Fundacja Inicjatywa B

Relacja z preLEKCJI o lokalnej historii

Relacja z preLEKCJI o lokalnej historii

PreLEKCJE o lokalnej historii dobiegły końca. W ramach projektu z zakresu edukacji historycznej: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów, który został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w programie Patriotyzm jutra, zorganizowaliśmy 3 spotkania tematyczne w Krukowie, Mrowinach oraz we Wierzbnej.

Podczas każdego wydarzenia została przeprowadzona prelekcja historyczna na jeden z trzech tematów: Kościoły katolickie na terenie Gminy Żarów, Spacerem po Żarowie w oparciu o przedwojenne kartki pocztowe oraz Historia huty Idy i Marii k/ Żarowa, które zostały omówione na podstawie autorskich prezentacji multimedialnych, ale także wybranych eksponatów z żarowskiego Regału pamięci. Prelekcje prowadzone przez Macieja Wabika ze Stowarzyszenia Labiryntarium.pl oraz Zbigniewa Malickiego; lokalnego historyka autora wielu publikacji o historii Gminy Żarów, dopełniły wspólne rozmowy z mieszkańcami wiosek.

Zdjęcia do Cyfrowego Archiwum Lokalnego

PreLEKCJE o lokalnej historii umożliwiły Fundacji Inicjatywa B oraz Stowarzyszeniu Labiryntarium.pl pozyskanie kilkudziesięciu wyjątkowych fotografii, które przedstawiają Żarów i okoliczne wioski z lat 50-80-tych XX wieku. Fotografie z rodzinnych albumów oraz kronik dostarczyli mieszkańcy regionu 58-130 do zdigitalizowania. Podczas trzech spotkań zostały wykonane kopie elektroniczne niniejszych dokumentów, które w przyszłości zostaną opublikowane w Cyfrowym Archiwum Lokalnym oraz na stronach projektu Biblioteki dziedzictwa.

Pliki audio-wideo ze spotkań preLEKCYJNYCH

Wszystkie „spotkania z lokalną historią” dzięki Muzeum Historii Polski zostały zarejestrowane w formie wideo (nagranie prelekcji lub ich fragmentów) oraz plików dźwiękowych (pliki MP3), które wraz z prezentację multimedialną zostały zapisane na płytach DVD i post factum zostaną dostarczone do osób deklarujących chęć pozyskania dokumentacji.

Organizatorzy: Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl. Druk materiałów reklamowych: Agencja Reklamowa GEOSPACE. Partnerzy: Sołectwa wsi: Kruków, Mrowiny, Wierzbna oraz Stowarzyszenie „Mrowiny na swoim”, Stowarzyszenie „Nasz Kruków”, Stowarzyszenie „Mrowiny na swoim”, Stowarzyszenie Wierzbna D.R.