Kapsuła czasu ma 1 rok – Montujemy płytki pamięci!
Kapsuła czasu ma 1 rok – Montujemy płytki pamięci!

8 grudnia 2017 roku w ramach projektu Opowiadania o mieście, który został zrealizowany w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które otrzymał Tomasz Nycz; Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Żarów zamknęli kapsułę czasu na 25 lat!

Rok temu mieszkańcy Żarowa, okolicznych wsi oraz miłośnicy Naszego miasta, dostarczyli 48 listów drukowanych-pisanych, które po upływie ćwierć wieku zostaną dostarczone do adresatów. Poza korespondencją adresowaną do rodziny, przyjaciół, do samych autorów listów, do społeczności żarowskiej – w kapsule czasu znalazły się pliki cyfrowe… Na nośniku pamięci zapisaliśmy przesłane przez artystów oraz uczniów z terenu 58-130 nagrania audio (studyjne realizacje), autorskie filmy poklatkowe, a także zdigitalizowane fotografie pochodzące z rodzinnych albumów oraz zdjęcia ze smartphonów. Podstawą kapsuły stały się materiały (historie dźwiękowe nagrane przez 10 zaproszonych narratorów, edukacyjne foto-slajdery oraz fotorelacja z całego przedsięwzięcia) stworzone w ramach projektu Opowiadania o mieście.

Po zamknięciu kapsuły czasu, okres 25-lat do otwarcia wiadomości w 2042 roku, organizatorzy wykorzystają na montaż okolicznościowych tabliczek, zawierających rocznice, jubileusze (lokalnych grup, zespołów, formacji, szkół, organizacji itp.) oraz innych ważnych wydarzeń, które miały miejsce w danym roku kalendarzowym… Pamiątkowe płytki, zostaną umieszczone bezpośrednio na cokole kapsuły czasu…

Relacja

8 grudnia 2018 roku Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl zainstalowali następujące tabliczki pamiątkowe zawierające istotne rocznice, które miały miejsce na terenie Gminy Żarów:

  • 700-lecie Kalna (1317-2017)
  • 70-lecie Szkoły Podstawowej im. Anny Jenke w Mrowinach (1947-2017)
  • 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę (1918-2018)
  • 70-lecie Żarowskiej Orkiestry Dętej (1948-2018)
  • 30-lecie żarowskiej modelarni Harcek (1988-2018)

Za rok 8 grudnia (2019), ponownie zamontujemy kilka płytek dla zachowania pamięci o lokalnej kulturze, sztuce i historii. Zapraszamy do odwiedzin żarowskiej kapsuły czas, o której można przeczytać na Naszych stronach internetowych!

 

Share on
Dodaj komentarz