Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów

Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego to projekt-koncepcja; eksperyment dwóch organizacji pozarządowych. Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl, już w styczniu planują otwarcie regału pamięci, który zostanie zainstalowany w siedzibie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów,  partnera niniejszego przedsięwzięcia. Instalacja „Regał pamięci”, to owoc akcji społecznej, której celem jest ochrona dziedzictwa lokalnej społeczności.

PRZESTRZEŃ GMINY ŻARÓW. BOGATA W HISTORIĘ...

Dbając o zachowanie pamięci o regionie, postanowiliśmy stworzyć ogólnodostępną akcję skupiającą się na wyszukiwaniu (m. in. na zagranicznych aukcjach) materiałów, dokumentów, artefaktów związanych z lokalną historią i kulturą Gminy Żarów.

Organizatorami projektu są: Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl. Partnerem głównym jest: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Żarów. Partnerem strategicznym jest: Agencja Reklamowa Geospace.

Już niedługo zapraszamy na stronę poświęconą projektowi:

MOBILNY REGAŁ PAMIĘCI

Fundatorem „regału pamięci” jest Fundacja Inicjatywa B, Stowarzyszenie LabiryntariumBravilla meble oraz Agencja Reklamowa Geospace. Zapraszamy do odwiedzin stron powyższych organizacji !

Przed powstaniem „Regału pamięci” stworzymy stronę internetową o adresie: www.bibliotekadziedzictwa.pl, na której pojawią się informacje o projekcie, sponsorach, zakupionych eksponatach… to tutaj będziemy publikować kopie elektroniczne w dużej rozdzielczości do użytku zainteresowanych na wolnej licencji, a wszystko po to, aby chronić pamięć o regionie i budować świadomość, lokalny patriotyzm

Regał pamięci ma spełniać funkcję wernisażu, ale także biblioteki multimedialnej wyposażonej w skaner, tablet oraz specjalnie zaprojektowaną aplikację, które umożliwią realizację szybkiej kopii na smartphon. Dokumenty, które zakupimy za dobrowolne wpłaty, już w styczniu trafią na autorski regał i będą mogły cieszyć oko mieszkańców Gminy Żarów, którzy będą mogli dotknąć, obejrzeć oraz skopiować na własny użytek konkretny eksponat…

Liczymy na Wasze wsparcie

Pierwszym etapem niniejszego projektu jest zbiórka pieniędzy na konkretny dokument, artefakt dot. historii lub kultury, które są związane z Gminą Żarów. Tutaj prosimy o pomoc finansową. Pieniądze przeznaczone na zakup materiałów, najczęściej z zagranicznych aukcji, zbieramy najczęściej na konto bankowe Fundacji Inicjatywa B. W przypadku pytań prosimy o kontakt!

Digitalizujemy i publikujemy

Po zakupie i otrzymaniu przesyłki, przystępujemy niezwłocznie do digitalizacji zakupionych dokumentów. Elektroniczne kopie udostępniane są na „wolnej licencji” wszystkim mieszkańcom Gminy Żarów. Lokalna społeczność może wykorzystywać skopiowane materiały na własne komercyjne i niekomercyjne potrzeby. Prosimy jednak o wskazanie źródła pochodzenia zeskanowanych, ucyfrowionych materiałów.

Regał pamięci

Po procesie digitalizacji, od końca stycznia 2017 roku, wszystkie zakupione materiały trafią na „regał pamięci”, który zostanie zainstalowany w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Żarów. To właśnie tam, sponsorzy oraz osoby zainteresowane będą mogły „na miejscu” wypożyczyć oryginalne dokumenty, będą mogły je zeskanować i sfotografować. Więcej informacji na miejscu w siedzibie biblioteki.

Zapraszamy na cykliczne spotkania przy Regale pamięci!

Spotkanie piąte: Prelekcja: SPACEREM PO DAWNYM ŻAROWIE i 5-lecie Labiryntarium - 28/09/2017

Podczas piątego spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa B zapraszają na dwa punkty programu: „Spacerem po dawnym Żarowie” – Prelekcję historyczną na temat przeszłości Żarowa poprowadzi Nasz przyjaciel: Zbigniew Malicki. Podczas prelekcji usłyszymy nieznane fakty, niezwykłe wspomnienia oraz informacje. Warto być! Drugi punkt to: 5-lecie Stowarzyszenia Labiryntarium.pl – Spotkanie miłośników, czytelników oraz współpracowników żarowskiego Stowarzyszenia Labiryntarium.pl, które w tym roku obchodzi 5-lecie swojej działalności. Uwaga będzie tort!

Do uczestnictwa w „Spotkaniu piątym” zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Żarów, którzy zechcą podzielić się swoją wiedzą lub pamiątkami. W miłej atmosferze, przy kawie lub herbacie – posłuchamy Państwa wspomnień, zeskanujemy przyniesione materiały utrwalając je w formie cyfrowej w celach późniejszej publikacji, poszukamy odpowiedzi na zadane pytania, wspólnie postaramy się zbudować świadomość…

Więcej informacji

Zapraszamy na stronę Stowarzyszenia Labirntarium.pl, gdzie przeczytacie o szczegółach spotkania. Newsy oraz komentarze dostępne są na wydarzeniu facebookowym!

Spotkanie czwarte: Ekspozycja terenowa - 25/06/2017

Podczas czwartego spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa zapraszają na ekspozycję terenową, która odbędzie się w ramach wydarzenia: Biegiem dla Mileny. Nasze organizacje włączają się w piękną inicjatywę. Poza programem, który przygotują organizatorzy, wszyscy zgromadzeni uczestnicy pikniku charytatywnego, będą mogli porozmawiać o lokalnej historii, będą mogli zobaczyć wszystkie zebrane dokumenty, które znajdują się na „Regale pamięci”.

Do uczestnictwa w „Spotkaniu czwartym” zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Żarów, którzy zechcą podzielić się swoją wiedzą lub pamiątkami. W miłej atmosferze, przy kawie lub herbacie – posłuchamy Państwa wspomnień, zeskanujemy przyniesione materiały utrwalając je w formie cyfrowej w celach późniejszej publikacji, poszukamy odpowiedzi na zadane pytania, wspólnie postaramy się zbudować świadomość… Z okazji wydarzenia: Biegiem dla Mileny, będziemy sprzedawać autorskie pocztówki z wizerunkiem mostu żelaznego. Cały dochód ze sprzedaży kartek pocztowych przeznaczymy na niniejszy cel, dla Milenki!

Więcej informacji

Zapraszamy na stronę Stowarzyszenia Labirntarium.pl, gdzie przeczytacie o szczegółach spotkania. Newsy oraz komentarze dostępne są na wydarzeniu facebookowym!

Spotkanie trzecie: Archiwalia dotyczące Gminy Żarów - 25/05/2017

Podczas trzeciego spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa B postarają się zebrać wszelkie możliwe relacje, dokumenty, fotografie, pocztówki, listy, wspomnienia itp. dotyczące Żarowa i miejscowości należących do Gminy Żarów. W ramach spotkanie będziemy także digitalizować posiadane zbiory.

Do uczestnictwa w „Spotkaniu trzecim” zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Żarów, którzy zechcą podzielić się swoją wiedzą lub pamiątkami. W miłej atmosferze, przy kawie lub herbacie – posłuchamy Państwa wspomnień, zeskanujemy przyniesione materiały utrwalając je w formie cyfrowej w celach późniejszej publikacji, poszukamy odpowiedzi na zadane pytania, wspólnie postaramy się zbudować świadomość…

Więcej informacji

Zapraszamy na stronę Stowarzyszenia Labirntarium.pl, gdzie przeczytacie o szczegółach spotkania. Newsy oraz komentarze dostępne są na wydarzeniu facebookowym!

Spotkanie drugie: Szamotownia / Didier-Verke / Chemottefabriken - 27/04/2017

Podczas drugiego spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa B postarają się zebrać wszelkie możliwe dokumenty, fotografie, pocztówki, listy, wspomnienia dot. żarowskiego zakładu, który na przestrzeni lat znany był m.in.: jako „Didier-Verke”, „Chamottefabriken” czy „Szamotkownia”, „Polska Ceramika Ogniotrwała”…

Do uczestnictwa w „Spotkaniu drugiem” zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Żarów, którzy zechcą podzielić się swoją wiedzą. W miłej atmosferze, przy kawie lub herbacie – posłuchamy Państwa wspomnień, zeskanujemy przyniesione materiały utrwalając je w formie cyfrowej w celach późniejszej publikacji, poszukamy odpowiedzi na zadane pytania, wspólnie postaramy się zbudować świadomość…

Więcej informacji

Zapraszamy na stronę Stowarzyszenia Labirntarium.pl, gdzie przeczytacie o szczegółach spotkania. Newsy oraz komentarze dostępne są na wydarzeniu facebookowym!

Spotkanie pierwsze: Cyfrowe Archiwum Lokalne - 30/03/2017

Podczas inauguracyjnego spotkania; Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Fundacja Inicjatywa B dokonają prezentacji i podsumowania dotychczasowych osiągnięć całej „Biblioteki Dziedzictwa”, poinformują o specyfice raczkującego u nas programu: „Cyfrowe Archiwum Lokalne.

Na Spotkanie pierwsze zaprosiliśmy Pana Michała Hajdukiewicza (przedstawiciela Biblioteki Publicznej ŚOKSiR w Sobótce), który wdrożył: „Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej w Sobótce”. Opowie on o przyczynie powstania projektu, jego osiągnięciach oraz dalszych planach rozwojowych. Podczas wizyty wymienimy się pomysłami, ideami, możliwościami współpracy Żarowa i Sobótki w kwestiach ochrony lokalnego dziedzictwa. Więcej w wiadomościach!

Więcej informacji

Zapraszamy na stronę Stowarzyszenia Labirntarium.pl, gdzie przeczytacie o szczegółach spotkania. Newsy oraz komentarze dostępne są na wydarzeniu facebookowym! Zapraszamy do odwiedzenia fotorelacji ze spotkania autorstwa Katarzyny Miela z CATL w Sobótce.

Media o autorskiej "Bibliotece Dziedzictwa"

Dziękujemy za liczne zapowiedzi i relacje dot. projektu: „Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów”, który został stworzony przez Fundację Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl

region fakty logo

Najpierw całkiem spontanicznie, kupili reklamy z 1923 roku dotyczące działalności ojca żarowskiego przemysłu: Carla Kulmiza, a później stworzyli bibliotekę dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów. Fundacja Inicjatywa B i Stowarzyszenie Labiryntarium.pl zapraszają na uroczyste otwarcie, które odbędzie się we wtorek 24 stycznia o godz.17.00… Czytaj dalej

KRONIKA FILMOWA ŻAROWA

Archiwalne kartki pocztowe, fotografie, mapy, reklamy, a niektóre liczące nawet ponad sto lat. Prawdziwe „perełki” historyczne trafiły na „Regał Pamięci”, który umieszczony został w żarowskiej bibliotece…

SPOTKANIE PIERWSZE

Miłośnicy lokalnej historii mogli spotkać się na pierwszym spotkaniu przy „Regale Pamięci” w żarowskiej bibliotece. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Biblioteki Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego Gminy Żarów.

Przedstawiamy zakupione już materiały historyczne i kulturowe...

Prezentowane materiały zakupiliśmy dzięki wsparciu mieszkańców Gminy Żarów, którzy ufając Nam przeznaczyli na zakup pewną kwotę. Lista sponsorów znajduje się na stornie Stowarzyszenia Labiryntarium – tam też możecie przeczytać obszerniejsze opracowania i analizy. Zapraszamy także na stronę główną projektu: www.bibliotekadziedzictwa.pl

RKS Żarów - Afisz sportowy www

Afisz sportowy z 1948 roku

Afisz sportowy – W meczu o trzecie miejsce, który został rozegrany 25 kwietnia 1948 roku; walczyła żarowska drużyna R.K.S Żarów. Robotniczy Klub Sportowy, działający przy żarowskiej Silesii przegrał 3:2. Dokument został zakupiony w warszawskim antykwariacie: Antykwariat Warszawa za kwotę: 48,50 zł. Zakup był możliwy, dzięki wsparciu mieszkańców Gminy Żarów: Ewa Wołek: 20,00 zł oraz Tomasz Nycz 28,50 zł, dziękujemy za wsparcie.

hpqscan0001

Moltkestrasse und Kath. Kirche Saarau i. Schles 1917

Pocztówka wg stempla datowana jest na 1917 rok. Kartka przedstawia widok na ul. Juliusza Słowackiego oraz Kościół katolicki w Żarowie (Moltkestrasse und Kath. Kirche Saarau i. Schles.). Kartkę pozyskano od prywatnego kolekcjonera za kwotę: 95,00 PLN. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkanek Gminy Żarów: Iwona Nieradka (50,00 zł), Wioletta Wysoczańska (45,00 zł), dziękujemy za wsparcie!

1

Gesamtansicht der Chamottefabrik Saarau (Żarów) 1909

Pocztówka wg stempla datowana jest na 1909 rok. Kartka przedstawia widok ogólny na żarowską fabrykę szamotową (Gesamtansicht der Chamottefabrik Saarau). Kartkę pozyskano od prywatnego kolekcjonera za kwotę: 95,00 PLN. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Żarowa: Magdalena Skrzypiec (20,00 zł), Anka Patolak (25,00 zł), Piotr Kołodziejczak (15,00 zł), Ewa Wołek (35,00 zł) dziękujemy za wsparcie!

Kirchenportal zu hohenposeritz

Kirchenportal zu Hohen=Poseritz – drzeworyt ilustracyjny z 1888 roku

Grafika pochodzi z dzieła Franza Schroller’a „Schlesien eine Schilderung des Schlesierlandes” wydane przez Carl Flemming, Glogau 1885-1888. Stan bardzo dobry, na odwrocie tekst w języku niemieckim. Rycina sygnowana w dolnym narożu „Th. B.”. Wymiary całej karty: 11 x 13,8 cm. Grafika została pozyskana od prywatnego kolekcjonera za kwotę: 40,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkanek Gminy Żarów: Ewa Wołek: 11,00 zł, Iwona Nieradka: 29,00 zł – dziękujemy za wsparcie!

na www

Foto-pocztówka Georga Daslera

Foto-pocztówka z atelier Georga Daslera z Saarau: „Rodzina”, pochodzi najprawdopodobniej z lat 30-tych XX wieku. Kartkę kupiliśmy na aukcji allegro za kwotę: 43,99 PLN, którą na niniejszy zakup przekazał Pan Edward Lisiecki

gazeta legenda

молодой коммунар pisze o żarowskiej "Legendzie"

молодой коммунар („Młody Komunard”) to gazeta rosyjska wydana we wtorek 23 sierpnia w 1988 roku. Prezentowany egzemplarz jest wyjątkowy, ponieważ zawiera artykuł o  zespole wokalno-tanecznym „Legenda”, który funkcjonował przy Szkole Podstawowej w Żarowie. Znakomicie zachowany egzemplarz otrzymaliśmy od Pani Stanisławy – za co bardzo dziękujemy! „Młody Komunard” istnieje do dziś i funkcjonuje w internecie pod adresem: http://mk.tula.ru/

dasler www

Chłopiec z misiem z 1930 roku

Foto-pocztówka: „Chłopiec z misiem”, pochodzi najprawdopodobniej z lat 30-tych XX wieku. Kartkę kupiliśmy na zagranicznej aukcji e-Bay za kwotę: 28,90 PLN = 5,89 EUR, którą na niniejszy zakup przekazała Pani Ewa Wołek – dziękujemy za wsparcie.

1

CHEMIK ŻAROWSKI z 1968 roku

„Chemik Żarowski”, czyli Jednodniówka Samorządu Robotniczego Dolnośląskich Zakładów Chemicznych, to gazeta wydana w Żarowie w 1968 roku. Bardzo dobrze zachowany egzemplarz, składający się z wielu artykułów opisujących głównie życie wewnątrz-zakładowe, przekazała bezpłatnie na Regał pamięci; Pani Iwona Cholewa – Dziękujemy za wsparcie!

1

Herzliche Gluckwunsche zum Geburstag - Hohenposeritz 1915

„Życzenia urodzinowe z Hohenposeritz” to kartka z życzeniami urodzinowymi wysłana z Pożarzyska (Hohenposeritz) 1 sierpnia w 1915 roku. Kartkę pozyskano na zagranicznej aukcji e-BAY za kwotę 7,65 Euro (32,43 PLN). Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańca Żarowa: Tomasz Nycz dziękujemy za wsparcie! Kartka trafia na Regał pamięci. W „Bibliotece Dziedzictwa” można ją zobaczyć na żywo!

1

Reklama z 1850 roku: Zjednoczone Fabryki Szamotowe

Unikatowa reklama „Zjednoczonych Fabryk Szamotowych” pochodząca z magazynu reklamowego. Druk reklamowy datowany jest na 1850 rok. Reklamę pozyskano na zagranicznej aukcji e-BAY za kwotę: 6,90 Euro (30,64 PLN). Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkanek Gminy Żarów: Ewa Wołek (15,00 zł), Iwona Nieradka (15,64 zł) – dziękujemy za wsparcie!

2

Kartka korespondencyjna wysłana w 1939 roku z Zastruża!

Kartka korespondencyjna wysłana 1 listopada 1939 roku! przez Polaka z obozu pracy w Sasterhausen (Zastruże gm. Żarów / pow. świdnicki). Kartkę pozyskaliśmy od prywatnego kolekcjonera za kwotę 30,00 PLN złotych. Zakup był możliwy dzięki datkom: Maciej Wu 30,00 PLN – Dziękujemy za wsparcie!

1 (1)

Herzliche Weihnachts Grusse - Saarau 1921

„Herzliche Weihnachts Grusse” to kartka z życzeniami wysłana z Żarowa (Saarau) 22 grudnia w 1921 roku. Kartkę pozyskano na zagranicznej aukcji e-BAY za kwotę 4,29 Euro (19,16 PLN). Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańca Żarowa: Maciej Wu, dziękujemy za wsparcie! Kartka trafia na Regał pamięci

1

Zatrudnienie Reinhorda Scholza

Dokument pochodzący z 16 sierpnia 19… roku, to nic innego jak zaświadczenie o zatrudnieniu Reinhorda Scholza, jako robotnika w koksowni Glückhilf. Dokument został pozyskany od prywatnego kolekcjonera za kwotę 10,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańca Żarowa: Tomasz Nycz dzękujemy za wsparcie! Dokument można oglądać w „Bibliotece Dziedzictwa” na Regale pamięci w szufladzie: „Dokumenty/Mapy”. Jeżeli dysponują Państwo szerszą wiedzę na temat przedstawionego dokumentu lub osoby: Reinhorda Scholz, bardzo prosimy o kontakt!

1-11

Bescheinigung Waldenburg 1911

Niniejszy dokument to zaświadczenie mówiące o ubezpieczeniu Robert Rei…., który urodził się w Sasterhausen (Zastrużu) w 1911 roku. Dokument pozyskano od prywatnego kolekcjonera za kwotę 10,00 zł. Zakup był możliwy, dzięki wpłacie mieszkańca Żarowa: Tomasz Nycz, dziękujemy za wsparcie! Dokent trafia na Regał pamięci!

ksiazka1-1

Arbeitsbuch z 1930 roku

Książkę pracy pozyskano od prywatnego kolekcjonera za kwotę 30,00 PLN. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańca Żarowa, Tomasz Nycz (30,00 zł), dziękujemy za wsparcie! Dokument można oglądać w „Bibliotece Dziedzictwa” na Regale pamięci w szufladzie: „Dokumenty/Mapy”. Jeżeli dysponują Państwo szerszą wiedzę na temat przedstawionego dokumentu lub osoby: Paula Schammlera, bardzo prosimy o kontakt!

skan_20170201_0001a

Kalendarz kieszonkowy "Silesia Verein Chemischer Fabriken" 1936

Kalendarz kieszonkowy wydany w 1936 roku, przeznaczony do organizacji czasu dla pracownika żarowskiego zakładu: Silesia Verein Chemischer Fabriken (Silesia Zjednoczone zakłady Chemiczne w Żarowie). Pamiątkowy kalendarz jest popisany i zawiera wstawki-ciekawostki na szerokie tematy. Dokument pozyskano od prywatnego kolekcjonera za kwotę 30,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańca Pastuchowa, Krzysztof Bawolski dziękujemy za wsparcie. Kalendarz trafia oczywiście na Regał pamięci, wzbogacając tym samym kolekcję Biblioteki Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego Gminy Żarów.

1-10

Zwolnienie z pracy August Wilde 1925

Dokument Augusta Wilde, mieszkańca Lassan (Łażan), pozyskano od prywatnego kolekcjonera za kwotę 10,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańca Żarowa: Tomasz Nycz dziękujemy za wsparcie! Dokumenty trafiają na Regał pamięci. W „Bibliotece Dziedzictwa” można je zobaczyć na żywo!

1-3

Gesinde-Dienstbuch z 1909 roku

Książkę czeladnika pozyskano od prywatnego kolekcjonera za kwotę 40,00 PLN. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańca Żarowa, Krzysztof Bawolski (40,00 zł), dziękujemy za wsparcie! Dokument można oglądać w „Bibliotece Dziedzictwa” na Regale pamięci w szufladzie: „Dokumenty/Mapy”. Jeżeli dysponują Państwo szerszą wiedzę na temat przedstawionego dokumentu lub osoby: Gustava Neugebauera, bardzo prosimy o kontakt!

1-8

C. Kulmiz Beamten 1921

Jednostronny dokument opatrzony pieczątką C. Kulmiz Beamten-Casino pochodzi z 1921 roku. Dokument został pozyskany od prywatnego kolekcjonera za kwotę 20,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkanki Gminy Żarów, Ewa Wołek dziękujemy za wsparcie! Oryginalny dokument przekazujemy do Biblioteki Dziedzictwa na Regał pamięci.

1-9

Karta pracy dla Alberta Beislera

Karta pracy wystawiona na nazwisko (najprawdopodobniej mieszkańca Bożanowa, gm. Żarów) Albert Beisler ur. 11.12.1877 roku w Eckersdorf (wsi o tej nazwie było na Śląsku kilka, m.in. Bożanów) na kopalnię Victor, należącą do spółki akcyjnej Górnictwa Dolnośląskiego. Dwustronny dokument pozyskano od prywatnego kolekcjonera za kwotę 10,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańca Żarowa, Maciej Wabik dziękujemy za wsparcie. Karta pracy trafia oczywiście na Regał pamięci, wzbogacając tym samym kolekcję Biblioteki Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego Gminy Żarów.

1

Cztery dokumenty Gustava Weidlicha z Saarau

Cztery dokumenty Gustava Weidlicha z Saarau pozyskano od prywatnego kolekcjonera za kwotę 50,00 PLN. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkanek Żarowa, Anna Kadziolka (30,00 zł), Małgorzata Banaś (20,00 zł), dziękujemy za wsparcie! Dokumenty można oglądać w „Bibliotece Dziedzictwa” na Regale pamięci w szufladzie: Dokumenty/Mapy”.

1

Dwa dokumenty Gussstahl-Werke oraz Messer & Co z Saarau

Dwa dokumenty Gussstahl-Werke oraz Messer & Co z Saarau pozyskano od prywatnego kolekcjonera za kwotę 20,00 PLN. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkanki Żarowa, Iwona Nieradka (20,00 zł), dziękujemy za wsparcie!

1-2

Książka pracy Emila Hänsela z 1913 roku

Książkę pracy pozyskano od prywatnego kolekcjonera za kwotę 30,00 PLN. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańca Żarowa, Maciej Wabik (30,00 zł), dziękujemy za wsparcie! Dokument można oglądać w „Bibliotece Dziedzictwa” na Regale pamięci w szufladzie: „Dokumenty/Mapy”. Jeżeli dysponują Państwo szerszą wiedzę na temat przedstawionego dokumentu lub osoby: Emila Hänsela, bardzo prosimy o kontakt!

1

Conradswaldau 1905

Pocztówka datowana jest na początek XX wieku (najprawdopodobniej jest to rok 1905). Kartka pocztowa przedstawia Conradswaldau (Mrowiny, z widokiem na przepiękną wieżę kościelną, która dziś jest ruiną). Kartkę pozyskano na Giełdzie Staroci, Numizmatów i Osobliwości w Świdnicy za kwotę: 80,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Żarowa: Dominika Sz (20,00 zł), Kinga Chorągwicka (30,00 zł) oraz Marek Zywer (30,00 zł) dziękujemy za wsparcie!

1

Saarau 1899 - Litografia - sceneria nocna

Pocztówka wykonana techniką litograficzną datowana jest na 1899 rok. Kartka przedstawia pięć obiektów znajdujących się na terenie Saarau (Żarowa), a są nimi: Schweidnitzerstrasse (Widok ogólny na ul. Armii Krajowej), Bahnhof (budynek dworca kolejowego), Conradswaldauer strasse (Widok na ul. Mickiewicza), Chamottefabrik v. Gebr. Langer (Zakład Szamotownia) Kartkę pozyskano na zagranicznej aukcji Stammhaus Altner za kwotę: 30,14 EUR (135,86 PLN). Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Żarowa, Iwona Nieradka (100,00 zł), Wojciech Majstrzyk (35,86 zł), dziękujemy za wsparcie!

zakup17 (1)

Zestaw 6 kart korespondencyjnych z lat 1929-1941

Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów z kolejnymi nowościami! 6 kartek korespondencyjnych (postkarte) z lat 1929-1949 pozyskano z prywatnych zbiorów kolekcjonerskich za kwotę: 90,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Gminy Żarów: Maciej Wu (30,00), Krzysztof Bawolski (30,00) oraz Tomasz Nycz (30,00), dziękujemy za wsparcie!

8

Karta korespondencyjna - postkarte
chamottefabriken 1911

Znakomicie zachowana kartka korespondencyjna (postkarte), adresowana z Żarowa do Łodzi 17 marca 1911 roku. Kartę pozyskano na aukcji Allegro za kwotę 46,00 PLN. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańca Gminy Żarów, Artur Adamek dziękujemy za wsparcie! Postkarte trafia oczywiście do „Biblioteki Dziedzictwa” na Regał pamięci.

wojska polskiego

Wojska Polskiego z lat 70-tych XX wieku

Na giełdzie staroci, numizmatów i osobliwości w Świdnicy, natrafiliśmy na zestaw zdjęć (foto-pocztówek) nieznanego autora. Zdjęcia przedstawiają jeden z domów jednorodzinnych, który znajduje się przy ul. Wojska Polskiego w Żarowie. Fotografie pozyskano na wyżej wymienionej giełdzie, za kwotę 40,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańca Gminy Żarów: Wojciech Majstrzyk, dziękujemy za wsparcie!

1 (2)

Kartka pocztowa Litho. Saarau (1897)

Pocztówka wykonana techniką litograficzną, datowana jest na 1897 rok. Kartka przedstawia sześć obiektów znajdujących się na terenie Żarowa. Kartkę pozyskano na Giełdzie Staroci, Numizmatów i Osobliwości w Świdnicy za kwotę: 100,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Żarowa: Marek Zywer (20,00 zł), Ewa Wołek (80,00 zł), dziękujemy za wsparcie

1

Kartka pocztowa: Conradswaldauer Strasse Saarau 1906

Znakomicie zachowana kartka pocztowa, adresowana z Saarau do Neustadt w 1906 roku. Kartka przedstawia Conradswaldauer Strasse (dziś ul. Mickiewicza w Żarowie). Pocztówka pozyskana na aukcji Allegro za kwotę 149,50 zł). Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Gminy Żarów (i nie tylko); Katarzyna Grzegorzek (20,00 zł), Małgorzata Wyroba (50,00 zł), Łukasz Drozd (30,00 zł), Dorota Sip-Malczewska (20,00 zł), Krzysztof Józefiak (29,50 zł) – dziękujemy za wsparcie! Pocztówkę już dziś można zobaczyć w „Bibliotece Dziedzictwa” na Regale pamięci!

Saarau litho

Kartka pocztowa: Litho. Saarau 1899

Pocztówka wykonana techniką litograficzną, datowana na 1899 rok. Kartka przedstawia pięć obiektów na terenie Saarau (Żarowa). Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Żarowa, Michał Sobczyński (50,00 zł), Anna Pacholak (50,00 zł), dziękujemy za wsparcie! Pocztówkę już 24 stycznia przekażemy do „Biblioteki Dziedzictwa”, gdzie na Regale pamięci będzie cieszyć oko odwiedzających.

5

Fotografia: "Dziewczynka z misiem" z zakładu Georga Daslera

„Dziewczynka z misiem”, pochodzi najprawdopodobniej z okresu: 1919-1945. Dokument pozyskaliśmy na zagranicznej aukcji e-Bay za kwotę: 21,88 PLN = 5,00 EUR, którą na niniejszy zakup przekazał Pan Maciej Wu! Zdjęcie portretowe, wzbogaci Naszą kolekcję, która składa się już z 5 fotografii! Zdjęcie trafi już 24 stycznia na regał pamięci.

1

Gruss aus Pitschen am Berge - Felsengruppe

Widokówka przedstawiająca Pitschen am Berge (Górę Pyszczyńską) jest w Naszych zbiorach! Foto-pocztówka przedstawiająca łupek zieleńcowy, który wydobywano na stokach niniejszej góry już wieki temu na potrzeby budowlane w Gminie Żarów, pochodzi najprawdopodobniej z okresu 1930-1945. Kartkę udało się kupić na Giełdzie Staroci, Numizmatów i Osobliwości w Świdnicy za kwotę 25,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkanki Żarowa, Ewa Brzyszcz dziękujemy za wsparcie! Pocztówkę już 24 stycznia przekażemy do „Biblioteki Dziedzictwa”, gdzie na Regale pamięci będzie cieszyć oko odwiedzających.

1

Zestaw zdjęć żarowskiego fotografa Georga Daslera z 1945 roku

Na giełdzie staroci, numizmatów i osobliwości, natrafiliśmy na zestaw zdjęć (pocztówek zdjęciowych) autorstwa żarowskiego fotografa – Georga Daslera z Saarau. Fotografie pozyskano na wyżej wymienionej giełdzie, za kwotę 100,00 zł. Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Gminy Żarów: Joanna Żywioł (20,00 zł), Dominika Sz (20,00 zł), George Lewhisky (40,00 zł) oraz świdniczanki: Katarzyna Kramarczuk (20,00 zł), dziękujemy za wsparcie! Zbiór trafi oczywiście na #regałpamięci, który będzie można podziwiać już 24 stycznia 2017 roku w Bibliotece Miasta i Gminy Żarów.

zamek

Schloß Saarau 1915

Każdy chyba zna ten kompleks pałacowy ? Znakomicie zachowana kartka pocztowa, adresowana z Żarowa do Breslau (Wrocławia) 15 grudnia 1915 roku. Pocztówka pozyskana na zagranicznej aukcji e-Bay za kwotę 14,14 Euro (*4,60 zł = 65,08 zł). Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańca Gminy Żarów, Tomasz Nycz dziękujemy za wsparcie! Pocztówka trafi oczywiście na #regałpamięci oraz na stronę www.bibliotekadziedzictwa.pl, której premiera odbędzie się w tym tygodniu!

1

Kath. Kirche - Saarau

Piękna karta pocztowa Kath. Kirche (Saarau) 1918 roku adresowana z Żarowa na Berlin jest w Naszych zbiorach. Pocztówka pozyskana na zagranicznej aukcji e-Bay za kwotę 19,00 Euro = 87,71 zł). Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Gminy Żarów, Małgorzata Wyroba (20,00 zł), George Lewhisky (44,00 zł), Tomasz Nycz (23,71 zł) dziękujemy za wsparcie! Pocztówka trafi oczywiście na #regałpamięci oraz na stronę www.bibliotekadziedzictwa.pl, nad którą pracujemy w pocie czoła – Premiera niebawem!

1

Ingramsdorf (Imbramowice) Gasthaus Buschmühle

Znakomicie zachowana kartka pocztowa, adresowana z Imbramowic do Berlina 20 czerwca 1920 roku. Pocztówka pozyskana na zagranicznej aukcji e-Bay za kwotę 6,00 Euro (*4,34 zł = 26,04 zł). Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańca Gminy Żarów, George Lewhisky dziękujemy za wsparcie! Pocztówka trafi oczywiście na #regałpamięci oraz na stronę www.bibliotekadziedzictwa.pl

2

Maschinen-fabrik

Już są! Prezentujemy zakupione reklamy z 1908 roku dot. żarowskiego przemysłu, pozyskane na zagranicznej aukcji e-Bay za kwotę 19,49 Euro = 89,81 zł). Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Gminy Żarów, Maciej Wu (60,00 zł), Iwona Nieradka (29,81 zł) dziękujemy za wsparcie! Druk reklamowy także z 1908 roku…”Saarauer Braunkohlen-Werke” (przedsiębiorstwo górnicze), które powstało w 1904 roku po połączeniu kilku pól górniczych na terenie Żarowa. 

1

Saarauer Braunkohlen-Werke

Już są! Prezentujemy zakupione reklamy z 1908 roku dot. żarowskiego przemysłu, pozyskane na zagranicznej aukcji e-Bay za kwotę 19,49 Euro = 89,81 zł). Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Gminy Żarów, Maciej Wu (40,00 zł), Tomasz Nycz (20,00 zł), Iwona Nieradka (29,81 zł) dziękujemy za wsparcie! Druk reklamowy także z 1908 roku…”Saarauer Braunkohlen-Werke” (przedsiębiorstwo górnicze), które powstało w 1904 roku po połączeniu kilku pól górniczych na terenie Żarowa. 

3

Kulmiz Marienhütte Saarau XL Reklame & Historie 1923

„Kulmiz Marienhütte Saarau XL Reklame & Historie 1923”, to dokument pozyskany na zagranicznej aukcji e-Bay za kwotę 33,69 Euro (*4,34 zł = 147,00 zł). Zakup był możliwy dzięki wsparciu mieszkańców Gminy Żarów, którzy przekazali następujące kwoty: Anka Patolak (50,00 zł), Mateusz Cudo (50,00 zł), Tomasz Nycz (47,00 zł). Pragniemy poinformować, że lada moment ruszy Nasza strona internetowa: www.bibliotekadziedzictwa.pl, gdzie opublikujemy zdigitalizowaną kopię niniejszego dokumentu, opatrzonego komentarzem zawierającym pełne tłumaczenie, którego podjął się Zbigniew Malicki

www dasler

Fotografia: "Dziewczynka z atrybutem" z zakładu Georga Daslera

Kolejne zdjęcie pochodzące z atelier Georga Daslera, żarowskiego fotografa. Foto-pocztówka: „Dziewczynka z atrybutem”, pochodzi najprawdopodobniej z okresu: 1922 roku. Fotografię pozyskaliśmy na zagranicznej aukcji e-Bay za kwotę: 59,41 PLN = 13,10 EUR, którą na niniejszy zakup przekazał Pan WoYtek Kluba!