Fundacja Inicjatywa B

Pierwsza plenerowa wystawa fotografii z lat 1950-1980

Pierwsza plenerowa wystawa fotografii z lat 1950-1980

Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl otworzyli pierwszą plenerową wystawę zdjęć, przedstawiających przestrzeń miejską Żarowa, z okresu 1950-1980. Plenerowa wystawa fotografii: Żarów 50/80 to: wernisaż wielkoformatowy fotografii, poświęconych wybranym punktom miasta, które pod wpływem czasu zmieniły swój wygląd lub całkowicie zniknęły z przestrzeni miejskiej. Otwarcie wystawy nastąpi 29 czerwca 2019 roku. Ekspozycja będzie dostępna 24h/dobę, na placu przed Nefrytem do końca lata.

Jest to pierwsza plenerowa wystawa fotografii miejskich Żarowa, które pochodzą ze zbiorów Fundacji Inicjatywa B oraz Stowarzyszenia Labiryntarium.pl (z Biblioteki dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów oraz z Cyfrowego Archiwum Lokalnego – z rodzinnych albumów, które prowadzi Stowarzyszenie Labiryntarium.pl)

Co znalazło się na zdjęciach?

Na fotografiach znalazły się: widok na ul. Armii Krajowej, pierwszy blok z wielkiej płyty w Żarowie, plac budowy osiedla Piastów, czyn społeczny DZCH na basenie miejskim, piekarnia samopomoc chłopska, kościół ewangelicki Marienhaus, małe targowisko przy Marienhaus, brama główna DZCH, fontanna przy cmentarzu, szyld kina Świt oraz widok na plac dworcowy.

Słowo od Burmistrza Żarowa…

Plenerowa wystawa fotografii obrazująca nasze miasto na przestrzeni lat 1950-1980 dla wielu z nas będzie wspomnieniem własnej przeszłości. Być może, na tych zdjęciach, odnajdziecie Państwo siebie lub swoich bliskich. W wielu oczach zakręci się łezka wzruszenia dostrzegając swoich – nieżyjących już – przyjaciół i znajomych. Sądzę jednak, że dla sporej grupy – tych najmłodszych – będzie to lekcja historii, gdyż zdjęcia ukazują miejsca jeszcze dziewicze lub pokazują początki powstawania, jak na przykład żarowskiego „Osiedla Piastów”. Poza tym, wiele z tych – uwiecznionych na fotografiach miejsc– już nie istnieje lub zmieniło się nie do poznania.

Burmistrz Żarowa – Leszek Michalak

Plenerowa wystawa fotografii: Żarów 50/80 realizowana jest w ramach projektu Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów – Projektu z zakresu edukacji historycznej, który dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie, w ramach programu Patriotyzm Jutra. Organizatorami wystawy są: Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl. Druk materiałów ekspozycyjnych i reklamowych: Agencja Reklamowa GEOSPACE.