9 edycja festiwalu Different Point of View

9 edycja festiwalu filmowego „Different Point of View” składać się będzie z 4 plenerowych pokazów filmowych (w Kalnie, Sokołowsku, Żarowie i Sobótce), w ramach których wyświetlimy ok 20 materiałów wizualnych, 3 spotkań warsztatowych (w Świdnicy i Żarowie) oraz 3 wykładów multimedialnych realizowanych pod hasłem „Kinowe Spotkania Młodych”. Tegoroczna odsłona współfinansowana jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

9 edycja festiwalu Different Point of View

W roku 2017, festiwal „Different Point of View” zagości w kilku miejscowościach województwa dolnośląskiego. Kalno, Sokołowsko, Żarów, Świdnica oraz Sobótka; te miejscowości wezmą udział w wydarzeniach artystycznych. W ramach festiwalu wyświetlimy 28 znakomitych filmów, przeprowadzimy serię wykładów multimedialnych, zorganizujemy 3 praktyczne i unikatowe bloki warsztatowe. Poza programem podstawowym spodziewamy się zaangażowania ze strony Naszych partnerów, którzy zadeklarowali stworzenie wydarzeń towarzyszących w Sobótce oraz Sokołowsku!

„Different Point of View”, czyli „Inny Punkt Widzenia” powstał w 2012 roku. Po kilku realizacjach edukacyjnych, przerodził się w festiwal. Wydarzenie składa się z plenerowych projekcji filmowych oraz dodatkowych wydarzeń, które realizowane są cyklicznie, co rok w okresie czerwiec-sierpień. Organizatorem festiwalu jest Fundacja inicjatywa B. Twórcą festiwalu jest Tomasz Nycz. 9 edycja Different Point of View została sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

9 spotkanie z DIFFERENT POINT OF VIEW

Zapowiedź wizualna promująca 9 edycję festiwalu: „Different Point of View”, który w 2017 roku odbędzie się w 4 niezwykłych miejscach… Autor zdjęć i postprodukcji: Przemysław Matejko, Ścieżka dźwiękowa: Łukasz Palkiewicz (Szatt), Plany zdjęciowe: Agencja Reklamowa Geospace, Park Górka, Miasto Sobótka, Park Miejski w Żarowie, Miasto Żarów, Przestrzeń Stowarzyszenia Filtrator w Sokołowsku.

Wydarzenia towarzyszące w ramach 9 edycji DPoV

W ramach 9 odsłony festiwalu filmowego „Different Point of View”, Fundacja Inicjatywa B zaprasza do uczestnictwa w kilku wydarzeniach towarzyszących. Poza kinem plenerowym zachęcamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w „Kinowych Spotkaniach Młodych”, które zostaną zrealizowane w formie wykładów multimedialnych, trzech blokach warsztatowych oraz projektach zainicjowanych przez gospodarzy festiwalu w Sobótce oraz Sokołowsku!

9 edycja Different Point of View

Tegoroczna edycja festiwalu filmowego składać się będzie z 4 plenerowych odsłon filmowych, które odbędą się: 14 lipca w Kalnie, 21 lipca w Sokołowsku, 22 lipca w Żarowie oraz 28 lipca w Sobótce. Poza projekcjami pod chmurką, Fundacja Inicjatywa B, zaprasza na 7 wydarzeń towarzyszących. 9 edycja współfinansowana jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorem wydarzenia jest: Fundacja Inicjatywa B. Współpraca organizacyjna: Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, Agencja Reklamowa Geospace, Stowarzyszenie Filtrator, Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Sobótce, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Sobótce. Wsparcie programowe: Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Ogólnopolski Festiwal Filmów Animowanych O!PLA, Patryk Scelina, Etiuda i Anima, Mizidar – Dariusz Miziarski, TJFilms, Trickster – Stowarzyszenie Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej, Rebelluke – Łukasz Moskal. Partnerzy: Stowarzyszenie Labiryntarium.pl, Cyfrowe Archiwum Lokalne w Sobótce, Agencja interaktywna iGutek, Kooperatywa 124, Hoppy Lab – Browar rzemieślniczy. Patron medialny: Region Fakty, Świdnica24, Wiadomości Świdnickie, Kultura Online.

Repertuar i wydarzenia towarzyszące

9 edycja festiwalu „Different Point of View” charakteryzuje się bogatym repertuarem filmowym, który został zbudowany przez Fundację Inicjatywa B przy współpracy z Piotrem Kardasem (z Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Animowanych O!PLA) oraz Anną Kot (ze Stowarzyszenia Filmowców Polskich: Studia Munka). Łącznie w ramach wszystkich wydarzeń festiwalowych wyświetlimy: 28 filmów!

Projekcje filmowe, w poszczególnych miejscach realizacji festiwalu, dopełniać będą wydarzenia towarzyszące, których tematyka poświęcona jest szeroko pojętej sztuce filmowej. Wśród Naszych propozycji znajdują się: wykłady multimedialne realizowane pod hasłem „Kinowe Spotkania Młodych”, warsztaty i wykłady: „Filmowa postprodukcja – Standardy branżowe”, warsztaty i wykłady: „Ruch kamery – Tradycyjna technologia VS nowinki techniczne”, warsztaty i wykłady: „Wideodziennikarz”,muzyczny live act do filmu pt. „Nosferatu – Symfonia grozy”, wykład Stowarzyszenia Badaczy Popkultury Trickster: „Jak kreować i promować młode polskie kino” oraz performace: „Eksperymentujemy z filmem”.

nr1
KINOWE SPOTKANIA MŁODYCH
Data: 19-21.06.2017 r.
Czas: 10:00-12:30
Wstęp bezpłatny
DRUGA MŁODOŚĆ TRADYCYJNYCH TECHNIK ANIMACYJNYCH
Miejsce: Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie
Data: 19.06.2017 r.
Czas: 10:00-12:30
ANIMACJA 3D - ŚWIAT PRZEDSTAWIONY WE WSPÓŁCZESNYM FILMIE
Miejsce: Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie
Data: 20.06.2017 r.
Czas: 10:00-12:30
FILM DOKUMENTALNY - KOMENTARZ RZECZYWISTOŚCI
Miejsce: Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie
Data: 20.06.2017 r.
Czas: 10:00-12:30

Poprzez realizację projektu, młodzież szkolna będzie mogła poznać sztukę kinową, dzięki dynamicznym wykładom multimedialnym. Najważniejsze zagadnienia, omówimy za pomocą najnowszych, bardzo atrakcyjnych materiałów wizualny i muzycznych udostępnionych przez wielkie wytwórnie i znanych producentów. Uczestnicy przedsięwzięcia dotkną nie tylko najnowszych trendów filmowych, ale także nauczą się je nazywać i interpretować, a wszystko to wpłynie na świadomy odbiór materiałów filmowych… Odbiorcami projektu: „Kinowe Spotkania Młodych” są zorganizowane grupy ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich. Możliwość uczestnictwa w przedsięwzięciu możliwe jest po wcześniejszym kontakcie z organizatorem: Fundacją Inicjatywa B. Każdorazowo po spotkaniu multimedialnym, opiekun-wychowawca grupy zorganizowanej, otrzymuje kompleksowy materiał dydaktyczny, który zawiera omówienie tematu, analizę problemów, bibliografię oraz testy do wykorzystania w późniejszej edukacji filmowej. Tematami spotkania są: „Druga młodość tradycyjnych technik animacyjnych”, „Animacja 3D – Świat przedstawiony we współczesnym filmie” oraz „Film dokumentalny – Komentarz rzeczywistości”. Szczegółowe informacje dot. programu można znaleźć na stronie „Kinowych Spotkań Młodych”. Zachęcamy do zapoznania się z repertuarem filmowym Kinowych Spotkań Młodych.

Weź udział w wydarzeniu na Facebooku!

Sprawdzaj aktualne informacje, komentuj, poznawaj ludzi i dziel się własnym doświadczeniem w ramach wykładów multimedialnych: „Kinowe Spotkania Młodych”.

Spotkanie poprowadzi: TOMASZ NYCZ

Absolwent Dolnośląskiej Szkoły Wyższej: licencjat z antropologii kultury, spec. realizacja filmu dokumentalnego, magisterium: animacja 3D i efekty specjalne w mediach. Aktor teatralny oraz autor ogólnopolskich programów scenicznych. Wieloletni animator działań artystycznych, kulturalnych, edukacyjnych oraz historycznych. Autor projektów multidyscyplinarnych związanych z grafiką i animacją 3D, realizacją filmu dokumentalnego i form animowanych. Aktywista oraz prezes Fundacji Inicjatywa B…

nr 2
FILMOWA POSTPRODUKCJA - STANDARDY BRANŻOWE
Data: 29.06.2017 r.
Czas: 16:00-19:00
Wstęp bezpłatny
Miejsce: Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Świdnicy
Adres: ul. Długa 33, 58-100 Świdnica
Obowiązują zapisy: wezmeudzial@inicjatywab.pl

W ramach spotkania zostaną poruszone zagadnienia związane z istotą funkcjonowania rynku postprodukcji filmowej i telewizyjnej w Polsce. W czasie prezentacji (wykładu) będą omawiane takie tematy jak: planowanie postprodukcji, praca na planie, realizacja nagrań na potrzeby efektów specjalnych, cyfrowe efekty specjalne, grafika i animacja 3D. Omawiane tematy zostaną poparte przykładami ujęć z projektów reklamowych i filmowych. Prezentacja ma przede wszystkim zachęcić początkujących pasjonatów grafiki 3D, animacji czy kina; do spróbowania własnych sił w tej dziedzinie.

Weź udział w wydarzeniu na Facebooku!

Sprawdzaj aktualne informacje, komentuj, poznawaj ludzi i dziel się własnym doświadczeniem w ramach warsztatów praktycznych: „Filmowe postprodukcja – Standardy branżowe”.

Spotkanie poprowadzi: PATRYK SCELINA

grafik, producent muzyczny i specjalista postprodukcji filmowej. Posiada doświadczenie w produkcji filmów animowanych w zakresie animacji i cyfrowej kompozycji obrazu. W zakresie produkcji i postprodukcji brał udział w realizacji seriali animowanych tj. „Włatcy móch”, „1000 złych uczynków” oraz pełnometrażowych filmów animowanych tj. „Włatcy móch” i „Złote krople”. Brał również udział w procesie postprodukcji wielu reklam telewizyjnych, filmów krótkometrażowych i dokumentalnych. W ramach działalności muzycznej zajmuje się produkcją muzyki na potrzeby zwiastunów filmowych, gier, filmów krótkometrażowych i reklam. Współpracuje z cenionymi w branży zwiastunów filmowych firmami tj. SubPub Music, Selectracks, Sonic Librarian, a jego muzyka wykorzystywana jest w kampaniach reklamowych filmów i seriali telewizyjnych m.in. „Marvel’s Agents of S.H.I.EL.D”.

Relacja z warsztatów: FILMOWA POSTPRODUKCJA STANDARDY BRANŻOWE

Wydarzenie: Filmowa postprodukcja – Standardy branżowe, zostało zrealizowane w formie specjalistycznego wykładu (popartego komentarzem wizualnym) oraz autorskich warsztatów, w ramach których – prowadzący: Patryk Scelina – opowiedziało o standardach, trudnościach oraz specyfice pracy postprodukcyjnej w filmie, telewizji oraz na wolnym rynku.  Kilkugodzinne warsztaty dedykowane, dla wcześniej zapisanych osób, odbyły się 29 czerwca w siedzibie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Świdnicy!

OBJECT REMOVAL - EFEKT WARSZTATÓW

Pierwsze ćwiczenie miało na celu zaznajomienie grupy z jedną z najczęściej używanych technik w branży filmowej tj. usuwanie wybranych elementów (w tym przypadku dynamicznych, poruszających się samochodów) z istniejącego materiału filmowego. Po dokonaniu zabiegu, materiał został dodatkowo poddany koloryzacji.

GREEN SCREEN - EFEKT WARSZTATÓW

Natomiast drugie ćwiczenie wprowadzało słuchaczy w tematykę kluczowania koloru i pracy z tzw. materiałem green screenowym. Ćwiczenie polegało na ekstrakcji postaci z zielonego tła, a następnie osadzenie postaci na przygotowanym tle miasta, dokonanie korekcji koloru i spasowanie wszystkich elementów tak by uzyskać spójny obraz finalnego ujęcia

COLOR GRADING - EFEKT WARSZTATÓW

Trzecie ćwiczenie polegało na koloryzacji materiału filmowego. Koloryzacja odbywała się za pomocą próbkowania koloru z materiałów referencyjnych, a następnie na przeniesieniu kilku barw na materiał filmowy.

nr 3
RUCH KAMERY - TRADYCYJNA TECHNOLOGIA VS NOWINKI TECHNICZNE
Data: 4-5.07.2017 r.
Czas: 09:00-16:00
Wstęp bezpłatny
Miejsce: Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Świdnicy
Adres: ul. Długa 33, 58-100 Świdnica
Obowiązują zapisy: wezmeudzial@inicjatywab.pl

Omówienie oraz unaocznienie tradycyjnych technologii związanych z ruchem kamery. Po zapoznaniu się uczestników z konkretnymi ruchami sprzętu filmowego, przyjdzie pora na nowinki techniczne serwowane przez setki producentów, które wykorzystywane są w zależności od sytuacji, terenu, sceny, miejsca. Warsztatowicze nauczą się planowania zdjęć na wiele kamer w jak najbardziej efektywny sposób, z wykorzystaniem m.in.: stabilizatorów trójosiowych, gimbali w reportażu oraz zdjęciach sportowych. Cały blok potrwa dwa dni i będzie skupiał się na dostarczeniu wiedzy teoretycznej (prezentacja konkretnych zabiegów) oraz praktycznej (praca na sprzęcie filmowym) uczestnikom warsztatów, którzy będą pracować w siedzibie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Świdnicy – salę zamienimy w studio filmowe. Skutkiem, czy też efektem warsztatów będzie krótka etiuda stworzona wg autorskiego scenariusza.

Weź udział w wydarzeniu na Facebooku!

Sprawdzaj aktualne informacje, komentuj, poznawaj ludzi i dziel się własnym doświadczeniem w ramach warsztatów praktycznych: „Ruch kamery – tradycyjna technologia kontra nowinki techniczne”.

Spotkanie poprowadzi: PRZEMYSŁAW MATEJKO

Operator kamery od 10 lat w branży współpracuje z TVP, zaliczył dwa plany filmowe przy logistyce „Sala samobójców” i „80 milionów”, przez wiele lat niezależny twórca współpracujący z wieloma firmami. Specjalizuje się w ujęciach sportowych obecnie rozwija firmę video, współtwórca programów tworzonych dla do TVP 3 Wrocław. Specjalizuje się w ujęciach robionych gimbalem.

Relacja z warsztatów: RUCH KAMERY - TRADYCYJNA TECHNOLOGIA VS NOWINKI TECHNICZNE

Wydarzenie: Ruch kamery – Tradycyjna technologia VS nowinki techniczne, zostało zrealizowane w formie specjalistycznego wykładu (popartego komentarzem wizualnym, przykładami autorskimi) oraz unikatowych warsztatów, w ramach których – prowadzący: Przemysław Matejko – opowiedziało o pracy na kilku profesjonalnych przyrządach filmowych: drony, steadicamy, rigi, slidery – to tylko niektóre wyposażenie obecne na warsztatach.  Dwudniowe warsztaty dedykowane, dla wcześniej zapisanych osób, odbyły się 4-5 lipca w siedzibie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Świdnicy!

Dzień 1 - część teoretyczna i praktyczna

Miejsce: Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Świdnicy
Adres: ul. Długa 33, 58-100 Świdnica

Część teoretyczno-praktyczna: wyjaśnienie do czego służy ruch kamery, omówienie dramaturgii i wrażliwości operatorskiej, omówienie podstawowych ruchów kamer na wybranych przykładach filmowych (m.in.: szwenk, dolly GRIP, kran kamerowy, zdjęcia z ręki, stabilizatory, dron). Przełożenie ruchu kamery na kompozycje kadru i efektu jaki chcemy uzyskać, ruch kamery i jego zastosowanie w produkcji filmowej i telewizyjnej (m.in.: film fabularny, film dokumentalny, relacje sportowe i reporterskie, film produktowy).

Oferta sprzętowa: Steadicam: (omówienie budowy, wyważenia), 3-osiowy gimbal: (omówienie budowy, wywarzanie, kalibracja), slidery: (jazdy kamerowe, grip), krany kamerowe, kamery podwieszane, drony: (ruch, regulacje prawne), kamera na platformie jeżdżącej RC, gimbal VS steadicam (porównanie systemów i ich zastosowania w realizacjach: telewizyjnych, filmowych, fabularnych, produktowych, praca ciałem), gimbal (platformy RC).

Opracowanie scenopisu na podstawie konspektu scenariusza, realizacja zdjęć. „Widzimy mężczyznę wchodzącego do budynku. Nie wiemy kim jest. Przemierza korytarz wypatrując ofiary, przypadkiem dostrzega kobietę na schodach. Śledzi ja. Kobieta wchodzi po schodach nieświadoma że stała się celem. Wchodzi do pomieszczenia, zaraz za nią wchodzi oprawca. Dogania ja i ogłusza.” Celem pracy nad scenariuszem było przetestowanie rożnych systemów stabilizacji, począwszy od ujęć z reki poprzez Steadicam, do systemu 3-osiowego Gimbal (RONIN-MX). Rozmowa i wnioski po zdjęciach, wymiana doświadczeń.

Dzień 2 - część praktyczna

Miejsce: Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Świdnicy
Adres: ul. Długa 33, 58-100 Świdnica

Realizacja konspektu scenariusza: praca na wiele kamer w jednym z pomieszczeń Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Świdnicy. Konspekt scenariusza: „Podziemia, widzimy pomieszczenia do których wpada światło z góry. W kolejnym dużym pomieszczeniu widać stolik , świeczki  i siedzącą postać. Postać zaczyna dochodzić do siebie po utraceniu przytomności, nie wie gdzie jest, panikuje. Postać próbuje się oswobodzić ale zauważa że jest skrepowana i przywiązana do krzesła, ma zasłonięte oczy. W nieudolnych próbach stara się oswobodzić…walczy. W końcu udaje się, rozwala krzesło o ścianie i ucieka z pomieszczenia. Przemierza korytarze pełne ciemności i świec, dobiega do innego pomieszczenia. Postać jest spanikowana i osłabiona walczy z pajęczynami przebija się przez pomieszczenia. W końcu wydostaje się na korytarz biegnie ku wyjściu. W końcu udało jej się , wydostaje się na zewnątrz i ucieka szukać pomocy”.

ETIUDA PT. MIEJSCE - REZULTAT WARSZTATÓW

„Ruch kamery: Tradycyjna technologia VS nowinki techniczne” to wykład i warsztaty specjalistyczne zorganizowane przez Fundację Inicjatywa B, w ramach 9 edycji festiwalu filmowego DIFFERENT POINT OF VIEW, która w 2017 roku współfinansowana jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niniejszy film jest rezultatem powyższych warsztatów. Celem spotkań było zapoznanie uczestników z różnymi metodami rejestracji obrazu. Podczas dwóch dni warsztatowych, uczestniczyliśmy w wykładach oraz bloku praktycznym, W ramach których powstała etiuda pt. „Miejsce”. Materiał został nagrany za pomocą wielu kamer w towarzystwie profesjonalnych stabilizatorów, na podstawie scenariusza przygotowanego przez prowadzącego. Film jest fikcją i nie przedstawia prawdziwych wydarzeń.

nr 4
WIDEODZIENNIKARZ
Data: 10.07.2017 r.
Czas: 15:00-18:00
Wstęp bezpłatny
Miejsce: Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie
Adres: ul. Piastowska 10A, 58-130 Żarów
Obowiązują zapisy: wezmeudzial@inicjatywab.pl

Podczas warsztatu uczestnicy poznają pracę dziennikarza wideo. Zobaczą przykłady najlepszych realizacji reportaży i wywiadów, przeanalizują materiały wideo pod kątem technicznym i merytorycznym. Nauczą się prostej realizacji wideo wywiadu przy pomocy aparatu, kamery i telefonu, podstaw oświetlenia. Zapoznają się z technikami twórczymi i dziennikarskimi. Zapoznanie z najciekawszymi wideoreportażami z Vice, NYT, Wyborczej.pl, vlogów YouTube. Analiza reportaży „Minta od kuchni – restauracja Bloom In The Park” oraz „Denis Urubko – New polish citizen” pod kątem technicznym i merytorycznym. Unaocznienie najnowszych trendów i technik związanych z podstawami pracy z kamerą (kadrowanie, podstawy oświetlenia, plany filmowe itp.). W ramach warsztatów praktycznych uczestnicy inicjatywy dowiedzą się w jaki sposób można realizować wideowywiady oraz minireportaże. Celem warsztatów jest przybliżenie pracy dziennikarza wideo, obudzenie w uczestnikach kreatywności, zainicjowanie prac nad własnymi reportażami, kanałami YouTube. W rezultacie uczestniczy wyniosą wiedzę i doświadczenie. Zrealizują krótkie materiały dotyczące samych warsztatów lub prostego, zaproponowanego przez nich problemu – materiały zostaną zaprezentowane na stronach projektu oraz w lokalnych mediach.

Weź udział w wydarzeniu na Facebooku!

Sprawdzaj aktualne informacje, komentuj, poznawaj ludzi i dziel się własnym doświadczeniem w ramach warsztatów praktycznych: „Wideodziennikarz”.

Spotkanie poprowadzi: JAROSŁAW TOKARSKI

Absolwent filmoznawstwa UJ i kulturoznawstwa SWPS, Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej, studium artystycznego Anima Art, freelancer, twórca teledysków i reportaży, pracował dla Vice, grolschfilmworks.com, Gazety Wyborczej, TVN oraz twórców YouTube. Prowadzący wiele warsztatów w szkołach, w trakcie Slot Art. Festiwalu, dla Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz jako koordynator grup w projekcie Film Na Horyzoncie dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Nominowany do Grand Video Awards 2015 w kategoriach lifestyle i publicystyka. Obecnie realizujący reportaże podczas podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Indii czy Argentyny

Relacja z warsztatów: WIDEODZIENNIKARZ

Wydarzenie: Wideodziennikarz, zostało zrealizowane w formie specjalistycznego wykładu (składającego się z projekcji autorskich materiałów prowadzącego) oraz unikatowych warsztatów, w ramach których – prowadzący: Jarosław Tokarski – opowiedziało o pracy dziennikarza z kamerą. Podczas spotkania omówione zostały zagadnienia związane z technikami realizacji obrazu oraz doświadczeniem reportera. Omówiliśmy tematy począwszy od scenopisu po dystrybucję dzieła. Wykład i warsztaty odbyły się 10 lipca w sali kameralnej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

W czasie warsztatu wideo-dziennikarz grupa doskonale radziła sobie z odczytywaniem kontekstów realizacji przykładowych reportaży. Kilka razy warsztatowcy musieli być naprowadzani na właściwą odpowiedź, ale z biegiem czasu coraz lepiej rozumieli wybory reportera w typie realizacji materiału. Podczas zadanego zadania – stworzenia szkieletowego scenariusza wideoreportażu – grupa spisała się doskonale. Przygotowane scenariusze były dojrzałe, zawierały wszystkie wskazówki, jakich nauczono wcześniej w czasie omawiania materiałów, a nawet zaskakiwały świeżością podejścia. Czekam na realizacje!

Jarosław Tokarski

nr 5
EKSPERYMENTALNA FORMA FILMOWA
Data: 21.07.2017 r.
Czas: 15:00-17:00
Wstęp bezpłatny
Miejsce: Stara Pralnia w Sokołowsku
Adres: ul. Parkowa 2, 58-350 Sokołowsko
Obowiązują zapisy: kontakt@filtrator.org

Zapraszamy na warsztaty z eksperymentalnej formy filmowej. Będziemy eksplorować Sokołowsko w trakcie festiwalu „Sztuki Efemerycznej Konteksty”. Na warsztat weźmiemy relacje mieszkańców, festiwalowiczów i turystów, a efekty prac zaprezentujemy podczas afterparty w dawnej pralni w ramach 9 edycji Different Point of View”. Zapisy na kontakt@filtrator.org”

Weź udział w wydarzeniu na Facebooku!

Sprawdzaj aktualne informacje, komentuj, poznawaj ludzi i dziel się własnym doświadczeniem w ramach kina plenerowego: #Stara Pralnia – 9 edycja Different Point of View

Spotkanie poprowadzą: Pralnia Makerspace i Stowarzyszenia Filtrator
Członkowie kolektywu Pralnia Makerspace i Stowarzyszenia Filtrator, które prowadzi lokalne działania z wielu dziedzin: od projektowania i druk 3D przez sitodruk i stolarstwo, na programowaniu kończąc. Tworzą produkty na potrzeby lokalnych społeczności, zbierają i wydają wspomnienia dotyczące Sokołowska oraz rewitalizują przestrzeń miejscowości. Prowadzone przez nich warsztaty dotyczyć będą relacji między codziennością a festiwalowym czasem w byłym uzdrowisku.

Relacja z EKSPERYMENTALNEJ FORMY FILMOWEJ...

21 lipca 2017 Stowarzyszenie Filtrator zrealizowało warsztaty z Eksperymentalnych Form Filmowych, jako wydarzenie towarzyszące 9 edycji Different Point of View. Pierwsza część warsztatu dotyczyła kwestii technicznych obsługi sprzętu video. Szczególnie istotne było to jak wykorzystywać aplikacje i urządzenia przenośne do dokumentacji obrazu i dzwięku, rapid documentary. Uczestnicy zapoznali się min. z obsługą kamery gopro, aplikacji slide czy urządzenia typu zoom. Po części technicznej uczestnicy ruszyli w teren. Sokołowsko, mimo mikro skali, jest miejscowością dość dynamiczną. W wiosce gdzie mieszka 400 osób odbywa się kilka dużych międzynarodowych festiwali, regularnie działa kino a miejscowość odwiedzają liczni turyści. Przy większych wydarzeniach, miejsce przeżywa istną „inwazję” festiwalowiczów czy turystów. Nie pozostaje to bez wpływu na życie codzienne i przestrzeń Sokołowska. Ten temat właśnie został wybrany do ekserymentów, nie bez powodu. W dniu warsztatów rozpocząłem się Festiwal Sztuki Efemerycznej „Konteksty”. Uczestnicy wyruszyli w przestrzeń Sokołowska eksplorować i rozmawiać zarówno z mieszkańcami, turystami jak i gośćmi festiwalu.

Marcin Rosiński

nr 6
MUZYCZNY LIVE ACT
Data: 22.07.2017 r.
Czas: 21:00-21:30
Wstęp bezpłatny
Miejsce: Park Miejski w Żarowie
Adres: ul. Zamkowa, 58-130 Żarów
Wstęp bezpłatny

Muzyczny live act do fragmentów filmu: „Nosferatu – Symfonia grozy” – Przed projekcją filmów w plenerze, zapraszamy wszystkich miłośników starego kina, na muzyczny live act w wykonaniu Dariusza Miziarskiego. Muzyka na żywo do fragmentów filmu pt. Nosferatu – symfonia grozy z 1922 roku w reżyserii F.W Murnau’a.

Weź udział w wydarzeniu na Facebooku!

Sprawdzaj aktualne informacje, komentuj, poznawaj ludzi i dziel się własnym doświadczeniem w ramach kina plenerowego: #Park Miejski – 9 edycja Different Point of View

Wykonanie: Dariusz Miziarski

Nazywam się Dariusz Miziarski lecz muzycznie działam pod pseudonimem MIZIDAR. Od kilku lat tworzę muzykę elektroniczną do: aplikacji mobilnych, gier, spektakli teatralnych, widowisk, słuchowisk radiowych, krótkich form audio – wizualnych czy Live Actów. Muzyka dla mnie jest największą pasją, która zapładnia moją podświadomość każdego dnia. Na początku było pianino, które było dla mnie starterem do muzyki instrumentalnej. Z biegiem czasu jednak zwyciężyła elektronika. Dzisiaj narzędziami, które pomagają mi wyzwolić potencjał muzyczny drzemiący w mojej podświadomości są głównie instrumenty elektroniczne, syntezatory czy samplery. W bardzo skuteczny sposób można dzięki nim, przedstawić i nadać określony klimat muzyce. Poprzez stylistykę, instrumentarium czy tempo. To wszystko zależy oczywiście od wytycznych do danego projektu muzycznego czy będzie to background do gry komputerowej czy Live Act na żywo a może muzyka stworzona pod spektakl teatralny. Moimi głównymi nurtami muzycznymi są: Ambient, Chillout i Chillwave, muzyka filmowa, muzyka do gier video lecz bardzo często przełamuję te nurty dodając czy miksując inne style muzyczne lub po prostu łącząc ze sobą różne warstwy muzyczne w całość. Wówczas możemy usłyszeć często zaskakujące rezultaty jakie wychodzą z takich hybryd dźwiękowych.

nr 7
WYKŁAD: FENOMEN STUDIA MUNKA, CZYLI JAK KREOWAĆ I PROMOWAĆ MŁODE POLSKIE KINO
Data: 28.07.2017 r.
Czas: 21:00-21:30
Wstęp bezpłatny
Miejsce: Park Górka w Sobótce
Adres: ul. Świdnicka 49, 55-050 Sobótka
Wstęp bezpłatny

Przybliżymy charakter działania Studia – od produkcji przez dystrybucję na międzynarodowych festiwalach, a także – w nawiązaniu bezpośredniego repertuaru przeglądu – rekonstrukcja specyfiki filmów Studia, która opiera się na odwadze zarówno w doborze tematów, jak i środków formalnych.

Weź udział w wydarzeniu na Facebooku!

Sprawdzaj aktualne informacje, komentuj, poznawaj ludzi i dziel się własnym doświadczeniem w ramach kina plenerowego: #Park Górka – 9 edycja Different Point of View

Prowadzenie: Piotr Czerkawski

Krytyk filmowy. Autor wielu recenzji, artykułów i wywiadów publikowanych w mediach prasowych i internetowych. Prowadzi bloga „Cinema Enchante”, który dwukrotnie (2014, 2015) otrzymał nominację do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Współprowadził Weekendowy Magazyn Filmowy w TVP 1. Publikuje m.in. w „Filmwebie”, „Kinie” i „Dzienniku. Gazecie Prawnej”. W przyszłym wcieleniu chciałby zostać różowym flamingiem z filmu Johna Watersa.

Relacja z wykładów: FENOMEN STUDIA MUNKA, CZYLI JAK KREOWAĆ I PROMOWAĆ MŁODE POLSKIE KINO

W ramach wykładu: „Fenomen Studia Munka, czyli jak kreować i promować młode polskie kino”, który przygotował i poprowadził Piotr Czerkawski, zostały poruszone następujące kwestie i zagadnienia: Istotność filmów krótkometrażowych (ich miejsce w historii kina, wprawka przed realizacją debiutanckiego materiału pełnometrażowego), Podział na trzy programy („30 minut”, „Pierwszy dokument” oraz „Młoda animacja”), Kadra merytoryczna i organizacyjna (Dyrektor, Patron Studia…), Najważniejsze, wybrane filmy Studia Munka z lat 2009-2017 (Omówienie i analiza).

REPERTUAR FILMOWY
9 EDYCJI DIFFERENT POINT OF VIEW

Prezentujemy rozkład jazdy OKA w 9 edycji „Different Point of View 2017”! Gospodarzami tegorocznej odsłony artystycznego projektu, który realizowany jest od 2012 roku będą: Agencja Reklamowa GEOSPACE, Stowarzyszenie Filtrator, Fundacja Inicjatywa B oraz ŚOKSIR Sobótka. Szczegółowy repertuar filmowy, który wspierany jest m.in.: przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Ogólnopolski Festiwal Filmów Animowanych O!PLA oraz inne wydarzenia towarzyszące, będą publikowane na WWW.INICJATYWAB.PL oraz na Naszym facebookowym profilu ! Gotowi na „Inny Punkt Widzenia” ? Wstęp bezpłatny na wszystkie wydarzenia i projekcje!

#GEOSPACE repertuar

Zapraszamy do śledzenia strony wydarzenia na Facebooku oraz do odwiedzin oficjalnej strony festiwalu „Different Point of View”! Jeżeli chcesz poznać szczegóły repertuaru filmowego, kliknij na poniższy przycisk i pobierz pełną specyfikację!

Czas trwania projekcji: 114’2”

Gry / 2013 / reż. Maciej Marczewski

Basia z Podlasia / 2011 / reż. Aleksander Dembski

Na kredyt / 2008 / reż. Przemysław Nowakowski

W krainie jaskrawych zabawek / 2006 / reż. Mateusz Dymek

#STARA PRALNIA repertuar

Zapraszamy do śledzenia strony wydarzenia na Facebooku oraz do odwiedzin oficjalnej strony festiwalu „Different Point of View”! Jeżeli chcesz poznać szczegóły repertuaru filmowego, kliknij na poniższy przycisk i pobierz pełną specyfikację!

Czas trwania projekcji: 126’2”

Całe mnóstwo miłości / 2014 / reż. Bartek Kaczmarek

Sandland / 2014 / reż. Bartłomiej Żmuda

Offline / 2012 / reż. Jan P. Matuszyński

Pokój szybkich randek / 2007 / reż. Anna Maliszewska

#PARK MIEJSKI repertuar

Zapraszamy do śledzenia strony wydarzenia na Facebooku oraz do odwiedzin oficjalnej strony festiwalu „Different Point of View”! Jeżeli chcesz poznać szczegóły repertuaru filmowego, kliknij na poniższy przycisk i pobierz pełną specyfikację!

Czas trwania projekcji: 131’4”

Leszczu / 2013 / reż. Aleksandra Terpińska

NDR / ENDuRance / 2016 / reż. Grzegorz Dębowski

Pan Rudnicki i samochody / 2016 / reż. Andrzej Mańkowski

Trójka do wzięcia / 2006 / reż. Bartosz Konopka

#PARK GÓRKA repertuar

Zapraszamy do śledzenia strony wydarzenia na Facebooku oraz do odwiedzin oficjalnej strony festiwalu „Different Point of View”! Jeżeli chcesz poznać szczegóły repertuaru filmowego, kliknij na poniższy przycisk i pobierz pełną specyfikację!

Czas trwania projekcji: 107’9”

Hitler w operze / 2014 / reż. Michał Grzybowski

Klajmax / 2011 / reż. Grażyna Trela

Moloch / 2015 / reż. Szymon Kapeniak

Łaska / 2012 / reż. Eliza Subotowicz