Podsumowanie roku 2021 w Fundacji Inicjatywa B
W 2021 roku Fundacja Inicjatywa B prowadziła działalność statutową, która skupiła się wokół: kolejnych projektów związanych z animacją i promocją lokalnej historii, budowy „Żarowskiego Wolontariatu„, organizacji wydarzeń artystycznych, edukacyjnych, filmowych oraz miejskich.
W 2021 roku żarowska organizacja pozarządowa pozyskała: 68.200 zł z dotacji od ogólnopolskich instytucji (Fundacja „PZU”, Narodowy Instytut Dziedzictwa”) oraz 6.655 zł z budżetu lokalnych przedsiębiorstw, firm, stowarzyszeń i darowizn od osób prywatnych.
Poniżej przedstawiamy, krótki opis najprawdopodobniej wszystkich działań, które zrealizowaliśmy w 2021 roku:
- Opowiadania i mieście 2. Literacko – Multidyscyplinarny projekt z pogranicza lokalnej historii, literatury oraz mediów angażujący mieszkańców Żarowa.
- Wiosenny happening – Na pierwszy dzień wiosny parasol żarowskiej rzeźby AKT; „Nagiej Panny” został udekorowany kolorowymi kwiatami. Współpraca: Kwiaciarnia Anny Jakubowskiej-Semik.
- „Najstarsze ulice miasta – Znajdź cegłę i basta” – Eksploracyjna gra terenowa wykorzystująca lokalna historię i druk 3D w poznawaniu przestrzeni miasta i jego przeszłości.
- Miejska Ścieżka Dźwiękowa – Uruchomienie audialnej trasy miejskiej składającej się z 30 tabliczek dźwiękowych powstałych w okresie 2017-2021 w ramach projektu „Opowiadania o mieście”.
- Wolontariat na skwerze C.Kulmiza – Realizacji 7. spotkań wolontarystycznych („Wolontariat na skwerze C. Kulmiza”, „Siłownie zamknięte? Wolontariat na skwerze C. Kulmiza”, „Wolo, Wolo na skwerze C. Kulmiza”, „Sadzimy! Wolontariat na skwerze C. Kulmiza”, „Kolej na wolontariat”, „Byli(na) skwerze C. Kulmiza”, „Wolontariat na skwerze C. Kulmiza + Kup roślinę”. Działania odbyły się na skwerze przy ul. Krasińskiego w Żarowie. Współpraca: Zaprojektuj Ogród.
- Żarów. Mapa spacerowa – Projekt związany z codziennym ruchem turystycznym Żarowa składający się z autorskiej mapy spacerowej opublikowanej na tablicy informacyjnej i działań on-line powstałych w wyniku konsultacji społecznych.
- 75 lat żarowskiej piłki nożnej – Wystawa plenerowa z okazji jubileuszu KS „Zjednoczeni Żarów”. Współpraca: KS Zjednoczeni Żarów.
- Plenerowe podsumowanie roku w „Bibliotece Dziedzictwa” – Coroczne podsumowanie działań związanych z tworzeniem i rozwijaniem społecznego archiwum, jakim jest „Biblioteka Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej”. Współpraca: Stowarzyszenie Labiryntarium.pl, Biblioteka Publiczna w Żarowie.
- Moviesz Plener 3 – Realizacja „bardzo dostępnego projektu filmowego” w postaci dwóch plenerowych seansów filmowych, które odbyły się w żarowskim Parku Miejskim. Współpraca: Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Etiuda i Anima”.
- Tablice informacyjne na skwerze C. Kulmiza – Stworzenie dwóch plansz edukacyjnych poświęconych lokalnej historii i spuścizny żarowskiej PCO, które zostały zainstalowane na skwerze przy ul. Krasińskiego. Współpraca: Agencja Reklamowa Geospace, Gmina Żarów.
- Insectum – Stworzenie społecznej przestrzeni edukacyjnej, która oparta jest na rozwiązaniach charakterystyczny dla współczesnych eko-miast. Współpraca: Stowarzyszenie Zielony Żarów.
- 12. edycja Żarowskiego Festiwalu Filmowego – Tegoroczna edycja „Different Point of View” składała się z pięciu festiwalowych plenerowych projekcji filmowych, wolontariatu oraz odrębnych wydarzeń towarzyszących.
- Lokalna Kartka 1.0 – Finał internetowego projektu, którego celem było stworzenie „Kalendarza Świąt Lokalnych” gminy Żarów. Współpraca: Stowarzyszenie Labiryntarium.pl, Żarowska Izba Historyczna.
- Otwarcie skweru C. Kulmiza – Po wielu etapach związanych z rewitalizacja skweru przy ul. Krasińskiego, mieszkańcy Żarowa uczestniczyli w wydarzeniu kulturalnym promującym lokalne NGO, miejscową gastronomię oraz odnowioną przestrzeń. Współpraca: Gmina Żarów.
- „Młodzi filmowcy z Dolnego Śląska – dotychczasowe sukcesy i perspektywy na przyszłość” – Spotkanie tematyczne producenta Pawła Kosunia z krytykiem filmowym Piotrem Czerkawskim odbyło się w ramach 12. edycji Żarowskiego Festiwalu Filmowego. Współpraca: Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
- Produkcja muzyki filmowej – Specjalistyczny wykład Patryka Sceliny o roli muzyki w różnych produkcjach filmowych i medialnych. Spotkanie odbyło się w ramach 12. edycji Żarowskiego Festiwalu Filmowego. Współpraca: Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie.
- Warsztaty digitalizacji dla seniorów – Teoretyczno-praktyczne spotkanie związane z digitalizacją-ucyfrowieniem zdjęć pochodzących z rodzinnych albumów fotograficznych oraz innych dokumentów historycznych. Współpraca: Biblioteka Publiczna w Żarowie, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Żarowie.
- Wspólnie dla skweru – Działania wolontarystyczne na skwerze Carla Kulmiza związane z realizacją programu „Biblioteka Dziedzictwa. Kontynuacje”. Współpraca: Zaprojektuj Ogród.
- Projekcje filmowe w technologii VR – Cztery spotkania filmowe związane z projekcjami filmów zrealizowanych w VR. Seanse filmowe odbyły się w ramach 12. edycji Żarowskiego Festiwalu Filmowego. Współpraca: Jacek Marczyński.
- „Ida- und Marienhütte. Początki żarowskiego przemysłu” – Działania animacyjne związane z dawną osadą przemysłową w Żarowie. Projekt składał się z prelekcji Zbigniewa Malickiego oraz odsłonięcia wcześniej zaprojektowanej tablicy informacyjnej, która znajduje się przy ul. Zamkowej. Współpraca: Gmina Żarów.
- 225. rocznica budowy mostu żelaznego na Strzegomce – Stworzenie plenerowej wystawy będącej próbą podsumowania wiedzy o nieistniejącym zabytku techniki. Współpraca: Stowarzyszenie Labiryntarium.pl, Żarowska Izba Historyczna, Marek Zywer, Zbigniew Malicki.
- „Archiwalne memory o Żarowie” – Stworzenie lokalnej odsłony popularnego schematu „memory” opartej na archiwalnych fotografiach pochodzących głównie z okresu 1945-1989. Premiera gry odbyła się w formie rodzinnych rozgrywek w żarowskiej Bibliotece Publicznej.
- „Kręcimy klip za pomocą appki w smartfonie” – Dwudniowe warsztaty filmowe prowadzone przez Jarka Tokarskiego, których rezultatem jest teledysk dla lokalnych muzyków: Nafta Bard i Tomasza Łabudy.
- Kapsuła czasu. Płytki pamięci 2021 – Montaż sześciu płytek upamiętniających tegoroczne, lokalne jubileusze i rocznice. Autorskie tabliczki zostały zamontowane na cokole Kapsuły Czasu. Współpraca: Stowarzyszenie Labiryntarium.pl.
Wspomnieć warto również o kontynuacji projektu „Biblioteka Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej”, który prowadzimy wspólnie ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl oraz o rozwijającym się „Żarowskim Wolontariacie” w ramach którego uczestniczyło ponad 160 społeczników!
Fundacja Inicjatywa B składa podziękowania wszystkim partnerom, wolontariuszom oraz mecenasom kultury za współpracę! Dobrze, że jesteście z Nami.
Tomasz Nycz
Wszystkie powyższe działania prowadzone były przez zespół Fundacji Inicjatywa B i wymienionych powyżej Partnerów. Pełna specyfikacja zrealizowanych wydarzeń znajduje się w naszym kalendarzu. Relacje fotograficzno-filmowe można zobaczyć w naszej galerii.
Sprawdźcie Nasze profile w mediach społecznościowych:
Szczegółowe relacje filmowe, fotograficzne i dźwiękowe ze wszystkich projektów, które udało się Nam stworzyć w roku 2021, można oglądać i słuchać w mediach społecznościowych: