Podsumowanie roku 2018 w Fundacji Inicjatywa B

Fundacja Inicjatywa B w roku 2018, angażowała lokalną społeczność kilku gmin w działania o charakterze artystycznym, edukacyjnym, historycznym oraz filmowym. Zespół Inicjatywy B, podjął działania związane z ingerencją artystyczną i edukacyjną w przestrzeni miasta, nawiązał współpracę z licznymi instytucjami, kreując w ten sposób ponad 30 rozbudowanych i często multidyscyplinarnych wydarzeń, w ramach których wzięło udział prawie 4000 osób!

Rok 2018 był bardzo pracowity! Poza działalnością która wspierała młodych twórców, angażowała wolontariat, promowała lokalną historię, decydowaliśmy o przestrzeni w której żyjemy! Tylko w 2018 roku; zamontowaliśmy trzecią już w regionie Skrzynkę Poczty Historycznej, zaprojektowaliśmy dwie tablice informacyjne dla Pożarzyska, zamontowaliśmy 10 tabliczek dźwiękowych w przestrzeni Żarowa oraz kilka „Płytek pamięci” na cokół kapsuły czasu… Ponadto rozwijaliśmy wiele stałych projektów tj. „Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów” (wspólnie ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl) oraz kilka innych inicjatyw, które przyciągnęły mieszkańców Gminy Żarów i kilku pobliskich Gmin do uczestnictwa w „kulturze”!

W 2018 roku Fundacja Inicjatywa B spośród 11.000 organizacji pozarządowych, które działają na Dolnym Śląsku, znalazła się w gronie 100 najbardziej aktywnych NGO! W ramach konkursu „Aktywni na 100%”, który organizowany był w ramach wydarzenia: IV Dolnośląski Kongres Obywatelski, z rąk Marszałka Województwa Dolnośląskiego, w Krzyżowej odebraliśmy wyróżnienie! Jest to bardzo motywujące, że Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych zauważyła Nasze działania.

Poniżej przedstawiamy, krótki opis najprawdopodobniej wszystkich działań, które zrealizowaliśmy w 2018 roku:

 • Warsztaty „Zaułek Kuglarzy” podczas Zabawy mikołajkowej w Kalnie. Tu 13 stycznia, na zaproszenie Stowarzyszenia Kalinów w Kalnie przeprowadziliśmy krótkie warsztaty z zakresu kuglarstwa dla 102 osób (aktywnych dzieci i innych uczestników Zabawy Mikołajkowej)
 • Spotkanie 9 – Prezentacja obrazu Theo Johannesa Manna. 25 stycznia w siedzibie Biblioteki Publicznej odbyła się prezentacja unikatowego obrazu, który przedstawia panoramę żarowskiej „Silesii”. W spotkaniu uczestniczyło 7 osób. Obraz do dziś można oglądać przy Regale pamięci.
 • III Żarowskie gry bez prądu. Kolejny raz spotkaliśmy się, aby rodzinnie grać w gry planszowe i karciane. W trzech miejscowościach: w Kalnie, w Żarowie oraz w Mietkowie zorganizowaliśmy tematyczne spotkania wspierane przez firmę Rebel.pl w ramach których uczestniczyło 61 osób.
 • Nocne Animacje 2 – Maraton filmowy dla dzieci odbył się w świetlicy wiejskiej, w Kalnie. Przy wsparciu Stowarzyszenia Kalinów zorganizowaliśmy specjalny pokaz na prawie 40 dzieci!
 • Spotkanie 10 – Digitalizacja materiałów historycznych. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl przeprowadziliśmy kolejne spotkanie przy Regale pamięci w którym, w gronie 3 osób digitalizowaliśmy pozyskane materiały archiwalne.
 • Zbiórka starego sprzętu fotograficznego na warsztaty przyniosła wiele dobrego! Dzięki wsparciu i zaangażowaniu kilki osób, które zechciały przekazać bezpłatnie stary, aczkolwiek działający sprzęt fotograficzny, udało się otworzyć ciemnię fotograficzną, która cyklicznie działa przy ul. Dworcowej w Żarowie!
 • 6 edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Animowanych O!PLA w Żarowie to wielkie wydarzenie filmowe, które w 2018 roku zaangażowało 640 osób. Wspólnie z Polską Animacją, zorganizowaliśmy kilka bloków projekcyjnych dla społeczności szkolnej i nie tylko…
 • Spotkanie 11 – Digitalizacja materiałów historycznych. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl przeprowadziliśmy kolejne spotkanie przy Regale pamięci w którym, w gronie 4 osób digitalizowaliśmy pozyskane materiały archiwalne.
 • 6 edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Animowanych O!PLA w Sobótce odbyła się przy współpracy ze Ślężańskim Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji. Podczas dwóch dni wyświetliliśmy kilkadziesiąt animacji, które zobaczyły 44 osoby w dwóch lokalizacjach!
 • Spotkanie 12 – Digitalizacja materiałów historycznych. I kolejne spotkanie tematyczne poświęcone lokalnej historii i świeżo pozyskanym dokumentom, które znajdują się na żarowskim Regale pamięci, W ramach spotkania uczestniczyły 4 osoby!
 • Stary Żarów 3 – Rowerowa gra miejska odbyła się w przestrzeni Żarowa już trzeci raz, angażując tym samym 23 rowerzystów, którzy musieli zmierzyć się z autorskim scenariuszem gry!
 • Warsztaty fotografii analogowej – Otwarcie ciemni fotograficznej. Po sukcesie zbiórki sprzętu fotograficznego, otworzyliśmy ciemnię fotograficzną. W ramach dwóch dni warsztatowych, 13 osób techniką analogową robiło, a następnie wywoływało zdjęcia w pracowni przy ul. Dworcowej w Żarowie.
 • Spotkanie 13 – Digitalizacja materiałów historycznych. 3 osoby pracowały nad digitalizacją zbiorów pozyskanych na Regał pamięci w siedzibie Biblioteki Publicznej w Żarowie.
 • Mydlany Park Festiwal 3. Trzeci raz festiwal ulotnego piękna zagościł w żarowskim Parku miejskim, gdzie 1 lipca zebrało się ponad 680 osób, aby puszczać bańki mydlane i uczestniczyć w kilku innych blokach przeznaczonych dla całych rodzin!
 • Warsztaty luksografii – Fotografie bez użycia aparatu tworzone były w żarowskiej ciemni fotograficznej. Dzieci tworzyły prace, które następnie techniką analogową zostały zaprezentowane na krótkim wernisażu. W całym przedsięwzięciu uczestniczyło 15 osób.
 • Moviesz Plener 2 – Sobótka i Rynek; czyli plenerowy pokaz filmowy! W ramach kina pod chmurką uczestniczyło 162 mieszkańców Sobótki, którzy zobaczyli kilka alternatywnych produkcji filmowych.
 • Mydlany happening w Kalnie. W ramach programu wakacyjnego prowadzonego przez Stowarzyszenie Kalinów i wsparciu programowym Fundacji Inicjatywa B, wzięło udział 42 osób.
 • Warsztaty kuglarskie w Kalnie. W ramach programu wakacyjnego prowadzonego przez Stowarzyszenie Kalinów i wsparciu programowym Fundacji Inicjatywa B, wzięło udział 42 osób.
 • Zaćmienie księżyca. AstroWIECZÓR w Sobótce. Kolejne wydarzenie stworzone przy współpracy ze Ślężańskim Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Sobótce. Podczas tematycznego spotkania Fundacja Inicjatywa B współtworzyła program dla ponad 260 osób.
 • Moviesz Plener 2 – Rogów Sobócki i kolejna osłona kina pod chmurką, w ramach której ambitne kino zobaczyło w Rogowie Sobóckim 48 osób.
 • Moviesz Plener 2 – Wierzbna. Dzięki uprzejmości Stajni-Restauracji Biały Las, zorganizowaliśmy pokaz filmów w plenerze dla 60 miłośników „nie-hollywoodzkiego” letniego kina.
 • Moviesz Plener 2 – Żarów. Tu w siedzibie żarowskiego browaru rzemieślniczego „Hoppy Lab”, stworzyliśmy pokaz filmów na podwórku lokalnej firmy dla 39 osób. Wtedy padało i pogoda była „taka sobie”, ale dziękujemy że byliście z Nami!
 • Kino sferyczne 360. Pierwsza propozycja tego typu w Żarowie. W namiocie sferycznym filmy w 360 stopniach obejrzało 91 osób; dzieci i rodzice uczestniczyli w specjalnym pokazie filmów otwierających 10 edycję festiwalu filmowego Different Point of View.
 • Kino plenerowe w Kalnie odbyło się w ramach 10 edycji festiwalu filmowego Different Point of View. Podczas plenerowego seansu, na podwórku Agencji Reklamowej Geospace uczestniczyło w chłodny wieczór 69 osób.
 • Kino plenerowe w Żarowie odbyło się w ramach 10 edycji festiwalu filmowego Different Point of View. Repertuar festiwalowy zobaczyło 49 osób. Żarów na tle innych miejscowości biorących udział w 10DPoV wypadł najsłabiej! Mieszkańcy Żarowa chodźcie na kina plenerowe!
 • Kino plenerowe w Sobótce odbyło się w ramach 10 edycji festiwalu filmowego Different Point of View. W klimatycznym Parku w Górce, na leżakach 106 osób oglądało filmy na dużym ekranie w plenerze…
 • Otwarcie wystawy Polskiego plakatu filmowego z lat 70/80 w Sobótce zorganizowaliśmy w ramach 10 edycji festiwalu filmowego Different Point of View. Podczas otwarcia wernisażu w Regionalnym Centrum Kultury Słowiańskiej i dwóch tygodniach ekspozycji uczestniczyło ponad 80 osób.
 • Spotkanie autorskie z animatorem-rysownikiem Arturem Mąką na scenie RCKS przyciągnęło 44 osoby, które zainteresowane tradycyjnymi technikami filmowymi, mogły usłyszeć wiele ciekawych informacji od długoletniego praktyka.
 • Muzyczny live act do filmu Metropolis to kolejny live act, który w 2018 roku odbył się w ramach 10 edycji festiwalu filmowego Different Point of View. Widowisko muzyczne zobaczyło 25 osób.
 • Kinowe Spotkania Młodych w Sobótce odbyły się w ramach 10 edycji festiwalu filmowego Different Point of View. Wykłady multimedialne zorganizowaliśmy w RCKS dla 528 uczniów ze szkół Gminy Sobótka.
 • Otwarcie Skrzynki Poczty Historycznej w Mietkowie odbyło się w przestrzeni Mietkowa oraz w sali Gminnego Ośrodka Kultury. W ramach dwóch bloków: otwarcia oraz prelekcji na temat instalacji wzięło udział ok. 250 osób.
 • Opowiadania i mieście 2 zamknęły rok 2018 w naszej organizacji. 10 narratorów stworzyło 10 nagrań, które zostały umieszczone na tabliczkach dźwiękowych w przestrzeni miasta. Interaktywne foto-slajdery, edukacyjna opisy i pliki można znaleźć w mediach społecznościowych. Fundacja Inicjatywa B zaobserwowała bardzo duży ruch na witrynach www, dziękujemy!

Fundacja Inicjatywa B składa serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom, wolontariuszom oraz Mecenasom kultury za szczególne wsparcie merytoryczne, techniczne i promocyjne! Dziękujemy, że jesteście z Nami: Agencja Reklamowa Geospace, Stowarzyszenie Labiryntarium.pl, iGEMI, Puruno.com, Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Sobótce, Polska Ceramika Ogniotrwała S.A. w Żarowie, Biblioteka Publiczna w Żarowie…

Sprawdźcie Nasze profile w mediach społecznościowych:

Szczegółowe relacje filmowe, fotograficzne i dźwiękowe ze wszystkich projektów, które udało się Nam stworzyć w roku 2018, można oglądać i słuchać w mediach społecznościowych:

Share on
Dodaj komentarz