Fundacja Inicjatywa B

Tablice informacyjne na skwerze C. Kulmiza

Tablice informacyjne na skwerze C. Kulmiza

Na skwerze przy ul. Krasińskiego w Żarowie pojawiły się dwie dwustronne tablice informacyjne, które korespondują z historią Polskiej Ceramiki Ogniotrwałej „Żarów” Sp. z o. o. oraz z postacią Carla Friedricha von Kulmiza; patrona niniejszego skweru. Tablice o wymiarach 1m x 1m zostały ustawione przy głównych wejściach na rewitalizowany wciąż skwer.

Co znalazło się na tablicach?

Pierwsza plansza poświęcona jest C. Kulmizowi, którego przedstawiamy jako przedsiębiorcę, działacza, inwestora, budowniczego i wreszcie społecznika. Poza tekstem, którego autorem jest Zbigniew Malicki, na pierwszej tablicy znajduje się „10 najważniejszych dzieł” bez których Żarów nie byłby tym samym miastem oraz kod QR, który po zeskanowaniu unaoczni nam „ożywionego” Kulmiza, co było możliwe dzięki aplikacji MyHeritage.

Druga tablica przybliża spuściznę Polskiej Ceramiki Ogniotrwałej „Żarów” Sp. z o. o., która została przedstawiona również w języku niemieckim, tak samo jak biogram C. Kulmiza z pierwszej planszy. Poza zarysem historycznym żarowskiej fabryki słowo o „Nowej zieleni, nowym miejscu” napisały projektantki (Agnieszka Feszter, Monika Bogusz), które dla Fundacji Inicjatywa B stworzyły projekt nowej odsłony skweru.

Po więcej ciekawych informacji zapraszamy na skwer przy ul. Krasińskiego w Żarowie, którego oficjalne otwarcie Fundacja Inicjatywa B wspólnie z Urzędem Miejskim w Żarowie planują na wrzesień 2021 roku.

Informacje organizacyjne

Organizator: Fundacja Inicjatywa B. Opracowanie tablic – teksty: Zbigniew Malicki, tłumaczenie: Elżbieta Suchorabska. Projekt graficzny: Tomasz Nycz. Druk: Agencja Reklamowa Geospace. Tablice sfinansowano ze środków własnych Fundacji Inicjatywa B.