Fundacja Inicjatywa B

Dzień Kulmiza w Żarowie

Dzień Kulmiza w Żarowie

Fundacja Inicjatywa B oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie byli organizatorami Dnia Carla Friedricha von Kulmiza, który w formie wydarzenia artystyczno-edukacyjnego odbył się 17 maja 2022 roku w patio żarowskiej „podstawówki”.

W 213. rocznicę urodzin ojca żarowskiego przemysłu – C. Kulmiza, Fundacja Inicjatywa B poprowadziła wydarzenie modułowe składające się m.in. z: projekcji filmu przybliżającego postać fabrykanta, wykładów tematycznych o historii przemysłu w Żarowie, pracy w grupach w oparciu o autorskie karty zadań, gazety „Biblioteki Dziedzictwa” i specjalnie zaprojektowanej na tę okazję łamigłówki.

Dodatkowymi elementami wchodzącymi w plan wydarzenia były: prezentacja zbiorów Regału Pamięci, ekspozycja oryginalnych, przedwojennych cegieł z sygnaturą „C. Kulmiz”, kiosk multimedialny z animacją twarzy C. Kulmiza, druk cegieł za pomocą drukarek 3D, który został połączony z warsztatami robienia magnesów okolicznościowych, prezentacja minerałów (węgla brunatnego, kaolinu oraz pirytu) oraz happeningów: „z brodą” i z wydrukowanym, pełno postaciowym Kulmizem. W ramach wydarzenia wzięło udział ponad 300 osób z klas: 5, 6, 7, 8.

W ramach obchodów Dnia Kulmiza, w najbliższych dniach odbędzie się happening „z brodą” – uczniowie SP w Żarowie paradnie odwiedzą skwer C. Kulmiza znajdując się przy ul. Krasińskiego oraz mural poświęcony 170-letniej historii produkcji cegieł szamotowych. Drugi punkt programu będzie polegał na nasadzeniu kwiatów i roślin wokół grobu C. Kulmiza, który znajduje się w Parku Miejskim w Żarowie.

Informacje organizacyjne

Organizatorzy: Fundacja Inicjatywa B, Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie. Koordynatorzy: Elżbieta Suchorabska, Anna Dziedzic. Druk materiałów promocyjnych i organizacyjnych: Agencja Reklamowa Geospace. Transport sprzętu: wypożyczalnia KR Rental. Wsparcie programowe: Magdalena Worsa-Kozak, Stowarzyszenie Labiryntarium.pl.