Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów

Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego to projekt-koncepcja; eksperyment dwóch organizacji pozarządowych. Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl, już w styczniu planują otwarcie regału pamięci, który zostanie zainstalowany w siedzibie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów,  partnera niniejszego przedsięwzięcia. Instalacja „Regał pamięci”, to owoc akcji społecznej, której celem jest ochrona dziedzictwa lokalnej społeczności.

PRZESTRZEŃ GMINY ŻARÓW. BOGATA W HISTORIĘ...

Dbając o zachowanie pamięci o regionie, postanowiliśmy stworzyć ogólnodostępną akcję skupiającą się na wyszukiwaniu (m. in. na zagranicznych aukcjach) materiałów, dokumentów, artefaktów związanych z lokalną historią i kulturą Gminy Żarów.

Organizatorami projektu są: Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl. Partnerem głównym jest: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Żarów. Partnerem strategicznym jest: Agencja Reklamowa Geospace.

Już niedługo zapraszamy na stronę poświęconą projektowi:

MOBILNY REGAŁ PAMIĘCI

Fundatorem „regału pamięci” jest Fundacja Inicjatywa B, Stowarzyszenie LabiryntariumBravilla meble oraz Agencja Reklamowa Geospace. Zapraszamy do odwiedzin stron powyższych organizacji !

Przed powstaniem „Regału pamięci” stworzymy stronę internetową o adresie: www.bibliotekadziedzictwa.pl, na której pojawią się informacje o projekcie, sponsorach, zakupionych eksponatach… to tutaj będziemy publikować kopie elektroniczne w dużej rozdzielczości do użytku zainteresowanych na wolnej licencji, a wszystko po to, aby chronić pamięć o regionie i budować świadomość, lokalny patriotyzm

Regał pamięci ma spełniać funkcję wernisażu, ale także biblioteki multimedialnej wyposażonej w skaner, tablet oraz specjalnie zaprojektowaną aplikację, które umożliwią realizację szybkiej kopii na smartphon. Dokumenty, które zakupimy za dobrowolne wpłaty, już w styczniu trafią na autorski regał i będą mogły cieszyć oko mieszkańców Gminy Żarów, którzy będą mogli dotknąć, obejrzeć oraz skopiować na własny użytek konkretny eksponat…

Liczymy na Wasze wsparcie

Pierwszym etapem niniejszego projektu jest zbiórka pieniędzy na konkretny dokument, artefakt dot. historii lub kultury, które są związane z Gminą Żarów. Tutaj prosimy o pomoc finansową. Pieniądze przeznaczone na zakup materiałów, najczęściej z zagranicznych aukcji, zbieramy najczęściej na konto bankowe Fundacji Inicjatywa B. W przypadku pytań prosimy o kontakt!

Digitalizujemy i publikujemy

Po zakupie i otrzymaniu przesyłki, przystępujemy niezwłocznie do digitalizacji zakupionych dokumentów. Elektroniczne kopie udostępniane są na „wolnej licencji” wszystkim mieszkańcom Gminy Żarów. Lokalna społeczność może wykorzystywać skopiowane materiały na własne komercyjne i niekomercyjne potrzeby. Prosimy jednak o wskazanie źródła pochodzenia zeskanowanych, ucyfrowionych materiałów.

Regał pamięci

Po procesie digitalizacji, od końca stycznia 2017 roku, wszystkie zakupione materiały trafią na „regał pamięci”, który zostanie zainstalowany w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Żarów. To właśnie tam, sponsorzy oraz osoby zainteresowane będą mogły „na miejscu” wypożyczyć oryginalne dokumenty, będą mogły je zeskanować i sfotografować. Więcej informacji na miejscu w siedzibie biblioteki.

Zapraszamy na cykliczne spotkania przy Regale pamięci!

Spotkanie 13: Digitalizacja dokumentów - 01/06/2018

Podczas 13 spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa B będą pracować nad przekazanymi ostatnio na Regał pamięci materiałami historycznym. Podczas spotkania będziemy opisywać poszczególne dokumenty oraz je digitalizować. Chętnych do pomocy serdecznie zapraszamy!

Ponadto… do uczestnictwa w „Spotkaniu 13” zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Żarów, którzy zechcą podzielić się swoją wiedzą lub pamiątkami. W miłej atmosferze, przy kawie lub herbacie – posłuchamy Państwa wspomnień, zeskanujemy przyniesione materiały utrwalając je w formie cyfrowej w celach późniejszej publikacji, poszukamy odpowiedzi na zadane pytania, wspólnie postaramy się zbudować świadomość… Dlatego, jeśli w Twoich szufladach lub albumach rodzinnych, znajdują się jakiekolwiek pamiątki dot. przewodniego tematu spotkania, przyjdź i podziel się swoją wiedzą, która jest bardzo wartościowa dla lokalnej wspólnoty!

Więcej informacji

Zapraszamy na stronę Stowarzyszenia Labirntarium.pl, gdzie przeczytacie o szczegółach spotkania. Newsy oraz komentarze dostępne są na wydarzeniu facebookowym!

Spotkanie 12: Digitalizacja dokumentów - 26/04/2018

Podczas 12 spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa B będą pracować nad przekazanymi ostatnio na Regał pamięci materiałami historycznym. Podczas spotkania będziemy opisywać poszczególne dokumenty oraz je digitalizować. Chętnych do pomocy serdecznie zapraszamy!

Ponadto… do uczestnictwa w „Spotkaniu 12” zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Żarów, którzy zechcą podzielić się swoją wiedzą lub pamiątkami. W miłej atmosferze, przy kawie lub herbacie – posłuchamy Państwa wspomnień, zeskanujemy przyniesione materiały utrwalając je w formie cyfrowej w celach późniejszej publikacji, poszukamy odpowiedzi na zadane pytania, wspólnie postaramy się zbudować świadomość… Dlatego, jeśli w Twoich szufladach lub albumach rodzinnych, znajdują się jakiekolwiek pamiątki dot. przewodniego tematu spotkania, przyjdź i podziel się swoją wiedzą, która jest bardzo wartościowa dla lokalnej wspólnoty!

Więcej informacji

Zapraszamy na stronę Stowarzyszenia Labirntarium.pl, gdzie przeczytacie o szczegółach spotkania. Newsy oraz komentarze dostępne są na wydarzeniu facebookowym!

Spotkanie 11: Digitalizacja dokumentów - 29/03/2018

Podczas 11 spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa B będą pracować nad przekazanymi ostatnio na Regał pamięci materiałami historycznym. Podczas spotkania będziemy opisywać poszczególne dokumenty oraz je digitalizować. Chętnych do pomocy serdecznie zapraszamy!

Ponadto… do uczestnictwa w „Spotkaniu 11” zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Żarów, którzy zechcą podzielić się swoją wiedzą lub pamiątkami. W miłej atmosferze, przy kawie lub herbacie – posłuchamy Państwa wspomnień, zeskanujemy przyniesione materiały utrwalając je w formie cyfrowej w celach późniejszej publikacji, poszukamy odpowiedzi na zadane pytania, wspólnie postaramy się zbudować świadomość… Dlatego, jeśli w Twoich szufladach lub albumach rodzinnych, znajdują się jakiekolwiek pamiątki dot. przewodniego tematu spotkania, przyjdź i podziel się swoją wiedzą, która jest bardzo wartościowa dla lokalnej wspólnoty!

Więcej informacji

Zapraszamy na stronę Stowarzyszenia Labirntarium.pl, gdzie przeczytacie o szczegółach spotkania. Newsy oraz komentarze dostępne są na wydarzeniu facebookowym!

Spotkanie 10: Digitalizacja dokumentów - 22/02/2018

Podczas 10 spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa B będą pracować nad przekazanymi ostatnio na Regał pamięci materiałami historycznym. Podczas spotkania będziemy opisywać poszczególne dokumenty oraz je digitalizować. Chętnych do pomocy serdecznie zapraszamy!

Ponadto… do uczestnictwa w „Spotkaniu 10” zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Żarów, którzy zechcą podzielić się swoją wiedzą lub pamiątkami. W miłej atmosferze, przy kawie lub herbacie – posłuchamy Państwa wspomnień, zeskanujemy przyniesione materiały utrwalając je w formie cyfrowej w celach późniejszej publikacji, poszukamy odpowiedzi na zadane pytania, wspólnie postaramy się zbudować świadomość… Dlatego, jeśli w Twoich szufladach lub albumach rodzinnych, znajdują się jakiekolwiek pamiątki dot. przewodniego tematu spotkania, przyjdź i podziel się swoją wiedzą, która jest bardzo wartościowa dla lokalnej wspólnoty!

Więcej informacji

Zapraszamy na stronę Stowarzyszenia Labirntarium.pl, gdzie przeczytacie o szczegółach spotkania. Newsy oraz komentarze dostępne są na wydarzeniu facebookowym!

Spotkanie 9: Prezentacja obrazu z Silesii oraz dyskusja - 25/01/2018

Podczas dziewiątego spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa B zaprezentują pozyskany na Regał pamięci obraz przedstawiający panoramę żarowskiej fabryki: „Silesia Verein Chemischer Fabriken”. Interesująca panorama zakładu została stworzona w 1942 roku przez Theo Johannesa Manna. Obraz prawdopodobnie nigdy nie był eksponowany, nie posiada też cyfrowej kopii, ani przedruków.

Podczas spotkania, organizatorzy zaprezentują obraz, przybliżą jego najważniejsze cechy, przedstawią sylwetkę autora i zainicjują dyskusję na jego temat. Po spotkaniu dziewiątym, eksponat pozostanie na Regale pamięci, zostanie zdigitalizowany i opublikowany w cyfrowej wersji na stronach organizatorów oraz na stronie projektu: www.bibliotekadziedzictwa.pl. W związku z powyższym zapraszamy wszystkich miłośników lokalnej historii, aby do uczestnictwa w spotkaniu 9, podczas którego premierowo przedstawimy najnowszy nabytek Biblioteki Dziedzictwa.

Więcej informacji

Zapraszamy na stronę Stowarzyszenia Labirntarium.pl, gdzie przeczytacie o szczegółach spotkania. Newsy oraz komentarze dostępne są na wydarzeniu facebookowym!

Spotkanie ósme: Podsumowanie roku - 28/12/2017

Podczas ósmego spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa B podsumują rok 2017. Podczas spotkania będziemy prezentować wszystkie zebrane materiały, podziękujemy sponsorom kultury za ich wkład w budowanie Naszej idei, porozmawiamy o planach na przyszły rok…

Do uczestnictwa w „Spotkaniu ósmym” zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Żarów, którzy zechcą podzielić się swoją wiedzą lub pamiątkami. W miłej atmosferze, przy kawie lub herbacie – posłuchamy Państwa wspomnień, zeskanujemy przyniesione materiały utrwalając je w formie cyfrowej w celach późniejszej publikacji, poszukamy odpowiedzi na zadane pytania, wspólnie postaramy się zbudować świadomość…

Więcej informacji

Zapraszamy na stronę Stowarzyszenia Labirntarium.pl, gdzie przeczytacie o szczegółach spotkania. Newsy oraz komentarze dostępne są na wydarzeniu facebookowym!

Spotkanie siódme: Praca nad materiałami historycznymi - 30/11/2017

Podczas siódmego spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa B będą pracować nad przekazanymi ostatnio na Regał pamięci materiałami historycznym. Podczas spotkania będziemy opisywać poszczególne dokumenty oraz je digitalizować. Chętnych do pomocy serdecznie zapraszamy!

Do uczestnictwa w „Spotkaniu siódmym” zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Żarów, którzy zechcą podzielić się swoją wiedzą lub pamiątkami. W miłej atmosferze, przy kawie lub herbacie – posłuchamy Państwa wspomnień, zeskanujemy przyniesione materiały utrwalając je w formie cyfrowej w celach późniejszej publikacji, poszukamy odpowiedzi na zadane pytania, wspólnie postaramy się zbudować świadomość…

Więcej informacji

Zapraszamy na stronę Stowarzyszenia Labirntarium.pl, gdzie przeczytacie o szczegółach spotkania. Newsy oraz komentarze dostępne są na wydarzeniu facebookowym!

Spotkanie szóste: Praca nad materiałami historycznymi - 26/10/2017

Podczas szóstego spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa B będą pracować nad przekazanymi ostatnio na Regał pamięci materiałami historycznym dot. głównie żarowskiej „Szamotowni”. Podczas spotkania będziemy opisywać poszczególne dokumenty oraz je digitalizować. Chętnych do pomocy serdecznie zapraszamy!

Do uczestnictwa w „Spotkaniu szóstym” zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Żarów, którzy zechcą podzielić się swoją wiedzą lub pamiątkami. W miłej atmosferze, przy kawie lub herbacie – posłuchamy Państwa wspomnień, zeskanujemy przyniesione materiały utrwalając je w formie cyfrowej w celach późniejszej publikacji, poszukamy odpowiedzi na zadane pytania, wspólnie postaramy się zbudować świadomość…

Więcej informacji

Zapraszamy na stronę Stowarzyszenia Labirntarium.pl, gdzie przeczytacie o szczegółach spotkania. Newsy oraz komentarze dostępne są na wydarzeniu facebookowym!

Spotkanie piąte: Prelekcja: SPACEREM PO DAWNYM ŻAROWIE i 5-lecie Labiryntarium - 28/09/2017

Podczas piątego spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa B zapraszają na dwa punkty programu: „Spacerem po dawnym Żarowie” – Prelekcję historyczną na temat przeszłości Żarowa poprowadzi Nasz przyjaciel: Zbigniew Malicki. Podczas prelekcji usłyszymy nieznane fakty, niezwykłe wspomnienia oraz informacje. Warto być! Drugi punkt to: 5-lecie Stowarzyszenia Labiryntarium.pl – Spotkanie miłośników, czytelników oraz współpracowników żarowskiego Stowarzyszenia Labiryntarium.pl, które w tym roku obchodzi 5-lecie swojej działalności. Uwaga będzie tort!

Do uczestnictwa w „Spotkaniu piątym” zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Żarów, którzy zechcą podzielić się swoją wiedzą lub pamiątkami. W miłej atmosferze, przy kawie lub herbacie – posłuchamy Państwa wspomnień, zeskanujemy przyniesione materiały utrwalając je w formie cyfrowej w celach późniejszej publikacji, poszukamy odpowiedzi na zadane pytania, wspólnie postaramy się zbudować świadomość…

Więcej informacji

Zapraszamy na stronę Stowarzyszenia Labirntarium.pl, gdzie przeczytacie o szczegółach spotkania. Newsy oraz komentarze dostępne są na wydarzeniu facebookowym!

Spotkanie czwarte: Ekspozycja terenowa - 25/06/2017

Podczas czwartego spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa zapraszają na ekspozycję terenową, która odbędzie się w ramach wydarzenia: Biegiem dla Mileny. Nasze organizacje włączają się w piękną inicjatywę. Poza programem, który przygotują organizatorzy, wszyscy zgromadzeni uczestnicy pikniku charytatywnego, będą mogli porozmawiać o lokalnej historii, będą mogli zobaczyć wszystkie zebrane dokumenty, które znajdują się na „Regale pamięci”.

Do uczestnictwa w „Spotkaniu czwartym” zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Żarów, którzy zechcą podzielić się swoją wiedzą lub pamiątkami. W miłej atmosferze, przy kawie lub herbacie – posłuchamy Państwa wspomnień, zeskanujemy przyniesione materiały utrwalając je w formie cyfrowej w celach późniejszej publikacji, poszukamy odpowiedzi na zadane pytania, wspólnie postaramy się zbudować świadomość… Z okazji wydarzenia: Biegiem dla Mileny, będziemy sprzedawać autorskie pocztówki z wizerunkiem mostu żelaznego. Cały dochód ze sprzedaży kartek pocztowych przeznaczymy na niniejszy cel, dla Milenki!

Więcej informacji

Zapraszamy na stronę Stowarzyszenia Labirntarium.pl, gdzie przeczytacie o szczegółach spotkania. Newsy oraz komentarze dostępne są na wydarzeniu facebookowym!

Spotkanie trzecie: Archiwalia dotyczące Gminy Żarów - 25/05/2017

Podczas trzeciego spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa B postarają się zebrać wszelkie możliwe relacje, dokumenty, fotografie, pocztówki, listy, wspomnienia itp. dotyczące Żarowa i miejscowości należących do Gminy Żarów. W ramach spotkanie będziemy także digitalizować posiadane zbiory.

Do uczestnictwa w „Spotkaniu trzecim” zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Żarów, którzy zechcą podzielić się swoją wiedzą lub pamiątkami. W miłej atmosferze, przy kawie lub herbacie – posłuchamy Państwa wspomnień, zeskanujemy przyniesione materiały utrwalając je w formie cyfrowej w celach późniejszej publikacji, poszukamy odpowiedzi na zadane pytania, wspólnie postaramy się zbudować świadomość…

Więcej informacji

Zapraszamy na stronę Stowarzyszenia Labirntarium.pl, gdzie przeczytacie o szczegółach spotkania. Newsy oraz komentarze dostępne są na wydarzeniu facebookowym!

Spotkanie drugie: Szamotownia / Didier-Verke / Chemottefabriken - 27/04/2017

Podczas drugiego spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa B postarają się zebrać wszelkie możliwe dokumenty, fotografie, pocztówki, listy, wspomnienia dot. żarowskiego zakładu, który na przestrzeni lat znany był m.in.: jako „Didier-Verke”, „Chamottefabriken” czy „Szamotkownia”, „Polska Ceramika Ogniotrwała”…

Do uczestnictwa w „Spotkaniu drugiem” zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Żarów, którzy zechcą podzielić się swoją wiedzą. W miłej atmosferze, przy kawie lub herbacie – posłuchamy Państwa wspomnień, zeskanujemy przyniesione materiały utrwalając je w formie cyfrowej w celach późniejszej publikacji, poszukamy odpowiedzi na zadane pytania, wspólnie postaramy się zbudować świadomość…

Więcej informacji

Zapraszamy na stronę Stowarzyszenia Labirntarium.pl, gdzie przeczytacie o szczegółach spotkania. Newsy oraz komentarze dostępne są na wydarzeniu facebookowym!

Spotkanie pierwsze: Cyfrowe Archiwum Lokalne - 30/03/2017

Podczas inauguracyjnego spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa B dokonają prezentacji i podsumowania dotychczasowych osiągnięć całej „Biblioteki Dziedzictwa”, poinformują o specyfice raczkującego u nas programu: „Cyfrowe Archiwum Lokalne.

Na Spotkanie pierwsze zaprosiliśmy Pana Michała Hajdukiewicza (przedstawiciela Biblioteki Publicznej ŚOKSiR w Sobótce), który wdrożył: „Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej w Sobótce”. Opowie on o przyczynie powstania projektu, jego osiągnięciach oraz dalszych planach rozwojowych. Podczas wizyty wymienimy się pomysłami, ideami, możliwościami współpracy Żarowa i Sobótki w kwestiach ochrony lokalnego dziedzictwa. Więcej w wiadomościach!

Więcej informacji

Zapraszamy na stronę Stowarzyszenia Labirntarium.pl, gdzie przeczytacie o szczegółach spotkania. Newsy oraz komentarze dostępne są na wydarzeniu facebookowym! Zapraszamy do odwiedzenia fotorelacji ze spotkania autorstwa Katarzyny Miela z CATL w Sobótce.

Media o autorskiej "Bibliotece Dziedzictwa"

Dziękujemy za liczne zapowiedzi i relacje dot. projektu: „Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów”, który został stworzony przez Fundację Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl

KRONIKA FILMOWA ŻAROWA

W dniu 28 września 2017 roku, o godzinie 17.00, w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Żarów odbyło się kolejne, piąte już czwartkowe spotkanie przy „Regale Pamięci”. Jest to pierwsze spotkanie po przerwie wakacyjnej, w dodatku Stowarzyszenie Labiryntarium.pl obchodziło jubileusz pięciu lat swojej działalności. Z tego powodu spotkanie to było trochę inne. Poczęstowaliśmy gości tortem, kawą i herbatą, oraz wysłuchaliśmy prelekcji Zbigniewa Malickiego, Żarowianina, pracownika Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.

KRONIKA FILMOWA ŻAROWA

Archiwalne kartki pocztowe, fotografie, mapy, reklamy, a niektóre liczące nawet ponad sto lat. Prawdziwe „perełki” historyczne trafiły na „Regał Pamięci”, który umieszczony został w żarowskiej bibliotece…

REGION FAKTY

Najpierw całkiem spontanicznie, kupili reklamy z 1923 roku dotyczące działalności ojca żarowskiego przemysłu: Carla Kulmiza, a później stworzyli bibliotekę dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów. Fundacja Inicjatywa B i Stowarzyszenie Labiryntarium.pl zapraszają na uroczyste otwarcie, które odbędzie się we wtorek 24 stycznia o godz.17.00… Czytaj dalej

SPOTKANIE PIERWSZE

Miłośnicy lokalnej historii mogli spotkać się na pierwszym spotkaniu przy „Regale Pamięci” w żarowskiej bibliotece. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Biblioteki Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego Gminy Żarów.

Przedstawiamy pozyskane już materiały historyczne i kulturowe...

Prezentowane materiały zakupiliśmy dzięki wsparciu mieszkańców Gminy Żarów, którzy ufając Nam przeznaczyli na zakup pewną kwotę. Lista sponsorów znajduje się na stornie Stowarzyszenia Labiryntarium – tam też możecie przeczytać obszerniejsze opracowania i analizy. Zapraszamy także na stronę główną projektu: www.bibliotekadziedzictwa.pl

Aktie Silesia Verein Chemischer Fabriken 1928

Dokument wartościowy. Silesia, Zrzeszenie Fabryk Chemicznych. Akcja o wartości 1200 marek niemieckich (Reichsmark). Okaziciel tej akcji ma udział w Zrzeszeniu Fabryk Chemicznych „Silesia” w kwocie 1200 marek niemieckich, jako akcjonariusz z wszystkimi zgodnymi z przepisami prawami i obowiązkami. Ida- und Marienhütte, w marcu 1928 r. Stempel w czerwonym kolorze: Wartość nominalna tej akcji, zgodnie z uchwałą walnego zgromadzenia z 6 września 1932 r., wynosi 800 marek niemieckich. Akcja została zakupiona na zagranicznej aukcji e-BAY za kwotę 133,60 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Gminy Żarów: Agnieszka i Krzysztof Hennig, za co dziękujemy!

Karta pocztowa Gruss aus Saarau 1900

Pocztówka wykonana techniką litograficzną, wg stempla poczty w Schweidnitz (Świdnica) datowana jest na 8 września 1900 roku. Kartka przedstawia pięć obiektów znajdujących się na terenie Saarau (Żarowa), a są nimi: Schloss (Zamek znajdujący się przy ul. Zamkowej), Schweidnitzerstrasse (Widok ogólny na ul. Armii Krajowej), Schweidnitzerstrasse mit der Post (Widok na budynek poczty), Neugebauer (Widok na witrynę sklepową rodziny Neugebauer), Ida und Marienhűtte bei Saarau (Widok na panoramę zakładu) oraz Krieger Dankmal (Pomnik upamiętniający ofiary wojen z XIX wieku, znajdujący się przy drodze Węglowej). Kartka pocztowa została zakupiona od prywatnego kolekcjonera ze Świdnicy za kwotę 50,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłatom mieszkańca Gminy Żarów: Krzysztof Hennig (50,00 zł) za co dziękujemy!

Obwoluty listów Saarau-Ingramsdorf 1888-1889

Pierwsza obwoluta została wysłana z Saarau (Żarowa) w dniu: 3 grudnia 1888 roku do Schweidnitz (Świdnicy) o czym świadczy część adresowa. Obwoluta posiada znaczek Reichspost o wartości 10 Pfenningów wraz z datownikiem poczty w Żarowie. Na rewersie umieszczony jest stempel poczty w Świdnicy. Widoczny jest fragment po pieczęci urzędowej. Druga obwoluta została wysłana z Ingramfdorf (Imbramowice) w dniu: 28 czerwca 1889 roku do Schweidnitz (Świdnicy). Obwoluta posiada dwa znaczki Reichspost o wartości 10 Pfenningów wraz z datownikami poczty z Imbramowic. Na rewersie umieszczony jest stempel poczty w Świdnicy. Obwoluty listów z Żarowa i Imbramowic zostały zakupione na zagranicznej aukcji e-BAY za kwotę (35,00 zł). Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańca Gminy Żarów – Łukasz Lisiak, dziękujemy za wpłatę!

Karta pocztowa Kulmiz Schloss Saarau 1904

Kartka pocztowa przedstawiająca Zamek Kulmizów (Schloss Saarau), datowana jest wg stempla pocztowego poczty w Saarau na 12 grudnia 1904 roku. Pocztówka została wysłana do Pani (Fraulin) M. Sheuermann z Badewitz (Bogdanowice). Rewers kartki zawiera znaczek Deutsche Reich 5 oraz dwa datowniki pocztowe z Saarau i Badewitz. Ponadto w lewym górnym roku widnieje napis: „Postkarte Weltpostverein. Carte – Postale Union Postale Universelle”. Pocztówka została wydana przez Verlag A. Schuch, Saarau & Domanze. Kartka pocztowa została zakupiona od prywatnego kolekcjonera ze Świdnicy za kwotę 110,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłatom mieszkańców Gminy Żarów: Ewa Kaczorowska (10,00 zł), Iwona Nieradka (20,00 zł), Janusz Kluba (30,00 zł), Martyna Buchowska (20,00 zł) oraz Katarzyna Wachowiak (30,00 zł), za co dziękujemy!

Karta pocztowa Saarau Kulmizplatz 2 ok. 1930

Kartka pocztowa Saarau, Kulmizplatz 2 datowana jest na ok. 1930 rok. Pocztówka wydana przez Paula Haase, Buch- u. Papierhandlung, Saarau i. Schles. Pocztówka przedstawia willę Mandel, znajdującą się na Placu Wolności 2 w Żarowie. Kartka pocztowa została zakupiona na Świdnickiej Giełdzie Staroci, Numizmatów i Osobliwości, od prywatnego kolekcjonera za kwotę 100,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłatom mieszkańców Gminy Żarów: Wojciech Majstrzyk (20,00 zł), Patryk Sus (20,00 zł), Łukasz Lisiak (50,00 zł) oraz osoba, która chce pozostać anonimowa (10,00 zł), za co dziękujemy!

Karta pocztowa Schloss Saarau 1907

Kartka pocztowa Schloss Saarau datowana jest wg stempla poczty w Saarau na 11 października 1907 rok. Pocztówka przedstawiająca zamek Kulmizów (z ogrodem zimowym po lewej stronie, z łodzią i romantycznym stawem na pierwszym planie) została wydana przez A. Schucha, Domanze i została zaadresowana do Peterswaldau (Pieszyce). Rewers posiada datownik oraz znaczek Deutsche Reich 5. Korespondencja ze względu na trudny charakter pisma pozostaje na chwilę obecną nie przetłumaczona. Kartka pocztowa została zakupiona od prywatnego kolekcjonera ze Świdnicy za kwotę 70,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkanki Gminy Żarów, która chce pozostać anonimowa, za co dziękujemy!

Karta pocztowa Gruss aus Saarau Litho. 1897

Obiegowa kartka pocztowa, wg stempla poczty w Saarau (Żarów), została wysłana 14 grudnia 1897 roku. Już dzień później, czyli 15 grudnia 1897 roku dotarła do Zillerthal (Mysłakowice). Pocztówka to 6 polowa litografia wykonana w sepii. Na awersie poza „Pozdrowieniami z Żarowa” (Gruss aus Sarrau) znajduje się 6 pól przedstawiających: Krieger Dankmal (Pomnik upamiętniający ofiary wojen z XIX wieku, znajdujący się przy drodze Węglowej), Herrschaftliches Schloos (Zamek znajdujący się przy ul. Zamkowej), Schweidnitzerstrasse mit der Post (Widok na budynek poczty), J. John’s Gasthof. (Gospodę J. John’s), Buchhandlung A. Schuch (Księgarnią A. Schuch’a – wydawcę niniejszej pocztówki) oraz Chamotte-Fabrik von Carl Culmiz (Zakłady szamotowe Kulmiza). Kartka pocztowa została zakupiona od prywatnego kolekcjonera ze Świdnickiej Giełdzie Staroci, Numizmatów i Osobliwości za kwotę 95,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłatom mieszkańców Gminy Żarów: Maria Stabińska-Orman (70,00 zł) oraz Agnieszka Nocuń (25,00),  za co dziękujemy!

Kartka korespondencyjna Bienenzuchter Verein Saarau 1922

Kartka korespondencyjna (Postkarte) została wysłana z Saarau (Żarowa) do Leipzig (Lipska) 27 grudnia 1922 roku. Awers korespondencji zawiera 3 znaczki „Deutsche Reich 5” oraz 3 datowniki z poczty w Saarau. Ciekawym elementem jest stempel-znak Stowarzyszenia Pszczelarskiego z Żarowa (Bienenzuchter Verein Saarau), który w ilości dwóch sztuk znajduje się także na rewersie kartki.

Karta pocztowa Kulmiz Strasse ok. 1930

Kartka pocztowa przedstawiająca Kulmiz Strasse (dziś ul. Hutnicza), datowana jest na ok. 1930 rok. Pocztówka przedstawia fragment ulicy oraz zdjęcie Georga Scharfenberga (z nieznajomą kobietą) na tle wejścia do restauracji, w której znajdowała się sala bilardowa oraz piwiarnia („Altdeutsche Bierstube”). Rewers nie posiada znaczka, ani datownika. W części korespondencyjnej widnieje napis: „Altdeutsche Bierstube Georg Scharfenberg, Saarau Kulmizstr.”). Kartka pocztowa została wydana przez: Foto-Pampuch, Breslau (Wrocław), Lewaldstr. 14. Kartka pocztowa została zakupiona od prywatnego kolekcjonera ze Świdnicy za kwotę 80,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłatom mieszkanek Gminy Żarów: Maria Stabińska-Orman (8,00 zł), Dorota Sip-Malczewska (40,00 zł) oraz Ewa Kaczorowska (32,00 zł) za co dziękujemy!

Karta pocztowa Schloss mit Park und Brucke

Obiegowa kartka pocztowa, przedstawiająca „Schloss mit Park und Brucke” (w oddali Zamek Kulmizów, na pierwszym planie romantyczny staw z mostkiem), wg stempla poczty w Saarau pochodzi z 19 kwietnia 1924 roku. Pocztówka posiada znaczek Deutsches Reich 5 i została wydana przez A. Kliszewskiego z Saarau. Kartka pocztowa została zakupiona na Świdnickiej Giełdzie Staroci, Numizmatów i Osobliwości za kwotę 60,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłatom mieszkańców Gminy Żarów: Mariola Karpińska-Wardzyk (20,00 zł) oraz Alicja Frydrych (40,00 zł), za co dziękujemy! Pocztówka trafia na Regał pamięci do szuflady „Fotografie / Pocztówki”.

Karta pocztowa Ida und Marienhutte bei Saarau - Schloos 1908

Obiegowa kartka pocztowa, przedstawiająca Ida und Marienhutte bei Saarau – Schloos (Zamek Kulmizów w Hutcie Idy i Marii koło Żarowa), wg stempla poczty kolejowej pochodzi z 28 grudnia 1908 roku. Pocztówka adresowana do Breslau (Wrocławia) posiada znaczek Deutsches Reich 5 i została wydana przez A. Schucha z Saarau. Kartka pocztowa została zakupiona na Świdnickiej Giełdzie Staroci, Numizmatów i Osobliwości za kwotę 60,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłatom mieszkańców Gminy Żarów: Wojciech Majstrzyk (30,00 zł) oraz Mariola Karpińska-Wardzyk (30,00 zł), za co dziękujemy!

Dwie obwoluty listów Saarau-Ingramsdorf 1878-1902

Pierwszy wysłany z Ingramsdorf (Imbramowic) do Schweidnitz (Świdnicy) w 18 kwietnia 1887 roku. Obwoluta listu posiada dwa znaczki Deutsche Reichpost 5 oraz jeden stempel z poczty z Ingramsdorf. Rewers zawiera stempel poczty Schweidnitz oraz ślad po pieczęci. Drugi wysłany z Saarau (Żarowa) do Schweidnitz (Świdnicy) 20 lutego 1902 roku. Obwoluta listu posiada dwa znaczki Deutsche Reichpost 10 oraz trzy stemple z poczty Saarau. Rewers zawiera stempel poczty Schweidnitz oraz ślad po pieczęci. Dwie obwoluty listów Saarau-Ingramsdorf 1878-1902, zostały zakupione w szczecińskim Sklepie Kolekcjonerskim Andrzeja Bobrowskiego za kwotę 36,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Gminy Żarów: Maciej Wabik (20,00 zł) oraz Tomasz Nycz (16,00 zł), dziękujemy za wsparcie!

Karta pocztowa Gruss aus Bockau 1905

Gruss aus Bockau (Pozdrowienia z Bukowa). Obiegowa kartka pocztowa, wg stempla poczty w Bockau (Bukowie) datowana jest na 8 sierpnia 1905 rok. Pocztówka wydana przez A. Bleil z Ingramsdorf (Imbramowic), przedstawia Konig’s Gasthaus (gospodę), Kath. Kirche (Kościół katolicki), Kath. Schule (szkołę katolicką) oraz Schneider’s Waarenhandlung (Sklep Schneidera). Kartka pocztowa została zakupiona od prywatnego kolekcjonera ze Świdnicy za kwotę 130,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłatom mieszkańców Gminy Żarów: Janusz Kluba (10,00 zł), Maciej Wabik (10,00 zł), Marcin Sawicki (20,00zł), Iwona Nieradka (20,00 zł), Wioletta Wysoczańska (30,00 zł) oraz Dorota Sip-Malczewska (40,00 zł) za co dziękujemy!

Karta pocztowa Ingramsdorf (1937)

Obiegowa kartka pocztowa, wg stempla została wysłana z Imbramowic 21 sierpnia 1937 roku. Dwupolowa pocztówka przedstawia jeden z większych stawów, w których hodowano ryby (Am Dorfteich) oraz nieistniejącą już cegielnię (Tonwerke) z Imbramowic (Ingramsdorf). Kartka pocztowa została zakupiona od prywatnego kolekcjonera ze Świdnicy za kwotę 130,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłatom mieszkańców Gminy Żarów: Agnieszka i Krzysztof Hennig (50,00 zł), Kinga Chorągwicka (30,00 zł), Krzysztof Darowski (20,00 zł) oraz Janina Kańska (30,00zł), za co dziękujemy!

Karta pocztowa Schloss Conradswaldau bei Saarau 1915

Obiegowa kartka pocztowa, wg stempla poczty w Saarau datowana jest na 27 maja 1915 rok. Pocztówka wydana przez Alfreda Krause z Saarau została wysłana do Breslau (Wrocławia). Pocztówka przedstawia widok na Schloss Conradswaldau bei Saarau (Zamek Kulmizów w Mrowinach k/ Żarowa). Kartka pocztowa została zakupiona od prywatnego kolekcjonera ze Świdnicy za kwotę 90,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłatom mieszkańców Gminy Żarów: Agnieszka i Krzysztof Hennig (45,00 zł), Małgorzata Tokarz (20,00 zł) oraz Anita Juralewicz (25,00zł), za co dziękujemy!

Kasowany Znaczek (23 8 73) Saarau

Kasowany Znaczek (23 8 73) 1 Groschen, wydany przez Deutsche Reichs Post z datownikiem Saarau. Znaczek kasowany z datownikiem Saarau został zakupiony na zagranicznej aukcji e-BAY za kwotę 16,22 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańca Żarowa, Maciej Wabik, dziękujemy za wsparcie.

Filatelistyczna Kartka korespondencyjna Saarau 1923

Prezentowany eksponat to karta korespondencyjna, która wg datowników na pięciu znaczkach, została wysłana z Żarowa (Saarau) 21 czerwca 1923 roku. Awers korespondencji zawiera pięć znaczków wydanych przez Deutsche Reich Mark (Corno posta 20 m., 10 m., 5 m., 3 m., 50 m.) wraz z 4 stemplami, pieczęć lokalnego ogrodnika: „Richard Deutscher Gartenbau Betrieb Saarau i. Schlesien” oraz adres odbiorcy… Kartka korespondencyjna została zakupiona na zagranicznej aukcji e-BAY za kwotę: 13,8 Funtów brytyjskich (68,15 zł). Zakup był możliwy dzięki wpłatom mieszkańców Gminy Żarów: Janusz Kluba (30,00 zł) oraz Mariola Karpińska Wardzyk (38,00 zł), za co dziękujemy!

Ingramsdorf oczami Elfriede Springer (1886-1959)

Kartka pocztowa (bez obiegu) przedstawiająca grafikę Kath. Kirche, Ingramsdorf (Kościół katolicki w Imbramowicach), pochodzi najprawdopodobniej z okresu 1886-1959 – jest to bowiem czas życia i twórczości autorki (Elfriede Springer) niniejszej pocztówki. Kartka pocztowa została zakupiona na zagranicznej aukcji e-BAY za kwotę 7 Euro (30,65 zł). Zakup był możliwy dzięki wpłatom mieszkańców Gminy Żarów: Maciej Wabik (20,00 zł) oraz Janusz Kluba (10,65 zł), za co dziękujemy!

Karta pocztowa: Silesia Verein Chemischer Fabriken 1947

Kartka pocztowa, bez obiegu przedstawia panoramę żarowskiej fabryki założonej w 1858 roku przez Carla Fridricha von Kulmiza: „Silesia Verein Chemischer Fabriken” (Silesia, Zjednoczone ~Zrzeszone Zakłady Chemiczne) w Saarau. Pocztówka została zakupiona od prywatnego kolekcjonera ze Świdnicy za kwotę: 80,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłatom mieszkańców Gminy Żarów: Maciej Wabik (10,00 zł), Helena Nycz (20,00 zł), Grzegorz Lewicki (30,00 zł) oraz Małgorzata Wyroba (20,00 zł), za co dziękujemy!

Karta pocztowa Raabenber-Terrasse - Kruków 1904

Kartka pocztowa przedstawiająca Raabenberg-Terrasse bei Saarau (Wieżę widokową na Górze Krukowskiej), datowana jest wg stempla poczty kolejowej na 25 maja 1904 rok. Drugi datownik z Leipzig (Lipsk) posiada taką samą datę co stempel kolejowy. Kartka pocztowa została zakupiona od prywatnego kolekcjonera ze Świdnicy za kwotę 107,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłatom mieszkańców Gminy Żarów: Katarzyna Kramarczuk (20,00 zł), Dominika Szary (20,00 zł) oraz Agnieszka i Krzysztof Hennig (67,00 zł), za co dziękujemy!

Karta pocztowa Luisenstrasse Saarau 1917

Kartka pocztowa przedstawiająca Luisenstrasse Saarau (dzisiejszą ul. Cichą w Żarowie), datowana jest wg stempla na 8 maja 1917 rok. Pocztówka została wydana przez Alfreda Krauze; właściciela lokalnej księgarni. Kartka pocztowa została zakupiona od prywatnego kolekcjonera ze Świdnicy za kwotę: 90,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłatom mieszkańców Gminy Żarów: Agnieszka i Krzysztof Hennig (40,00 zł), Iwona Nieradka (20,00 zł) oraz Katarzyna Młodożeniec (30,00 zł), dziękujemy za wsparcie!

Świadectwo ukończenia szkoły przez Paula Sauera, urodzonego: 18 lutego 1882 roku w Łażanach

Świadectwo ukończenia szkoły przez Paula Sauera, urodzonego: 18 lutego 1882 roku w Łażanach (Laasan, powiat Strzegom), który rozpoczął naukę 28 marca 1888 roku w Łażanach. Opuścił szkołę po wypełnieniu zgodnie z prawem obowiązku szkolnego. Tłumaczenie dokumentu, które popełnił Zbigniew Malicki można znaleźć na Naszej stronie www! Dokument: świadectwo szkolne mieszkańca Laasan, datowane na rok 1896, zostało zakupione na zagranicznej aukcji e-BAY za kwotę 25,98 zł. Zakup bym możliwy dzięki wpłacie mieszkanki Gminy Żarów, która chce zachować anonimowość, dziękujemy za wsparcie. Wyjątkowy dokument trafia na Regał pamięci!

Trzy zdjęcia żarowskich fotografów: Paula Wenzela oraz Fritza Krappa 1905-1910

Trzy zdjęcia żarowskich fotografów: Paula Wenzela oraz Fritza Krappa wydane w formie CDV (kartonik, atelier – wykonane w studiu fotograficznym) datowane są na okres 1905-1910. Trzy fotografie zostały zakupione na zagranicznej aukcji e-BAY za kwotę: 140,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Gminy Żarów: Ewa Wołek (30,00 zł), Maciej Wu (30,00 zł), Edward Lisiecki (30,00 zł), Rowerowy Żarów (30,00 zł) oraz Mirosław Becher (20,00 zł), za co dziękujemy!

Karta pocztowa Kulmitz Platz 1917

Kartka pocztowa (obiegowa), datowana na 7 listopada 1917 roku, przedstawia widok na Kulmitz Platz (dziś pl. Wolności). Kartka została wydana przez mieszkańca Saarau – Alfreda Krause (Buchhandlung, Saarau). Pocztówka została zakupiona na Świdnickiej Giełdzie Staroci, Numizmatów i Osobliwości, od prywatnego kolekcjonera za kwotę 140,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Gminy Żarów, Zbigniew Przybylski (30,00 zł), Jarosław Pięk (20,00 zł), Ewa Wołek (30,00 zł), oraz Iwona Nieradkaa (60,00 zł), za co dziękujemy!

Karta pocztowa Conradswaldauer Strasse 1917

Kartka pocztowa (obiegowa), datowana na 31 października 1917 roku, przedstawia widok na Conradswaldauer Strasse (dziś ul. Mickiewicza). Kartka pocztowa została wydana przez: A. Schuch, Saarau. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Gminy Żarów, Ewa Wołek (20,00 zł), Helena Nycz (20,00 zł), Edward Lisiecki (20,00 zł), Maciej Wabik (20,00 zł) anonimowy sponsor (50,00 zł), dziękujemy za wsparcie! Pocztówka trafia na Regał pamięci!

Karta pocztowa Saarau Panoramen 1918

Kartka pocztowa (obiegowa), datowana na 1 lipca 1918 roku, przedstawia dwie panoramy dawnego Saarau. Pierwsza panorama przedstawia kaplicę cmentarną oraz widok na ul. Polną (kiedyś Grosse Feldstrasse). Druga skupiona jest na kilku budynkach m.in.: na Kościele katolickim. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Gminy Żarów, Katarzyna Kramarczuk (20,00 zł), Ewa Wołek (20,00 zł), Grzegorz Lewicki (30,00 zł), Ewa Brzyszcz (25,00 zł) oraz Grzegorz Niczyporuk (35,00 zł), dziękujemy za wsparcie!

Obwoluty listów Saarau-Ingramsdorf 1878-1911

Trzy obwoluty listów Saarau-Ingramsdorf 1878-1911, zostały zakupione w szczecińskim Sklepie Kolekcjonerskim Andrzeja Bobrowskiego za kwotę 34,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Gminy Żarów: Maciej Wu (15,00 zł) oraz Tomasz Nycz (19,00 zł), dziękujemy za wsparcie!

Karta pocztowa Schloß-Park Saarau 1909

Znakomicie zachowana kartka pocztowa, adresowana z Żarowa (Saarau) 1 lipca 1909 roku. Pocztówka została zakupiona od prywatnego kolekcjonera za kwotę 76,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Gminy Żarów, Iwona Nieradka (50,00 zł), Wojciech Dziedzic (20,00 zł) oraz Edward Lisiecki (6,00 zł), dziękujemy za wsparcie!

Koperta adresowana do Chamottefabriken 1931

koperta adresowana w 1931 roku z Monachium do dyrekcji fabryki Vereinigte Chemottefabriken vorm C. Kulmiz G.M.B.H. Zakup był możliwy dzięki wpłacie: 5,20 Euro = 21,78 PLN, Tomasz Nycz dziękujemy za wsparcie!

Silesia oraz Ida Marienhütte w dokumentach patentowych z USA i Czechosłowacji

2 dokumenty patentowe (dot. Silesia Verein Chemischer Fabriken oraz Ida und Marienhűtte w Saarau) pochodzące z okresu: 1938-1941 zostały zakupione na Świdnickiej Giełdzie Staroci, Numizmatów oraz Osobliwości. Dokumenty trafią na Regał pamięci, dzięki wpłacie mieszkańcowi Gminy Żarów: Janusz Kluba (25,00 zł), dziękujemy za wsparcie!

Kartka pocztowa Würben (Wierzbna) 1944

Pocztówka wg stempla datowana jest na 13 maja 1944 roku. Kartka przedstawia to panorama na wieś Würben (Wierzbna). Kartkę pozyskano od prywatnego kolekcjonera za kwotę: 80,00 PLN. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Żarowa: Maciej Wu (10,00 zł), Wojciech Dz (5,00 zł), Robert Kaczmarczyk (5,00 zł), Dorota Sip-Malczewska (20,00 zł) oraz Iwona Nieradka (40,00 zł) dziękujemy za wsparcie!

Afisz sportowy z 1948 roku

Afisz sportowy – W meczu o trzecie miejsce, który został rozegrany 25 kwietnia 1948 roku; walczyła żarowska drużyna R.K.S Żarów. Robotniczy Klub Sportowy, działający przy żarowskiej Silesii przegrał 3:2. Dokument został zakupiony w warszawskim antykwariacie: Antykwariat Warszawa za kwotę: 48,50 zł. Zakup był możliwy, dzięki wsparciu mieszkańców Gminy Żarów: Ewa Wołek: 20,00 zł oraz Tomasz Nycz 28,50 zł, dziękujemy za wsparcie.

Moltkestrasse und Kath. Kirche Saarau i. Schles 1917

Pocztówka wg stempla datowana jest na 1917 rok. Kartka przedstawia widok na ul. Juliusza Słowackiego oraz Kościół katolicki w Żarowie (Moltkestrasse und Kath. Kirche Saarau i. Schles.). Kartkę pozyskano od prywatnego kolekcjonera za kwotę: 95,00 PLN. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkanek Gminy Żarów: Iwona Nieradka (50,00 zł), Wioletta Wysoczańska (45,00 zł), dziękujemy za wsparcie!

Gesamtansicht der Chamottefabrik Saarau (Żarów) 1909

Pocztówka wg stempla datowana jest na 1909 rok. Kartka przedstawia widok ogólny na żarowską fabrykę szamotową (Gesamtansicht der Chamottefabrik Saarau). Kartkę pozyskano od prywatnego kolekcjonera za kwotę: 95,00 PLN. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Żarowa: Magdalena Skrzypiec (20,00 zł), Anka Patolak (25,00 zł), Piotr Kołodziejczak (15,00 zł), Ewa Wołek (35,00 zł) dziękujemy za wsparcie!

Kirchenportal zu Hohen=Poseritz – drzeworyt ilustracyjny z 1888 roku

Grafika pochodzi z dzieła Franza Schroller’a „Schlesien eine Schilderung des Schlesierlandes” wydane przez Carl Flemming, Glogau 1885-1888. Stan bardzo dobry, na odwrocie tekst w języku niemieckim. Rycina sygnowana w dolnym narożu „Th. B.”. Wymiary całej karty: 11 x 13,8 cm. Grafika została pozyskana od prywatnego kolekcjonera za kwotę: 40,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkanek Gminy Żarów: Ewa Wołek: 11,00 zł, Iwona Nieradka: 29,00 zł – dziękujemy za wsparcie!

Foto-pocztówka Georga Daslera

Foto-pocztówka z atelier Georga Daslera z Saarau: „Rodzina”, pochodzi najprawdopodobniej z lat 30-tych XX wieku. Kartkę kupiliśmy na aukcji allegro za kwotę: 43,99 PLN, którą na niniejszy zakup przekazał Pan Edward Lisiecki

Chłopiec z misiem z 1930 roku

Foto-pocztówka: „Chłopiec z misiem”, pochodzi najprawdopodobniej z lat 30-tych XX wieku. Kartkę kupiliśmy na zagranicznej aukcji e-Bay za kwotę: 28,90 PLN = 5,89 EUR, którą na niniejszy zakup przekazała Pani Ewa Wołek – dziękujemy za wsparcie.

Herzliche Gluckwunsche zum Geburstag - Hohenposeritz 1915

„Życzenia urodzinowe z Hohenposeritz” to kartka z życzeniami urodzinowymi wysłana z Pożarzyska (Hohenposeritz) 1 sierpnia w 1915 roku. Kartkę pozyskano na zagranicznej aukcji e-BAY za kwotę 7,65 Euro (32,43 PLN). Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańca Żarowa: Tomasz Nycz dziękujemy za wsparcie! Kartka trafia na Regał pamięci. W „Bibliotece Dziedzictwa” można ją zobaczyć na żywo!

Reklama z 1850 roku: Zjednoczone Fabryki Szamotowe

Unikatowa reklama „Zjednoczonych Fabryk Szamotowych” pochodząca z magazynu reklamowego. Druk reklamowy datowany jest na 1850 rok. Reklamę pozyskano na zagranicznej aukcji e-BAY za kwotę: 6,90 Euro (30,64 PLN). Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkanek Gminy Żarów: Ewa Wołek (15,00 zł), Iwona Nieradka (15,64 zł) – dziękujemy za wsparcie!

Kartka korespondencyjna wysłana w 1939 roku z Zastruża!

Kartka korespondencyjna wysłana 1 listopada 1939 roku! przez Polaka z obozu pracy w Sasterhausen (Zastruże gm. Żarów / pow. świdnicki). Kartkę pozyskaliśmy od prywatnego kolekcjonera za kwotę 30,00 PLN złotych. Zakup był możliwy dzięki datkom: Maciej Wu 30,00 PLN – Dziękujemy za wsparcie!

Herzliche Weihnachts Grusse - Saarau 1921

„Herzliche Weihnachts Grusse” to kartka z życzeniami wysłana z Żarowa (Saarau) 22 grudnia w 1921 roku. Kartkę pozyskano na zagranicznej aukcji e-BAY za kwotę 4,29 Euro (19,16 PLN). Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańca Żarowa: Maciej Wu, dziękujemy za wsparcie! Kartka trafia na Regał pamięci

Zatrudnienie Reinhorda Scholza

Dokument pochodzący z 16 sierpnia 19… roku, to nic innego jak zaświadczenie o zatrudnieniu Reinhorda Scholza, jako robotnika w koksowni Glückhilf. Dokument został pozyskany od prywatnego kolekcjonera za kwotę 10,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańca Żarowa: Tomasz Nycz dzękujemy za wsparcie! Dokument można oglądać w „Bibliotece Dziedzictwa” na Regale pamięci w szufladzie: „Dokumenty/Mapy”. Jeżeli dysponują Państwo szerszą wiedzę na temat przedstawionego dokumentu lub osoby: Reinhorda Scholz, bardzo prosimy o kontakt!

Bescheinigung Waldenburg 1911

Niniejszy dokument to zaświadczenie mówiące o ubezpieczeniu Robert Rei…., który urodził się w Sasterhausen (Zastrużu) w 1911 roku. Dokument pozyskano od prywatnego kolekcjonera za kwotę 10,00 zł. Zakup był możliwy, dzięki wpłacie mieszkańca Żarowa: Tomasz Nycz, dziękujemy za wsparcie! Dokent trafia na Regał pamięci!

Arbeitsbuch z 1930 roku

Książkę pracy pozyskano od prywatnego kolekcjonera za kwotę 30,00 PLN. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańca Żarowa, Tomasz Nycz (30,00 zł), dziękujemy za wsparcie! Dokument można oglądać w „Bibliotece Dziedzictwa” na Regale pamięci w szufladzie: „Dokumenty/Mapy”. Jeżeli dysponują Państwo szerszą wiedzę na temat przedstawionego dokumentu lub osoby: Paula Schammlera, bardzo prosimy o kontakt!

Kalendarz kieszonkowy "Silesia Verein Chemischer Fabriken" 1936

Kalendarz kieszonkowy wydany w 1936 roku, przeznaczony do organizacji czasu dla pracownika żarowskiego zakładu: Silesia Verein Chemischer Fabriken (Silesia Zjednoczone zakłady Chemiczne w Żarowie). Pamiątkowy kalendarz jest popisany i zawiera wstawki-ciekawostki na szerokie tematy. Dokument pozyskano od prywatnego kolekcjonera za kwotę 30,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańca Pastuchowa, Krzysztof Bawolski dziękujemy za wsparcie. Kalendarz trafia oczywiście na Regał pamięci, wzbogacając tym samym kolekcję Biblioteki Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego Gminy Żarów.

Zwolnienie z pracy August Wilde 1925

Dokument Augusta Wilde, mieszkańca Lassan (Łażan), pozyskano od prywatnego kolekcjonera za kwotę 10,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańca Żarowa: Tomasz Nycz dziękujemy za wsparcie! Dokumenty trafiają na Regał pamięci. W „Bibliotece Dziedzictwa” można je zobaczyć na żywo!

Gesinde-Dienstbuch z 1909 roku

Książkę czeladnika pozyskano od prywatnego kolekcjonera za kwotę 40,00 PLN. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańca Żarowa, Krzysztof Bawolski (40,00 zł), dziękujemy za wsparcie! Dokument można oglądać w „Bibliotece Dziedzictwa” na Regale pamięci w szufladzie: „Dokumenty/Mapy”. Jeżeli dysponują Państwo szerszą wiedzę na temat przedstawionego dokumentu lub osoby: Gustava Neugebauera, bardzo prosimy o kontakt!

C. Kulmiz Beamten 1921

Jednostronny dokument opatrzony pieczątką C. Kulmiz Beamten-Casino pochodzi z 1921 roku. Dokument został pozyskany od prywatnego kolekcjonera za kwotę 20,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkanki Gminy Żarów, Ewa Wołek dziękujemy za wsparcie! Oryginalny dokument przekazujemy do Biblioteki Dziedzictwa na Regał pamięci.

Karta pracy dla Alberta Beislera

Karta pracy wystawiona na nazwisko (najprawdopodobniej mieszkańca Bożanowa, gm. Żarów) Albert Beisler ur. 11.12.1877 roku w Eckersdorf (wsi o tej nazwie było na Śląsku kilka, m.in. Bożanów) na kopalnię Victor, należącą do spółki akcyjnej Górnictwa Dolnośląskiego. Dwustronny dokument pozyskano od prywatnego kolekcjonera za kwotę 10,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańca Żarowa, Maciej Wabik dziękujemy za wsparcie. Karta pracy trafia oczywiście na Regał pamięci, wzbogacając tym samym kolekcję Biblioteki Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego Gminy Żarów.

Cztery dokumenty Gustava Weidlicha z Saarau

Cztery dokumenty Gustava Weidlicha z Saarau pozyskano od prywatnego kolekcjonera za kwotę 50,00 PLN. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkanek Żarowa, Anna Kadziolka (30,00 zł), Małgorzata Banaś (20,00 zł), dziękujemy za wsparcie! Dokumenty można oglądać w „Bibliotece Dziedzictwa” na Regale pamięci w szufladzie: Dokumenty/Mapy”.

Dwa dokumenty Gussstahl-Werke oraz Messer & Co z Saarau

Dwa dokumenty Gussstahl-Werke oraz Messer & Co z Saarau pozyskano od prywatnego kolekcjonera za kwotę 20,00 PLN. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkanki Żarowa, Iwona Nieradka (20,00 zł), dziękujemy za wsparcie!

Książka pracy Emila Hänsela z 1913 roku

Książkę pracy pozyskano od prywatnego kolekcjonera za kwotę 30,00 PLN. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańca Żarowa, Maciej Wabik (30,00 zł), dziękujemy za wsparcie! Dokument można oglądać w „Bibliotece Dziedzictwa” na Regale pamięci w szufladzie: „Dokumenty/Mapy”. Jeżeli dysponują Państwo szerszą wiedzę na temat przedstawionego dokumentu lub osoby: Emila Hänsela, bardzo prosimy o kontakt!

Conradswaldau 1905

Pocztówka datowana jest na początek XX wieku (najprawdopodobniej jest to rok 1905). Kartka pocztowa przedstawia Conradswaldau (Mrowiny, z widokiem na przepiękną wieżę kościelną, która dziś jest ruiną). Kartkę pozyskano na Giełdzie Staroci, Numizmatów i Osobliwości w Świdnicy za kwotę: 80,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Żarowa: Dominika Sz (20,00 zł), Kinga Chorągwicka (30,00 zł) oraz Marek Zywer (30,00 zł) dziękujemy za wsparcie!

Saarau 1899 - Litografia - sceneria nocna

Pocztówka wykonana techniką litograficzną datowana jest na 1899 rok. Kartka przedstawia pięć obiektów znajdujących się na terenie Saarau (Żarowa), a są nimi: Schweidnitzerstrasse (Widok ogólny na ul. Armii Krajowej), Bahnhof (budynek dworca kolejowego), Conradswaldauer strasse (Widok na ul. Mickiewicza), Chamottefabrik v. Gebr. Langer (Zakład Szamotownia) Kartkę pozyskano na zagranicznej aukcji Stammhaus Altner za kwotę: 30,14 EUR (135,86 PLN). Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Żarowa, Iwona Nieradka (100,00 zł), Wojciech Majstrzyk (35,86 zł), dziękujemy za wsparcie!

Zestaw 6 kart korespondencyjnych z lat 1929-1941

Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów z kolejnymi nowościami! 6 kartek korespondencyjnych (postkarte) z lat 1929-1949 pozyskano z prywatnych zbiorów kolekcjonerskich za kwotę: 90,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Gminy Żarów: Maciej Wu (30,00), Krzysztof Bawolski (30,00) oraz Tomasz Nycz (30,00), dziękujemy za wsparcie!

Karta korespondencyjna - postkarte
chamottefabriken 1911

Znakomicie zachowana kartka korespondencyjna (postkarte), adresowana z Żarowa do Łodzi 17 marca 1911 roku. Kartę pozyskano na aukcji Allegro za kwotę 46,00 PLN. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańca Gminy Żarów, Artur Adamek dziękujemy za wsparcie! Postkarte trafia oczywiście do „Biblioteki Dziedzictwa” na Regał pamięci.

Wojska Polskiego z lat 70-tych XX wieku

Na giełdzie staroci, numizmatów i osobliwości w Świdnicy, natrafiliśmy na zestaw zdjęć (foto-pocztówek) nieznanego autora. Zdjęcia przedstawiają jeden z domów jednorodzinnych, który znajduje się przy ul. Wojska Polskiego w Żarowie. Fotografie pozyskano na wyżej wymienionej giełdzie, za kwotę 40,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańca Gminy Żarów: Wojciech Majstrzyk, dziękujemy za wsparcie!

Kartka pocztowa Litho. Saarau (1897)

Pocztówka wykonana techniką litograficzną, datowana jest na 1897 rok. Kartka przedstawia sześć obiektów znajdujących się na terenie Żarowa. Kartkę pozyskano na Giełdzie Staroci, Numizmatów i Osobliwości w Świdnicy za kwotę: 100,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Żarowa: Marek Zywer (20,00 zł), Ewa Wołek (80,00 zł), dziękujemy za wsparcie

Kartka pocztowa: Conradswaldauer Strasse Saarau 1906

Znakomicie zachowana kartka pocztowa, adresowana z Saarau do Neustadt w 1906 roku. Kartka przedstawia Conradswaldauer Strasse (dziś ul. Mickiewicza w Żarowie). Pocztówka pozyskana na aukcji Allegro za kwotę 149,50 zł). Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Gminy Żarów (i nie tylko); Katarzyna Grzegorzek (20,00 zł), Małgorzata Wyroba (50,00 zł), Łukasz Drozd (30,00 zł), Dorota Sip-Malczewska (20,00 zł), Krzysztof Józefiak (29,50 zł) – dziękujemy za wsparcie! Pocztówkę już dziś można zobaczyć w „Bibliotece Dziedzictwa” na Regale pamięci!

Kartka pocztowa: Litho. Saarau 1899

Pocztówka wykonana techniką litograficzną, datowana na 1899 rok. Kartka przedstawia pięć obiektów na terenie Saarau (Żarowa). Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Żarowa, Michał Sobczyński (50,00 zł), Anna Pacholak (50,00 zł), dziękujemy za wsparcie! Pocztówkę już 24 stycznia przekażemy do „Biblioteki Dziedzictwa”, gdzie na Regale pamięci będzie cieszyć oko odwiedzających.

Fotografia: "Dziewczynka z misiem" z zakładu Georga Daslera

„Dziewczynka z misiem”, pochodzi najprawdopodobniej z okresu: 1919-1945. Dokument pozyskaliśmy na zagranicznej aukcji e-Bay za kwotę: 21,88 PLN = 5,00 EUR, którą na niniejszy zakup przekazał Pan Maciej Wu! Zdjęcie portretowe, wzbogaci Naszą kolekcję, która składa się już z 5 fotografii! Zdjęcie trafi już 24 stycznia na regał pamięci.

Gruss aus Pitschen am Berge - Felsengruppe

Widokówka przedstawiająca Pitschen am Berge (Górę Pyszczyńską) jest w Naszych zbiorach! Foto-pocztówka przedstawiająca łupek zieleńcowy, który wydobywano na stokach niniejszej góry już wieki temu na potrzeby budowlane w Gminie Żarów, pochodzi najprawdopodobniej z okresu 1930-1945. Kartkę udało się kupić na Giełdzie Staroci, Numizmatów i Osobliwości w Świdnicy za kwotę 25,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkanki Żarowa, Ewa Brzyszcz dziękujemy za wsparcie! Pocztówkę już 24 stycznia przekażemy do „Biblioteki Dziedzictwa”, gdzie na Regale pamięci będzie cieszyć oko odwiedzających.

Zestaw zdjęć żarowskiego fotografa Georga Daslera z 1945 roku

Na giełdzie staroci, numizmatów i osobliwości, natrafiliśmy na zestaw zdjęć (pocztówek zdjęciowych) autorstwa żarowskiego fotografa – Georga Daslera z Saarau. Fotografie pozyskano na wyżej wymienionej giełdzie, za kwotę 100,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Gminy Żarów: Joanna Żywioł (20,00 zł), Dominika Sz (20,00 zł), George Lewhisky (40,00 zł) oraz świdniczanki: Katarzyna Kramarczuk (20,00 zł), dziękujemy za wsparcie! Zbiór trafi oczywiście na #regałpamięci, który będzie można podziwiać już 24 stycznia 2017 roku w Bibliotece Miasta i Gminy Żarów.

Schloß Saarau 1915

Każdy chyba zna ten kompleks pałacowy ? Znakomicie zachowana kartka pocztowa, adresowana z Żarowa do Breslau (Wrocławia) 15 grudnia 1915 roku. Pocztówka pozyskana na zagranicznej aukcji e-Bay za kwotę 14,14 Euro (*4,60 zł = 65,08 zł). Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańca Gminy Żarów, Tomasz Nycz dziękujemy za wsparcie! Pocztówka trafi oczywiście na #regałpamięci oraz na stronę www.bibliotekadziedzictwa.pl, której premiera odbędzie się w tym tygodniu!

Kath. Kirche - Saarau

Piękna karta pocztowa Kath. Kirche (Saarau) 1918 roku adresowana z Żarowa na Berlin jest w Naszych zbiorach. Pocztówka pozyskana na zagranicznej aukcji e-Bay za kwotę 19,00 Euro = 87,71 zł). Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Gminy Żarów, Małgorzata Wyroba (20,00 zł), George Lewhisky (44,00 zł), Tomasz Nycz (23,71 zł) dziękujemy za wsparcie! Pocztówka trafi oczywiście na #regałpamięci oraz na stronę www.bibliotekadziedzictwa.pl, nad którą pracujemy w pocie czoła – Premiera niebawem!

Ingramsdorf (Imbramowice) Gasthaus Buschmühle

Znakomicie zachowana kartka pocztowa, adresowana z Imbramowic do Berlina 20 czerwca 1920 roku. Pocztówka pozyskana na zagranicznej aukcji e-Bay za kwotę 6,00 Euro (*4,34 zł = 26,04 zł). Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańca Gminy Żarów, George Lewhisky dziękujemy za wsparcie! Pocztówka trafi oczywiście na #regałpamięci oraz na stronę www.bibliotekadziedzictwa.pl

Maschinen-fabrik

Już są! Prezentujemy zakupione reklamy z 1908 roku dot. żarowskiego przemysłu, pozyskane na zagranicznej aukcji e-Bay za kwotę 19,49 Euro = 89,81 zł). Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Gminy Żarów, Maciej Wu (60,00 zł), Iwona Nieradka (29,81 zł) dziękujemy za wsparcie! Druk reklamowy także z 1908 roku…”Saarauer Braunkohlen-Werke” (przedsiębiorstwo górnicze), które powstało w 1904 roku po połączeniu kilku pól górniczych na terenie Żarowa. 

Saarauer Braunkohlen-Werke

Już są! Prezentujemy zakupione reklamy z 1908 roku dot. żarowskiego przemysłu, pozyskane na zagranicznej aukcji e-Bay za kwotę 19,49 Euro = 89,81 zł). Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Gminy Żarów, Maciej Wu (40,00 zł), Tomasz Nycz (20,00 zł), Iwona Nieradka (29,81 zł) dziękujemy za wsparcie! Druk reklamowy także z 1908 roku…”Saarauer Braunkohlen-Werke” (przedsiębiorstwo górnicze), które powstało w 1904 roku po połączeniu kilku pól górniczych na terenie Żarowa. 

Kulmiz Marienhütte Saarau XL Reklame & Historie 1923

„Kulmiz Marienhütte Saarau XL Reklame & Historie 1923”, to dokument pozyskany na zagranicznej aukcji e-Bay za kwotę 33,69 Euro (*4,34 zł = 147,00 zł). Zakup był możliwy dzięki wsparciu mieszkańców Gminy Żarów, którzy przekazali następujące kwoty: Anka Patolak (50,00 zł), Mateusz Cudo (50,00 zł), Tomasz Nycz (47,00 zł). Pragniemy poinformować, że lada moment ruszy Nasza strona internetowa: www.bibliotekadziedzictwa.pl, gdzie opublikujemy zdigitalizowaną kopię niniejszego dokumentu, opatrzonego komentarzem zawierającym pełne tłumaczenie, którego podjął się Zbigniew Malicki

Fotografia: "Dziewczynka z atrybutem" z zakładu Georga Daslera

Kolejne zdjęcie pochodzące z atelier Georga Daslera, żarowskiego fotografa. Foto-pocztówka: „Dziewczynka z atrybutem”, pochodzi najprawdopodobniej z okresu: 1922 roku. Fotografię pozyskaliśmy na zagranicznej aukcji e-Bay za kwotę: 59,41 PLN = 13,10 EUR, którą na niniejszy zakup przekazał Pan WoYtek Kluba!

Fotografia Paula Sachera - Saarau-Schweidntz 1907

Jest to fotografia firmowana nazwiskiem: „Paula Sachera” (OSW. Schmidt), datowana wg podpisu na rewersie, na rok 1907 rok. Zdjęcie zakupiliśmy na Świdnickiej Giełdzie Staroci, Numizmatów i Osobliwości, od prywatnego kolekcjonera za 35,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Żarowa: Iwona Nieradka (10,00 zł), Zbigniew Przybylski (25,00 zł), dziękujemy za wsparcie!

Patentschrift Saarau - Silesia und Ida Marienhütte

6 dokumentów patentowych (dot. Silesia Verein Chemischer Fabriken oraz Ida und Marienhűtte) pochodzących z okresu: 1927-1933, zostało zakupionych od prywatnego kolekcjonera za kwotę: 40,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłatom mieszkańców Żarowa: Zbigniew Przybylski: 25,00 zł oraz Tomasz Nycz: 15,00 zł, za co dziękujemy!

Darowizna 36 – Ogólna instrukcja BHP dla pracowników ŻZMO z 1986 r
Darowizna 35 – pamiątki nadesłane przez W. Spittlera, byłego mieszkańca Saarau

Darowizna 34 – Kalendarz Żaroszamot S.A. na rok 1997 z ofertą handlową

Darowizna 33 – Wolumin „Chemische Industrie” z 1914 r. z dawnych zbiorów Silesii
Darowizna 32 – Projekt adaptacji hotelu pracowniczego DZCh „Organika” na mieszkania
Darowizna 31 – Materiały BHP dla DZCh „Organika” z lat 60 i 70-tych
Darowizna 30 – Projekt przepompowni osadów w DZCh „Organika” z początku lat 60-tych
Darowizna 29 – Kalendarz Żaroszamot S.A. 1996 wydany z okazji 50-lecia zakład
Darowizna 28 – Blankietowy bilet kolejowy z Saarau (Żarów) z 1944 r.
Darowizna 27 – Przedwojenne dokumenty Didier-Werke (żarowskiej „Szamotowni”), cz.4
Darowizna 27 – Przedwojenne dokumenty Didier-Werke (żarowskiej „Szamotowni”), cz.3
Darowizna 27 – Przedwojenne dokumenty Didier-Werke (żarowskiej „Szamotowni”), cz.2
Darowizna 27 – Przedwojenne dokumenty Didier-Werke (żarowskiej „Szamotowni”), cz.1
Darowizna 26 – Kopia listu znalezionego w kapsule czasu kaplicy cmentarnej w Żarowie
Darowizna 25 – Fotografie, dokumenty, pamiątki
Darowizna 24 – Pamiątki pracownika ŻZMO (Szamotowni) Żarów
Darowizna 23 – Dokument handlowy spółki akcyjnej Didier-Werke z Saarau z 1939 r.
Darowizna 22 – Projekt koncepcyjny obiektu sportowego w Żarowie, rok 1961
Darowizna 21 – Projekt modernizacji pałacu w Mrowinach, rok 1993
Darowizna 20 – Fotografia kościoła romańskiego p.w. Wniebowzięcia NMP w Wierzbnej
Darowizna 19 – Dwie fotografie archiwalne Żarów przełomu lat 50 i 60 XX wieku
Darowizna 18 – Cegiełka na odbudowę szpitala i karta odnowienia misji świętych
Darowizna 17 – Gazeta „молодой коммунар” i proporczyk związane z zespołem Legenda
Darowizna 16 – Dwie fotografie różne, oraz teczka na dokumenty „Organika”
Darowizna 15 – Chemik Żarowski, jednodniówka Samorządu Robotniczego DZCh „Organika”
Darowizna 14 – Bilety kolejowe : blankietowy z 1944 r. i kartonikowy z 1991 r.
Darowizna 13 – Gazeta Kreis-Blatt z 1902 roku
Darowizna 12 – Fotografie różne ( 8szt.)
Darowizna 11 – Zestaw kart okolicznościowych z 1921 r. (17 szt.)
Darowizna 10 – Zdjęcia Organiki i jej pracowników przy pracy (22 szt.)
Darowizna 09 – Kartka korespondencyjna z okolicznościowym nadrukiem „Goethe”
Darowizna 08 – Arbeitsbuch z 1936 roku, z pieczęcią Świdnickiego Urzędu Pracy i filii w Żarowie
Darowizna 07 – Plan sytuacyjny fabryki chemicznej „Silesia” w Wojszycach k/Wrocławia
Darowizna 06 – Gazetki Solidarność Ziemi Żarowskiej (15 numerów)
Darowizna 05 – Plan sytuacyjny obiektów fabryki chemicznej „Silesia” z 1898 roku
Darowizna 04 – Abkehr-Schein świadectwo pracy z 1910 roku
Darowizna 03 – Gazeta Baugewerks-Zeitung nr 46 z 1903 roku
Darowizna 02 – Patent z 1942 roku dla Silesia, Verein Chemischer Fabriken
Darowizna 01 – Mapa katastralna Kulmiz’ów z 1926 roku

Lista sponsorów projektu

Jesteśmy dumni, że przedsięwzięcie Fundacji Inicjatywa B oraz Stowarzyszenia Labiryntarium.pl cieszy się dużym zainteresowaniem oraz zaufaniem ze strony osób, które zdecydowały się wesprzeć projekt „Biblioteka Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego Gminy Żarów. Zakupione dokumenty można zobaczyć na regale pamięci, który od 24 stycznia 2017 znajduje się w siedzibie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów…

Iwona NIERADKA
540,00 zł

Ewa WOŁEK
435,00 zł

Maciej WABIK
492,24 zł

Tomasz NYCZ
408,50 zł

Grzegorz LEWICKI
240,04 zł

Anna PACHOLAK
145,00 zł

Krzysztof BAWOLSKI
120,00 zł

Wojciech MAJSTRZYK
130,00 zł

Małgorzata WYROBA
90,00 zł

Zbigniew PRZYBYLSKI
100,00 zł

Dorota SIP-MALCZEWSKA
140,00 zł

Marek ZYWER
50,00 zł

Rowerowy ŻARÓW
80,00 zł

Mateusz CUDO
50,00 zł

Anonimowy DARCZYŃCA
50,00 zł

Wioletta WYSOCZAŃSKA
50,00 zł

Artur ADAMEK
50,00 zł

Wojciech KLUBA
60,00 zł

Edward LISIECKI
100,00 zł

Łukasz LISIAK
125,00 zł

Dominika SZARY
60,00 zł

Łukasz DROZD
30,00 zł

Anna KĄDZIOŁKA
30,00 zł

Kinga CHORĄGWICKA
60,00 zł

Krzysztof JÓZEFIAK
29,50 zł

Ewa BRZYSZCZ
50,00 zł

Małgorzata BANAŚ
20,00 zł

Katarzyna GRZEGORZEK
20,00 zł

Joanna ŻYWIOŁ
20,00 zł

Magdalena SKRZYPIEC
20,00 zł

Katarzyna KRAMARCZUK
60,00 zł

Piotr KOŁODZIEJCZAK
15,00 zł

Michał HAJDUKIEWICZ
10,00 zł

Wojciech DZIEDZIC
25,00 zł

Robert KACZMARCZYK
5,00 zł

Janusz KLUBA
105,65 zł

Grzegorz NICZYPORUK
35,00 zł

Anonimowy DARCZYŃCA II
50,00 zł

Helena NYCZ
40,00 zł

Jarosław PIĘK
20,00 zł

Mirosław BECHER
20,00 zł

Marcin SAWICKI
20,00 zł

Grzegorz NICZYPORUK
35,00 zł

Anonimowy DARCZYŃCA II
50,00 zł

Helena NYCZ
20,00 zł

Jarosław PIĘK
20,00 zł

Mirosław BECHER
20,00 zł

Anonimowy DARCZYŃCA III
25,98 zł

Agnieszka i Krzysztof HENNIG
385,60 zł

Katarzyna MŁODOŻENIEC
30,00 zł

Mariola KARPIŃSKA-WARDZYK
88,00 zł

Janina KAŃSKA
30,00 zł

Krzysztof DAROWSKI
20,00 zł

Małgorzata TOKARZ
20,00 zł

Anita JURALEWICZ
25,00 zł

Alicja FRYDRYCH
40,00 zł

Mariola STABIŃSKA-ORMAN
100,00 zł

Agnieszka NOCUŃ
25,00 zł

Ewa KACZOROWSKA
42,00 zł

Katarzyna WACHOWIAK
30,00 zł

Martyna BUCHOWSKA
20,00 zł

Patryk SUS
20,00 zł

Anonimowy DARCZYŃCA IV
80,00 zł

Zostań SPONSOREM
Wpłać dowolną kwotę!