Nadchodzi MIASTO NOWY TWÓR!

Czy zastanawialiście się kiedyś, co by się stało gdyby Wrocław rozrósł się tak bardzo, że zaanektowałby pod swoje skrzydła Świdnicę? Taka futurystyczna wizja nasuwa wiele pytań: np. czy Świdnica, straciłaby swoją tożsamość i przerodziłaby się w zupełnie inne miasto? Czy Wrocław nadal pozostałby Wrocławiem? Odpowiedzi na te oraz inne pytania, postaramy się poszukać podczas wernisażu interaktywnej wystawy Agaty Elsner i Marka Straszaka.

Powstanie MIASTO NOWY TWÓR

Organizatorem projektu „Miasto Nowy Twór” jest Fundacja Inicjatywa B. Projekt współfinansowany jest ze środków Miasta Świdnica. Partnerem projektu jest Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy.

Kogo zaprosiliśmy do współpracy przy projekcie MIASTO NOWY TWÓR ?

aktorka, performerka, dietetyczka, twórczyni wielu przedsięwzięć z zakresu świata sztuki i kulinariów. Od 12 lat silnie związana z poznańskim środowiskiem teatrów alternatywnych (Teatr Ósmego Dnia, Teatr Biuro Podróży). Obecnie współtworzy Grupę Circus Ferus. Wielokrotna stypendystka MKiDN.

studiował Sztukę i Media na Uniwersytecie Sztuki (UdK) w Berlinie (DE) oraz Fotografię i Multimedia na wrocławskiej ASP. Freelancer, artysta nowych mediów, działa na polu motiongraphics, interkatywnych audiowizualnych instalacji oraz rzeźb kinetycznych. Współpracuje z teatrami, domami mediowymi, muzeami oraz instytucjami kultury.

Co się stanie z miastem po połączeniu?

Co się stanie jeśli dwie różne tkanki miejskie połączą się w jedną całość? Powstaje Miasto Nowy Twór – artystyczna mapa „nowego miasta”, nowego organizmu złożonego z wielu komórek, których rozrost powoduje coś na kształt guza, glitch’a, (nowotworu miasta).

Abstrakcyjna interaktywna instalacja

Nasz projekt ma formę abstrakcyjnej instalacji interaktywnej. Użytkownik poprzez dotyk wpływa na stopień ilości przeszczepionych komórek miejskich oraz na stan zaawansowania mutacji miast. To już nie tylko Wrocław czy Świdnica, ale i Paryż, Kair, Sydney czy Nowy Jork tracą czytelność przestrzenną, doprowadzając do poczucia zagubienia we własnej małej ojczyźnie.

Zbuduj i wydrukuj!

Odbiorca ma szansę stworzyć autorskie „Miasto Nowy Twór”, a następnie wydrukować je w formie pocztówki z własną, wykreowaną mapą.

Dotykaj i odkrywaj!

Punktem wyjścia jest Świdnica. Wykorzystaj mapę swojego miasta i kilku innych: Wrocławia, Paryża, Kairu, Dubaju, Sydnej, Tokio oraz Nowego Jorku – do stworzenia autorskiej tkanki miejskiej, którą następnie wydrukujemy w formie karki pocztowej! Odbiorca instalacji artystycznej do wyboru ma dwa tryby: kartograficzny (tutaj widzimy panoramę Świdnicy z wysokości 3 kilometrów) oraz satelitarny (Świdnica przedstawiona jest z perspektywy ptasiej, z wysokości 500 metrów). Miłej zabawy!

MIASTO NOWY TWÓR
Zbuduj własną tkankę miejską w Świdnicy!

Autorska, interaktywna instalacja pt. „Miasto Nowy Twór” umożliwia odbiorcy stworzenie własnej wizji nowego miasta. Eksperyment związany z tworzeniem futurystycznej tkanki miejskiej, odbywać się będzie od 19 do 21 kwietnia 2017 roku w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy (ul. Franciszkańska 18) w godzinach otwarcia placówki: 10:00-18:00. Wstęp bezpłatny!

Projekt „Miasto Nowy Twór” współfinansowany jest ze środków Miasta Świdnica. Dziękujemy za wsparcie w realizacji wizji artystycznej!

Organizatorem projektu jest Fundacja Inicjatywa B

Partnerem projektu jest Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy