Fundacja Inicjatywa B

Wernisaż „Przed i powojenna działalność sportowa w Żarowie”

Wernisaż „Przed i powojenna działalność sportowa w Żarowie”

Piąte spotkanie w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej poświęcone było „Przed i powojennej działalności sportowej w Żarowie”. Wystawa prezentowała przekrojowo w dużych formatach pierwszą lokalną drużynę piłkarską „SV Saarau”, Żarowskie Towarzystwo Gimnastyczne oraz mniej znane aktywności niemieckich mieszkańców Żarowa tj. zawody pływackie czy „amatorską” ligę kręglarską. W okresie powojennym, do lat 60. XX wieku w Żarowie działały zakładowe drużyny piłkarskie – „Unia” oraz „Ceramik”, które następnie połączyły siły tworząc działający do dziś KS „Zjednoczeni Żarów”, które również były eksponowane.

Na wystawie, której kuratorami byli Zbigniew Malicki oraz Tomasz Nycz, nie zabrakło świeżego designu, atrakcyjnych metod prezentacji treści historycznych oraz multimediów m.in. zdigitalizowanego pucharu kręglarskiego z 1927 roku, który został zaprezentowany fizycznie oraz w formie filmu na monitorze.

W organizację wernisażu i obsługę wystawy zaangażowane były Agencja Reklamowa Geospace, Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz grupa wolontariuszy, składająca się z osób dorosłych i młodzieży szkolnej, która zajmie się również „żarowską galerią” w godzinach jej funkcjonowania tj. w czwartki i niedziele do 31. października br. w godz. 17.00-20.00.

Informacje organizacyjne

Informacje organizacyjne: Organizator: Fundacja Inicjatywa B, Kuratorzy wystawy: Tomasz Nycz, Maciej Wabik. Sfinansowano ze środków: Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Wsparcie merytoryczne: Stowarzyszenie Labiryntarium.pl, Realizacja materiałów organizacyjnych: Agencja Reklamowa Geospace. Wsparcie programowe: Winnica Markowa.