Finał projektu Lokalna Kartka 1.0

Finał projektu Lokalna Kartka 1.0

W 2020 roku Fundacja Inicjatywa B, otrzymała z Narodowego Centrum Kultury dofinansowanie na stworzenie „Kalendarza Świąt Lokalnych”, składającego się z codziennych wpisów związanych z przeszłością Gminy Żarów.

Przez cały rok strona internetowa (dostępna na wszystkich urządzeniach mobilnych) generowała elektroniczne wpisy w formie internetowych kartek, które poświęcone były zabytkom, wydarzeniom, osobom, kulturze oraz historii Ziemi Żarowskiej.

31 lipca 2021 roku mija dokładnie 365 dni od uruchomienia żarowskiego projektu Lokalna Kartka 1.0, który w dalszym ciągu będzie funkcjonował w formule on-line na: www.lokalnakartka.pl, a w przyszłości doczeka się realizacji edycji 2.0.

O tym co znalazło się w Lokalnej Kartce 1.0 zdecydowali mieszkańcy Żarowa oraz wsi wchodzących w granice administracyjne gminy. Propozycje codziennych tematów zgłaszano w kategoriach: „miejscowość” oraz „typ”, co poskutkowało opracowaniem 366 (wliczając w to rok przestępny) tematów!

Lokalna Kartka 1.0, to największy projekt on-line w regionie, który dostarczał wiedzy i rozrywki osobom zainteresowanym w czasie pandemii COVID-19. Wg danych statystycznych Google Analytics autorską stronę internetową odwiedziło: 4,6 tys. użytkowników na łączną ilość 19 tys. wyświetleń, co przewyższa założenia projektowe o: 600 użytkowników i 9 tys. wyświetleń strony!

Ostatni, niepublikowany dotąd dzień kalendarza to święto mostu żelaznego na rzece Strzegomce w Łażanach, który w 2021 obchodzi 225 rocznicę swojego powstania. Most niestety nie istnieje, dlatego ważne jest aby o nim i o innych obiektach, wydarzeniach oraz osobach pamiętać. Stąd konieczność realizacji tego i pozostałych projektów, których celem jest promocja i ochrona dziedzictwa Gminy Żarów.

Organizator: Fundacja Inicjatywa B. Projekt został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w programie: Kultura w sieci. Redakcja „Kalendarza Świąt Lokalnych”: Zbigniew Malicki, Tomasz Nycz, Maciej Wabik, Krzysztof Bawolski, Marek Wąsowski, Bogdan Mucha. Wniosek i ewaluacja: Anna Gerus. Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Labiryntarium.pl, Żarowska Izba Historyczna, Agencja Reklamowa Geospace, Puruno oraz Gmina Żarów.

Share on
Dodaj komentarz