Zakup skanera Epson Perfection V850 Pro dla „Biblioteki Dziedzictwa”

Zakup skanera Epson Perfection V850 Pro dla „Biblioteki Dziedzictwa”

Dwie żarowskie organizacje pozarządowe – Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl od 2017 roku prowadzą projekt: „Biblioteka Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej” (www.bibliotekadziedzictwa.pl), który dziś możemy nazwać największym w regionie społecznym archiwum. Biorąc pod uwagę ilość pozyskiwanych dla gminy Żarów materiałów archiwalnych, coraz częściej spotykamy się z trudnościami wynikającymi z braku posiadania odpowiedniego sprzętu służącego do digitalizacji dokumentów specjalnych tj. fotografie zapisane na negatywach i przeźroczach, mikrofilmy i mikroklisze.

Aby profesjonalnie skanować klisze fotograficzne; małoformatowe, średnioformatowe oraz cięte błony arkuszowe do aparatów wielkoformatowych, musimy korzystać regularnie z usług zewnętrznych, co obciąża bezpośrednio nasze organizacje. Dysponując skanerem Epson Perfection V850 Pro możemy: zwiększyć rozdzielczość skanowania do 6.400 x 9.600 DPI, używać nie 24-bitowej a 48-bitową głębie kolorów i wreszcie skanować nie tylko drukowane materiały archiwalne – a także klisze filmowe 35 mm: 3 x 6 klatek, slajdy 35 mm: 12 klatek, 120/220 — średni format (maks. 6 x 20 cm): 1 klatka, 5 x 4 cale: 1 klatka, do 203 x 254 mm (8×10 cali) przy wykorzystaniu prowadnicy obszaru kliszy, do 149 x 247 mm z technologią Digital ICE!

Zakup skanera Epson Perfection V850 Pro jest konieczny (do tej pory korzystaliśmy z urządzeń domowych) do dalszego rozwoju projektu „Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej”, w ramach którego już pozyskaliśmy negatywy fotograficzne; czekające na konserwację i digitalizację. W związku z powyższym zachęcamy Państwa do wsparcia projektu – jakże ważnego dla społeczności Ziemi Żarowskiej, która dzięki pracy NGO z Żarowa zyskuje nowe dane i pamiątki niezbędne do pielęgnowania tożsamości lokalnej i budowania świadomości mieszkańców gminy Żarów o przeszłości tego terenu.

Skaner Epson Perfection V850 Pro zasili zaplecze Fundacji Inicjatywa B i wykorzystywany będzie poza projektem „Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej” do prowadzenia warsztatów oraz akcji edukacyjnych zgodnie z celami statutowymi Fundacji, m.in. na terenie Gminy Żarów. W przypadku pytań prosimy o kontakt e-mail: kontakt@inicjatywab.pl.

Zebraną kwotę przeznaczymy w całości na zakup skanera Epson Perfection V850 z najnowszym oprogramowaniem oraz akcesoriami wspomagającymi pracę Archiwisty Społecznego! Wejdź na www.zrzutka.pl i wesprzyj nasz projekt!

Share on
Dodaj komentarz