Fundacja Inicjatywa B

12. DPoV – Spotkanie filmowe Piotra Czerkawskiego i Pawła Kosunia

12. DPoV – Spotkanie filmowe Piotra Czerkawskiego i Pawła Kosunia

W ramach 12. edycji Żarowskiego Festiwalu Filmowego „Different Point of View” odbyło się moderowane spotkane pt. „Młodzi filmowcy z Dolnego Śląska – dotychczasowe sukcesy i perspektywy na przyszłość”, w ramach którego Piotr Czerkawski poprowadził rozmowę z producentem Pawłem Kosuniem. Spotkanie w zaaranżowanym studiu, rozpoczął Tomasz Nycz – prezes Fundacji Inicjatywa B, który przybliżył program tegorocznej edycji festiwalu oraz przedstawił gości.

Co pojawiło się na spotkaniu?

Wielokrotnie nagradzany producent filmowy opowiadał o początkach, bolączkach i profitach związanych z działalnością filmową. Paweł Kosuń mówił o swojej edukacji w Polsce, we Francji oraz w Anglii, wspomniał o międzynarodowych kooperacjach, funkcjonowaniu filmów na festiwalach oraz dlaczego pracuje we Wrocławiu, a nie w centralnym ośrodku filmowym jakim jest Warszawa.

Piotr Czerkawski pytał o pracę producenta, momenty przełomowe w karierze, filmografię, kondycję polskiego filmu po latach 90-tych XX wieku oraz doświadczenie w pracy na planie. W tej części spotkania Paweł Kosuń przybliżał tajniki pracy z reżyserami oraz aktorami, mówił o swoich filmach; o ich finansowaniu, problemach w realizacji, sukcesach oraz robieniu filmów w warunkach pandemicznych.

Całą rozmowę przerywały pytania publiczności o rolę producenta filmowego, który odpowiadając nie przestawał mówić o swojej pasji, imprezach w Canes, spotykaniu z Leonardo DiCaprio, szybkiego „castingu” na promie do Szwecji, wysadzeniu altanki, zamykaniu ulic na potrzeby produkcji czy innych ciekawych przygodach.

Spotkanie filmowe prowadzone przez Piotra Czerkawskiego to próba podsumowania działalności „Młodych filmowców” z Dolnego Śląska na przykładzie kariery Piotra Kosunia, jego dorobku filmowego, perspektyw na przyszłość i relacji z innymi producentami. Moderowane spotkanie miało wysoki poziom merytoryczny.

Informacje organizacyjne

Organizator: Fundacja Inicjatywa B. Wsparcie organizacyjne: Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Patronat medialny: Telewizja Sudecka, Radio Sudety 24, Swidnica24.pl oraz Doba.pl. 12. edycję żarowskiego festiwalu filmowego „Different Point of View” sfinansowano ze środków „Fundacji PZU”.