Gazeta z Hamburga: „Preußische Allgemeine Zeitung” o „Bibliotece Dziedzictwa” z Żarowa

Gazeta z Hamburga: „Preußische Allgemeine Zeitung” o „Bibliotece Dziedzictwa” z Żarowa

Dwie żarowskie organizacje pozarządowe – Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl od 2017 roku prowadzą projekt: „Biblioteka Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej” (www.bibliotekadziedzictwa.pl), który dziś możemy nazwać największym w regionie społecznym archiwum, który funkcjonuje w dwóch wymiarach: na Regale Pamięci oraz w internecie.

Kilka dni temu dotarliśmy do informacji, że o „Bibliotece Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej” w czerwcu 2021 roku napisał niemiecki tygodnik pn. „Preußische Allgemeine Zeitung” wydawany przez Landsmannschaft Ostpreußen napisał. W dziale pn. „Na wschód od Nysy i Odry” (Östlich von Oder und Neisse) w artykule napisanym przez Chrisa W. Wagnera możemy przeczytać o działalności Fundacji Inicjatywa B oraz Stowarzyszenia Labiryntarium.pl, które aktywizują mieszkańców Żarowa przy użyciu lokalnej historii. Autor wielokrotnie wymienia: Tomasza Nycza, Macieja Wabika i Krzysztofa Bawolskiego jako osoby odpowiedzialne w Żarowie za krzewienie pamięci o: niemieckiej historii Żarowa, dawnym przemyśle oraz postaci C. Kulmiza. Poza tematem lokalnej historii autor wymienia również inne projekty Fundacji Inicjatywa B, które w jego opinii zasługują na uwagę.

W związku z powyższym artykułem warto wspomnieć, że działalność projektu „Biblioteka Dziedzictwa” zauważana i nagradzana była kilka razy dzięki Fundacji Inicjatywa B oraz Stowarzyszeniu Labiryntarium.pl przez różne instytucje np. „TOP 5. Radio Wrocław – pierwsze miejsce w plebiscycie Radia Wrocław w konkursie dolnośląskich organizacji działających lokalnie” (2019), „Nagroda główna w konkursie „Odkryj Swój Skarb” organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury” (2019), Informacje o „Bibliotece Dziedzictwa” opublikowano w „Planerze Narodowego Instytutu Dziedzictwa” (2019), projekt promowany był również na Międzynarodowej Konferencji „Wolontariat dla Dziedzictwa. Działajmy razem w Europie” organizowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa” (2019) oraz na Ogólnopolskich 8. Targach CSR gdzie „Bibliotekę Dziedzictwa” promował Narodowy Instytut Dziedzictwa (2020). Działania wizerunkowe prowadzono również na Ogólnopolskiej Konferencji „Gala Wolontariatu – Wspólnie dla Dziedzictwa” organizowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa (2022).

Reasumując: projekt „Biblioteka Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej” to inicjatywa widoczna nie tylko w gminie Żarów. Działalność dwóch organizacji pozarządowych prezentowana jest również w skali ogólnopolskiej i międzynarodowej, jako dobra praktyka związana z archiwistyką społeczną i pracą na rzecz małej społeczności.

Share on
Dodaj komentarz