Renowacja żarowskiej rzeźby AKT wraz z działaniami animacyjnymi

Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl mają koncepcję na przeprowadzenie renowacji „Nagiej Panny”, która od lat 70-tych XX wiek stoi w centrum Żarowa!

Renowacja żarowskiej rzeźby AKT wraz z działaniami animacyjnymi to pomysł Fundacji Inicjatywa B oraz Stowarzyszenia Labiryntarium.pl. Zła kondycja „Nagiej Panny”, która stoi w centrum miasta zdeterminowała dwie organizacje pozarządowe z Żarowa do działania! I oto jest: koncepcja przeprowadzenia specjalistycznej renowacji oraz szeregu działań związanych z promocją rzeźby Waldemara Zamorskiego, której historia wykracza poza teren naszej gminy…

W związku z pomysłem, otworzyliśmy zbiórkę pieniędzy na zrzutka.pl, gdzie można wpłacać pieniądze na rzecz realizacji poniższych założeń programowych. Wesprzyj nasz projekt: https://zrzutka.pl/jh5vnk

Aby zrealizować wszystkie założenie, które mamy nadzieje w Państwa oczach są istotne i ważne dla lokalnej społeczności, potrzebujemy każdego wsparcia! Cały projekt został wyceniony na 5000 zł, jednak już pierwszy tysiąc mamy zagwarantowany ze strony Polska Ceramika Ogniotrwała Żarów S.A., która zdecydowała się ponownie wesprzeć artystów, ale tym razem nie w pomoc przy wypalaniu nowego pomnika, a w ratowanie starej rzeźby, która w 1978 roku powstała w ich piecach, w Żarowie!

Skąd, kiedy i dlaczego, wziął się ustawiony przed „Nefrytem” pomnik przedstawiający „Nagą Pannę”? Tej odpowiedzi szukało Stowarzyszenie Labiryntarium.pl, które dotarło do informacji, że żarowska rzeźba, jest młodszą bliźniaczką „Mokrej Panny” (bo tak nazywają ją Wałbrzyszanie). AKT z Wałbrzycha to rzeźba, do niedawna stojąca w centrum miasta, na Placu Magistrackim. To właśnie w związku z przenosinami wałbrzyskiej „Panny”, cała sprawa wypłynęła na wierzch, dzięki czemu Labiryntarium.pl mogło dotrzeć do pełnej historii jej pochodzenia…

Otóż obie rzeźby powstały w ówczesnych Zakładami Ceramicznymi w Żarowie! Więcej o pochodzeniu żarowskiego i wałbrzyskiego AKTU można przeczytać na stronie organizatorów!

Co chcemy zrobić gdy uda się uzbierać 4000 PLN? Zebraną kwotę Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl przeznaczą na realizację poniższych celów projektowych:

Renowacja rzeźby – Wykonanie form gipsowych brakujących elementów na podstawie rzeźby z Wałbrzycha, wykonanie betonowych elementów i ich montaż, pokrycie całej rzeźby żywicą poliuretanową. Renowację rzeźby przeprowadzi syn Waldemara Zamorskiego, Pan Jan Zamorski – Urodzony w 1966 w Elblągu. Studiował rzeźbę we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP), dyplom w 1992 r. Zaraz po dyplomie, poza pracą twórczą, zajął się organizacją Międzynarodowego Sympozjum Rzeźby „Tuzin-Dozen”, wspomagany stypendium Fundacji Księcia Walii. Uczestnik wielu Sympozjów Rzeźbiarskich w Europie, autor wielu rzeźb zdobiących europejskie miasta, w tym także Wrocław. Jeden z autorów rzeźb prezentujących województwo dolnośląskie na EXPO 2000. Prace w kolekcjach muzeów we Wrocławiu, Wałbrzychu, Panewezys (Litwa), Lucenec (Słowacja), Fuping (Chiny). Tworzy w kamieniu, brązie, drewnie i głównie w ceramice. Duże figury, tworzone najczęściej w fabrykach ceramicznych, są wypalane na wysokie temperatury (ponad 1300 st. c), przez co są odporne na warunki pogodowe. Jeśli na żywo nie jesteście wstanie zobaczyć rzeźby, zachęcamy do obejrzenia fotorelacji, która dokumentuje zły stan żarowskiego AKTU!

Montaż parasola – Chcielibyśmy, aby rzeźba posiadała pierwotny parasol. Pojawienie się parasola będzie nie lada gratką, ponieważ mało kto zna pochodzenie-historię rzeźby, a jeszcze mniej osób ma świadomość, że poza „Nagiej Panny” nie jest przypadkowa. Parasol pierwotnie był wykonany z metalu (z miedzi lub mosiądzu) i został bardzo szybko skradziony z oryginalnej rzeźby w Wałbrzychu. Odlew żarowski, raczej nigdy nie posiadał parasola (chyba, że o tym nie wiemy). Mimo wszystko ten element byłby kropką nad „i” po renowacji rzeźby.

Stworzymy tablicę informacyjną o rzeźbie i autorach – Posiadamy sporo informacji oraz fotografii, które mogą pomóc w stworzeniu tablicy informacyjnej. Plansza zainstalowana koło rzeźby będzie źródłem informacji, na której także pojawiłby się liczne ciekawostki, ale także elementy interaktywne-kody, dzięki którym osoby zainteresowane ściągną na smartfony informacje, piliki auto oraz fotografie.

Weź udział na wydarzeniu facebookowym! Organizator: Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl. Wsparcie organizacyjne: Agencja Reklamowa GEOSPACE

Share on
Dodaj komentarz