Fundacja Inicjatywa B

„Maria nie żyje” najlepszym filmem 12. Żarowskiego Festiwalu Filmowego

„Maria nie żyje” najlepszym filmem 12. Żarowskiego Festiwalu Filmowego

W ramach 12. edycji Żarowskiego Festiwalu Filmowego „Different Point of View” odbyły się kina plenerowe prezentujące 14 krótkometrażowych filmów oraz jeden pełny metraż. 12 materiałów wizualnych, udostępnionych przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich: Studio Munka, wzięło udział w formie konkursowej. Podczas festiwalowych, zewnętrznych projekcji we Wierzbnej, w Kalnie oraz w Żarowie, Fundacja Inicjatywa B wyświetliła następujące filmy, które walczyły o tytuł „Najlepszego Filmu” 12. edycji Żarowskiego Festiwalu Filmowego „Different Point of View”:

  1. „O człowieku, który kupił mleko”, reż. Jagoda Madej, 2020
  2. „Moje serce”, reż. Damian Kocur, 2019
  3. „Odbicie”, reż. Emilia Zielonka, 2018
  4. „Pustostan”, reż. Agata Trzebuchowska, 2019
  5. „Na jedną noc”, reż. Malwina Sworczuk, 2020
  6. „Marcel”, reż. Marcin Mikulski, 2019
  7. „Ondyna”, reż. Tomasz Śliwiński, 2019
  8. „Festyn”, reż. Grzegorz Krawiec, 2019
  9. „Czy potwory jedzą kiwi?”, reż. Paweł Podolski, 2020
  10. „Pokój studentowi, tanio”, reż. Rafał Samusik, 2018
  11. „Tak jest dobrze”, reż. Marcin Sauter, 2019
  12. „Maria nie żyje”, reż. Martyna Majewska, 2020
„Maria nie żyje” najlepszym filmem festiwalu!

Nagrodę za najlepszy film 12. edycji Żarowskiego Festiwalu Filmowego „Different Point of View” otrzymuje produkcja pt. „Maria nie żyje” w reżyserii Martyny Majewskiej. Nagroda przyznana jest za: „nieprzeciętne wizualne oko i odwagę w łamaniu narracji, niespodziewany casting, a przede wszystkim za umiejętne rozbrajanie uniwersalnych lęków egzystencjalnych za pomocą pełnego dezynwoltury poczucia humoru. Za zadawanie trudnych pytań i nie udzielanie prostych odpowiedzi. Za pozostawienie widza z ładunkiem emocjonalnym, który nie odpuszcza długo po seansie oraz za lokalność autorki w castingu, wyborze lokacji i historii”.

„Jako jury chcielibyśmy wyróżnić również dwa filmy: „Marcel” w reżyserii Marcina Mikulskiego, za poczucie humoru, oryginalny pomysł na bohatera i ujęcie tematu miłości w kinie oraz poprowadzenie wciągającej widza w sam środek dzieła narracji. Wyróżniamy również film „Ondyna” w reżyserii Tomasza Śliwińskiego za pokazanie kawałek po kawałku jak wygląda życie chorej osoby oraz jej najbliższych. Opowieść jest nieco mistyczna, a jednocześnie bardzo przyziemna i życiowa, co wzmacnia doborowa obsada.

Gratulujemy wszystkim twórcom, róbcie filmy i nie zatrzymujcie się ani na chwilę w tej niełatwej i wymagającej dziedzinie sztuki! Komisja konkursowa w składzie: Piotr Czerkawski, Jarek Tokarski, Patryk Scelina i Paweł Jóźwiak-Rodan.

Kim są osoby oceniające filmy Żarowskiego Festiwalu Filmowego?

Piotr Czerkawski – Krytyk filmowy, laureat nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w 2017 roku, dwukrotnie wyróżniony w konkursie im. Krzysztofa Mętraka. Doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego. Stale współpracujący m.in.: z „Kinem” i portalem Filmweb.pl. Członek Europejskiej Akademii Filmowej.

Jarek Tokarski – (ur. 1988), Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Teoretyk filmowy i autor projektów filmowych. Reżyser szukający prawdziwych emocji w dokumencie, fikcji filmowej, reklamie. Nagradzany na Grand Video Awards oraz Papaya Young Directors za krótkie formy filmowe. Dla Tokarskiego historia jest równie ważna jak obraz, dlatego zwraca szczególną uwagę na warstwę wizualną. Opierając się na kontrastach, szczególnej kolorystyce, dzięki unikalnemu kadrowaniu i ruchowi kamery tworzy swój filmowy świat. „Faceci z bloku”, „Surfer walczący z naturą”, „fascynaci kuchni robiący zwariowane jedzenie”, „alpiniści” – otwartość i ciekawość świata sprawia, że jest  świetnym partnerem w pracy. Obecnie pracuje nad realizacją swojego debiutu fabularnego.

Patryk Scelina – Kompozytor i producent muzyki. Specjalizuje się w produkcji muzyki pod obraz tj.: filmów, gier, zwiastunów, reklam oraz innych projektów wymagających oprawy muzycznej. Współpracuje z globalnym wydawcą muzyki produkcyjnej, firmą  BMG, a jego muzyka wykorzystywana jest w kampaniach reklamowych filmów i seriali telewizyjnych. Tworzy muzykę do gier video, współpracując głównie z deweloperami Indie. Pracuje jako wykładowca  w Centrum Badawczo-Projektowym Gier i Animacji Digital Masters, Dolnośląskiej Szkoły Wyższej oraz prowadzi zajęcia i kursy na Uniwersytecie Wrocławskim i w eduweb.pl.

Paweł Jóźwiak-Rodan – Reżyser, scenarzysta. Najbardziej znany jako autor scenariusza, zdjęć i reżyser filmu dokumentalnego „Mama Tata, Bóg i Szatan”. Wyreżyserował także krótkometrażowy film fabularny OSIEM9 oraz dokument „Moje 89 Pokolenie”. Ukończył reżyserię na Wydziale Radia I Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, oraz filmoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Obecnie jest na studiach doktoranckich Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi (gdzie m. in. realizuje badania nad filmem w Wirtualnej Rzeczywistości oraz vlogami internetowymi).

Informacje organizacyjne

Organizator: Fundacja Inicjatywa B. Wsparcie organizacyjne: Agencja Reklamowa Geospace, Restauracja-Hotel Biały Las, MOW Mrowiny, Sołectwa wsi: Kalno, Mrowiny. Wsparcie programowe: Studio Munka: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Unsin Studio, VR Flow, Patryk Scelina Film and Game Composer, Piotr Czerkawski oraz Jarek Tokarski. Patronat medialny: Radio Sudety 24, Swidnica24.pl oraz Doba.pl. 12. edycję Żarowskiego Festiwalu Filmowego „Different Point of View” sfinansowano ze środków „Fundacji PZU”.