Fundacja Inicjatywa B

Studnia dworska Hofebrunnen w Pożarzysku

Studnia dworska Hofebrunnen w Pożarzysku

Fundacja Inicjatywa B stworzyła elementy informacyjne dla studni dworskiej „Hofebrunnen” w Pożarzysku. W skład nowych oznaczeń wchodzą: kierunkowskazy, tabliczka informacyjna oraz szablony chodnikowe.

Nowa nawigacja ma zachęcić turystów przejeżdżających przez Pożarzysko do zatrzymania się przy zabytkowej studni. Osoby, które odwiedzą „Hofebrunnen” będą mogły wyobrazić sobie głębokość studni spacerując po pobliskim chodniku.

Zabytkowa studnia w Pożarzysku

Zabytkowa tzw. „dworska studnia”, miała pierwotnie 31,4 m głębokości. Mechanizm został wykonany niemal całkowicie z drewna i pierwotnie nie użyto w nim ani jednego gwoździa. Wszystkie połączenia, elementy mechanizmów; w tym zębaty, wykonano z ogromną starannością. Studnia w tym kształcie powstała najprawdopodobniej w XVII wieku.

Dzisiejszy znakomity stan studni głębinowej, zawdzięczamy wnioskowi, który w ramach szkolnego koła historycznego napisał do Fundacji Batorego i Fundacji Wspomagania Wsi, Marek Zywer. Wniosek otrzymał, jako jeden z czterech na Dolnym Śląsku, maksymalne dofinansowanie w wysokości 10 tysięcy złotych. Konstrukcja jest zabezpieczona, ale można do niej zajrzeć tylko przez dwa okienka oraz „okno” ekspozycyjne.

Zadanie zostało dofinansowane przez Sołectwo wsi Pożarzysko. Druk materiałów: Agencja Reklamowa Geospace. Projekt: Tomasz Nycz i Piotr Wardach. Zachęcamy do zobaczenia fotorelacji z naszej inicjatywy!