Fundacja Inicjatywa B

Podróż w czasie w willi Treutler. Relacja

Podróż w czasie w willi Treutler. Relacja

Podróż w czasie w willi Treutler przyciągnęła do zabytkowego żarowskiego budynku kilkadziesiąt osób! Wydarzenie artystyczno-historyczne, które zorganizowała Fundacja Inicjatywa B we współpracy ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl, w przestrzeniach Invest-Park Development Sp. z o.o., miało promować lokalną historię poprzez zbiory Regału pamięci, który prowadzony jest przez nasze NGO w ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów.

Dni otwarte w zabytkowym budynku (dawna Villa Treutler-Schlösser), były związane z historią naszego miasta, która została zaanimowana za pomocą wystawy pt. „Żarów. Widoki przedwojenne”, instalacji społecznej opartej na wspomnieniach mieszkańców dot. budynku, prelekcji historycznej o pierwszej strefie przemysłowej w Żarowie.

Program wydarzenia
  • Żarów. Widoki przedwojenne – Wernisaż 10 wielkogabarytowych plansz, przybliżył nam Żarów uwieczniony na starych, unikatowych pocztówkach. Wystawa została zainstalowana w jednym z pomieszczeń budynku i składała się z reprodukcji kart pocztowych znajdujących się na żarowskim Regale pamięci oraz krótkich opisów i ciekawostek. Ponadto do dyspozycji gości przygotowana została tymczasowa wystawa ponad 60 oryginalnych, 100-letnich pocztówek z Gminy Żarów, które zbierane są w ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów.
  • O tym budynku wiem/pamiętam, że… – To instalacja, którą budowały osoby biorące udział w wydarzeniu. Na wydanych przez Invest-Park Development Sp. z o.o. pocztówkach z przedwojennym widokiem budynku, uczestnicy spotkania pisali wspomnienia związane głównie z funkcjonowaniem w tym miejscu przedszkola zakładowego oraz świetlicy i stołówki Szkoły Podstawowej. Wspomnienia zostały powieszone na przestrzennej konstrukcji.
  • Osada przemysłowa: Ida und Marienhűtte – Znakomitą frekwencję miał także Zbigniew Malicki, który po otwarciu wydarzenia przez Zarząd Invest-Park Development Sp. z o.o. (Prezesa Zarządu – Pana Paweła Kurtasza oraz Wiceprezesa Zarządu Panią Annę Kanię) opowiadał o „pierwszej w Żarowie strefy przemysłowej”, kontekście funkcjonowania Ida- und Marienhűtte. Nie obyło się bez kolejnych fantastycznych dla wielu mieszkańców Żarowa ciekawostek!
  • Działania promocyjne budynku – Był to ostatni punkt programu. Przedstawiciele Invest-Park Development Sp. z o.o oprowadzili zainteresowanych po wnętrzach budynku. Wszyscy przybyli goście otrzymali unikatowe reprodukcje pocztówki, okolicznościowy magnes, były też bawełniane torby i ścienne kalendarze. Ponadto realizatorzy projektu: Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl rozdawali wydany 13 grudnia drugi numer nieregularnika „Biblioteka dziedzictwa„.
Drugi dzień w willi…

Drugi dzień był również ciekawy. Spotkanie otworzyła Anna Kania, Wiceprezes Zarządu Invest-Park Development Sp. z o.o, która zachęciła zebranych gości do „prezentacji” swoich wspomnień związanych z budynkiem dawnej willi dyrektorów Silesii. Po krótkich wystąpieniach, przyszła pora na prezentację dokonań projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów. Po spotkaniu organizatorzy wydarzenia zaprosili przybyłych gości do obejrzenia wyżej wymienionej wystawy, zaaranżowanej pracowni Michała Hajdukiewicza, który metodą Urban Sketching stworzył na potrzebę „dni otwartych”, akwarelę przedstawiającą budynek przy ul. Zamkowej 1, filmu Arkadiusza Arabasza, który w 2003 roku nagrał kilka ujęć poświęconych budynkowi.

Prezentowane fotografie zostały udostępnione przez Invest-Park Development Sp. z o.o. oraz przez kolejnych autorów: Marka Wąsowskiego oraz Tomasza Nycza.