Fundacja Inicjatywa B

Wizyta terenowa w parkach zabytkowych Gminy Żarów

Wizyta terenowa w parkach zabytkowych Gminy Żarów

Wizyta terenowa w parkach zabytkowych Gminy Żarów odbyła się w celu przygotowania specjalistycznej wycieczki dendrologicznej, którą Fundacja Inicjatywa B wstępnie zaplanowała na 10 października 2021 roku. Z okazji „Światowego Dnia Drzewa” żarowska organizacja pozarządowa oraz Dendrologia Sobolewski zaproszą mieszkańców Gminy Żarów na objazdową wycieczkę po historycznych parkach: Wierzbnej, Siedlimowic, Łażan oraz Żarowa. Spacery dendrologiczne po parkach wyżej wymienionych miejscowości poprowadzi Robert Sobolewski. Szczegóły już wkrótce!

Parki zabytkowe Gminy Żarów

Poza kolekcjonerskim parkiem w Żarowie w Gminie Żarów należy wspomnieć o przypałacowym parku w Łażanach, który ze względu na bogate runo leśne warto odwiedzać wiosną, przyklasztornym parku we Wierzbnej, który zasługuje na uwagę ze względu na ciekawe ukształtowanie terenu oraz ogrodzie w Siedlimowicach, który oferuje przy pałacu oraz w części zalesionej wiele rodzimych gatunków o wymiarach pomnikowych. Nie można zapomnieć również o parku w Mrowinach, którego drzewa niestety możemy obserwować tylko i wyłącznie przez zamkniętą bramę.

Rekonesans dendrologiczny

Wizyty terenowe w gminnych parkach przypałacowych pozwolą nakreślić szczegółowy plan wycieczki dendrologicznej, w ramach której poznamy nie tylko drzewa, krzewy, runo leśne, a także historię pięknych niegdyś ogrodów przypałacowych, które wyróżniały się na tle okolicznych parków kompozycją, małą architekturą oraz rozmachem ówczesnych właścicieli.

Gmina Żarów posiada kilka parków wpisanych do rejestru zabytków, dlatego postanowiliśmy wykonać wizje w terenie aby przekonać się jakimi tak naprawdę zasobami przyrodniczo-historycznymi dysponujemy. Niedoceniony potencjał drzemie w różnorodności założeń ogrodowych, o których świetności przypominają zachowane archiwalne fotografie i pozostałości sędziwych drzew takich jak miłorząb czy platan. – Robert Sobolewski

Informacje organizacyjne

Organizator: Fundacja Inicjatywa B. Partner: Dendrologia Sobolewski. Szczegóły niebawem!