Fundacja Inicjatywa B

Druga plenerowa wystawa fotografii z lat 1950-1980

Druga plenerowa wystawa fotografii z lat 1950-1980

Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl 13 lipca 2019 roku o godz. 10:00 otworzyli drugą plenerową wystawę zdjęć, które przedstawiają nieistniejące budynki, ciekawe wydarzenia z życia „tkanki” miejskiej oraz zmienione pod wpływem czasu lokalizacje w Żarowie. Zdjęcia z okresu 1950-1980, pochodzące z żarowskiego Regału pamięci, ale także z prywatnych albumów mieszkańców Gminy Żarów, zostały wykorzystane do stworzenia wielkoformatowej wystawy plenerowej.

Druga plenerowa wystawa fotografii miejskich Żarowa z lat 1950-1980 to prezentacja 10 najpopularniejszych fotografii (często unikalnych i szerzej nieznanych). Wernisaż został otwarty w formie happeningu, podczas którego przedstawiciele Fundacji Inicjatywa B oraz Stowarzyszenia Labiryntarium.pl posiłkując się ulotkami projektu „Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów”, nawiązali kontakt z osobami, dla których lokalna historia jest bardzo ważna (o rezultatach happeningu poinformujemy niebawem). W ramach spotkania uczestniczyło ponad 250 osób.

Co znalazło się na zdjęciach?

Na fotografiach znalazły się: Dom Książki, Kawiarnia w centrum miasta, samolot na osiedlu Piastów, nieistniejąca fontanna przy cmentarzu radzieckim, świetlica DZCH, żarowska stacja CPN, parkowa „Skałka”, budynek administracyjny „Organiki” oraz prace porządkowe na osiedlu Piastów.

Słowo od Burmistrza Żarowa…

Plenerowa wystawa fotografii obrazująca nasze miasto na przestrzeni lat 1950-1980 dla wielu z nas będzie wspomnieniem własnej przeszłości. Być może, na tych zdjęciach, odnajdziecie Państwo siebie lub swoich bliskich. W wielu oczach zakręci się łezka wzruszenia dostrzegając swoich – nieżyjących już – przyjaciół i znajomych. Sądzę jednak, że dla sporej grupy – tych najmłodszych – będzie to lekcja historii, gdyż zdjęcia ukazują miejsca jeszcze dziewicze lub pokazują początki powstawania, jak na przykład żarowskiego „Osiedla Piastów”. Poza tym, wiele z tych – uwiecznionych na fotografiach miejsc– już nie istnieje lub zmieniło się nie do poznania.

Burmistrz Żarowa – Leszek Michalak

Druga plenerowa wystawa fotografii miejskich Żarowa z lat 1950-1980 realizowana jest w ramach projektu Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów – projektu, który dofinansowano ze środków Narodowego Instytutu Dziedzictwa w ramach programu Wspólnie dla dziedzictwa. Organizatorami wystawy są: Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl. Druk materiałów ekspozycyjnych i reklamowych: Agencja Reklamowa GEOSPACE.