Fundacja Inicjatywa B

Warsztaty digitalizacji dla seniorów

Warsztaty digitalizacji dla seniorów

Fundacja Inicjatywa B w ramach programu pn.: „Biblioteka Dziedzictwa. Kontynuacje”, który otrzymał dofinansowanie z Narodowego Instytutu Dziedzictwa przeprowadziła teoretyczno-praktyczne „Warsztaty digitalizacji dla seniorów”, które odbyły się 15 października 2021 roku w żarowskiej Bibliotece Publicznej.

Kilku godzinne warsztaty zostały poprzedzone autorskim komentarzem i prezentacją, która wprowadziła seniorów w tematykę spotkania. We wstępie teoretycznym przedstawiono również „Bibliotekę Dziedzictwa”, zasoby Regału pamięci oraz wybrane fotografie z „Cyfrowego Archiwum Ziemi Żarowskiej” dla których warsztatowicze stworzyli metryczki opisowe.

Po dokonaniu opisów i sklasyfikowaniu fotografii przyszła pora na część praktyczną oraz digitalizację wybranych zdjęć oraz innych materiałów wizualnych. Z wykorzystaniem komputera oraz różnych skanerów (płaskich, do skanowania negatywów, do skanowania tworzenia treści OCR) powstały pliki cyfrowe, które m.in. wykorzystamy do tworzenia gry pamięciowej „Archiwalne memory o Żarowie”.

Informacje organizacyjne

Organizator: Fundacja Inicjatywa B. Wsparcie organizacyjne: Biblioteka Publiczna w Żarowie. Projekt dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla Dziedzictwa.