Witaj w pracowni fotografii analogowej!

Posiadasz stary sprzęt fotograficzny, który już nie używasz? Przekaż go Nam! Tym hasłem Fundacja Inicjatywa B, w dniach od 1 lutego do 30 marca, za pośrednictwem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów oraz mediów społecznościowych, prowadziła zbiórkę starego, aczkolwiek działającego sprzętu fotograficznego! Udało się! Dzięki uprzejmości: Pana Marka Wąsowskiego, Pana Krzysztofa Jacka Matziola, Pani Elżbiety Dudziak, Pana Arkadiusza Arabasza oraz „Nieznanej Żarowianki”, która przekazała sprzęt do siedziby żarowskiej Biblioteki, nie podając nazwiska – możemy stworzyć warunki do prowadzenia zajęć z tradycyjnej fotografii w plenerze oraz w ciemni fotograficznej!

WARSZTATY FOTOGRAFII ANALOGOWEJ I OTWARCIE CIEMNI FOTOGRAFICZNEJ

Celem cyklicznych warsztatów z fotografii analogowej jest poznanie specyfiki pracy na aparatach analogowych oraz zaznajomieni się z podstawowymi tajnikami tradycyjnej ciemni fotograficznej. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Inicjatywa B.

Etap pierwszy warsztatów

Projekt zakłada przeprowadzenie cyklicznych zajęć praktycznych z aparatami analogowymi na terenie Miasta i Gminy Żarów w półtoramiesięcznych lub dwumiesięcznych odstępach czasowych.  Podczas kilkugodzinnych warsztatów, uczestnicy poznają tajniki obsługi analogowych aparatów fotograficznych m.in. taki jak: Concord, Zenith, Praktica, Agfa…, nauczą się posługiwać różnymi obiektywami oraz dowiedzą się w jaki sposób zakładać film. Po krótkim instruktażu udamy się w przestrzeń miasta. W plenerze, prowadzący spotkanie omówi zagadnienia związane z kompozycją obrazu, światłem itp. Kolejnym etapem zajęć będzie samodzielne wykonanie fotografii związanych z tematem przewodnim, który zostanie ustalony na spotkaniu. Uczestnicy warsztatów muszą pamiętać, że mają ograniczoną ilość zdjęć, które muszą być przemyślane…

Specyfika pracy

Organizatorzy zapewniają wszelkie materiały oraz niezbędny sprzęt. Każdy z uczestników warsztatów będzie miał do dyspozycji analogowy aparat fotograficzny, który w przypadku większej ilości osób będzie musiał dzielić z kolegą lub koleżanką.

Plener fotograficzny

Zajęcia z tradycyjnej fotografii analogowej odbywać się będą w plenerze. Uczestnicy warsztatów otrzymają od prowadzącego temat przewodni, który powinien być uwzględniony na zdjęciach. Organizator wydarzenia zapewnia opiekę prowadzącego podczas zajęć praktycznych.

Dostępne aparaty

Na chwilę obecną Fundacja Inicjatywa B posiada następujące aparaty fotograficzne: Concord F 5,6 38 mm – 1 szt., Zenith-E z obiektywem Helios 44-2 2/58 – 1 szt., Zenith 12 XP – 1 szt., Zorka z obiektywem 1:2 f = 5 cm – 1 szt., Praktica L z obiektywem Carl Zeiss 2,8/35 – 1 szt., Praktica PLC 3 z obiektywem Carl Zeiss 1,8/50 – 1 szt., Agfa Click-I z obiektywem – 1 szt., Agfa Silette z obiektywem 1:3,5/45 – 1 szt.

Etap drugi warsztatów

Organizatorzy zapewniają wszelkie materiały (materiały negatywowe, pozytonowe, odczynniki chemiczne) oraz niezbędny sprzęt, będący wyposażeniem ciemni fotograficznej (m.in.: powiększalniki, maskownice, suszarki, obcinarki do zdjęć, wałki, szczypce, kuwety itp.), prowadzonej przez Fundację Inicjatywa B. Wyposażenie ciemni fotograficznej, która została pozyskana w ramach otwartej zbiórki, stanowi własność Naszej organizacji

Specyfika pracy

Praca w ciemni fotograficznej. Wykonane zdjęcia w ramach warsztatów fotograficznych, staną się materiałem roboczym. Wspólnie porozmawiamy o rezultatach oraz trudnościach jakie wystąpiły podczas zajęć praktycznych. Uczestnicy wymienią się doświadczeniem oraz opowiedzą o swoich oczekiwaniach co do wykonanych zdjęć.

Ciemnia w praktyce

Uczestnicy zajęć dowiedzą się do czego służy koreks, jak obsługiwać powiększalnik np. Krokus lub Magnifax, w jaki sposób wywołuje się film fotograficzny. Ponadto będziemy pracować na maskownicach tradycyjnych i elektrycznych, suszarkach, obcinarkach do zdjęć i na wielu innych narzędziach amatorskiego fotografa.

Publikacja materiałów

Po wywołaniu zdjęć wspólnie je zeskanujemy w celu stworzenia internetowej galerii, natomiast oryginały zabiorą uczestnicy warsztatów. Filmy fotograficzne pozostaną w ciemni w celach ćwiczebnych dla kolejnych grup-miłośników fotografii analogowej. W niektórych przypadkach własne klisze będzie można zabrać do domu!

Cyknij, a następnie wywołaj, czyli zajęcia dla miłośników fotografii...

Autorskie warsztaty kierowane są dla grupy, nieprzekraczającej 10 osób. O uczestnictwie w wydarzeniu decyduje kolejność zgłoszeń. W warsztatach mogą brać udział dzieci (od 12 lat), młodzież i osoby dorosłe z Gminy Żarów. Aby wziąć udział w zajęciach praktycznych z fotografii analogowej oraz warsztatach w ciemni fotograficznej, należy wysłać zgłoszenie, na adres: wezmeudzial@inicjatywab.pl. W treści wiadomości prosimy podać: imię i nazwisko, wiek oraz dane kontaktowe. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda od opiekunów prawnych.

 

Warsztaty fotografii analogowej – Otwarcie ciemni fotograficznej

Miejsce: Fundacja Inicjatywa B
Adres: ul. Dworcowa 2A
58-130 Żarów

Dzień 1: 17 maja 2018 – 18:00-20:00
Dzień 2: 19 maja 2018 – 10:00-14:00
Dzień 3: Dodatkowy

W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt! Informację można otrzymać dzwoniąc pod nr.: 781 041 989

Warsztaty z fotografii analogowej oraz ciemnię fotograficzną prowadzi...

Fotograf, poeta, współzałożyciel Świdnickiej Fotografii Niezależnej, reaktywował z początkiem 2015 roku ciemnię fotograficzną przy klubie „Bolko” w Świdnicy. Już w tym samym roku, odbyła się wystawa zdjęć cyfrowo/analogowo, gdzie wystawił swoje prace. Organizator kilku podziemnych wystaw fotograficznych jednego wieczoru. W ramach festiwalu „Okiem Młodych” zorganizował plener fotograficzny z wykorzystaniem aparatów jednorazowych, który poskutkował jednodniową wystawą zdjęć uczestników pleneru. Uczestnik kilku foto-maratonów świdnickich, gdzie zdobywał wyróżnienia. Organizator konkursów i wystaw. Dumny mąż i ojciec. Kolekcjoner staroci. Członek PTTK, Teraz Sudety, pasjonat gór. Prowadzi strony: Spotkania z poezją oraz Świdnicka Fotografia Niezależna

Rezultat prac pierwszego spotkania

W ramach warsztatów fotografii analogowej – Otwarcie ciemni fotograficznej w Żarowie uczestniczyło 10 osób: Inez Stawska, Tomasz Nycz, Marek Wąsowski, Maciej Wabik, Hanna Rypan, Marcin Sawicki, Klaudia Piasecka, Krzysztof Bawolski oraz Grzegorz Szałek. Podczas trzech dni warsztatowych (ze względu na duże zainteresowanie uczestników, organizator wydarzenia rozszerzył blok praktyczny o dodatkowy dzień), pracowaliśmy na analogowych aparatach fotograficznych. Kolejnym etapem była ciemnia. W pomieszczeniu należącym do Fundacji Inicjatywa B, wywołaliśmy 6 filmów fotograficznych i zrealizowaliśmy kilkanaście odbitek przy pomocy powiększalnika Magnifax. Rezultat Naszej pracy można zobaczyć w galerii projektu oraz poniżej: