Kapsuła czasu – Zamknęliśmy materiały od mieszkańców Gminy Żarów na 25 lat

Przez ponad miesiąc organizatorzy wydarzenia; Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl przy współpracy z Urzędem Miasta, za pośrednictwem Skrzynki Poczty Historycznej oraz Biblioteki Publicznej, zbierali listy oraz pliki cyfrowe od mieszkańców Gminy Żarów w ramach akcji „Kapsuła czasu – Zamykamy na 25 lat”.

Mieszkańcy Żarowa, okolicznych wsi oraz miłośnicy Naszego miasta, dostarczyli 48 listów drukowanych-pisanych, które po upływie ćwierć wieku zostaną dostarczone do adresatów. Jeżeli na kopercie nie znajdziemy wyraźnych wskazówek; listy zostaną otworzone i opublikowane w dostępnych wówczas mediach. Poza korespondencją adresowaną do rodziny, przyjaciół, do samych autorów listów, do społeczności żarowskiej – w kapsule czasu znajdują się pliki cyfrowe… Na nośniku pamięci zapisaliśmy przesłane przez artystów oraz uczniów z terenu 58-130 nagrania audio (studyjne realizacje), autorskie filmy poklatkowe, a także zdigitalizowane fotografie pochodzące z rodzinnych albumów oraz zdjęcia ze smartphonów. Podstawą kapsuły są materiały (historie dźwiękowe nagrane przez 10 zaproszonych narratorów, edukacyjne foto-slajdery oraz fotorelacja z całego przedsięwzięcia) stworzone w ramach projektu „Opowiadania o mieście”, który realizowany był od lipca do grudnia 2017 roku, w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które otrzymał Tomasz Nycz.

Wszystkie pozyskane materiały zostały zabezpieczone oraz umieszczone w samym sercu rdzenia kapsuły (zbudowanego z części ufundowanych przez Zakład Metalowy Pana Wiesława Kądziołka), która znajduje się przy ul. Dworcowej 2 (tuż przy deptaku prowadzącym na żarowskie targowisko). Instalacja została ufundowana i wykonana przez zespół Pana Arkadiusza Brońskiego z firmy ogólnobudowlanej Tadeusza Brońskiego z 104 cegieł klinkierowych umieszczonych na izolowanym podłożu. Profesjonalny cokół na samym jego szczycie posiada ceramiczną płytę stworzoną przez firmę Colorobbia (Alessandro Catani – dyrektor generalny) z Żarowa, zawierającą informację o czasie otwarcia kapsuły – będzie to odległa data: 8 grudnia 2042 roku!

Instalacja w centrum miasta, będzie spełniać przez 25 lat funkcję miejsca pamięci – poza kapsułą, na poszczególnych cegłówkach będziemy sukcesywnie umieszczać tabliczki z datami ważnych dla Gminy Żarów jubileuszów, uroczystości, wydarzeń…, a wszystko to wpłynie na budowanie świadomości społeczności lokalnej o najbliższym otoczeniu. O szczegółach będziemy informować na bieżąco na Naszych stronach internetowych!

Jesteśmy bardzo dumni, że udało się stworzyć kapsułę czasu, która przez ćwierć wieku będzie skrywać wspomnienia, listy, zdjęcia i twórczość mieszkańców Gminy Żarów. Życzymy sobie, aby po upływie 9131 dni wszystkie zdeponowane materiały dotarły do adresatów, a pozostałe dokumenty ujrzały światło dzienne. Take zadanie mają osoby, które otworzą kapsułę czasu, kimkolwiek oni będą!

Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy wzięli udział w oddolnym przedsięwzięciu, dzięki Wam udało się stworzyć coś, co poruszy miasto za 25 lat: Fundacja Inicjatywa B, Stowarzyszenie Labiryntarium.pl, Urząd Miasta i Gminy Żarów (Burmistrz Miasta i Gminy Żarów Leszek Michalak oraz Piotr Neczaj), Agencja Reklamowa Geospace, Firma ogólnobudowlana Tadeusza Brońskiego, Firma Colorobbia z dużym wkładem Jakuba Błaszczyka, Puruno.com (Mateusz Cudo), Agencja interaktywna iGutek.pl (Grzegorz Lewicki) to instytucje i osoby dzięki którym powstała kapsuła czasu, dla potomnych.

Share on