Fundacja Inicjatywa B

Finał renowacji żarowskiej rzeźby AKT

Finał renowacji żarowskiej rzeźby AKT

Renowacja żarowskiej rzeźby AKT dobiegła końca! Po 4 wizytach syn autora żarowskiej Panny; Jan Zamorski, przeprowadzał remont figury. Od usuwania porostów, czyszczenia myjką ciśnieniową, rekonstrukcji ubytków, po pokrycie rzeźby żywicą poliuretanową, montaż parasola oraz tablicy informacyjnej – tak wyglądała w skrócie praca nad przywróceniem blasku jedynego miejskiego pomnika, który jest z nami od lat 70-tych XX wieku.

Renowacja żarowskiej rzeźby „Akt” wraz z działaniami animacyjnymi była jedynym sposobem na ocalenie niezabytkowego, aczkolwiek charakterystycznego obiektu, który na stałe wrósł w przestrzeń miasta. Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl apelują do Urzędu Miasta i Gminy Żarów oraz do wszystkich mieszkańców o wspólną troskę i należyte utrzymanie „Nagiej Panny” przez kolejne dekady.

W związku z renowacją żarowskiej rzeźby „Akt” zapraszamy na odsłonięcie wyremontowanej „Nagiej Panny”, które odbędzie się przed pomnikiem już pod koniec lipca. Na spotkanie zaprosimy wszystkich sponsorów, ale także Jana Zamorskiego (artystę rzeźbiarza, który uratował „Pannę”) oraz żonę autora – modelkę; panią Annę Malicką-Zamorską. Szczegóły już wkrótce na naszych stronach internetowych oraz na Facebooku!

Parasol oraz tablica informacyjna

Parasol, którego żarowski „AKT” nigdy nie posiadał (oryginał z Wałbrzycha już tak), został zaprojektowany z metalu, który idealnie współgra z betonową konstrukcją rzeźby. Natomiast tablica informacyjna powstała na podstawie wspomnień Anny Malickiej-Zamorskiej (żony autora, najprawdopodobniej modelki) oraz informacji przekazanych przez Jana Zamorskiego i byłych pracowników „Szamotowni”.

Jeszcze raz wielkie podziękowania dla Mecenasów kultury!

Wartość projektu to 5500,00 zł. Sponsorami projektu (bez których projekt mógłby się nie udać) są: Polska Ceramika Ogniotrwała Żarów S.A, spółka Potoczni, firma MARTECH oraz Agencja Reklamowa Geospace. Ponadto poprzez ogólnodostępną akcję na portalu Zrzutka.pl, wsparło nas 21 osób! Dziękujemy Ryszardowi Brykowi za pomoc w instalacji tablicy informacyjnej. Organizatorami renowacji żarowskiej rzeźby AKT są: Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl

My animatorzy – Dziękujemy za każde wsparcie, za wiarę w powodzenie projektu! Zabieramy się za dalszą pracę!