Fundacja Inicjatywa B

Digitalizacja dokumentów historycznych. Relacja z warsztatów

Digitalizacja dokumentów historycznych. Relacja z warsztatów

Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl w ramach projektu z zakresu edukacji historycznej: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów, którego program w roku 2019 został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w programie „Patriotyzm Jutra”, zostały zrealizowane warsztaty z digitalizacji dokumentów historycznych. Szkolenie teoretyczno-praktyczne dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie, zostało przeprowadzone w siedzibie Biblioteki Publicznej w dniu 20 września br.

Co się wydarzyło na warsztatach?

Program warsztatów z digitalizacji dokumentów historycznych składał się z autorskiego programu, w ramach którego organizatorzy  Biblioteki Dziedzictwa przybliżyli działania animacyjno-edukacyjne oraz zaprezentowali Regał pamięci wraz z jego zasobami. Podczas sześciogodzinnego spotkania, w którym wzięło udział 21 uczniów (podzielonych na dwie grupy) przybliżono tajniki i zagadnienia dot.: bitmapy oraz grafiki wektorowej,DPI oraz PPI. Omówiono rodzaje skanerów; ich konserwacje oraz użycie w praktyce. Podczas dyskusji otwartej z uczestnikami pojawiły się tematy związane z oświetleniem, formatów archiwalnych i prezentacyjnych.

Uczestnicy skanowali dokumenty historyczne…

Po części teoretycznej uczestnicy warsztatów przystąpili do pracy twórczej z dokumentami. Praktyka polegała na pracy indywidualnej i grupowej z wykorzystaniem: skanerów płaskich, skanerów do klisz fotograficznych, długopisów skanujących, namiotów bezcieniowych, gimbali, smartfonów oraz stanowiska stricte służącego do ucyfrowienie dokumentów.

Kilka godzin pracy i są efekty!

W ramach warsztatów z digitalizacji utrwalonych zostało mnóstwo dokumentów i klisz fotograficznych. Podczas zajęć wykonaliśmy zdjęcia w namiocie bezcieniowym i uczyliśmy się mikrofilmowania i jego zastosowania w filmach dokumentalnych. Cały blok tematyczny zakończył się rozdaniem certyfikatów dla wszystkich warsztatowiczów. Spotkanie poprowadzili: Tomasz Nycz oraz Marek Wąsowski.