10 edycja festiwalu filmowego Different Point of View

10 edycja festiwalu filmowego „Different Point of View” odbędzie się w trzech miejscowościach: w Kalnie (Agencja Reklamowa Geospace), w Żarowie (Park Miejski) oraz w Sobótce (Park Górka oraz przestrzeń Regionalnego Centrum Kultury Słowiańskiej), w okresie od 18 sierpnia do 28 października 2018 roku. Wstęp na wszystkie wydarzenia: kina plenerowe oraz inne spotkania są bezpłatne. Festiwal finansowany jest ze środków własnych Fundacji Inicjatywa B.

10 edycja festiwalu Different Point of View

W roku 2018, festiwal „Different Point of View” zagości w kilku miejscowościach województwa dolnośląskiego. Kalno, Żarów oraz Sobótka; te miejscowości wezmą udział w wydarzeniach filmowych. W ramach festiwalu wyświetlimy 12 znakomitych filmów w formie kina plenerowego, przeprowadzimy serię wykładów multimedialnych, zorganizujemy wystawę polskiego plakatu filmowego, zaprosimy na spotkanie autorskie z animatorem rysownikiem oraz przeprowadzimy wykład „Piksele i tekstury”…

„Different Point of View”, czyli „Inny Punkt Widzenia” powstał w 2012 roku. Po kilku realizacjach edukacyjnych, przerodził się w festiwal. Wydarzenie składa się z plenerowych projekcji filmowych oraz dodatkowych wydarzeń, które realizowane są cyklicznie, co rok w okresie czerwiec-sierpień. Organizatorem festiwalu jest Fundacja inicjatywa B. Twórcą festiwalu jest Tomasz Nycz.

10 jubileuszowe spotkanie z DIFFERENT POINT OF VIEW

10 edycja festiwalu filmowego Different Point of View, poza serią kin plenerowych składać się będzie z 6 wydarzeń towarzyszących: kino sferyczne 360 w Żarowie, wystawa polskiego plakatu filmowego z lat 60-70-80-tych, Kinowe Spotkania Młodych prowadzone przez Tomasza Nycza, Spotkanie autorskie z animatorem rysownikiem Arturem Mąką, Wykład pt.: „Piksele i Tekstury” prowadzony przez prof. dr hab. Jana Stasieńko oraz muzyczny live act do filmu pt.: „Metropolis” w wykonaniu Dariusza Miziarskiego – a to wszystko w Kalnie, w Żarowie oraz w Sobótce!

nr1
KINO SFERYCZNE 360 W ŻAROWIE
Data: 18.08.2018 r.
Czas: 12:00-15:30
Wstęp: 5 PLN
Miejsce: Park miejski
Adres: ul. Zamkowa, 58-130 Żarów

Naukowcy udowodnili, że wypukły obraz, podobnie jak jasne kolory, mają pozytywny wpływ na ludzki centralny układ nerwowy, a także na stan emocjonalny i fizjologiczny. Widzowie będą mogli nie tylko biernie oglądać, ale także poczuć się uczestnikami niesamowitych wydarzeń dzięki technologii MB SFERINIS KINAS. MB SFERINIS KINAS z jego systemem projekcyjnym, umożliwia dzieciom i młodzieży przyswojenie jak największej ilości informacji. Zapewniamy, że nie jest to tylko „sucha” teoria, gdyż wiadomości są dostarczane widzom nie tylko za pomocą kolorowych efektów wizualnych, niesamowitych efektów dźwiękowych, ale także pod kątem 360°. Zapraszamy wszystkich do świata pełnego tajemnic. Z nami odkryjecie niepowtarzalne widoki z głębi oceanu oraz przeniesiecie się do planetarium, aby zobaczyć kosmos z bliska…

 

Weź udział w wydarzeniu na Facebooku!

Sprawdzaj aktualne informacje, komentuj, poznawaj ludzi i dziel się własnym doświadczeniem w ramach wydarzenia: Kino sferyczne 360° w Żarowie

Spotkanie poprowadzi: Sferyczne Kino

Aby wziąć udział w pokazie filmów sferycznych, należy wysłać zgłoszenie, na adres: wezmeudzial@inicjatywab.pl. W treści wiadomości prosimy podać: imię i nazwisko, wiek, dane kontaktowe oraz godzinę i tytuł wybranego pokazu. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda od opiekunów prawnych.

nr 2
WYSTAWA POLSKIEGO PLAKATU FILMOWEGO
Data: 19-26.10.2018 r.
Czas: 18:00-20:00
Wstęp bezpłatny
Miejsce: Regionalne Centrum Kultury Słowiańskiej
Adres: ul. Fryderyka Chopina 25, 55-050 Sobótka

Zapraszamy na wystawę kilkunastu oryginalnych afiszy filmowych, które zostały stworzone przez przedstawicieli „Polskiej szkoły plakatu”. Grafiki promujące filmy, tworzone m.in. przez: Pągowskiego, Wasilewskiego, Młodożeńca, Erola cechowała różnorodność stylistyczna. Ich wspólnymi cechami były lapidarność i oszczędność formy, ironia, nowatorskie liternictwo, a wszystko to dopełniała pewnego rodzaju „improwizacja”. Poza wernisażem plakatów w tradycyjnych „ramach”, będzie można zobaczyć projekcję „ożywionych” afiszy, wyświetlanych na ścianie galerii RCKS, usłyszeć kilka słów o wystawie oraz wziąć udział w wspólnej dyskusji na temat plakatów oraz filmów, które zapowiadają… Dodatkowym punktem programu będzie projekcja filmu: Behind the poster / Druga strona plakatu to pierwszy film dokumentalny o polskiej szkole plakatu, który został zrealizowany w 2010 roku. Plakat w Polsce, w latach 70-80-tych, był nie tylko estetyczną formą ubarwiającą pejzaż miast, ale także swoistym przekazem.

 

Weź udział w wydarzeniu na Facebooku!

Sprawdzaj aktualne informacje, komentuj, poznawaj ludzi i dziel się własnym doświadczeniem w ramach wernisażu polskiego plakatu filmowego z lat 70-80-tych.

nr 3
KINOWE SPOTKANIA MŁODYCH
Data: 22-24.10.2018 r.
Czas: 10:00-12:30
Wstęp bezpłatny
Miejsce: Regionalne Centrum Kultury Słowiańskiej
Adres: ul. Fryderyka Chopina 25, 55-050 Sobótka

Fundacja Inicjatywa B realizuje niniejsze wykłady multimedialne w ramach autorskiego projektu artystycznego: „Different Point of View – Inny Punkt Widzenia”. Niniejsze spotkania angażują lokalną społeczność szkolną, która post factum rozpoczyna swoją przygodę z szeroko pojętym materiałem wizualnym… Tematami niniejszych wykładów są: Green Screen w hollywoodzkich produkcjach, Trójwymiarowa grafika i animacja w filmach fabularnych oraz Techniki filmu animowanego.

Weź udział w wydarzeniu na Facebooku!

Sprawdzaj aktualne informacje, komentuj, poznawaj ludzi i dziel się własnym doświadczeniem w ramach wykładów multimedialnych, znanych jako „Kinowe Spotkania Młodych”.

Spotkanie poprowadzi: TOMASZ NYCZ

aktywista – działający w obszarze animacji kultury. Absolwent antropologii kultury z realizacją filmu dokumentalnego oraz animacji 3D i efektów specjalnych w mediach na Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Aktor teatralny z 16-letnim doświadczeniem scenicznym, laureat trzeciej nagrody TVP w konkursie „Dolina kreatywna” (wspólnie z zespołem Teatru „Bezdomnego”), twórca ogólnopolskich projektów teatralno-filmowych, teoretyk filmowy, autor projektów multimedialnych, multidyscyplinarnych, pasjonat lokalnej historii, kuglarz. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Twórca autorskich bloków warsztatowych związanych z digitalizacją, fotografią…

nr 4
SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANIMATOREM RYSOWNIKIEM
Data: 24.10.2018 r.
Czas: 18:00-20:00
Wstęp bezpłatny
Miejsce: Regionalne Centrum Kultury Słowiańskiej
Adres: ul. Fryderyka Chopina 25, 55-050 Sobótka

Spotkanie autorskie z animatorem rysownikiem: Arturem Mąką oparte będzie na interakcji prowadzącego z animatorem. W ramach spotkania zostaną poruszone następujące kwestie: powstawanie filmu w technice „klasycznej”; tzw. kreskówce, omówienie poszczególnych etapów powstawania filmu, projektowanie postaci do filmu, wykonywanie animacji, ze szczególnym uwzględnieniem pracy animatora…

Weź udział w wydarzeniu na Facebooku!

Sprawdzaj aktualne informacje, komentuj, poznawaj ludzi i dziel się własnym doświadczeniem w ramach spotkania autorskiego z Arturem Mąką.

Spotkanie poprowadzi: ARTUR MĄKA

Urodziłem się 1971 r. w Miłosławiu w Wielkopolsce. Początek przygody z animacją w 1989 r. to zdanie egzaminu w Studiu Filmów Animowanych Hanna Barbera Poland we Wrocławiu i odbycie tam półrocznego kursu przygotowawczego do zawodu animatora. Rozpoczęcie pracy jako animator w tym samym roku w Hanna Barbera Poland. Od tamtej pory jest to kontynuacja pracy w różnych studiach filmowych jako: animator, leyauter i projektant postaci. Dorobek zawodowy to ponad 50 filmów, głównie seriali a także filmów reklamowych i pełnometrażowych. Ostatnie dwa lata to praca przy serialu Galaxi Taxi dla studia Fumi w Warszawie.

nr 5
WYKŁAD PIKSELE I TEKSTURY
Data: 28.10.2018 r.
Czas: 18:00-20:00
Wstęp bezpłatny
Miejsce: Regionalne Centrum Kultury Słowiańskiej
Adres: ul. Fryderyka Chopina 25, 55-050 Sobótka

Wykład multimedialny, przedstawiający historię animacji komputerowej, która posiada już wieloletnią tradycję. Ideą pokazu będzie przybliżenie jej początków, wraz z uwzględnieniem jej różnorodnych technik, które wyłaniały się w różnych okresach historycznych i miejscach geograficznych. Prezentowane animacje pokażą także unikalną inwencję twórców, którzy dysponowali wielokrotnie skromnymi środkami i prymitywnym oprogramowaniem. Zdarzało się także, że twórcy w kreatywny sposób byli w stanie symulować graficzne środowisko cyfrowe, nawet jeśli technologie komputerowe nie pozwalały jeszcze na wiele. W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną wybrane animacje komputerowe powstałe w pierwszym okresie ich tworzenia. Na zestaw składać się będą m.in.::  „Yantra” Jamesa Whitneya, Animacja „Kitty” Nikołaja Konstantinova, „Meta data” i „Hunger” Petera Foldesa, “Kwadrat” Zbigniewa Rybczyńskiego, Teledyski “Hard Woman” the Roling Stones i “Money for Nothing” Dire Straits, Reklama “Brilliance”, Animacja “Tony de Paltrie”, Animacje Pixara “Adventures of Andre and Wally B”, “Tin Toy” oraz jeden z odcinków serialu “Ren and Stimpy” Projekcja zostanie uzupełniona wykładem prezentującym najważniejsze kamienie milowe w rozwoju filmowej animacji komputerowej. Wykład multimedialny zostanie zrealizowany bezpłatnie dla dzieci, młodzieży, a także osób dorosłych w Sali konferencyjnej, wystawowej lub scenicznej…

Weź udział w wydarzeniu na Facebooku!

Sprawdzaj aktualne informacje, komentuj, poznawaj ludzi i dziel się własnym doświadczeniem w ramach wykładu tematycznego: „Piksele i tekstury”.

Spotkanie poprowadzi: prof. dr hab. Jan Stasieńko

jest Dyrektorem Instytutu Komunikowania i Technologii Mediów oraz Centrum Badawczo-Projektowego Gier i Animacji „Digital Masters” w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Jest autorem książek Alien vs. Predator? Gry komputerowe a badania literackie (Wrocław 2005), oraz Niematerialne Galatee w wehikułach rozkoszy i bólu. Technologie mediów jako aparaty kreowania posthumanistycznej intymności (Gdańsk 2015) członkiem sieci naukowej Beyond Humanism Net, a także towarzystw naukowych: International Digital Media and Arts Association i Polskiego Towarzystwa Badania Gier, Polskiego Towarzystwa Filmoznawców i Medioznawców. Odbywał staże naukowe w Department of Communication State University of New York College at Brockport oraz w Centre for Digital Media i Simon Fraser University w Vancouver. Był organizatorem (wraz z Agnieszką Dytman-Stasieńko) cyklu konferencji „Język a multimedia” oraz jednym ze współzałożycieli wrocławskiego klastra multimediów Creativro. W pracy naukowej koncentruje się na posthumanistycznych kontekstach technologii medialnych, narracyjnych i edukacyjnych aspektach gier wideo, historii i antropologii nowych mediów, w tym efektów specjalnych, komunikacji elektronicznej. Jest członkiem rady naukowej czasopisma „Homo Ludens” oraz recenzentem wielu krajowych i międzynarodowych pism naukowych (m.in. La Camera Blu, Journal of Posthuman Studies, Palgrave Communications, Transmissions, Przegląd Kulturoznawczy, Replay).

REPERTUAR FILMOWY
10 EDYCJI DIFFERENT POINT OF VIEW

Prezentujemy rozkład jazdy OKA w 10 edycji „Different Point of View 2018”! Gospodarzami tegorocznej odsłony artystycznego projektu, który realizowany jest od 2012 roku będą: Agencja Reklamowa GEOSPACE, Fundacja Inicjatywa B oraz ŚOKSIR Sobótka. Szczegółowy repertuar filmowy, który wspierany jest m.in.: przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Ogólnopolski Festiwal Filmów Animowanych O!PLA, Etiuda i Anima oraz inne wydarzenia towarzyszące, będą publikowane na WWW.INICJATYWAB.PL oraz na Naszym facebookowym profilu ! Gotowi na „Inny Punkt Widzenia” ? Wstęp bezpłatny na wszystkie wydarzenia i projekcje!

#GEOSPACE repertuar

Zapraszamy do śledzenia strony wydarzenia na Facebooku oraz do odwiedzin oficjalnej strony festiwalu „Different Point of View”! Jeżeli chcesz poznać szczegóły repertuaru filmowego, kliknij na poniższy przycisk i pobierz pełną specyfikację!

Czas trwania projekcji: 108”

 1. Chryzantemy – reż. Magdalena Zambrzycka – Polska 2015 – 30’
 2. 400 Toreb – reż. Fernanda Valadez – Meksyk 2014 – 18’
 3. Przed świtem – Łukasz Borowski – Polska 2016 – 30’
 4. Trzy rozmowy o życiu – reż. Julia Staniszewska – Polska 2016 – 30’

#PARK MIEJSKI repertuar

Zapraszamy do śledzenia strony wydarzenia na Facebooku oraz do odwiedzin oficjalnej strony festiwalu „Different Point of View”! Jeżeli chcesz poznać szczegóły repertuaru filmowego, kliknij na poniższy przycisk i pobierz pełną specyfikację!

Czas trwania projekcji: 119”

 1. Męczeństwo Mariana – reż. Adrian Panek – Polska 2006 – 30’
 2. F 63.9 – reż. Jarosław Sztandera – Polska 2017 – 29’
 3. Księżniczka i mur – reż. Małgorzata Kozera – Polska 2012 – 30’
 4. Ze wsi Grunwald – Artur Wierzbicki – 2014 – 30’

#PARK GÓRKA repertuar

Zapraszamy do śledzenia strony wydarzenia na Facebooku oraz do odwiedzin oficjalnej strony festiwalu „Different Point of View”! Jeżeli chcesz poznać szczegóły repertuaru filmowego, kliknij na poniższy przycisk i pobierz pełną specyfikację!

Czas trwania projekcji: 97’45”

 1. Pod Sutannami – reż. Michel Zarazir – Liban 2015 – 19’45”
 2. Punkt wyjścia – reż. Michał Szcześniak – Polska 2014 – 30’
 3. P*DZIO – reż. Martin Bautista – Meksyk 2015 – 18’
 4. Obcy na mojej kanapie – Grzegorz Brzozowski – Polska 2017 – 30’