Fundacja Inicjatywa B

Ucyfrowienie materiałów historycznych. Relacja z warsztatów

Ucyfrowienie materiałów historycznych. Relacja z warsztatów

W ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów, którego program w roku 2019 został dofinansowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w programie „Wspólnie dla dziedzictwa”, zostały zrealizowane warsztaty z ucyfrowienia dokumentów historycznych. Zajęcia teoretyczno-praktyczne dla uczniów Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach, zostały przeprowadzone w dniu 27 września br. Podczas autorskich warsztatów gościliśmy Panią Katarzynę Asińską-Paluch, która przyjechała do nas  z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Co się wydarzyło na warsztatach?

„Ucyfrowienie dokumentów historycznych” to blok w którym organizatorzy projektu: Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl, unaocznili alternatywne metody digitalizacji unikatowych dokumentów. Uczestnicy zajęć za pomocą skanerów płaskich, skanerów do filmów pozytywowych i negatywowych, skanerów służących to digitalizacji głębokiej, namiotu bezcieniowego oraz stołu do mikrofilmowania tworzyli cyfrowe kopie 100-letnich materiałów, które znajdują się na Regale pamięci. Część praktyczną, poprzedził autorski wykład, który poprowadził Tomasz Nycz. W ramach wykładu pojawiły się kwestie związane z oświetleniem, utrzymaniem czystości urządzeń skanujących, ustawianiem parametrów technicznych i klasyfikacją dokumentów archiwalnych w odpowiedni grupy.

Uczestnicy skanowali dokumenty historyczne…

Podczas kilkugodzinnych warsztatów, wzięło udział 21 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach, którzy poznali tajniki digitalizacji. Warsztatowicze utworzyli cyfrowe kopię dokumentów w postaci zdjęć, mikrofilmów oraz skanów, które zostały zarchiwizowane w postaci plików matrycowych.