Za kamerą w TVP – spotkanie tematyczne z Bradke i Sitkiem

Zapraszamy na spotkanie tematyczne z wieloletnim dziennikarzem TVP Wrocław oraz autorem zdjęć do licznych filmów dokumentalnych, reportaży i programów! Podczas Za kamerą w TVP – spotkanie tematyczne z Bradke i Sitkiem, porozmawiamy o pracy dziennikarza w terenie oraz specyfice pracy w TVP. Dowiemy się jak wygląda praca operatora kamery i w jaki sposób Marcin Bradke oraz Robert Sitek, tworzą reportaże oraz programy telewizyjne.

Podczas spotkania poruszymy kwestie dot. obiektywizmu w realizacji tematu-reportażu, technik pracy dziennikarza oraz technologii produkcji materiałów telewizyjnych..

Marcin Bradke – absolwent polonistyki, wieloletni dziennikarz TVP Wrocław, zawodowy lektor i prezenter. Twórca licznych reportaży, programów i filmów dokumentalnych, jak choćby cykl „Prawdziwy koniec wojny”, filmy: „Breslau Rudolfa Tauera”, „Królowa Panoram” (o Panoramie Racławickiej), „Tak się nie godzi. Opowieść o Piotrze Bednarzu”, czy – najnowszego – opowiadającego o życiu i twórczości znanego pisarza, dramaturga i poety Stanisława Srokowskiego, zatytułowanego „Zamordowane dzieciństwo”. Warto również wspomnieć cykl fabularyzowanych programów, w których narratorem był prof. Bogusław Bednarek z wrocławskiej polonistyki – „Labirynty kultury” oraz, realizowanych we współpracy z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” – „Pociągu do historii” i „Świadków historii”. Marcin Bradke uhonorowany został tytułem Dziennikarza Roku (2011), należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jest autorem antologii opowiadań grozy „Pokój na wieży” oraz posłowia do „Nocy Walpurgi” Gustava Meyrinka (wydanych przez „Ossolineum”). W roku 2017 zadebiutował zbiorem opowiadań „Pies o żółtych oczach”, zaś na przełomie roku 2018/ 2019 powieścią „Gniew”. To historia dziejąca się – z jednej strony – w pamiętnym roku 1968 we Wrocławiu, z drugiej zaś – na Kresach, w roku 1943. Oba te wątki spaja osoba głównego bohatera i jego adwersarza, za którymi ciągnie sie mroczna historia sprzed lat. Obok postaci realnych mamy też postacie i sytuacje fantastyczne. Światy ludzi i duchów przeplatają się ze sobą, a siły nadprzyrodzone chętnie ingerują w ziemską rzeczywistość. Wydawcą „Gniewu” jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Robert Sitek – operator TVP Wrocław. Pochodzi z Morąga ( warmińsko – mazurskie), z telewizją związany jest od roku 1997. Od roku 2007 w TVP Wrocław. Autor zdjęć do licznych filmów dokumentalnych, reportaży i programów. Bliski przyjaciel i współpracownik red. Marcina Bradke, z którym stworzyli nierozerwalny duet. Ich wspólne dzieła to – między innymi – cykle „Podróże w przeszłość” i „Drogi wiary”, a także wiele filmów dokumentalnych, jak choćby: „Zamordowane dzieciństwo” (o życiu i twórczości pisarza, poety, dramaturga i dziennikarza Stanisława Srokowskiego), ” Sędzik” (o zmarłym pod koniec ubiegłego roku wybitnym operatorze TVP), „Śladami Pierwszej Pancernej” (o generale Maczku, jego żołnierzach i szlaku bojowym), oraz „Wszystko dla innych” – opowieść o ks. Aleksandrze Zienkiewiczu, duszpasterzu akademickim, a także dokumenty zrealizowane dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu, emitowane później w Telewizji Polskiej.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie festiwalu: https://inicjatywab.pl/dpovedycja11/ oraz na wydarzeniu Facebookowym!

Miejsce: Żarów
Adres: (Szczegóły wkrótce)
Data: 7 czerwca 2019
Godzina: 18:00-20:00
Wstęp: Bezpłatny

Share on
Dodaj komentarz