie wokół Nagiej Panny

Po udanym procesie renowacji żarowskiej rzeźby AKT, Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl zaprosili mieszkańców Gminy Żarów na spotkanie autorskie z twórcami „Nagiej Panny”. Żona Waldemara Ryszarda Zamorskiego – Anna Malicka-Zamorska oraz syn obojga artystów: Jan Zamorski, dokonali oficjalnego odsłonięcia rzeźby po jej remoncie. Plenerowe spotkanie wokół rzeźby AKT miało na celu przybliżenie historii i okoliczności powstania żarowskiej „Panny”, która stoi w centrum miasta od lat 80-tych XX wieku. Zamorscy. Spotkanie wokół rzeźby Nagiej Panny było okazją na rozmowę z rzeźbiarzami, którzy bezpośrednio przyczynili się do powstania, a później do remontu pomnika który choć nie jest zabytkiem, wkomponował się na stałe w krajobraz Żarowa i po odnowieniu cieszy oko.

Po przywitaniu zaproszonych gości: przedstawicieli firm i instytucji, które wsparły finansowo renowację rzeźby, indywidualnych darczyńców oraz wszystkich tych, którzy zechcieli przyjść na spotkanie autorskie, prezes Stowarzyszenia Labiryntarium.pl – Maciej Wabik, słowem wstępu zainaugurował odsłonięcie rzeźby; białą wstęgę przecięli Anna Malicka-Zamorska oraz Jan Zamorski! Podczas rozmowy pojawiło się wiele ciekawych informacji na temat historii powstania rzeźby oraz okoliczności jej ustawienia w Żarowie.  Zamorscy opowiedzieli o technikach pracy, wytłumaczyli jak przebiegał proces renowacji, a także przybliżyli twórczość Ryszarda Waldemara Zamorskiego, który pracował w żarowskim PCO nad kilkoma innymi pomnikami.