Fundacja Inicjatywa B

Relacja z warsztatów kuglarskich dla początkujących

Relacja z warsztatów kuglarskich dla początkujących

Zaułek Kuglarzy, to odsłona warsztatowa, kierowana dla ośrodków miejskich i wiejskich, która tym razem odbyła się w ramach ferii zimowych w świetlicy wiejskiej w Imbramowicach. W otwartych zajęciach teoretyczno-praktycznych wzięli udział dzieci, młodzież i osoby dorosłe, którzy uczyli się sztuki kuglarstwa na profesjonalnych narzędziach tj. flowerstick, devilstick, diabolo oraz poi.

Przed rozpoczęciem warsztatów kuglarze z Fundacji Inicjatywy B wprowadzili uczestników warsztatów w tajniki żonglerki co pomogło zdobyć niecodzienne doświadczenie, rozwinąć koncentrację, podzielność uwagi, refleks oraz kreatywność. W bezpłatnych, ponad dwugodzinnych zajęciach wzięło udział 15 osób.

Nauka żonglerki uczy cierpliwości i wytrwałości w pracy. Wraz z rozwojem umiejętności żonglerskich oraz cech takich jak opanowanie, pewność siebie i równowaga, ruch piłeczek w powietrzu zdaje się zwalniać, co daje więcej czasu na kontrolę sytuacji. Przekłada się to również na umiejętność radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami życiowymi, w których liczy się szybkość oraz pewność działań.

Uczestnicy zajęć żonglowali:

Po wprowadzeniu uczestników w teorię sztuk kuglarskich, Wojciech Majstrzyk oraz Tomasz Nycz zaprezentowali swoje możliwości na trzech poniższych opisanych narzędziach w odsłonie led / glow:

POI – Jest to sztuka kuglarska wynaleziona przez Maorysów w celu ćwiczenia gibkości ciała i dobrej formy fizycznej. Poi wykonane się z pary łańcuchów lub sznurków, na końcach, których zawieszony jest cięższy element (może on posiadać różną formę). Poi polega na kręceniu nimi w ręce w taki sposób, aby cięższy przedmiot wykonywał koła. Istnieje kilkadziesiąt kompilacji.

Diabolo – to jedna ze sztuk kuglarskich. Sprzęt niezbędny do tego typu pokazowych ćwiczeń to dwa kilki połączone ze sobą cienkim sznurkiem i przedmiot przypominający szpulkę. Cała czynność polega na napędzaniu diabolo przy pomocy sznurka rozpiętego między kijkami, a następnie na spektakularnym podrzucaniu, łapaniu, zawijaniu, kręceniu.

Flowerstick – to sztuka kuglarska, do której niezbędne są dwa kijki z ang. tzw. hand stick i jednego większego Flowersticka. Ten ostatni na swych końcach posiada ozdobę która przypomina kwiat. Celem zabawy jest utrzymanie w powietrzu większego kijka za pomocą dwóch mniejszych. W ten sposób za pomocą odpowiednich ruchów można ożywić ten przedmiot prezentując nawet kilkadziesiąt widowiskowych trików.

Warsztaty kuglarskie dla początkujących zostały zrealizowane za pomocą własnego sprzętu oraz ze środków własnych Fundacji Inicjatywa B.