O Żarowskim Archiwum Filmów Domowych na antenie Radia Wrocław

O Żarowskim Archiwum Filmów Domowych na antenie Radia Wrocław

28 lutego w godzinach porannych na antenie Radia Wrocław gościli Tomasz Nycz z Fundacji Inicjatywa B oraz Wojciech Kluba (organizator działań fundacji) którzy opowiedzieli o powstającym „Żarowskim Archiwum Filmów Domowych„, które funkcjonować będzie on-line na stronie www.bibliotekadziedzictwa.pl.

W audycji pojawiły się informacje o długofalowym projekcie, który polega na jest gromadzeniu, digitalizacji i udostępnianiu prywatnych nagrań wideo zarejestrowanych na terenie gminy Żarów w okresie 1945-2015.

W ramach koncepcji, która jest rozszerzeniem „Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej”, poszukujemy materiałów filmowych zapisanych na taśmach VHS, mini-DV oraz innych nośnikach analogowych i cyfrowych. Filmy, które stanowią unikalny zapis wydarzeń rodzinnych (i społecznych), mogą przedstawiać amatorskie nagrania przestrzeni wiejskiej lub miejskiej, które dziś z upływem czasu zmieniły swoją reprezentację. Poza przestrzenią; ulicami i budynkami etc., interesują nas wydarzenia publiczne tj. pochody 1-majowe z udziałem społeczności lokalnej, wydarzenia kulturalno-oświatowe, instytucjonalne oraz te które związane były z życiem żarowskich fabryk np. w okresie PRL.

Misją projektu jest ocalenie istniejących, często zapomnianych nagrań, które mogą zwiększyć wiedzę o przeszłości i historii Żarowa (w tym okolicznych wsi). W związku z powyższym zdigitalizowane materiały filmowe będą upubliczniane we fragmentach lub w całości na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych, które prowadzi Fundacja Inicjatywa B. Osoby przekazujące nagrania filmowe, po procesie digitalizacji bezpłatnie otrzymają ich kopię cyfrową, która przedłuży „żywotność” filmowych pamiątek rodzinnych, do których wszyscy lubimy wracać.

Audycji publicystycznej Bartosza Szarafina z Radia Wrocław można było słuchać na stronie www radia oraz w odbiornikach na 95,5 FM lub 102,3 FM.

Posłuchaj audycji!

Share on
Dodaj komentarz