Fundacja Inicjatywa B

Finał projektu PARK51. Kontynuacje

Finał projektu PARK51. Kontynuacje

„PARK51. Kontynuacje” to ważny dla lokalnej społeczności projekt, traktujący Park Miejski w Żarowie w sposób interdyscyplinarny i atrakcyjny, który kierowany jest do osób w różnym wieku. „Kontynuacje” rozwinęły działania edukacyjne zapoczątkowane w 2017 roku i stanowią przyczynek do rozwoju szeroko rozumianego ruchu turystycznego, umacniania tożsamości regionalnej oraz promocji kolekcjonerskiego ogrodu z Żarowa.

Podczas finału projektu, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja Inicjatywa B zorganizowała wernisaż wystawy plenerowej, spacer dendrologiczny po przestrzeni żarowskiego parku oraz słuchowisko audio-wizualne.

Wernisaż plenerowej wystawy projektowej składał się z 10 plansz przedstawiających: kontekst historyczny, przedwojenne widoki parku w latach jego świetności, niepublikowane nigdzie fotografie parku z lat 20-30 XX wieku, zdjęcia archiwalne z 1987 roku, przedwojenne i powojenne „spotkania” społeczności lokalnej w parku, cyfrowy zielnik unaoczniający wybrane: liście, owoce, kwiatostany i szyszki pochodzące z drzew żarowskiego „arboretum”, korę najciekawszych drzew, współczesne fotografie autorstwa mieszkańców Gminy Żarów oraz mapę parku z opisanym drzewostanem. Wystawę stworzyli: Tomasz Nycz, Robert Sobolewski oraz Zbigniew Malicki.

Spacer dendrologiczny po Parku Miejskim w Żarowie – Rzecz traktująca park i jego kolekcję drzew w sposób profesjonalny i empiryczny. Podczas oprowadzania uczestnicy wydarzenie poznali starodrzew i jego rolę w kompozycji historycznego założenia. Spacer poprowadził mgr inż. Robert Sobolewski.

Słuchowisko audio-wizualne – Dariusz Miziarski wykorzystując zarejestrowane wcześniej „odgłosy parku” oraz nagrania lektorskie zaprezentował muzyczny live act, który zostanie okraszony światłem i obrazem na żywo.

Podczas wydarzenia osoby zainteresowane otrzymały „Intuicyjne przewodniki po Parku miejskim w Żarowie, mogły skorzystać ze ścieżki dźwiękowej oraz zobaczyć filmy edukacyjne o żarowskim parku, które były emitowane w multimedialnym kiosku. W wydarzeniu pomimo złej pogody wzięło udział kilkadziesiąt osób.

Informacje organizacyjne

Informacje organizacyjne: Projekt został zrealizowany w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które otrzymał Tomasz Nycz. Organizator: Fundacja Inicjatywa B. Partnerzy: Dendrologia Sobolewski, Andrzej Sośnierz, Agencja Reklamowa Geospace, Gmina ŻarówŚlężański Ośrodek Kultury oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Patronat medialny: Swidnica24.pl, Doba.pl oraz Radio Sudety 24.