Fundacja Inicjatywa B

Autokarowa wycieczka dendrologiczna z przewodnikiem po ogrodach przypałacowych z terenu Gminy Żarów

Autokarowa wycieczka dendrologiczna z przewodnikiem po ogrodach przypałacowych z terenu Gminy Żarów

W ramach autorskiego projektu edukacyjnego pn. „PARK51. Kontynuacje”, który został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbyła się objazdowa wycieczka z przewodnikiem po ogrodach przypałacowych znajdujących się w Łażanach, Wierzbnej oraz Siedlimowicach. Pośrednimi punktami programu były: aleja Lip krymskich k/ Krukowa oraz park w Mrowinach.

Tematyczne oprowadzanie po ogrodach-parkach Gminy Żarów, poprowadziła Dendrologia Sobolewski z Wrocławia. Podczas spacerów, których tematem głównym była historyczna zieleń, uczestnicy wycieczki autokarowej dowiedzieli się o kompozycji poszczególnych parków, ich metamorfozie na przestrzeni lat oraz przeznaczeniu i funkcji drzew na obszarach przypałacowych.

Podczas wydarzenia dzięki uprzejmości Kamila Fornala z Fundacji pałacu i parku w Łażanach odbyła się degustacja piw z Browaru Łażany, dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Młyna Siedlimowice Państwa Markiewiczów uczestnicy projektu mogli odpocząć w zabytkowym młynie gdzie otrzymali wydany ostatnio „Intuicyjny przewodnik…” i zaproszenie na finałowe wydarzenie „Kontynuacji”.

W wydarzeniu poza mieszkańcami Gminy Żarów i okolic uczestniczyli m.in.: Przemysław Sałatowski (Starszy inspektor ds. zabytków nieruchomych Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków delegatury w Wałbrzychu), przedstawiciele; Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Ogrodu Botanicznego Wydziału Nauk Biologicznych Arboretum Wojsławice.

Informacje organizacyjne

Informacje organizacyjne: Projekt został zrealizowany w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które otrzymał Tomasz Nycz. Organizator: Fundacja Inicjatywa B. Partnerzy: Dendrologia Sobolewski, Andrzej Sośnierz, Agencja Reklamowa GeospaceMłyn SiedlimowiceBrowar ŁażanyŚlężański Ośrodek Kultury oraz Gmina Żarów. Patronat medialny: Swidnica24.pl, Doba.pl oraz Radio Sudety 24.