Zbiórka cegieł C. Kulmiza – Budujemy Kulmizówkę

Zbiórka cegieł C. Kulmiza – Budujemy Kulmizówkę

W Żarowie istnieje fabryka cegieł i elementów tworzonych z masy szamotowej, która została założona przez ojca żarowskiego przemysłu, a która istnieje do dziś jako Polska Ceramika Ogniotrwała Żarów Sp z o.o. W tym roku firma obchodzi 170-lecie swojego istnienia i stąd pomysł na stworzenie instalacji historyczno-rekreacyjnej pod nazwą „Kulmizówka”.

„Kulmizówka” – instalacja, która stanie na skwerze nieopodal PCO, składać się będzie ze współczesnych cegieł szamotowych oraz tych „oryginalnych” – posiadających odcisk firmowy Carla Fridricha von Kulmiza. Instalacja powstanie najprawdopodobniej jesienią tego roku. Ocalałe ponad 100-letnie cegły zostaną wmurowane pomiędzy współczesne, tworząc tym samym ciekawą instalację miejską, opartą na lokalnej historii.

Instalacja będzie spełniać funkcję rekreacyjną, ponieważ przy cokole instalacji stworzymy siedzisko miejskie z drewnianym blatem. W ten sposób ożywimy kolejną część miasta za pomocą niecodziennej działań na rzecz lokalnej historii.

Jeśli posiadasz w przydomowym ogródku, w pomieszczeniach gospodarczych, na strychach lub w innych miejscach dobrze zachowane ponad 100-letnie cegły C. Kulmiza zgłoś się do nas!

Cegły można dostarczać do biura Fundacji Inicjatywa B od poniedziałku do piątku w godzinach: 16:00-20:00 po wcześniejszym kontakcie. Organizator: Fundacja Inicjatywa B. Partner: Urząd Miejski w Żarowie oraz Polska Ceramika Ogniotrwała Żarów Sp z o.o.

Share on
Dodaj komentarz