Fundacja Inicjatywa B

Kinowe Spotkania Młodych 2022 w Żarowie

Kinowe Spotkania Młodych 2022 w Żarowie

Fundacja Inicjatywa B w związku z realizacją programu edukacyjnego pn. Kinowe Spotkania Młodych, który został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje” na rok 2022.” w dniu 24 października 2022 roku odbył się dziesiąty wykład – tym razem dla Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie.

Spotkanie tematyczne poprowadził Piotr Kardas („Polska Animacja”). Wykład poświęcony był historii polskiego filmu animowanego, którego zakres przedstawiamy poniżej:

Film animowany to jeden z najważniejszych rozdziałów polskiej sztuki XX i XXI wieku, jego początki sięgają eksperymentów Starewicza z “żukami” z początku XX wieku, filmy Lenicy i Borowczyka rewolucjonizują to środowisko pod koniec lat 50-tych (film artystyczny i myślenie o animacji na całym świecie. Wspaniałe sukcesy festiwalowe przypadają na lata 60., 70. i 80. Po chwilowym zastoju w latach 90-tych, od początku XXI wieku trwa nieustanny renesans animacji w Polsce, która w ostatnim czasie przeżywa swoją drugą młodość. O meandrach historii, znaczących filmach i ich twórcach opowie Piotr Kardas, twórca Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA.

Piotr Kardas – pomysłodawca i główny organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA (2013), Rising of Lusitania AnimaDoc Film Festival (2019), a także projektów: Animation Across Borders oraz O!PLA FOCUS ON POLAND (O!PLA ACROSS THE BORDERS). Inicjator i dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Animacji CRAFT w Yogyakarcie, Indonezja (2017). Koordynator polskiej edycji StopTrik International Film Festival (2016). Współtwórca i dyrektor programowy PolskoRosyjskiego Festiwalu Filmów Animowanych DIALOGI/Диалоги (2020obecnie zawieszony) oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmów Futurologicznych (2021). Organizator Międzynarodowego Dnia Animacji w Łodzi (2012). Kurator i juror na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Stale współpracuje z festiwalami i instytucjami kultury na całym świecie.

Informacje organizacyjne

Informacje organizacyjne – Organizator: Fundacja Inicjatywa B, Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: „Kultura – Interwencje” na rok 2022.”, Partnerzy: Szkoła Podstawowa im. Anny Jenke w Mrowinach, Szkoła Podstawowa im. UNICEF w Imbramowicach, Szkoła Podstawowa im. Astrid Lindgren w Zastrużu, Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie, Polska Animacja oraz Agencja Reklamowa Geospace.